O Václavu Havlovi byly natočeny stovky hodin materiálu, biografický film zachycující jeho celoživotní příběh však doposud chyběl. V novém dokumentárním filmu Život podle Václava Havla jej zachytila režisérka Andrea Sedláčková. Snímek poprvé odvysílá Česká televize letos na Nový rok. Spolu s více než dalšími dvaceti premiérovými pořady, a to jak z oblasti dokumentární tvorby, tak i kultury a umění. 

Jedním z vrcholů letošního svátečního programu České televize se stane premiéra dokumentárního filmu Život podle Václava Havla, který druhý program uvede 1. 1. 2015 od 20:00. „K osobnosti Václava Havla se různí autoři vracejí zase a znovu. Snímek Život podle Václava Havla však oproti všem dosavadním filmům přináší cosi cenného navíc. Poprvé totiž ukazuje ucelený životní příběh této velké osobnosti s jeho soukromými i veřejnými polohami. Jsem rád, že Česká televize mohla u tohoto projektu být, a jsem rád, že jsme pro něj dokázali získat podporu francouzsko-německé stanice Arte, která jasně ukazuje na mezinárodní význam  prvního českého prezidenta. Těžko bych si dokázal představit elegantnější způsob, jak uctít pětadvacáté výročí událostí z roku 1989,“ říká generální ředitel České televize Petr Dvořák. 

cccVedle dokumentu Život podle Václava Havla program ČT2, ale i kanál ČT art, o letošních Vánocích potěší diváky řadou dalších kvalitních programů a unikátních kulturních zážitků. „V oblasti dokumentů odvysíláme hned několik premiér. Například dokument o novém nejvyšším církevním představiteli, papeži Františkovi, či moravském misionáři, který strávil více než šedesát let mezi indiány v severovýchodní Americe a spoluvytvářel tak tamní dějiny. Chybět nebudou ani další duchovní pořady, třeba tradiční půlnoční bohoslužba, tentokrát z kostela sv. Tomáše v Brně,“ vybírá tipy ředitel programu České televize Milan Fridrich.

Vánoční Dvojka letos nebude jen dokumentární, ale i filmová a divadelní. Milovníky divadla potěší třeba hrami Divadla Járy Cimrmana, příznivce filmového umění pak hned několika velkofilmy. Od dramatu Králova řeč s Colinem Firthem v hlavní roli, přes adaptaci klasického románu Emily Brontëové Na větrné hůrce až po slavnou americkou komedii s Marilyn Monroe Někdo to rád horké. S nejslavnější filmovou divou se diváci setkají také v dokumentu Marilyn Monroe: Poslední sezení, zachycující herečku tak, jak ji znal jediný muž na světě. Její psychoterapeut.

Artové Vánoce v podání Michaela Jacksona i Josefa Myslivečka

„Tak jako po celý rok nebude ani o Vánocích chybět na ČT art pestrá nabídka pořadů reflektujících různorodost uměleckého vyjádření. Nabídneme koncerty, dokumenty o osobnostech české i světové kulturní scény, hudbě a tanci i slavné opery a balety. Mimořádným zážitkem bude jistě přímý přenos Novoročního koncertu České filharmonie s Adamem Plachetkou nebo záznam rozloučení primabaleríny Darii Klimentové se svou kariérou, a to jediným představením v Česku, které odtančila letos v červenci,“ odhaluje své programové tipy ředitel ČT art Tomáš Motl.

Na diváky však v sedmnáct dní trvajícím vánočním schématu čekají i další, v premiéře uváděné snímky, a to především z oblasti hudby. Do popového hávu je zahaleno představení kanadského cirkusu Cirque du Soleil věnované Michaelu Jacksonovi. Stejný žánr ctí i dokument o Celine Dion nebo záznam londýnského koncertu Petera Gabriela. Oblast vážné hudby pak zastoupí třeba opera Josefa Myslivečka Olimpiade, filmové zpracování Orfea a Eurydiky natáčené v českokrumlovském barokním divadle, Louskáček v choreografii Rudolfa Nurejeva nebo dokument o „králi vysokého C“ Lucianu Pavarottim. Nejdůstojnějším zástupcem vánoční vážné hudby však jistě bude Česká mše vánoční Jakuba Jana Ryby, letos poprvé v podání České filharmonie a pod taktovkou Jiřího Bělohlávka.

Zdroj:Tisková zpráva

Těšíte se na dokument o Václavu Havlovi? Které pohádky u vás hrají o vánoční svátky prim?

Reklama