Zdraví

Tichý zloděj kostí útočí na každou 3. ženu nad 50 let

Kdyby vás někdo chtěl očividně okrást, asi byste vyvinuli veškeré své úsilí, abyste se bránili. Co když na vás ale útočí něco, o čem třeba ani nevíte? Nevěšte hlavu. Osteoporóza je sice jako tichý zloděj kostí nepříjemná nemoc, máte však šanci nejen zjistit svůj stav, ale začít se i bránit.

Myslíte si, že když vás nic nebolí, tak jste 100% zdraví?

Osteoporóza, jako choroba způsobující řídnutí kostí a snížení jejich pružnosti a pevnosti, se ale nemusí ze začátku nijak projevovat a vůbec nebolí. Pacient tak nemá potřebu navštívit lékaře. Co když ale patříte mezi 7-8 % populace civilizovaných zemí, u které je odhadován její výskyt?

Jak poznám, že mám osteoporózu

OsteoporózaJe známo několik faktorů, které vám napoví, zda můžete patřit do zmiňované „nepopulární“ skupiny. Osteoporóza je geneticky podmíněná nemoc, což znamená, že pokud ji měl aspoň jeden z vašich rodičů, existuje riziko onemocnění i u vás. Přibližně dvě třetiny příčin rozvoje osteoporózy mají totiž právě genetický původ. Většinu pacientů navíc tvoří ženy, podle průzkumů touto chorobou trpí dokonce každá třetí žena ve věku nad 50 let. Nemoc se  obvykle projeví během menopauzy nebo po ní, kdy klesá produkce ženských pohlavních hormonů, které chrání kostru. Hlídat by se měly tedy zejména ženy v době menopauzy, pokud se tato nemoc vyskytla u jejich matky či babičky.

Dalším významným hlediskem je zdravá životospráva. Sami posuďte, zda máte dostatek pohybu a jíte pravidelně vyváženou stravu bohatou na kostní minerály. Důležitý je zejména vápník spolu s vitamínem D, který podporuje vstřebávání a využití vápníku v lidském těle.

Když vám diagnostikují osteoporózu…

 •     …neklesejte na mysli. Když budete sedět doma, abyste si náhodou nic nezlomili, jen si můžete uškodit. Pohyb je totiž důležitý, proto zařaďte mezi své denní aktivity aspoň 20-30 minut ostré chůze.
 •     …spolupracujte se svým doktorem. Na osteoporózu nejste sami – váš lékař vám pomůže najít ty nejlepší způsoby léčby, a to včetně léků.
 •    …upravte svůj životní styl. Zdravá životospráva zahrnuje nejenom aktivní pohyb, ale i správnou výživu s dostatečným množstvím vápníku a vitamínu D. Vápník naleznete zejména v mléčných výrobcích nebo máku, a vitamín D především v rybách. Obvykle ale lidem příjem ze stravy nestačí a je třeba tyto prvky doplňovat po poradě s lékařem i pomocí léků – např. pomocí Caltrate Plus.

Zjistit stav svých kostí můžete prostřednictvím bezbolestného vyšetření osteoporózy. To se nazývá denzitometrie a používá se právě ke stanovení hustoty kostní tkáně a k určení množství minerálů v kostech.

Milion lidí v ČR trpí osteoporózou

Výskyt osteoporózy se odhaduje na 7-8 % populace civilizovaných zemí. To pro Českou republiku představuje asi jeden milion lidí s osteoporózou. Odhaduje se, že v roce 2050 se na celém světě zvýší počet zlomenin kyčle u žen o 240 % a u mužů o 310 %. Řídnutí kostí totiž vede k jejich oslabení a vzniku zlomenin, a to především krčku kosti stehenní, předloktí a obratlů. Vážné zlomeniny pak mohou způsobit až trvalé postižení a invaliditu.

Co mohu dělat pro své zdraví

Zamyslete se nad tím, co sami děláte pro to, aby se osteoporóza nestala vaším tichým zlodějem kostí, a zvažte konzultaci tohoto problému se svým lékařem.

CaltrateMaximální množství kostní hmoty se v těle vytváří do 25. až 30. roku života, pak už vlivem stárnutí pouze ubývá. Prevenci v podobě zdravé životosprávy s pravidelným pohybem proto doplňte dostatečným příjmem vápníku, vitamínu D a dalších kostních minerálů. Doporučený denní příjem vápníku pro dospělé osoby nad 50 let, podle odborné Společnosti pro metabolická onemocnění skeletu, je 1200-1500 mg. Ten je bohatě zastoupen např. v máku, sezamu či tvarohu. Vitamín D je pak obsažen zejména v rybách a plodech moře. Pro doplnění nedostatku těchto prvků lze užívat i volně prodejné léčivé přípravky. Tablety Caltrate Plus pomáhají k prevenci a léčbě osteoporózy, protože zajišťují dostatečný přísun vápníku, vitamínu D a dalších pěti důležitých minerálů (hořčíku, zinku, mědi, manganu a boru). Dohromady hrají zásadní roli v budování a obnově kostí a chrupavek a jejich pevnosti a pružnosti.

Caltrate Plus potahované tablety je lék k vnitřnímu užití. Pečlivě čtěte příbalovou informaci. Dlouhodobé užívání konzultujte se svým lékařem.

   
22.05.2015 - Nemoci - autor: Komerční článek

Komentáře:

 1. [4] Bébina [*]

  A proč se zde nepíše, že vitamínu D má evropské obyvatelstvo tristně málo a mělo by ho brát pořád už od dětství? Že oproti doporučení všech dermatologů by na výrobu vit.D měl člověk bez jakýchkoliv ochranných krémů strávit na letním slunci mezi 10-15 hodinou aspoň čtvrt hodinu, aby si stihnul vytvořit dostatek vit.D? Že jíst ryby je sice hezké, ale sakra záleží na úpravě. Když sardinky, tak jen ve vlastní šťávě, protože když jsou v oleji, je všechen ten vzácný vit. D v tom oleji rozpuštěn, takže pokud olej z konzervy nevypijem, vylejeme vit.D. Že když rybu, tak jedině připravenou bez oleje, jinak si opět vit. D do oleje vylouhujem a když si usmažíme rybičku, ale nevypijeme olej z pánvičky, vit.D do sebe dostaneme pramálo.

  superkarma: 0 02.06.2015, 15:30:57
 2. [3] Violeta [*]

  Sml69Osteoporózou trpím cca 15 let. Beru léky - hlavně vápník, jednou za 2 roky specielní vyšetření kostí + pra videlné kontroly každý rok. Zatím větší problémy nemám, ale onemocnění se zjistilo až tehdy, když jsem si nehezky zlomila nohu. Je mi přes 60 let, stále dělám práci i na zahradě, normálně pracuji a funguji. Je pravda, že na sebe musím být opatrnější, hlavně nepadat a opět si něco nezlomit.

  superkarma: 0 22.05.2015, 13:05:52
 3. [2] manislava [*]

  no a já ji mám od 20ti let-hrozím se přechodu,kdy bývá úbytek největší Sml15

  superkarma: 0 22.05.2015, 10:42:55
 4. [1] Bucík [*]

  Navštěvuje podlepokynů lékaře kostní poradnu, jemi 62, jsem přes 10 let po hysterectomii a naštěstí jsem bez problémů.

  superkarma: 0 22.05.2015, 09:09:10

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa: Speciál inkontinence
Očkování proti klíšťové encefalitidě? Odpovězte a vyhrajte balíček RADOX!

Náš tip

Doporučujeme