Kdy vyrazit do Thajska? Ideálně právě teď. Thajsko má za sebou sice silné záplavy, ty se ale zdaleka vyhnuly všem turistickým cílům. To ale turisté zmasírovaní obrázky z médií netuší, do Thajska kvůli zbytečným obavám nechtějí a ceny zájezdů tak padají o desítky procent. Dovolená v Thajsku tak letos bude nejlevnější za posledních několik sezon.

Thajsko

Pláže v Thajsku letos dost možná osiří. Není ale důvod. Turistické resorty záplavy nezasáhly.

Záplavy Thajsko sužovaly od července a voda konečně ustoupila až na konci října. Těsně před startem turistické sezony. Jenže ta letos bude asi podstatně slabší než v předchozích letech. Turisté se do Thajska bojí.

Je k tomu ale důvod? Podle delegátů z cestovních kanceláří nikoli. Záplavy se totiž zdaleka vyhnuly všem turisticky exponovaným místům. Jediným místem, kam jezdí ve velkém turisté a kde téměř měsíc stála voda, je „zlaté město“ Ayutthaya.

Thajci pracují nad plán

I ta už je ale z nejhoršího venku. „Jakmile voda ustoupila, dali se místní do úklidu a aktuálně už je i přístupná turistům,“ říká delegátka cestovní kanceláře, která do Thajska pravidelně létá. Thajci moc dobře ví, jak jsou pro ně turisté důležití - Autthaya tak byla uklizena dokonce o dva týdny dříve, než se plánovalo.

Thajsko

Bývalé královské město Ayutthaya bylo pod vodou téměř měsíc, vše se ale vrací k normálu. Dokonce rychleji, než měli Thajci naplánováno.

Původní datum totiž bylo určeno na 1. prosince, už 16. ledna tady ale proběhl obřad, při kterém žádali majitelé místních slonů (v Ayutthaye je totiž největší sloní park v Thajsku) společně se svými sloními svěřenci o požehnání a štěstí. Jestli se ho dočkají, to do velké míry záleží na turistech.

Sloni místo bagrů
Velkými pomocníky se po záplavách ve městě Ayutthaya stali místní sloni. Ti běžně na svých hřbetech vozí turisty, teď ale tahali velké kusy dřeva a jiné naplaveniny, které přinesla voda. I díky nim byl celý areál otevřený turistům o dva týdny dřív. Teď už tito tlustokožci opět na hřbetech nosí jen turisty a všichni doufají, že jich bude stejně jako v minulých letech.

Asi největší škody na nadcházející sezoně napáchaly televizní záběry zaplaveného Bangkoku. Jak ale říká delegátka: „Zaplaveno bylo sice sedm obvodů z celkových padesáti, ale všechny jsou daleko jak od letiště, tak od památek a turistických resortů. To ale turisté z běžných televizních záběrů nevyčtou a přijet se bojí.“

Ceny zájezdů padají, turistů je málo

Ceny zájezdů tak padají dolů, a kdo nepodlehne mediální masáži, může na exotické dovolené v Thajsku pořádně ušetřit. A slevy v řádech desítek tisíců a desítek procent se netýkají jen pevninských destinací jako je právě Bangkok nebo Pattaya. Dolů jsou i ceny pobytů na menších thajských ostrůvcích v Andamanském moři a v Thajském zálivu. Letadla do Thajska se prostě musí naplnit.

Thajsko

Povodněmi trpí i thajské ostrůvky, které ale zasaženy nebyly.

Relativně blízko Bangkoku a tedy snadno dostupný je třeba ostrov Ko Samet. Oproti loňským cenám jsou ty letošní o několik tisíc příznivější. Podobné je to i u ostatních ostrovů a ostrůvků. Ostrov slonů Ko Chang hlásí pobyty levnější o deset procent, u Ko Tao jsou slevy ještě výraznější.

Zlevňují i pobyty v prověřeném a luxusním Phuketu, destinace v provincii Krabi nebo pobyty na scénickém souostroví Phi Phi, které proslavil film Pláž s Leonardem di Capriem. Místní obyvatelé povodně sledovali maximálně v televizi, zdejší období dešťů proběhlo standardně a bez problémů, pláže se ale plní jen pomalu.

„Na sezonu jsme připraveni!“ hlásí z ostrovů

„A to i přesto, že jsou tady všude na sezonu perfektně a stoprocentně připravení,“ krčí smutně rameny místní obyvatelé, kteří jsou na turistech finančně závislí. Ti, kteří se nakonec pro Thajsko rozhodnou, si tak užijí nepřeplněné pláže a slavné historické památky bez front a hromady jiných turistů.

Thajsko

V sedmimilionovém Bangkoku zasáhly povodně sedm okrajových obvodů. K památkám a turistům se ale voda nedostala.

Do karet jim hraje i fakt, že od srpna se do Thajska létá bez víz. Thajci totiž Česku zrušili vízovou povinnost a odpadá tak předodletové kolečko po úřadech. Mimochodem - loni se do Thajska vydalo asi 20 tisíc Čechů a tato destinace dlouhodobě patří mezi nejoblíbenější „zimní exotiku“.

Tisíce Čechů tu každý rok slaví i silvestr. Nejčastěji v barech v Pattaye, Bangkoku nebo v Phuketu. „Kolik jich ale bude letos, je zatím těžké odhadovat. Pravděpodobně ale míň, což bude pro povodněmi zdevastované Thajsko další rána,“ uzavírá delegátka.

Autor: Lucie Štěrbová & ESO travel


Cestovní kancelář ESO travel, specialista na Asii, Severní, Jižní a střední Ameriku, Tichomoří a Afriku vybírá z nabídky last minute zájezdů do Thajska:

ThajskoBangkok + Pattaya

Dva dny v Bangkoku a dalších deset v hříšné Pattaye. Nejslavnější thajské letovisko, kde se nikdo nenudí. Krásné pláže, stovky atrakcí, potápění. V nabídce stále i exotické silvestrovské pobyty!

ThajskoBangkok + Ko Samui + Ko Tao
Vydejte se na nedotčené thajské ostrovy. Na Ko Tao se budete o místo na pláži dělit se želvami, Ko Samui zase nabízí nepřekonatelný servis. V nabídce i termíny na přelomu roku.

ThajskoBangkok + Phuket + Ko Samui

Phuket je nejluxusnější letovisko v Thajsku. Díky slevám letos vyjde mnohem levněji než kdy jindy. Nepromeškejte svou šanci! Ty nejluxusnější hotely Thajska už od 40 tisíc za dva týdny pobytu.

Foto zdroj ESO travel

Reklama