Bulvár

The Rasmus v Praze: Byli jsme při tom!

 
Když Žena-in začínala plnit novoroční přání čtenářkám, věděla jsem, že i moje největší přání se brzy splní. Na Silvestra roku 2008 kurýr přivezl cenné psaní, to nejcennější, co jsem kdy dostala. Uvnitř obálky totiž čekala vstupenka na pražské vystoupení nejlepší severské kapely – The Rasmus.

Ač se zdálo, že se dny vlečou a vůbec to neutíká, chvíle, na niž čekám dobrých pět let, přece jen nastala. A nepřeháním, když tvrdím, že těch pár hodin má zaděláno na nesmrtelnou vzpomínku. Alespoň pro mě a několik dalších návštěvníků, kteří si z koncertu nesli kromě té vzpomínky také několik dalších suvenýrů v podobě triček nebo dokonce i kalhotek s logem kapely.

Ale nejdřív od začátku... Rocková skupina The Rasmus představuje splněný chlapecký sen. V roce 1994 založila čtveřice středoškoláků kapelu, která nesla, a nese dodnes, jméno podle finského boha větru. O rok později už jim vyšlo první album Peep. Následovala tři další alba a to další, čtvrté, pro ně bylo přelomové. Nezapomenutelný hit In the shadows obsadil první místa hitparád, kde se ještě dlouho držel. Další album Hide from the sun bylo zatím nejprodávanější. Prodalo se jich přes 1,5 milionu. Ale jejich nové album Black roses má docela dobře našlápnuto a je možné očekávat, že Hide from the sun bude pokořeno.

Právě v rámci představení Black roses se finská formace dostavila i do Prahy. Už během pozdního odpoledne se sjížděly první skupinky nedočkavců ke zhruba dvoutisícové Folimance, kam byl koncert pro velký zájem přemístěn z původně plánovaného Lucerna Music baru. Hodinu před začátkem koncertu se před vchody těsnily celé davy. A kdo by čekal ve většinovém osazení teenagery vyznávající styl emo, byl by překvapen. Dorazili malí, velcí, tlustí, tencí, v pubertě i v přechodu – zkrátka pestrá směsice všeho.

Podařilo se mi ukořistit místo ve třetí řadě. Jen mi trochu dělala obavy těsná blízkost obřích reproduktorů. O půl osmé světla v hale zhasla a reflektory se zaměřily na pódium, kam vběhli tuzemští Airfare. Nadějná formace upozornila na nové album Do you like my shit?, které se chystá vydat letos na jaře. Zahráli několik svých skladeb a diváci se s nimi rozloučili velkým aplausem.

Samotní The Rasmus však v publiku vyvolali hotové davové šílenství. Lauri, Eero, Aki a Pauli v sobě mají něco, co rozproudí krev i v člověku z kamene. I ten nejostýchavější divák zahodil stud hned při první písni. Všichni do jednoho skákali, křičeli a zpívali s kapelou z plných plic. Běhěm vystoupení zazněly nejen písně z nového alba, ale i starší hity jako No fear, First day of my life, In the shadows.

Vystoupení si viditelně užívaly obě strany. Zpěvák kapely, pro něhož je charakteristický slušivý rozcuch a černé oční linky, předvedl mimořádně energickou show. Showmani jsou koneckonců všichni čtyři členové kapely, kteří před neutichajícím publikem ukázali, že by se docela dobře uživili i jako baviči. Dokázali do víru extáze strhnout všechny a s publikem si krásně pohráli.

„A teď chci vidět světýlka!“ zvolal Lauri, když začínali hrát dojemnou Live forever. V tu chvíli se v hale rozžehly desítky, ne-li stovky zapalovačů. My, nekuřáci, jsme si posvítili aspoň mobilními telefony. A oči nejednoho z nás poněkud zvlhly.

Třešničkou na rockovém dortu byl moment, kdy si vybrali z publika mladou divačku a dali jí do ruky finský hokejový dres. Ač jsem měla, jakožto skalního příznivec českého hokeje, nutkavou potřebu upozornit slečnu, že spáchá vlastizradu, pokud to obleče, nebylo to nic platné. Než jsem varování stačila doříct, měla ho už na sobě. Alespoň se však lidé v prvních řadách měli čemu zasmát. Mladá slečna si pak střihla společně se zpěvákem píseň ve finštině.

O desáté hodině se kapela s diváky rozloučila a opustila pódium. Ti se s tím ale nechtěli smířit, a tak jsme si společnými silami vyrobili přídavek. Za ten byli odměněni dlouhým hurónským aplausem. Na úplný závěr toho všeho zazněla moje oblíbená Sail away. Díky, hoši!

A tohle si nemůžu odříct....


Líbí se vám?

   
23.02.2009 - Kultura - autor: Eva Soukupová

Komentáře:

 1. [11] univerzální uklízečka [*]

  Lucifer´s Angel: A co takhle si nejdřív trošku zopáknout gramatiku?

  superkarma: 0 27.03.2009, 08:59:57
 2. [10] Lucifer´s Angel [*]

  Jo? já vás ujišt´uju že jsem ten článek opravdu pořádně četla, tak si to laskvavě nechte jo... OK, po koncertě jste to nebyla vy, já taky říkala, že se JENOM obávám.. dobře, mám radost, že jste to vy nebyla... Bohužel přenechávat mladším... tahali ho tam dospělí ženský... ale jak jste řekla měl fakt štěstí no to mě dostává.. Nemuseli ho tahat VŮBEC SNAD!! Snad jsme civilizovaní a ty ženský byli DOSPĚLÍ!!! Že to nevyšlo dřív, ten koncert, to taky chápu... jen jsem se ptala. Hity, oukej, nemusí tam být vše, jak chcete... Ale chyby v článku jsou a jelikož jste pod článkem podepsaná, jakožto autor, tak milá madam nejspíš na vaší straně budou ;-) hmm že? na mojí asi ne... to že jsem dres od nikoho nedostala a že byl můj asi vím líp než vy... a navíc jsem si ho na podium nesla sama. A to že The Rasmus nejsou EMO kapela je taky docela podstatná chyba... To kdy vyšly alba.. taky tam máte chybu... a to že u Live Forever o svěltýlkách mluvil Eero a ne Lauri je taky pravda... hmm takže aspoň toto uznejte hmm...?

  superkarma: 0 07.03.2009, 17:46:49
 3. avatar
  [9] Eva Soukupová [*]

  Lucifer´s Angel: Ujišťuji vás, že po koncertě jsem měla co dělat, abych stihla poslední vlak domů. Tahání se o členy kapely vždy nechávám mladším a průbojnějěším. Vážně to bylo jen půl metru? Tak to dopadl ještě dobře. Navštívit koncert dřív prostě nevyšlo. Stává se, ne?
  Pak bych vám doporučila přečíst si text článku pořádně a případně shlédnout záznam koncertu. Nepřesnosti vážně nejsou na mé straně.
  Vyjmenovat všechny hity, které během show zazněly, nelze. Jednak proto, že každá jejich píseň je pro fanoušky hit a druhak proto, že by se monitor zahltil zbytečným množstvím názvů písní, které třeba jinému čtenáři nic neříkají.

  superkarma: 0 03.03.2009, 11:40:11
 4. [8] Lucifer´s Angel [*]

  Zdravím…
  Na začátek malý dotaz… a to paní, která psala článek, a očividně byla na koncertě: Když jste na tu chvíli čekala dobrých pět let… Proč jste nebyla 16. 11. 2005 v Praze v Roxy nebo 12. 8. 2006 v Praze na Love Planet?? To jen takovej dotaz…
  Druhá věc je: že ano, vznikli v roce 1994, ale to jméno není žádnej bůh, je to obyčejný finský křestní jméno… a druhá věc: čtvrté album nebylo ono přelomové Dead Letters, nýbrž Into… Přelomové album Dead Letters s hitem In The Shadows, bylo jejich páté…
  Nevím, kdo by tam měl jako očekávat teenagery vyznávající styl emo… Nejspíš někdo kdo neví co emo je že??! Protože The Rasmus opravdu ale OPRAVDU nejsou EMO kapelou ani ve snu! Ale ti co získávají informace o emo stylu z Brava nebo z Blesku tak se pak nedivím no… Tam je totiž emo všechno, co je černý… ale proč ne že?:D
  Jestli vám dělala obavy blízkost repráků… no tak to jste si měla jít sednout někam dozadu… to asi nepotřebuje komentář.
  A co hity F-F-F-Falling, Liquid, Chill…..??? To vám nejspíš nic neříká… Nevím proč mám čím dál víc pocit, že znáte alba jen od Dead Letters…
  O světýlkách u Live Forever mluvil Eero, ale to je fakt drobnej detail…
  A ted´ se dostáváme podle vás k třešničce… Ta slečna jsem byla já. A můžu vám s klidem v duši říct, že ten dres mi do ruky nikdo nedal. Ten dres je můj… a k vlastizradě:D:D já miluju Finsko snad od té doby, co jsem se o něm prvně dozvěděla a s léty moje láska roste… Jsem velký fanoušek FINSKÝHO hokeje. A nejen že mám doma tenhle dres, který jsem dostala na Vánoce… ale taky spoustu finskejch vlajek:D
  K tomu, co jsem tady opravovala… Já miluju The Rasmus od svejch 12-ti a prostě… nesnesu když je něco o nich blbě tak sorry:D:D
  P.S. nevím proč, ale paní Soukupová… jen se obávám, z toho vašeho popisu tady, jestli jste náhodou nebyla jednou z těch dam, co po koncertě u tourbusu tahali Lauriho za bundu a stáhli ho kamsi půl metru dozadu…

  superkarma: 0 27.02.2009, 16:05:15
 5. avatar
  [7] Lukáš Čejka [*]

  átéčko: Finové jsou dle jakýchsi anket nejméně sexy muži -> tak to me trapi mene nez obdobi destu v rovnikove Africe

  superkarma: 0 23.02.2009, 22:26:55
 6. avatar
  [6] átéčko [*]

  lukas.cejka: Já vodku nepiji. Ani finskou
  Finové jsou dle jakýchsi anket nejméně sexy muži

  superkarma: 0 23.02.2009, 18:36:34
 7. avatar
  [5] Lukáš Čejka [*]

  Maureen: ja zase miluju finskou vodku

  superkarma: 0 23.02.2009, 11:36:05
 8. avatar
  [4] dalma [*]

  Líbí. A moc. Jen se mi zdá, že Laurimu víc slušely ty tmavé vlasy než teď ty blonďaté.

  superkarma: 0 23.02.2009, 10:00:27
 9. [2] Maureen [*]

  Jsem máčo, že jsem si tenhle koncert nechala utéct:( Miluju finskou hudbu, na Nightwish jsem nešla záměrně kvůli Anett, nemůžu slyšet písničky od ní, které původně zpívala Tarja, ale tohle mě fakt mrzí, zbužňuju je! Takže je to zatím můj největší omyl roku 2009:(

  superkarma: 0 23.02.2009, 08:14:51
 10. avatar
  [1] Lotka [*]

  superkarma: 0 23.02.2009, 06:27:36

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme