Bulvár

Tibeťánci: Zrozeni pro čekání na svobodu


Stovky dětí každý měsíc opouští Tibet okupovaný Čínou. Jejich cílem je Indie, Nepál či Bhútán. Mnohdy strastiplnou a nebezpečnou cestu absolvují jen za dozoru najatých průvodců. Rodiče je do ciziny posílají, aby jim tak umožnili důstojné vzdělání ve vlastním jazyce a v rámci tibetské kultury…

Příběh Dawa mluví za ostatní

Jmenuju se Dawa Woesar. Narodil jsem se v Khamu ve východním Tibetu. Můj otec i matka jsou v Tibetu. Jsou to zemědělci a také kočovní pastevci. Mají se dobře. Já jsem měl šanci dostat se do čínské školy, ale má rodina za to musela zaplatit hodně obilí.

Neuměl jsem ale čínsky a učitel mě bil páskem a nechával mě sedět na ledu. A tak se moje rodina rozhodla, že sestru a mě pošle studovat do Indie. Hodně dnů jsme šli přes hory.
Když jsme došli na hranici mezi Tibetem a Nepálem, moje sestra spadla do vody a já jsem se modlil za její život. Když jsme byli asi v půli cesty, sestře byla taková zima, že nemohla pořádně jít, a taky nás začala sledovat čínská policie. Náš průvodce nechal mě, sestru a další tři členy výpravy v horách.

Studený sníh spálil mým společníkům nohy a ruce. Nezbývaly nám žádné potraviny. Měl jsem velký hlad a byl jsem unavený, naštěstí jeden z druhů mi dal kousek jídla.

Když jsme přišli do Nepálu, náš průvodce mi řekl, že uschová moje peníze. Ale už mi je nedal zpátky. Jmenuje se Lobsang. Nakonec Lobsang vzal s sebou jen čtyři lidi včetně mě. Nechal mou sestru a dalších devět v horách. Nemám o ní žádné zprávy. Přišel jsem do TCV zkraje tohoto roku a jsem zařazen ve třídě A…“V exilu žije až 16 tisíc dětí!

Od roku 1950, kdy začala čínská okupace Tibetu, opustilo zemi 135 000 lidí. Mezi nimi tisíce dětí, které pak žijí daleko od rodičů samy, převážně v dětských vesničkách v Indii.

Tibetské dětské vesničky existují od roku 1960. Jejich patronem je sám Dalajláma, který se spolu s členy své rodiny na jejich vybudování podílel a je s projektem vesniček spjatý. Děti, které ve vesničkách vyrůstají, nazval „semínky budoucího Tibetu“.

V současné době jsou TCV útočištěm pro více než 16 000 dětí, které jsou sirotky nebo sem přišly složitou cestou z Tibetu z rozhodnutí rodičů. 


Nejsou samy

A jejich nelehký život se snaží řada organizací ve světě usnadnit. V angličtině se o takových aktivitách dozvíte na stránkách www.tcv.org.in. V Česku se této problematice věnuje Občanské sdružení Potala v rámci svého projektu Semínka budoucího Tibetu. Také díky němu může pomoci malým tibeťánkům kdokoliv. Více informací lze najít na stránkách www.potala.cz.

Ve vedení občanského sdružení je etnografka, tibetoložka Zuzana Ondomišiová. Tibetem se zabývá už dvacet let.   
17.12.2008 - Společnost - autor: Jan Exner

Komentáře:

 1. avatar
  [16] Jupíí [*]

  gerda: Altamora: Já mám odjakživa pevně zafixováno, že komunisti lžou a jejich noviny taky. Takže když chci nějakou informaci, nejdu pro ni do komunistických novin.

  superkarma: 0 18.12.2008, 15:56:20
 2. avatar
  [15] shb [*]

  michaela.kudlackova: ano, ty DMS si taky myslím ještě jdou...já právě buď dávám peníze přímo, nebo prostě pomůžu vlastníma rukama - tak to dělám já rozumím co říkáš a taky jsem už pár DMS poslala, nebylo to nic proti tobě , jen můj pohled a postoj Jen mi příjde, že už se hodně lidí za všechny ty agentury a DMS schovávají, řeknou si- přispěl jsem, ale je to jednoduchý, prostě dnes to jede všechno přes peníze, ale taky každá korunka i skrz ty DMS je dobrá, to určitě, díky za ně, ale jakási pomoc ve smyslu pomoci už dnes pomalu mizí... (taky je jasný že jeden člověk nespasí všechny- horší je ovšem dilema rozhodnout se komu ano a komu ne )

  superkarma: 0 18.12.2008, 11:26:37
 3. avatar
  [14] Michaela Kudláčková [*]

  shb: Lépe pomoci v mezích svých možností a věřit, než mluvit o tom, jak by to bylo nejlepší. Věřím, že když koupím plínky, pomohu s vakcínou, pošlu DMS pomohu, zavolám na nějaké číslo a vložená dvacka někomu snad spolu s jinými udělá dobře a pod... Víš, zodpovědeně si uvědomuji, že nemohu z časových důvodů pomoci jinak. Tak alespoň tohle. Kdyby měl každý obavu, že na jeho snaze nezůstat lhostejný, se někdo jiný přiživí, nedostali by potřební a nemocní ani fň.

  superkarma: 0 17.12.2008, 16:07:51
 4. avatar
  [13] kareta [*]

  lukas.cejka: popravdě řečeno, je mi to fuk , nijak mě nedojímají...skoro bych se přikláněla maoismu- je to takový tvrdší feudalismus fungující v kapitalismu, ne?

  superkarma: 0 17.12.2008, 15:36:41
 5. avatar
  [12] Lukáš Čejka [*]

  kareta: otaka je , jestli je lepsi feudalismus nebo maoismus

  superkarma: 0 17.12.2008, 15:19:50
 6. avatar
  [11] shb [*]

  No ať si čte kdo chce co chce (mimochodem altamora: chápu že si může někdo přečíst článek v komunistických novinách a přesto si udělat objektivní názor, ale někdo si schválně tyto noviny číst nebude, protože je nepodporuje a každý klik se počítá....) tak stejně si tu můžem jen postesknout nebo pustit slzu, ale to stejně nikomu nepomůže a posílat peníze skrz agentury taky není vždy košer. Když už tak jsem pro přímou pomoc nebo osobní pomoc- tedy chci pomoct žebrákovi tak nedám prtachy agentuře aby mu je předala, ale dám mu je sama. Nebo si sbalím saky paky a jedu pomoct.... to je můj názor. Když si přečtu takový článek tak je mi akorát smutno....

  superkarma: 0 17.12.2008, 14:33:46
 7. avatar
  [10] kareta [*]

  četla jsem, že Tibot byl v hlubokém feudalismu, když ho anektovala čína a začala ho okupovat. To čím nás krmí ochránci lidských práv a spol. je třeba ověřovat- i z té druhé strany..tím spíš, že si na to jinak názor udělat nelze...přečetla jsem si rozhovor v Týdnu s někým z čínské strany a názory si začala poopravovat!!

  superkarma: 0 17.12.2008, 13:59:28
 8. avatar
  [9] dajdada [*]

  superkarma: 0 17.12.2008, 13:57:29
 9. avatar
  [8] Altamora [*]

  michaela.kudlackova: To je v pořádku, že je nečtete. Co není v pořádku je to, že odsuzujete ty, kteří je čtou, bez ohledu na to, jestli s nimi souhlasí či ne. Náš pan farář četl Marxe a Lenina, aby je poznal a aby měl argumenty proti jejich následovníkům. To je ten rozdíl mezi dogmatiky a přemýšlejícími.

  superkarma: 0 17.12.2008, 13:26:27
 10. avatar
  [7] gerda [*]

  michaela.kudlackova: ano, to je přesné

  superkarma: 0 17.12.2008, 11:46:59
 11. avatar
  [6] Michaela Kudláčková [*]

  gerda: ...ať už je to jakkoli, okupace jednoho státu druhým státem, není vpořádku už z principu, jestliže je čloběk nucen odejít do exilu, také není v pohodě a jak umí Čína zatočit s každým, kdo neposlouchá víme a nepotřebujeme k tomu ani moc snahy. V době, kdy bylo embargo na takovéto informace jsme věděli prd. Jakákoli diktarura a omezování svobody je trestuhodné a ničím neomluvitelné...
  Altamora: ...číst komunisty, můžeme, ale nechceme. A to je ten rozdíl, který Ti unikl.

  superkarma: 0 17.12.2008, 11:39:48
 12. avatar
  [5] gerda [*]

  Altamora: člověku je z toho smutno. Pořád stejné duševní pochody a nikdo není ochoten uvažovat jinak. A pokud uvažuje, už má nálepku - podle toho, jaký vítr u nás momentálně vane. Někdy jsem tak znechucená, že bych odtud utekla, ale není vlastně kam.

  superkarma: 0 17.12.2008, 09:54:30
 13. avatar
  [4] Altamora [*]

  gerda: To už je u nás tak naučené - za socíku jsme nesměli poslouchat a číst "imperialisty", teď zase komunisty. Vždy je správný jen jeden názor. A diskutuje se zásadně podle toho, kdo to říká, ne co říká. (Pro méně chápavé: opravdu, ale opravdu nechci návrat do předlistopadových dob, komunisty nevolím a Halo noviny nečtu. Jen mě nebaví diskuze ad hominem místo ad rem.)

  superkarma: 0 17.12.2008, 09:20:35
 14. avatar
  [3] gerda [*]

  Aja: a kvůli tomu si to nepřečteš? Máš obavy, že ti to naruší naučené?

  superkarma: 0 17.12.2008, 08:46:27
 15. avatar
  [2] Aja [*]

  gerda: Haló noviny? To je ten komoušskej plátek, ne?

  superkarma: 0 17.12.2008, 08:44:50
 16. avatar
  [1] gerda [*]

  Prosím, odhlédněte od toho, které periodikum ten článek vydalo. Mně totiž doslova štve, že většina lidí mává tibetskou vlajkou, aniž by o historii Tibetu cokoliv věděla. Takže kdo chce vědět něco víc, než co hlásá Kateřina Jaujau a jí podobní, zkuste pouvažovat třeba nad tímhle - http://www.halonoviny.cz/index.php?id=53639 - pokud se to nezobrazí, pak hledat v archívu heslo Tibet a článek Pohled na Tibet a úlohy dalajlámy je falešný - jen jako jeden z mnoha k tématu. Já netvrdím, že je to všecko v naprostém pořádku, ale vždycky mi vadil jednostranně vnucovaný pohled na problém, ať už šlo o cokoliv.

  superkarma: 0 17.12.2008, 07:42:08

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme