Zdraví

TEST: Pozor na dětské opalovací přípravky

Časopis TEST srovnal kvalitu 12 dětských opalovacích přípravků s deklarovanou vysokou a velmi vysokou ochranou. Kvalitní přípravek musí dobře chránit jak před UVB, tak před UVA zářením. Dva výrobky značky Astrid získaly pouze „dostatečné“ hodnocení protože neposkytly odpovídající ochranu před slunečním zářením. 

Dětská pokožka je mimořádně citlivá na negativní účinky slunečního záření. Děti do jednoho roku by neměly být přímému slunci vystavovány vůbec, děti do tří let jen na velmi krátkou dobu. U starších dětí je vždy nezbytný kvalitní přípravek na opalování s vysokým ochranným faktorem, oblečení, sluneční brýle a pokrývka hlavy. Každé spálení si kůže „pamatuje“ a narůstá riziko pozdějšího vzniku rakovinného bujení.

Základním požadavkem na opalovací přípravky je poskytování ochrany před negativními účinky slunečního záření. Proto má každý opalovací přípravek stanovený stupeň ochrany, který určuje její míru jak v oblasti UVB záření (rakovina kůže, spálení kůže), tak UVA záření (stárnutí kůže, při vysokých dávkách rakovina kůže).

Deset z dvanácti testovaných dětských opalovacích přípravků poskytuje kvalitní ochranu před UVA i před UVB zářením. U dvou výrobků, Nivea Sun a Daylong, se neprokázala dostatečná odolnost vůči vodě. „Testované přípravky značek Nivea Sun a Daylong se ve vodě snadno smyjí, poté přestávají chránit před slunečním zářením a kůže dětí se může spálit,“ upozorňuje Václav Beneš, redaktor časopisu TEST. 

Dvě testovaná opalovací mléka značky Astrid, mléko s minerálními filtry OF 30 a opalovací mléko s ochranným faktorem 50, získala hodnocení „dostatečně“. Výrobek s ochranným faktorem 30 neposkytuje deklarovanou vysokou ochranu, naměřený ochranný faktor byl pouze 20, což odpovídá střední ochraně. Testované mléko s ochranným faktorem 50 nemá dostačující ochranu před UVA zářením. „Podle doporučení Evropské komise mají opalovací přípravky poskytovat ochranu před UVA i před UVB zářením,“ dodává Beneš.

Test 12 opalovacích přípravků pro děti vychází v červnovém vydání časopisu TEST. K dispozici je také na www.dtest.cz. Kromě testu opalovacích přípravků vychází v červnovém vydání test dětských autosedaček, test kompaktních digitálních fotoaparátů a srovnání doplňkových bankovních služeb.

Časopis TEST, Občanské sdružení spotřebitelů TEST

   
14.06.2010 - Zdraví - autor: Simona Škodáková

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Hledáme čtenářky, které rády čtou knihy
Anketní otázky pro čtenářky, které chtějí testovat Canesten Intim Gel
Anketa: Bolí vás záda?

Náš tip

Doporučujeme