Čtenářka Pajda nám popsala, jak jedna její známá je stále naplavenina, i když tam bydlí o dost let déle než ona. A názorně ukazuje, v čem může být chyba.

Přiznám se, že dnešní téma je pro mě blízké. Jednak tím, co jsem prožila sama, jednak tím, co mi včera vykládala moje maminka.

Můj příběh je jednoduchý - před šesti lety jsme se rozhodli, že se nastěhujeme na vesnici. Za rok už jsme byli „skoro“ místní, po dvou letech jsem znala vesnici líp než mnozí místní a nedávno se k nám přišla poradit jedna paní, která se i s dětmi a manželem nastěhovala před víc jak 10 lety do téže vesnice. Bydlí tam tedy déle, než my. A její problém? „Oni se ti místní na mě dívají mezi prsty...“ hmm...na nás ne.

Proč asi? To já nevím, ale z pohledu té paní se přistěhovala mezi burany, kteří mají být rádi, že jim dorazila vzdělaná sousedka z města. Ona ví, že na okna se vozí z města luxusní přípravky od Amway, které si mimochodem může odnést od vedoucí místní videopůjčovny, kdyby do ní ovšem někdy vůbec vešla.

Ona jediná umí koupit záclony. Ty jsou z téhož skladu, ve kterém nakupuje i náš Vietnamec, ale od něj by si nikdy nic nekoupila, protože ten je z malé díry a ve zboží se nevyzná. Takže nakoupila dráž ve městě u stánku...v takovém případě těžko radit, protože já takhle prosrě nenarážím, i když bych asi měla.

Se dvěma vysokýma školama jsem tam asi jediná a správně bych asi neměla pomáhat léčit nemocné slepice nebo učit ženské plést košíky...ano, občas někdo řekne „nejsi tady místní, tak to nevíš“ - ale to přece není ostuda. Opravdu nevím, kdo s kým a za kolik před deseti lety, a místo co bych se naštvala se na to prostě zeptám. Nikdy mě nikdo za to nevynadal...

A příběh mé maminky je ještě legračnější, protože její rodiče se v době, kdy máma byla malá, přestěhovali z jedné vesnice do druhé. Máma měla vždycky pocit, že je vesnice nepřijala, že tam byly problém, že byla celý život naplavenina - nicméně se tam přece jen nedávno zajela podívat. A včera se mi přiznala, že se s ní místní začali domlouvat, „jak se těch strašných naplavenin zbavit“:-)

Tak nevím...jak se taková naplavenina pozná? Ale doopravdy?

Pajda
text nebyl redakčně upraven


Díky Pajdo za tvůj příspěvek. Takovéhle lidi znám také. Dokonce ve svém blízkém okolí. Problém to není do té doby, dokud ten člověk, co se nad „místní“ obyvatele povyšuje, nezačne mít pocit, že si zaslouží úctu a ocenění v rámci opovrhované skupiny.

Často říkám, že když člověk když hledá chybu, by měl nejdříve začít hledat sám u sebe. Ale to není lehké a někteří lidé toho nejsou schopni.

A tebou popisovaná paní asi bude muset ujít ještě dlouhou cestu, než se z ní stane nesmiřitelná bojovnice proti všem naplaveninám, které k vám do vsi přijdou…

Dnešním tématem dne je: jste tam, kde žijete, „naplaveniny“, nebo starousedlice.

  • Jak jste se přizpůsobila novému prostředí?
  • Dával vám někdo „sežrat“, že jste odjinud?
  • Vadí vám přistěhovalci?

Jedna z vás bude za příspěvek  odměněna třemi výbornými čokoládovými bonboniérami. Klasickou, čokoládovou i kokosovou Tatianou od Figara

coko

Stačí přispět na tento e-mail:

redakce@zena-in.cz

a máte velkou šanci.

Reklama