hrbi

Pokud ráda cestujete a poznáváte židovské památky, měla byste vědět o otevření židovského hřbitova v Teplicích.

Byl otevřen po deset let trvající rekonstrukci, která stála 21 milionů korun. Část financí získala tamní židovská obec čítající asi 120 členů (před 2. světovou válkou to bylo kolem 5000 lidí), většina peněz ale přišla z ministerstva kultury.

Náletové stromy a keře, popadané a rozbité náhrobky, vrstvy nánosů hlíny. Tahle nějak vypadal hřbitov před rekonstrukcí. „Pracovat jsme začali od roku 2001 a je to vlastně nekonečný příběh práce. Je tu totiž dost nestabilní podloží a náhrobky pořád padají, ale to hlavní je hotové,“ řekl předseda obce Oldřich Látal.

Od letošního září je hřbitov opět v běžném provozu. Mělo by se tu opět začít pohřbívat. Kromě toho by se v obřadní síni a správní budově měly pořádat kulturní akce i vzdělávací programy pro školy. Jednu významnou akci už má hřbitov za sebou. Židé tu oslavili svátek Roš Hašana, což je židovský nový rok, letos to byl rok 5771.

Hřbitov jako součást naučné stezky?

V Teplicích kdysi stávala Nová synagoga. Bývala dominantou Teplic a svými proporcemi byla dokonce jednou z největších staveb svého druhu v Evropě. Synagoga ovšem byla při nepokojích v roce 1939 zapálena a do rána vyhořela úplně. Město nařídilo demolici toho, co z ní zůstalo, a odklizení trosek. Na tomto místě dnes stojí park, v němž byl v roce 1955 odhalen skromný památník. I ten před dvěma lety poškodili vandalové.

Teplická židovská obec doufá, že hřbitov se stane jedním z cílů turistů, kteří míří do bývalého koncentračního tábora na severu Čech. „Chceme, aby si sem turisté prodloužili svou cestu z Prahy do Terezína. Památky tu k tomu jsou,“ řekl Michael Lichtenstein z teplické židovské obce.

Hřbitov najdete v Hřbitovní ulici na severozápadním okraji města. Leží asi kilometr od autobusové zastávky a vlakového nádraží.

Reklama