Zdraví

Tetanie – nemoc, kvůli které neumřete

O některých nemocech se člověk dozví, až když je vyzkouší na vlastní kůži. Právě tak jsme objevili chorobu zvanou tetanie, jejíž projevy jsou opravdu děsivé! Člověk má až strach, že umírá - ale to se naštěstí nestane.

tetany

Záchvat tetanie vypadá opravdu strašidelně: Člověk se klepe, křečuje, lapá po dechu, jde takřka do kolapsu. Jsou případy, kdy se lidem zkroutí ruce, nebo drží zatnuté dlaně a nemohou s nimi hnout.

Co je tetanie

Jde o akutní nedostatek hořčíku nebo vápníku v těle, který dráždí nervové ústrojí, a to pak reaguje větší či menší křečí svalů po celém těle..

Kdy přijde

Zcela náhle a nečekaně. Většinou u lidí mezi 20. a 30. rokem věku. Může ji vyvolat velký fyzický výkon (třeba vrcholový sport), ale také silný stres. Může však přijít zdánlivě bez příčiny.

Fyzické projevy

Je jich mnoho a může dojít k jednomu, nebo kombinaci libovolného množství z nich (výčet není vyčerpávající, příznaků je opravdu hodně a u mnoha lidí se liší)...

 • Špatně se dýchá, jakoby člověku někdo seděl na hrudníku
 • Brní jazyk a konečky prstů
 • Pocit slabosti končetin
 • Necitlivost prstů
 • Celková slabost
 • Pocit vnitřního napětí
 • Sucho v ústech
 • Bolesti u srdce
 • Bolesti hlavy
 • Nevolnost a pocit stažení žaludku
 • Bolest žaludku
 • Pocit umrtvení části těla
 • Křeče rukou, nohou a obličeje
 • Pocit chladu, nebo naopak horečky

Psychické projevy

Opět je jich velké množství a následující výčet je jen výčtem toho základního...

 • Podrážděnost
 • Poruchy soustředění
 • Závratě
 • Přecitlivělost na hluk
 • Ztráta energie a únava
 • Agresivita
 • Úzkost až panický strach ze smrti
 • Deprese (i velice silná)

Redakční zkušenost

Tetanii mi diagnostikovala lékařka na interní ambulanci, kam jsem byl podruhé převezen sanitkou. Když jsem dostal první záchvat, bylo to opravdu strašidelné. Celý den mě bolela levá noha a po obědě se mi najednou začalo špatně dýchat. Sesul jsem se na lavici a celé tělo se mi asi deset minut klepalo, jakoby v křečích. Bolelo mě u srdce, brněly prsty, hlavou mi letěly myšlenky na infarkt nebo trombózu.

Už v sanitce, která dorazila asi za patnáct minut, se mi udělalo lépe, vlastně ještě předtím. V nemocnici mi natočili EKG a udělali nějaké odběry. Všechno v normě, tak mi dali kapačku, a když dokapala, pustili mě domů. Doktorka řekla, ať si zajdu k obvoďákovi, že podobné stavy se člověku občas stanou, a abych nepanikařil a nechal si udělat podrobné testy.

Jenže v noci přišel záchvat znovu. Nepanikařil jsem, ustál ho a čekal, až mi bude lépe, abych si zašel k tomu obvoďákovi. Celý týden jsem se ale cítil tak slabý, že jsem se prakticky nehnul z postele. Měl jsem strach, co že mi to je, ale bál jsem se kamkoli vyrazit, aby to se mnou neseklo. Hlava si pohrávala s různými myšlenkami – ano, strachoval jsem se i o život, nemohl spát, bál se usnout, pozoroval, kde mě co bolí a píchá.

Asi po týdnu přišel další silný záchvat a další převoz sanitkou do nemocnice. Tentokrát to bylo ještě silnější, dokonce jsem měl pocit, že mi mrtví levá strana hlavy, ale v nemocnici mi zase natočili EKG a zjistili, že je všechno v pořádku. Lékařka pak podle projevů diagnostikovala tetanii a doporučila mi užívání hořčíku. Jako možnou příčinu hledala stres, fyzickou aktivitu, a nakonec jsme se shodli, že to může být i mým dlouholetým vegetariánstvím a doporučila mi, vrátit se k masu. Hlavně mě ale uklidňovala, že pokud si budu dodávat do těla potřebné látky, bude všechno v pohodě, a že se na tohle neumírá. Doporučila mi hořčík v šumivých tabletách v případě záchvatu pod jazyk, že se prý rychle dostane do krve a rychleji záchvat přejde.

Na druhý den jsem došel k obvoďákovi, a ten mě objednal na další testy. Snažil se mě ale také uklidnit, abych nepanikařil, že takové projevy občas mladí lidé mají. A předepsal mi ten hořčík.

Výsledky podrobných testů zatím nemám, ale jak beru hořčík, je mi mnohem líp.

Nezajímavé není, že s tetánií se v mládí setkala i moje maminka, která byla 14 dní se zaťatými pěstmi v nemocnici. Dostávala injekce, když ruce povolily, pustili ji domů a už se to nikdy nevrátilo.

Kdybych to měl shrnout, je-li má nemoc opravdu tetanie, tak to vlastně není žádná hrůza, ale člověka pořádně vyděsí!

Máte nějaké zkušenosti s tetanií? Podělte se o ně s ostatními čtenářkami v diskuzi pod tímto článkem...

Čtěte také...

   
08.04.2013 - Nemoci - autor: Jakub D. Kočí

Komentáře:

 1. [20] fionora [*]

  Příznaky tetanie mám dlouho, třes, pocit velkého hladu, horká hlava, pocení,křeče v lýtkách. Když jsem o svých příznacích hovořila s gynekologem, o horké hlavě řekl. že to přechod nebude. Obvodní lékařka mi vzala krev,která je v pořádku a tím pádem mi nic dle vyjádření není. Nakonec na mou žádost mi dala doporučení na neurologii. Tam mi lékařka oznámila, že je to tetanie. Trpím těmito problémy už pár let a mohla jsem si vše ušetřit.

  superkarma: 0 28.03.2015, 20:55:59
 2. [19] svata [*]

  Tak konečně vím, proč jsem v mládí častokrát skončila v křečích s rukama jako pařáty a většinou popisovaných průvodních jevů.Většinou to přešlo samo.Sice jsem to přip ravidelných prohlídkách ventilovala, ale nikdo mi nikdy nedělal žádné vyšetření např. na minerály v těle. Doktorka na mne koukala jako na blázna, tak jsem si sama sehnala literaturu  a cosi přečetla o křečích, nedostatku hořčíku, či cukru ( myslela jsem , že je to nedostatkem cukru) a začala jsem pravidelně užívat Dologran, denně piju magnézii a často jím banány.Domnívala jsem se, že ty křeče jsou způsobeny tím, že hodně sportuju, tedy se hodně potím, a vyplavuju minerály z těla. Že existuje nemoc jako je tetanie slyším poprvé. Smutné je, že to nenapadlo ani jednoho z lékařů, kterým jsme své stavy popisovala. Očividně mne měli za hypochondra...Paradoxně od té doby, co jsem vegetarián (cca 7 let),žádné křeče nemívám.

  superkarma: 0 10.04.2013, 12:15:29
 3. avatar
  [18] átéčko [*]

  S tetaní se léčím dlouho. Dostávám kvanta šumivého magnesia a calcia. Když na ně zapomenu, tak to brzy poznám. Neměla jsem tak dramatické projevy, ale je to dost nepříjemné. Nesmí se zapomenout na dodržování pitného režimu.

  Člověk, žijící ve znečištěném městě má větší spotřebu Mg a Ca. Taky vit. C a B komplexu. Je dobré si přečíst knížky pana Janči, i když na netu je spousta informací jak s tímhle bojovat. Hlavně musí být člověk důsledný.

  Někomu opravdu stačí jen tabulka čololády a je mu fajn. Ale to je většinou jen u těch, co jim cuká víčko, mají křeč v lýtku a málo přes den pijí.

  superkarma: 0 08.04.2013, 21:43:29
 4. avatar
  [17] Eva_CZ [*]

  To jsou veci! Mne cuka uz nejaky cas leva strana obliceje, jakoby zaskuby ve tvari, asi si zakoupim horcik, jestli pomuze.... VON se mi jednou priplazil k posteli totalne vydeseny, nemohl se z niceho nic postavit na nohy. Podlamovaly se mu. Kontaktovala jsem znameho lekare a on mi rekl : at pije! Tak jsem do nej lila vodu a za chvili byl OK. Ale poradne me vydesil. Sml22

  superkarma: 0 08.04.2013, 18:14:03
 5. [16] akna [*]

  Dcera má tetanii ,ale než se na to přišlo,tak kolabovala všude. Doma , ve škole, v parku , v tramvaji. No hrůza. Záchranka byla u nás jako doma. Pak zjistili,že má tuhle nemoc. Začala brát hořčík a je po problémech. Občas si nechá nabrat krev,aby věděla,jakou má hodnotu hořčíku a je v pohodě. Ani nevíte,jak se mi ulevilo.

  superkarma: 0 08.04.2013, 16:32:51
 6. avatar
  [15] pajda [*]

  Jamca — #11 tetanie se dá zjistit měřením hořčíku přímo ve svalech - syn má formu, při které vycházejí krevní testy normálně. Jinak je to u nás asi dědičné. On má bohužel tetanii kombinovanou s vrozeným Parkinsonem...

  superkarma: 0 08.04.2013, 16:10:27
 7. [14] Trefa [*]

  Trefa:tuto nemoc neznam.nikdy jsem zadne priznaky nemela.

  superkarma: 0 08.04.2013, 13:32:06
 8. [13] step1 [*]

  U mne se tetanie projevovala brněním prstů, bolestí u srdce, špatně se mi dýchalo a každý záchvat končil bezvědomím. Občas jsem dostala injekci, dlouhodobě jsem užívala magnézium (20 let) přesto, že krevní testy byly v normě. Ale diagnóza se potvrdila při testech (ne z krve). Dceři byla tetanie diagnostikována v 10ti letech. Hořčík nadále užívám společně s vápníkem kvůli osteoporózy, záchvat jsem už dlouho neměla.

  superkarma: 0 08.04.2013, 13:12:49
 9. avatar
  [12] Eliana [*]

  fructia — #8 ze základního vyšetření krve se to nedělá, ale jde to zjistit záleží na lékaři a co dá na žádanku

  superkarma: 0 08.04.2013, 12:31:42
 10. [11] Jamca [*]

  Bohužel mám ty stejné zkušenosti,snad ještě horší:(. S nemocí bojuji už delší dobu a stále mi není dobře,po různých vyšetřeních mi řekli,že se jedná zřejmě o panickou poruchu a je třeba změna životního stylu. prý je to velmi častá diagnóza dnešní doby:(.

  1. na komentář reaguje pajda — #15
  superkarma: 0 08.04.2013, 11:41:00
 11. [10] knihovna [*]

  Hořká čokoláda, kakao a banány jsou bohaté na Mg. Taky občas mám křeče v lýtku nebo se mi zkroutí chodidlo. S přibývajícím věkem je to čatější. Občas mi i cuká víčko nebo obočí. Vezmu si vždy tabletu Mg nebo banán atd.

  superkarma: 0 08.04.2013, 10:55:39
 12. [9] iřka [*]

  Hm, zajímavé,křeče jsou i mým problémem.Sml22

  superkarma: 0 08.04.2013, 10:43:54
 13. avatar
  [8] fructia [*]

  Mě by třeba zajímalo, jak často se dělají testy na minerály a různé prvky v těle. Krevní rozbory mi už párkrát dělali to ano, ale jen základní. Zajímalo by mě, zda mám dostatek hořčíku, železa, vápníku.... ?

  1. na komentář reaguje Eliana — #12
  superkarma: 0 08.04.2013, 10:22:10
 14. [7] MaVy [*]

  já křeče mívám,a když přijdou vím,že musím do těla dostat víc hořčíku,v těhotenství jsem ho brala pořád

  superkarma: 0 08.04.2013, 10:10:11
 15. avatar
  [6] carmi [*]

  Zajímavé, zrovna včera jsem měla velké bolesti v nohou, chvilkama křeče a pak začaly bolet i ruce. Volala mi dcera, je doktorka, tak jí to říkám a ona mi poradila hořčík. Lékárna byla samozřejmě zavřená, tak jsem si koupila magnézii a po jejím vypití to přestalo. Ale ve vašem případě to asi chce už ten hořčík v tabletě.

  superkarma: 0 08.04.2013, 09:29:00
 16. avatar
  [5] ToraToraTora [*]

  Myslím, že pokud není člověk vrcholovým sportovcem nebo jeho tělo nemá z  nějaké jiné příčiny vyšší nároky na tyto mikroprvky, mělo by být řešení v první řadě v úpravě jídelníčku a životosprávy.  na tablety je času dost vždycky.

  superkarma: 0 08.04.2013, 09:12:38
 17. avatar
  [4] selinka [*]

  U mě se to poznalo právě díky abnormálně zkřiveným prstům na ruce, trvalo skoro 10 minut, než to odeznělo. Takhle nějak si představuju pařát čarodějnice.

  superkarma: 0 08.04.2013, 08:40:04
 18. avatar
  [3] rusalka2008 [*]

  Zajímavé, ale příznaky musí být moc nepříjemné...

  superkarma: 0 08.04.2013, 07:50:13
 19. avatar
  [2] Eliana [*]

  S tetanii ne, ale  s nedostatkem určitých látek (též hořčík, béčka....) v těle při vegetariánství ano, takže krůtí, ryby a kuřecí maso jím. Je dobré pít pravé minerální vody nejen tablety. V DM mají šumivé tablety nebo takové pytlíčky, cukr je ktomu dobrý jako dodavatel energie a pro sporotovce i lidi s nějakým vypětím je to velmi účinné. Takto jsme pomáhali se záchvatem v Brně po bežeckých závodech, kdy zkolaboval muž. Sanitka odjela nechala ho rodině na pospas, tak jsme se s ním rozdělili o manželovi zásoby a za pět minut byl jako rybičkaSml16

  superkarma: 1 08.04.2013, 07:49:47
 20. [1] lidicka [*]

  Nemám zkušenosti, ani v příbuzenství, ale ty příznaky by vyděsily asi každého.Sml22

  superkarma: 0 08.04.2013, 05:48:46

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme