Bulvár

Thanksgiving day: Slavnější než Vánoce?

Američané slaví během roku několik svých typických svátků s typickými postavami. Pár z nich se zabydlelo i u nás, například sv. Valentýn, Santa Claus či Halloween. Jeden z nejdůležitějších svátků je tu ale do jisté míry neznámý.

kroc

Je jím největší americký svátek - Thanksgiving day, Den díkůvzdání. Protože jedna z mých známých je Američanka dlouhodobě žijící v ČR, měla jsem tu čest na několika takovýchto oslavách být. Zážitek to byl nesmírně zvláštní, protože snad vše bylo jiné oproti tomu, na co jsem zvyklá. Přesto na každou takovou párty s vděkem a láskou vzpomínám.

Ráda bych se s vámi podělila o své dojmy a trošku blíže vás seznámila i se samotným svátkem (jak mi jej prezentovala přímo ona Američanka).

Pro řadu Američanů je významnější než samotné Vánoce. Rodiny neváhají jet či letět spoustu hodin i přes několik států, jen aby tento den oslavili spolu, v co největším počtu. Samotné Vánoce pak slaví „komorněji“. Možná i proto, že Den díkůvzdání slaví jen cca měsíc před Vánoci.
Den díkůvzdání se totiž slaví čtvrtý čtvrtek v listopadu. Letos to bylo 25. 11.

Historie tohoto svátku sahá až do roku 1620. Tehdy dorazila do amerického přístavu v Plymouthu loď Mayflower s anglickými osadníky („Pilgrims“). Svou vlast opustili, protože chtěli svobodně vyznávat svou víru, ale v Anglii to nebylo možné. Ovšem v nové zemi je čekaly velmi drsné podmínky. Nebýt pomoci místních indiánů, velmi pravděpodobně by první zimu nikdo z nich nepřežil. Indiáni je naučili vše potřebné (jak zacházet s místní půdou, jak pěstovat kukuřici, co lovit..). Poté, co se osadníci v zemi zabydleli a naučili se přežít, chtěli indiánům vyjádřit svou vděčnost, poděkovat jim. Proto pro ně uspořádali velikou slavnost. Součástí slavnosti byla i velká spousta jídla - úspěch první úrody. (Existují i další verze příběhu.)

Den díkůvzdání je vnímán jako oslava hojnosti, blahobytu, u věřících Američanů také jako poděkování Bohu za vše dobré, čeho se jim nejen během posledního roku dostávalo. Lidé vzpomínají a uvědomují si, že je vlastně velmi mnoho věcí (i maličkostí), za které mohou být vděčni.

Protože Den díkůvzdání má být svátkem hojnosti, k pravé oslavě patří samozřejmě velká spousta jídel. Párty, kterou má známá pořádá, bývá pro téměř stovku lidí. Každý považuje za samozřejmé, že něco s sebou přinese (nejčastěji zeleninu jako přílohu k jídlu, případně nealkoholické pití, občas i nějaké „dobroty na zobání“, sladké či slané), takže jídla se sejde opravdu hodně.
Večeře začíná kolem páté hodiny. Na talíři nesmí chybět maso z krocana, nádivka, bramborová kaše, brusinky a zelené fazolky s posekanými mandlemi.

Po hostině začíná (volná) zábava, zvlášť pro děti a zvlášť pro dospělé. Samozřejmě je inspirována historií Dne díkůvzdání a má za úkol nás, Čechy, vtipnou a hravou formou s ní seznámit (a neznalé angličtiny případně naučit i několik anglických slovíček). Například se skládají různé tématické obrázky, hrají se slovní hry s využitím typických slov (Pilgrims, Mayflower, pumpkin bread...). Letos bylo jedním z úkolů postavit lodičku (kopii Mayflower) z žužu bonbonů a párátek.

Děti mají během celého odpoledne možnost vybarvit si omalovánku s motivem Dne díkůvzdání. Po večeři se s několika dobrovolníky (předem určenými) rozdělí na skupinky podle věku a také se vrhnou do víru zábavy. Učí se například zpívat anglickou písničku, vyrábí si indiánské čelenky a oblečky, hrají soutěže...

Během her si všichni, kteří ještě mají místo v žaludku, mohou pochutnat na dalších dvou typických amerických zákuscích - Apple pie a Pumpkin bread. Apple pie je jablečný koláč a Pumpkin bread, ač to v překladu znamená „dýňový chléb“, je tmavá dýňová buchta, která jen svým tvarem připomíná (hranatý) chléb.

Je to opravdu nádherný svátek. Už jen proto, že se na Thanksgiving párty schází lidé, které život rozdělil. Zase po roce či dvou vidět známé tváře, pokochat se novými přírůstky v rodině, předat si malé dárečky... A třeba i poděkovat svým dávným přátelům za to, co pro nás kdysi udělali, ale my jim za to tehdy nějakým nedopatřením dostatečně nepoděkovali.

   
06.12.2010 - Společnost - autor: Markéta Matlová

Komentáře:

 1. [16] eli.emanuela [*]

  sedesatka — #15 To, s čím jsem se setkala tady, je naprosto o něčem jiném. Známá, která to pořádá, na to není sama. Každý z nás rád přiloží ruku k dílu, buď před nebo po, dle toho, jak má čas (např. rodina s malým dítětem logicky nebude pomáhat v deset večer s úklidem). Nikdy jsem u toho nezažila žádný blázinec. Každý rok se nabízí spousty dobrovolníků, kteří rádi pomohou s lecčím, např. program pro děti, výzdoba, ..., a ostatní pomáhají před, během a po (krájení zeleniny, servírování, mytí nádobí, ...). Je to podle mě o tom, jak se lidé domluví a co je pro ně přirozené. Vím o rodinách, kde se ženská před Vánoci div nestrhá při přípravě všeho potřebného, zatímco chlap přijde z práce a nedělá nic. Když si v rodině práci rozdělí, věřím, že to není žádná hrůza, žádný blázinec.

  superkarma: 0 07.12.2010, 08:01:34
 2. avatar
  [15] sedesatka [*]

  Na tu práci nám stačí ty naše Vánoce a máme toho plné zuby. A ještě krocan,kterého pečou celý den (noc).Tady bych ho ani neměla v čem upéct.Mám tam kamarádku a říká,že je to blázinec.Samá výzdoba doma i venku,všichni se nacpou a ona má zas co dělat,aby všechno poklidila a připravila na Štědrý den.Hurá do dalšího blázince.Sml15

  1. na komentář reaguje eli.emanuela — #16
  superkarma: 0 06.12.2010, 20:31:32
 3. [14] Andy2 [*]

  Tento svátek znám akorát z filmu.Sml80

  superkarma: 0 06.12.2010, 17:02:40
 4. avatar
  [13] Blueberry [*]

  V Kanade mame Dikuvzdani o 5-6 tydnu driv. Jinak vsechno stejne - pecu krocana (az desetikiloveho - trva to 9 hodin), spousta zeleniny, bramborova kase, omacka z brusinek, nadivka (pecu zvlast) a samozrejme apple a pumpkin pie. Je to jediny svatek, kdy varim a pecu vsechno americke tradicni. To same mame 25. prosince, jen s ceskym vanocnim cukrovim.

  superkarma: 0 06.12.2010, 16:28:08
 5. avatar
  [12] nadenica [*]

  mi se líbilo pečení krocana od Mr. Beana ve filmu Největší filmová katastrofa...narvat do mikrovlnky a cibulové měsíčky jako jednohubky!!!!Sml79

  superkarma: 0 06.12.2010, 13:55:54
 6. avatar
  [11] vladka006 [*]

  Indiáni je naučili jak přežít zimu a oni Indiány na oplátku téměř vyhubili, vypálili jim lesy a degradovali na kus hadru. Skvostné.

  Na druhou stranu by mě převzetí tohoto svátku nečílilo tolik jako Valentýn. Poděkovat ať už Bohu, sousedům nebo předkům za úrodu, za zdědění vědění,přátelství, lásku... Je to hezká myšlenka.

  superkarma: 1 06.12.2010, 13:25:41
 7. avatar
  [10] SNÍŽEK [*]

  dát si dárečky a poděkovat přátelům,to se mi líbí.Sml59

  superkarma: 0 06.12.2010, 13:25:00
 8. avatar
  [9] vladka006 [*]

  eli.emanuela — #5 A každá výloha mi připadá jak upoutávka na bordel.

  superkarma: 0 06.12.2010, 13:22:29
 9. avatar
  [8] ToraToraTora [*]

  Nemám ráda organizovanou zábavu, Pilgrim nepilgrim Sml57 ale miluji svátky, které si lidé umí zkrátka užít, ber kde ber

  superkarma: 0 06.12.2010, 12:15:41
 10. [7] Zuzice82 [*]

  Tento den jsem ještě nezažila , myslím tím neslavila v tomto duchu:-) ale při mé cestě do zahraničí mi známý šéfkuchař připravil krocana a nachystal všechny ty omáčky a atd, kolem co se k tomu chystá no stůl byl narvaný k praskunutí a řeknu vám ten krocan, to byla slast, různé druhy masa nakrájené no vážně rozplývalo se to na jazýčku, je to zcela jiným způsobem upravovaný krocan než ho známe my tady v česku

  superkarma: 0 06.12.2010, 11:16:00
 11. avatar
  [6] OlgaMarie [*]

  luneta — #4 Oni mají i větší trouby v kuchyních, aby se jim tam ten krocan vešel.

  superkarma: 0 06.12.2010, 10:33:38
 12. [5] eli.emanuela [*]

  Francaise — #2 Tak s tímhle souhlasím. Také mě rozčiluje, jak už v lednu je všude kolem spousta srdíček a všelijakých valentýnských kýčů, stejně tak na podzim hallowenské předměty, o Vánocích místo Betléma samý Santa Klaus, samí sobi a sáně. Ale Thanksgiving, to je opravdu něco jiného. Ta atmosféra na párty se nedá popsat, je naprosto báječná. Sml22

  1. na komentář reaguje vladka006 — #9
  superkarma: 0 06.12.2010, 10:25:24
 13. avatar
  [4] luneta [*]

  taky bych to chtěla zažít se vším i s krůtou

  1. na komentář reaguje OlgaMarie — #6
  superkarma: 0 06.12.2010, 08:57:56
 14. [3] Bébéčko [*]

  Americké díkůvzdání se mi taky líbí. Ve filmech je to vždycky úžasná záležitost. Ráda bych je zažila jednou in natura. Sml59

  superkarma: 0 06.12.2010, 08:54:32
 15. avatar
  [2] Francaise [*]

  V Americe jsem nebyla, ale slyšela jsem, že je to pro ně nejdůležitější rodinný svátek v roce (něco jako u nás vánoce), jejich vánoce jsou prý mnohem komerčnější. Je to jediný americký svátek, který se mi opravdu líbí. Všechny ty jejich haloweny a valentiny stojí za starou belu Sml31.

  1. na komentář reaguje eli.emanuela — #5
  superkarma: 2 06.12.2010, 08:22:44
 16. avatar
  [1] OlgaMarie [*]

  Mně se líbila i oslava Dne nezávislosti, jak si zdobí domy a všude vlajky atd. U nás mnohdy nevyvěsí státní vlajku ani na budovy, kde by měla vlát ze zákona.

  superkarma: 0 06.12.2010, 07:53:21

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení

Náš tip

Doporučujeme