Rodina

Teplota u miminek: Jak nic nepodcenit?

Mít doma klidné a spavé miminko by si čas od času přál nejeden rodič. Jenže jakmile váš jindy akční potomek ztichne a pořád by jen podřimoval, mějte se na pozoru. Jeho tělíčko dost možná bojuje s horečkou. Co je u miminek do jednoho roku ještě v normě a kdy naopak spěchat k lékaři?

I když vás rtuť teploměru překračující 37 °C zcela jistě znepokojí, není na místě hned panikařit. Horečka sama o sobě není nemoc, je jen jejím symptomem. Tělo zvyšuje svou teplotu, aby mohlo bojovat proti nepřátelům, což jsou nejčastěji viry a bakterie.

miminko

 • Pokud se tělesná teplota vyšplhá nad 39,5 °C, pak ztrácí většina bakterií i virů schopnost rozmnožovat se a dokonce hyne.
 • Navíc jsou při horečce pohyblivější bílé krvinky, které tak mají možnost bojovat proti infekci.

Nicméně i tak je třeba mít na paměti, že vysoká teplota může být pro dítě nebezpečná. Jakmile ukáže teploměr 38 °C a více, představuje pro tělo zátěž a je třeba ji snížit.

Pokud nemáte kvalitní bezdotykový teploměr, bývá nejpřesnějším měřením to v zadečku. Ale opatrně, aby nedošlo k poranění! Nezapomínejte však, že tady bývá teplota vyšší, než například v podpaží. Proto byste měli u dětí starších 6 neděl po měření odečíst z hodnoty 0,5 °C. Teprve pak získáte reálnou teplotu.

Myslete i na to, že novorozenci ještě nemají schopnost termoregulace, a tak se může snadno stát, že u nich dojde k přehřátí. Ať už z přetopené místnosti nebo z přemíry oblečení. Pokud naměříte teplotu vyšší než 37,5 °C (u novorozenců do 6 týdnů věku 0,5 °C neodčítejte), zkuste sundat jednu vrstvu ošacení a po chvíli změřit teplotu znovu.

Obecně platí, že (po odečtení):

 • zvýšenou teplotou je ta od 37 do 38 °C,
 • nad 38 °C už jde o horečku,
 • a nad 40, 5 °C hovoříme o vysoké horečce, kdy hrozí závažné komplikace.

Kdy k lékaři?

Pokud je teplota jen zvýšená, není třeba s ní hned bojovat. Tělo si poradí. Je ale důležité pravidelně ji měřit, zda nevzrůstá a nepřekračuje hranici 38 °C. Co když ano?

dítětem mladším tří měsíců neodkládejte návštěvu lékaře!

S kojencem starším tří měsíců jděte k lékaři v případě, že:

 • horečka ani třetí den neklesá,
 • naměříte nad 39,5 °C, ale horečku se vám nedaří srazit,
 • dítě málo pije, opakovaně zvrací a má řídké stolice,
 • se vyskytne některý z alarmujících příznaků, jako je porucha hybnosti, ochablost, ztuhlá šíje, mramorovaná kůže, výrazně chladné končetiny, nafialovělé rty, krvavé skvrnky či malé modřinky na kůži nebo velká bolest hlavy se světloplachostí a silným zvracením.
 • se vám něco nezdá. Je lepší přijít k lékaři zbytečně, než něco podcenit.

Čtěte také:

   
22.05.2017 - Děti - autor: Julie Hájková

Komentáře:

 1. avatar
  [2] aviaki [*]

  Je to důležité vědět, akorát mě prudí hyperkorektnost i při zobrazování miminek. Každá máma ví, že se teplota u miminek měří v zadečku. Samozřejmě, že asi není vhodné ukazovat detaily, stačilo by ukázat měření bezdotykovým teploměrem na čelíčku.Sml80

  superkarma: 0 22.05.2017, 11:04:50
 2. [1] bobani [*]

  důležité

  superkarma: 0 22.05.2017, 09:41:55

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme