Rodina

Tety na hlídání

Hlídací babičky jsou dneska opravdu nedostatkové zboží. Buď ještě pracují, a tudíž na hlídání nezbývá čas, nebo mají spoustu svých zájmů a koníčků a hlídat se jim nechce, a když už se jim hlídat chce a jsou v důchodu, bydlí dvě stě kilometrů daleko. Z práce volají, že pokud nenastoupíte hned, už pro vás nebudou mít místo, ve školce ale vaše dítko nechtějí, protože je buď ještě příliš malé, nebo mají prostě plno... a vy nevíte co s tím? A co takhle vyzkoušet nějakou tu hlídací tetu?

Pojďte se s námi podívat na výhody i nevýhody hlídacích slečen i na to, nač si dát při jejich výběru opravdu dobrý pozor.

Pokud je váš návrat do práce nezbytný, nemějte výčitky vůči svému dítěti. Lásku, pochopení, čas na povídání i čas na hraní mu můžete dát, přestože musíte chodit do práce. Jednou ho stejně budete muset ze své náruče vypustit, ať už do školky, školy nebo do života.

Určit věk, který je nejvhodnější pro dítě, je velmi individuální. Chůvu si lidé pořizují ke kojenci, stejně jako ke tříletému capartovi. Tak se netrapte tím, že bude mít váš drobek chůvu a vydejte se na výzvědy.

Vybíráte…

Nejprve seznamte se svým plánem rodinu. Potom se společně porozhlédněte po nějaké agentuře. Ptejte se mezi svými známými, kolegy i kamarády. Agentury na hlídání nabízejí výběr z několika kandidátek, které se vám postarají o děti pár hodin, ale i každodenně po celý váš pracovní den, mohou vám také uklidit, starat se o dům i zahradu, v náplni práce mívají také doprovod dětí do školky či školy i výchovný program. Záleží na dané agentuře.

Pokud k vám začnou chodit první potencionální “tety”, vyšetřete si na rozmluvu s nimi dostatek času. Přizvěte k pohovoru i svého manžela, protože dva lidé si všimnou více věcí, a pozorujte. Dejte také na reakci dítěte, protože především s ním musí chůva vycházet na jedničku.

Nebojte se ověřovat. Jde o vaše dítě! Takže klidně volejte na místa, kde pracovala paní před vámi, zajímejte se, proč odešla a jak byli spokojeni.

Pokud hledáte chůvu k miminku, kojenci či dítku do tří let, měla byste vyžadovat pedagogické nebo zdravotní vzdělání. Stejně tak si vyžádejte výpis z rejstříku trestů a požadujte samozřejmě plnoletost. Připadá vám to přehnané? Není, věřte mi. Jde tu o vaše dítě.

Vybrala jste úspěšně agenturu i milou tetu na hlídání? Nastupujete do práce? Pak vězte, že o to víc vás dítě potřebuje, když se z ní vrátíte. Vypněte telefony, nevařte, neuklízejte, ale na sto procent se věnujte jen a jen dítěti. Snadno by se vám také mohlo stát, že dítě přilne k chůvě mnohem více než k vám, nebo ztrátu vašeho zájmu ponese jako křivdu po celý svůj život.

Kolik zaplatíte?

Zpravidla si hlídací agentury účtují od 120,- Kč do 170,- Kč za hodinu. Pokud chcete hlídat děti dvě, připlatíte k dané sazbě ještě padesát procent navíc. Pražské maminky zaplatí více než mimopražské.

Agentury si také připočítávají poplatek za doučování a výuku zhruba padesát korun na hodinu. Pokud budete chtít dopravovat dítě do kroužku nebo školky, hradíte cestu dítěti i chůvě vy.

Naopak při dlouhodobém hlídání dostanete výrazné slevy. Za hodinu pak zaplatíte třeba jen 100,- Kč.
6.děrnoštítkový stroj

Příplatky se účtují za noční hlídání i za hlídání nemocného dítěte.

Jak se na to díváte vy?

V naší zemi velmi dlouho přetrvával trend servané maminky, tahající z obchodu plné tašky nákupu, doma se pachtící s teplou večeří, takže ke změnám přistupujeme zvolna a hodně opatrně. Zatímco v jiných zemích je toto naprosto běžná praxe, u nás je teprve v plenkách.

Kamila, 25 let, maminka 2letého Dominika

Nikdy bych nesvěřila Dominika nějaké cizí ženské. A mohla by být třeba doktorka a mít doporučení na tisíce. Raději se snažím pracovat z domova, abych se mu plně mohla věnovat. V práci bych celý den trnula, co se děje doma. Cizí paní nikdy neohlídá dítě tak, jako vlastní máma.”

Karolína, 32 let, maminka 8leté Karolínky a 3letého Janka

Využívám hlídací agenturu už dva roky. V mém věku už se pak špatně vrací na vybudovanou pozici, takže jsem zvolila, po domluvě s manželem, hlídací tetu a jsme všichni spokojeni.”

Eva, 28 let, maminka 5letého Kubíka a osmiměsíčního Davídka

“Hlídání bych volila asi až jako nejkrajnější nouzi, a navíc u nás na severu Čech ani netuším, zda něco takového funguje a zda bych si to vůbec mohla dovolit.”

René, 30 let, původně au-pair v Londýně

Absolutně nechápu zvyk našich maminek setrvávat s dítětem doma takovou dobu. Ztrácí spojení se svou prací, jejich pozice je vážně ohrožena a po mateřské musí začínat od nuly. Tady v Londýně je to naprosto přirozené, najmout si au-pair. Sám jsem jím byl několik let a myslím, že to mají zdejší rodiče dobře ošetřené, aby se nemuseli o své dítě bát.”

Tak co tomu říkáte? Co si myslíte o hlídání dětí? Svěřila byste je cizí paní? Využíváte agenturu už dávno? Svěřte se nám… 

 
   
22.02.2006 - Těhotenství a porod - autor: Eliška

Komentáře:

 1. avatar
  [26] Kekka [*]

  To je přesně téma pro mě. Babička (moje matka) nám už před měsícem slíbila hlídání našich a , abychom mohli s manželem v pátek na ples a dneska mi suše sdělila, že jde s kamarádkou do divadla. A vykašlala se na nás už víckrát. když ale potřebuje pomoct sama, tak jí to nikdy neodmítnem, i když se nám to nehodí. Jsem straně nas....

  superkarma: 0 22.02.2006, 21:13:38
 2. avatar
  [25] voldriska [*]

  Teda, zrovna sháníme školku pro dvojčata. Minulý týden mi zavolali z práce, kam jsem si dala žádost o místo, jestli budu moct nastoupit už 1.4.06. Nikde nemaj místo, takže asi půjdu hledat ty obchody s dětským koutkem

  superkarma: 0 22.02.2006, 17:42:53
 3. avatar
  [24] ellinor [*]

  tornado-lou: Zdravotnické vzdělání platí pro někoho, kdo se hlídáním oficiálně živí a hlídá dítě DO TŘÍ LET, dle živnostenského zákona. Jinak jako bývalá hlídačka a nynější dvojnásobná matka doporučuji, abyste se vyptali, zda dělá agentura kurzy první pomoci a jestli vám dohodí jinou hlídačku, když ta vaše nemůže. Také počítejte s tím, že když od vás hlídačka odjíždí po 22.hodině, měli byste jí zaplatit taxi nebo odvézt sami.
  Máme sice hlídačku-důchodkyni, se kterou není moc sranda, zato je spolehlivá a pozor: narozdíl od studentek se jí nemění rozvrh ve škole, nesbalí se na 4 měsíce do Indie, atd.

  superkarma: 0 22.02.2006, 16:10:45
 4. avatar
  [22] Amálie [*]

  Olka: myslim, že jeho ego nehorázně stouplo, co? Pozor, aby se nechtěl dát na profi dráhu "tety", když už dneska vidí, že hraní si nese peníze

  ad vysvětlení: tohle jim ale musí vysvětlit rodiče, "teta" už toho tolik nesvede. Drtivá většina rodičů se ale hodně věnovala vysvětlování, za což je chválim.

  superkarma: 0 22.02.2006, 14:16:27
 5. avatar
  [21] Olka [*]

  Amálie: Určitě je potřeba dětem vysvětlit, proč mají paní na hlídání, děti pochopí skoro všechno. Když jsme měli první slečnu o prázdninách, klukovi bylo necelých sedm, byl u vytržení, že jí platíme za to, aby si s ním hrála.

  superkarma: 0 22.02.2006, 13:54:52
 6. [20] tornado-lou [*]

  teda, pedagogicke nebo zdravotnicke vzdelani? matka prece taky nemusi mit zdravotnicke vzdelani a dite mit muze? babicka ho nejspis taky nema a hlidani ji nikdo nezakaze. ja bych pro svoje eventualni dite radsi, nekoho bez zdravotnickyho vzdelani ale s praxi, nez vyjukanou 17letou absolventku zdravky. (nic proti zdravotnim sestram, jen chci rict, ze bych to nevidela jako to nejdulezitejsi kriterium)

  superkarma: 0 22.02.2006, 13:27:50
 7. avatar
  [19] teb [*]

  Já jsem taky teta na hlídání, holky - dvojčata budou mít 3,5 roku. Začala jsem u nich v rodině uklízet, když byly ještě v bříšku, takže si mě maminka "oťukla" ještě předtím. Když byly malé, občas jsem hlídala a byla takříkajích po ruce, když se něco naskytlo. Ono i k lékaři je lepší jít s dvojčaty ve dvou než sama, jít na úřady s dítkama taky není to pravé ořechové, někdy i rodiče si potřebují někam vyjít bez dětí...
  Služeb agentury jsem nevyužila. A rozhodně nemám na hodinu tolik peněz, jak se píše v článku. Ale dělám to pro radost. Studuju VŠ a tohle mám jako odreagování. I když se i ty penízky hodí.

  superkarma: 0 22.02.2006, 12:00:33
 8. avatar
  [18] Kopretina3 [*]

  Pracovala jsem jako teta na hlídání a musím potvrdit, že agentura uchazečky opravdu důkladně prověřuje, nicméně i tak, až budu mít své děti, tak bych se ty mrňousky do 3 let bála svěřit někomu cizímu.

  Měla jsem skvělé děti i rodiny, takže to bylo v poho, ale i tak jsem za ně vždy cítila obrovskou a zopovědnost a po skončení hlídání obrovskou úlevu, že jsou děti v pořádku.
  Jinak si myslím, že pokud má matka dostatek peněz a děti, kterým být s chůvou nevadí, tak na tom mít chůvu není přece vůbec nic špatného.

  superkarma: 0 22.02.2006, 10:29:53
 9. avatar
  [17] Amálie [*]

  pujka: Musim naštěstí konstatovat, že tohle byl ojedinělelj případ, ostatní rodiče dětem pohodově vysvětlili, proč tam teta chodí a když dítko bylo vyplašené, zůstali se mnou jeden den doma, aby se zadaptovalo. Naprostá většina rodičů nenechávala děti hlídat s lehkým srdce, ale jako východisko z nějaké situace. A těmhle to schvaluju, děti se otrkaj a rodiče jsou v klidu.

  Taky jsem zažila pani, která mi každnou hodinu domu telefonovala, zda je všechno v pořádku Tak jsem jí řekla, že jdem ven, ať klidně pracuje, že jí pak zavolam a první den skoro hysterčila, že se dlouho neozývam , ale pak si zvykla a volala jen v poledne a poděkovala mi, že se jí mnohem líp soustředí na práci.

  PS:na tehdejší dobu jsem si vydělala hodně i přes agenturu

  superkarma: 0 22.02.2006, 10:11:12
 10. avatar
  [16] Amálie [*]

  Ada1: ani nevíš, kolikrát jsem si od "matky" vyslechla v trapně žertovném tónu, copak asi s malou provádim, že mě ráno nechce pustit domu Ona vůbec nepochopila, že stačí malej se věnovat pořádně přes den a dát jí pocit milovaného dítěte a nikdy by pořádně po tetě na hlídání nevzdechla.

  superkarma: 0 22.02.2006, 10:03:22
 11. avatar
  [15] pujka [*]

  Amálie: Já jsem si taky při studiu přivydělávala hlídáním dvou capartů ( 3 a 2 roky) . Byla jsem s nima 2x v měsíci celý víkend anebo 3x týdně odpoledne . Bylo to bezva, super si na mě zvykli . Našla jsem si tu rodinu přes inzerát v Praze. Pracavala jsem pro ně rok pak se odstěhovali do Německa. Zase by mě to bavylo, ale mám už stálé zaměstnání a přítele.
  Kamarádka hlídala přes agenturu, ale já si vydělala mnohem víc

  superkarma: 0 22.02.2006, 09:58:48
 12. avatar
  [14] Amálie [*]

  Lucie25: tahle holčička trpěla permanentně nedostatkem pozornosti své matky, ztrátou otce, se kterým matka zakázala styk a odmítáním matčiným přítelem, který bral malou jako nutné zlo Ani nevíš, jak mi jí bylo líto a nemohla jsem tam přestat hlídat, nějak jsem neměla to srdce jí "opustit", hrozně ke mně přilnula. Upozornila jsem na to majitelku agentury a ta kontaktovala nějakou sociálku, či co. Nakonec hlídání přestalo, protože matka začala zůstávat doma, ale dokážu si představit, že to dala malej "sežrat", že už nemůže v noci do práce. Chjo.

  superkarma: 0 22.02.2006, 09:53:07
 13. avatar
  [13] Ada1 [*]

  Amálie: a pak si jeste takova MATKA bude stezovat, ze dite ma hlidaci tetu radeji, nez ji

  superkarma: 0 22.02.2006, 09:53:02
 14. avatar
  [12] Lucie25 [*]

  Amálie: to co píšeš je fakt horor - to bych radši seděla doma za 3000,- než tohle. Ale každé dítko je jiné, já když jsem dávala kluka do školky, tak taky ztropil scénu, že jsem z toho byla celá špatná, ale jak se za mnou zavřely dveře, tak byl do pár minut OK a na maminku si ani nevzpoměl. Ale to co píšeš ty je děsný, z toho může mít ta holčička psychické problémy ještě dlouho

  superkarma: 0 22.02.2006, 09:39:27
 15. avatar
  [11] Amálie [*]

  Za studenstkých let jsem si přivydělávala hlídáním dětí. Musim říct, že agentura, kam jsem se přihlásila, mě lustrovala horem dolem a vstupní pohovor dělala přímo majitelka se svými tušim třemi dětmi, aby rovnou viděla, jak se k nim budu mít, a to opakovaně

  V rodinách to bylo po různu.
  Někteří si objednávali hlídání nárazově, když si chtěli jednou za čas vyjít ve dvou na večeři a děti byly v pohodě.

  Pak byla sorta lidí, kteří si nemohli vzít v práci volno, když děti stonaly nebo byly prázdniny ve školkách, tam to bylo taky naprosto v pohodě.

  Ovšem případ jedné "matky" mě dokáže nadzvednout i dneska! S přítelem vlastnila noční klub a tak se hlídání odehrávalo v noci. Malá plakala, že chce maminku, na kolínkách jí prosila, ať nikam nechodí, že bude hodná holčička, s řevem bránila mamince, aby tevřela dveře z bytu, prostě horor. Matka s ledovým klidem napudrovala nos, nazula lodičky a malou potřepala po zádech se slovy: jsi už velká holka a zvládneš to. (malej byly 2,5roku!) Když za strašnýho pláče s přítelem odfrčeli, holčička mi plakala v náruči, proč jí maminka nemá ráda, co udělala špatnýho, jesli za ní pojedem, atd. Nakonec čtením pohádek, ujišťováním, že opravu nikam neodejdu, chováním v náruči a uložením do mé postele, vysílená pláčem usnula a tohle se opakovalo pokaždé. Horor. Takovou matku bych z fleku

  superkarma: 0 22.02.2006, 09:24:12
 16. avatar
  [10] Kocicka [*]

  nevím jak se pohybují ceny......ale moje kamarádka tohle dělá při škole pro známé........a za den si řekne 200kč

  superkarma: 0 22.02.2006, 09:13:27
 17. avatar
  [9] Olka [*]

  Beruška1: Slečnu na hlídání pro dva školáky mám dvakrát-třikrát týdně dvě hodiny. Sice jí odevzdám zhruba tolik, kolik za ty hodiny vydělám, ale je to pro mě lepší řešení než žádat o zkrácený úvazek. Podobně v létě - radši vezmu na týden, kdy mi nevyjde dovolená, celodenně slečnu na hlídání, než abych si brala neplacené volno, i když by to vyšlo finančně zhruba stejně.

  superkarma: 0 22.02.2006, 08:58:33
 18. avatar
  [8] Beruška1 [*]

  Tak něco takového si může dovolit opravdu jednom maminka, jejíž příjmy jsou vysoce nadprůměrné. Tak si to spočítejte. Průměrně 150,- Kč na hodinu krát cca 10 hodin denně krát minimálně 20 pracovních dnů a jsme na 30.000,- měsíčně. A to je minimum. Tak kolik maminek má tak výhodnou a dobře placenou práci, že si něco takového může dovolit. Já ve svém okolí neznám žádnou, jejich příjmy jsou spíš pod státním průměrem. A jdou od výplaty k výplatě.

  superkarma: 0 22.02.2006, 08:46:53
 19. [7] 7658 [*]

  Nevidím na tom nic špatného jen to, že jsem v práci brala 40 Kč/hod a tak mi nezbývá nic jiného než být doma, alespoň do 3 let a pak dát dítko do školky. Ale pokud nějaká mamina vydělává a potřebuje si udržet místo, tak si myslím, že je to dobré řešení. Protože i samotná agentura určitě nebere každého kdo se přihlásí na práci hlídání dětí (musí si udržet jméno a kvalitu služeb).

  superkarma: 0 22.02.2006, 08:07:32
 20. avatar
  [6] Vanily [*]

  100-120 KČ/HOD?No to bych nemohla ani náhodou,když já mám kolem 80 kč/hod. Ale jinak myslím,že je to rozumné řešení.

  superkarma: 0 22.02.2006, 07:50:58
 21. avatar
  [4] danca79 [*]

  Ja jsem hlidaci teta pro deti tri. No, teta, asi spis kamoska, teta byla moje predchudkyne neb ta byla ve veku rodicu a ja jsem o par let mladsi. Myslim ze rodice mi absolutne duveruji - ono zezacatku jim asi nic jineho nezbylo, krom toho ze si overili reference, a casem se ukazalo ze mi muzou opravdu verit i kdyz odjedou na par dni pryc.
  Jestli jednou budu mit svoje deti, tak asi o nejake pani na hlidani uvazovat budu, aspon jednou za cas - pro deti je dobre nebyt porad jen s rodici, pak maji mensi stres kdyz jdou do skolky, a partneri podle me vylozene potrebuji aspon jednou za cas nekam vyrazit sami bez deti...

  superkarma: 0 22.02.2006, 02:46:14
 22. avatar
  [3] páťa [*]

  Nyotaimori: mám dvě děti. Jsem na mateřské a nevadí mi to. Někdy je to náročné,ale zvládnout se to dá v pohodě.

  superkarma: 0 22.02.2006, 00:32:32
 23. avatar
  [1] páťa [*]

  Také jsem hlídací teta dvou holčiček a vyhovuje to mně i rodičům . Nevidím na tom nic špatného.

  superkarma: 0 22.02.2006, 00:14:32

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme