Bulvár

Těžký život dětí slavných


Nemají na vybranou. Něco mimořádného se od nich neustále očekává a mají jen minimální šanci na obyčejný život jako jejich vrstevníci. S tím žijí dětí slavných lidí. Popularita jejich rodičů jim často dává zabrat.

 

Podle klinické psycholožky Zdeňky Sládečkové z Klubu Diana se potomci známých osobností nečastěji setkávají se dvěma odlišnými přístupy okolí. „Buď bývají jen díky popularitě svého rodiče až příliš vyzdvihováni, nebo se naopak potýkají spíše s negativními postoji jako shazování či urážení,“ řekla a dodala, že se okolí k těmto dětem nesnaží najít standardní cestu. „Velice často schází obyčejný postoj člověka k člověku,“ uvedla.

 

Taková společenská pozice se pak na člověku samozřejmě podepíše. „Rozhodující samozřejmě je, jak k tomu přistupují rodiče,“ tvrdí Sládečková. „Oni jsou tím, kdo může v dětech vytvořit schopnost vyrovnat se s tím. Rodiče svým dětem dávají sílu v životě překonat urážky a ponížení na straně jedné, podlézání na straně druhé,“ zdůraznila psycholožka a zároveň si povzdychla. „Největší kámen úrazu ale je, že populární rodiče obvykle nemívají čas. Pak hrozí, že děti nedostanou potřebnou podporu a sílu.“

 

Se šikanou ve škole kvůli jménu se potýkaly například děti zpěváka Ivana Hlase (54). „Můj syn, který nemá žádné nadání na matematiku a podobné předměty, u tabule slyšel třeba: Dneska to je zase za pět, radši bys zpíval Malagelo, co?“ svěřil se v článku na Ženě-in Ivan Hlas: Můj pes je hudební kritik.

 

S popularitou své matky Jiřiny Bohdalové se musela vypořádávat také Simona Stašová, která si také zvolila prkna, která znamenají svět. A od počátku měl každý tendenci srovnávat ji s matkou. Podařilo se a dnes i ona patří mezi nejpopulárnější herečky se svým vlastním kouzlem. Lidé prý už srovnávání dávno opustili. „Ostatně kdyby to dělali, byli by hloupí. Srovnávali by nesrovnatelné. Jsme každá sama za sebe. A hlavně máma je fenomén. Ona je národní majetek!“ řekla Stašová.

 

To výtvarnice Marie Saudková-Havlenová, dcera fotografa Jana Saudka, tvrdí, že ji stín slavného otce nijak neomezoval. „Já si nemyslím, že by rodiče, kteří jsou slavní, byli jiní rodiče než všichni ostatní. Dětství probíhalo stejně,“ poznamenala. Do rozporu s tvrzením, že jejich jméno nehraje významnou roli, se však dostává následující větou. „…když přijde instalatér, tak se hlásím svým druhým jménem, Havlenová, když jdu někam něco zařídit, tak se představuji jako Saudková,“ prozradila Ženě-in v rozhovoru Marie Saudková: Heroin jsem vyměnila za děti.

 

Někdy to rodiče svým dětem neusnadní a odlišení od jejich vrstevníků jim zajistí kromě příjmení i nezvyklým křestním jménem. U malé Gottové si spolužáci budou muset zvykat na oslovování Charlotte Ella, syn Kláry Nademlýnské se zas jmenuje Nathan. A budou-li vrstevníci pokřikovat na potomka topmodelky Terezy Maxové, zlomí si jazyk při zvolání: „Tobiasi Josuo!“

   
23.09.2008 - Společnost - autor: Jan Exner

Komentáře:

 1. avatar
  [15] OlgaMarie [*]

  Julianna: Moje dcera příšerně zmastila matematický test při přijímačkách na VŠ, ke kterému se dostala, když prošla dvěma koly talentovek. Při osobním pohovoru se jí zeptali, jak si představuje, že zvládne matematiku v případě, že by ji přijali. Dcera se rozzářila a odpověděla:
  "V pohodě. Táta matematik, brácha matematik." Tazatel se podíval do papírů a se smíchem nechal kolovat ve zkušební komisi. Smáli se všichni a bylo jí řečeno, že předpokládají úlet. Vystudovala.

  superkarma: 0 23.09.2008, 17:05:15
 2. avatar
  [14] Suzanne [*]

  hanka0123: ne, drahá, nemohli.

  superkarma: 0 23.09.2008, 16:06:00
 3. avatar
  [12] Suzanne [*]

  mindulinka: však jsem cosi podobného naznačovala
  ToraToraTora:

  superkarma: 0 23.09.2008, 14:54:40
 4. avatar
  [11] ToraToraTora [*]

  To jak, na ně budou volat vrstevníci bych nechala koňovi. Většina dětí určitého věku se omezí na :" Ty vole," a v případě dívek je fantazie na přezdívky více než bohatá

  superkarma: 0 23.09.2008, 12:27:47
 5. [10] mindulinka [*]

  Suzanne: ano, ale u "běžně pracujících" právě nehrozí to vláčení po bulvárech, které si dítě může přečíst. Podle mě záleží, jak to dítě je na to připravené od rodiny a jak ho rodina podpoří a naučí ho to zvládat.

  superkarma: 0 23.09.2008, 10:12:58
 6. [9] tatulah [*]

  nikisek01: di do prdele

  superkarma: 0 23.09.2008, 09:00:43
 7. avatar
  [8] Julianna [*]

  OlgaMarie: tak to taky nechápu, navíc na něj takhle nebude nikdo volat, říkala bych mu Tobi nebo Tobiasi, což je úplně normální, stejně tak nic zvláštního nevidím na Charlottě či Nathanovi.
  Pane Exnere na vás taky volali Jane nebo jen Honzo?????? Dětičky si to upraví a je úplně jedno, jestli jste dítě slavných rodičů nebo jen dítě prodavačky či kominíka.
  Horší jsou některé reakce dospělých, viz učitelka dětí I. Hlase, to považuji za šikanu. Kvůli tomu, že otec zpívá, mě nemusí v matice nikdo ponižovat, no ne?????? Nebo to, že je někdo zpěvák či herec pro nás ostatní znamená, že jsou jejich děti prostě dokonalé, umí vše, vypadají nádherně, nedělají blbosti. Každý máme nějaké chybičky a je úplně jedno, kdo jsou rodiče, někomu prostě nejde matika, někomu neříká nic cvičení, někomu hudba, někdo je tlustej, někdo halt hyperaktivní.

  superkarma: 0 23.09.2008, 08:54:47
 8. [7] nikisek01 [*]

  ahojik koukněte se plsky na http://i.kuku.sblog.cz děkují přejí hezké ránko

  superkarma: 0 23.09.2008, 08:43:16
 9. avatar
  [6] Suzanne [*]

  Výchova v těchto rodinách možná probíhá časově jinak, ale rozhodně to neznamená, že slavní rodiče automaticky nemají čas na svoje děti. Mnohem horší případy nedostatku času vidím u "běžně pracujících" rodičů. Jenže když se stane problém tady, tak o tom všichni vědí, páč o tom nějaký chytrák napíše.

  mindulinka: Mimochodem, na to, aby učitelky měly hloupé řeči, rodič ani nemusí být extra populární, stačí, když se vymyká svým povoláním běžnému životu vesnice či maloměsta

  superkarma: 0 23.09.2008, 08:39:24
 10. [5] mindulinka [*]

  Ono taky záleží jak se za ně slavní rodiče postaví a jak je povedou svou výchovou (pokud na ní mají vůbec čas). Být v kůži I. Hlase a tohle udělat učitelka, tak si na ní asi došlápnu. Ale zároveň bych se snažila svoje dítě vést rozumně a moc ho popularitou netýrat (nebrat na večírky a společenské akce).

  superkarma: 0 23.09.2008, 08:31:46
 11. avatar
  [4] Suzanne [*]

  Jeremi:

  superkarma: 0 23.09.2008, 08:20:48
 12. avatar
  [3] Suzanne [*]

  Odkdy vrstevníci pokřikují na kámoše oběma jmény? Prostě mu budou říkat Tobi. Stejně jako malí vrstevníci obvykle nepokřikují Přemysle nebo Vladimíro, ale Přemku a Vlaďko. Co je na tom k nepochopení?

  superkarma: 0 23.09.2008, 08:20:11
 13. avatar
  [2] Jeremi [*]

  OlgaMarie: Hlavně kromě Exnera snad nikdo nepředpokládá, že by se děti ve školce a škole oslovovaly celým oficiálním jménem. Dvě křestní jména má dneska v rodném listě zapsaná spousta dětí (a nejen potomků slavných) a nakonec se jim stejně říká Aničko, Kubo, Amálko atd.

  superkarma: 0 23.09.2008, 08:13:07
 14. avatar
  [1] OlgaMarie [*]

  Co je nevyslovitelného na oslovení Tobiasi Josuo?

  superkarma: 0 23.09.2008, 07:52:30

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme