Novinky

Tento způsob zimy zdá se mi poněkud nešťastným...

Téma zima je tady! A jako první tu máme příspěvek čtenářky PBD. V něm PBD vzpomíná hlavně na lyžařský zájezd se školou. A přidala i písničku Ladovská zima.

Mám podobnou vzpomínku, milá PBD, taky jsem jela se školou na lyže a neuměla to... :-) Moc Vám děkuju za příspěvek i za písničku a přeju krásný den! (i když tady prší...)


Tento způsob zimy zdá se mi poněkud nešťastným...

Marně jsem snila o Vánocích bílých.. ale s nadějí sním o těch dalších, že bude ta ladovská zima.

Nejsem z těch lidí,co by s první nadílkou šli zkoušet, za jak dlouho si na lyžích zlomí nějakou tu kost a na sáňkování a bobování si připadám nepatřičně dospělá i když strhnout bych se k tomu bez problému nechala :)

Se slzou v očku vzpomínám na to, když zima byla zimou a byla dlouhodobá sněhová nadílka nejen u babičky na dvoře, kde jsem z těch hromad stavily iglú, sněhuláky, dělali andělíčka a nevím co ještě. Když jsem byla malá, tak jsem si říkala, že nikdy nebudu říkat to co dospělci „za mých mladých let“ ,“jo,když jsem byla dítě“ a dnes se při tom dost často přistihuji, takže jsem už asi stará hajtra :)

A vzpomínka na sníh.. Bylo mi 13 a jela jsem ze školou do Jánských lázní na hory. Dle očekávaní jsem byla v nejhorší skupině. První den jsem se učily na dětské sjezdovce jezdit v pluhu a tak. Hned při první jízdě mě bezpečností vázání naprosto bezdůvodně vykoplo s lyží a já se místo ladného sjezdu kutálela a lyže jely samy. Bylo to špatně seřízení vázání, což Wolfík (učitel Wolf, říkaly jsem mu Wolfík a mimo zdí školy jsme mu tak mohly říkat i přímo :) napravil.Pak už mi to šlo, bavilo mě to ale druhý den nás vypustily na Černou horu. Marné bylo, že Wolfík několikrát opakoval „jezděte pluhem a kličkujte, ať nenaberete rychlost“. Opravdu sem to tak chtěla udělat, ale nešlo to - a já jela nekontrolovatelným šusem se smrtí v očích. Dodnes jsem vděčná za to, že byly kolem sjezdovky lesy a přímo u ní malé stromky - povedlo se mi se na ně najet a nechat se tak zastavit. Nebýt těch stromků, tak jsem možná omylem opustila republiku :) :) Když jsem se vzpamatovala s šoku tak jsem to zkoušela znova - už mi to pluhem šlo. Ale dole, u kotky mě občan německé republiky přejel konec lyže a na mých zapůjčených lyžích od tátova kolegy tak nějak chyběl vzadu vršek lyže s potiskem. Wolfík zasáhl, občan Německa bez problému zaplatil škodu - ne mě, ale učiteli, který mi z té částky zaplatil půjčovné za lyže s půjčovny a ještě po příjezdu ,u autobusu, našim řekl co se stalo a dal jim peníze od občana z Němec. Tátuv kolega peníze za rozbitou lyži nechtěl, a jak si to nakonec mezi sebou vyrovnaly ,tedy jak to vyrovnal táta, to už nevím.

Každopádně hory jsem přežila ve zdraví. Nadšený a dobrý lyžař jsem nebyla nikdy a jen stěží budu, ale na hory jezdím ráda jak v zimě, tak v létě, na jaře i na podzim :) Tenkrát sem na hory jet nechtěla, ale nakonec mě přemohl fakt, že si tejdení výlet prostě nenechám utéct. Pak jsem na tyhle lyžařské výcviky jela ještě třikrát na střední :)

Zima je krásná, když je ladovská a v neposlední řadě ji příroda potřebuje. To, že si teď myslí, že je Jaro, to není vůbec dobré..

Doufám, že na sebe nenechá zima dlouho čekat :) A ladovská zima bude v zimě dle kalendáře a ne až na jaře :)

A nakonec - nedá mi to - tolikrát jsem ji zmiňovala, že tu odkaz nesmí chybět :)

PBD

Pozn. red.: Text neprošel redakční korekturou

Fototéma dnešního dne zní: To je zima, co?

 • Jak se vám líbí letošní zima?
 • Co byste chtěla jinak?
 • Vzpomínáte na sněhové zimy?
 • Máte nějaké historky ze zimy letošní nebo těch minulých?
 • A máte nějaké pěkné fotky letošní zimy?

knihaNapište mi, těším se na vaše příspěvky. Jednu z vás samozřejmě tradičně odměním, tentokrát to bude balíček čajů Jemča (Kolekce čajů PIGI, Kolekce zelených čajů a zázvor) a Putování s knihou. Příspěvky posílejte do dnešních 14.30 hodin na adresu redakce@zena-in.cz, heslo je ZIMA. Předem děkuju!

cajcaj

   
09.01.2014 - Čtenářské příspěvky - autor: Lucie Paličková

Komentáře:

 1. avatar
  [13] PBD [*]

  Pentlička — #12njn,když lidé jsou omezení a jak slyší hory,tak je napadne jen ta loyže,někdy i dvě:D

  Já dobrý lyžař nejsem,ani nebudu- ale na horách je krásně i bez lyží:) 

  A je pravsa,že výbava na lyžovaní není zrovna za 4,50 a představa,že si za nemalý peníz zlomým kosat mě neláká - to si to zadara můžu zlomít i na ulici :D

  superkarma: 0 09.01.2014, 12:13:09
 2. avatar
  [12] Pentlička [*]

  Já se za všecky lyžařské výcviky naučila maximálně plužit z mirného kopečku. Lyžovat holt neumím, ani mě to neláká, bojím se rychlosti, stojí to plno peněz a stejně nemám s kým na hory jezdit. Na lyžařském výcviku na VŠ jsem začala chodit s mým bývalým mužem - oba jsme byli nelyžaři a sedět v zakouřené hospodě se nám nechtělo, tak jsme popojížděli po cvičné loučce a povídali si. Takže já každému říkala, že jsme se seznámili na horách a každý si vždycky myslel, že jsme tudíž úžasní lyžaři Sml30.

  1. na komentář reaguje PBD — #13
  superkarma: 0 09.01.2014, 12:00:40
 3. avatar
  [11] PBD [*]

  DanaD — #10když je nzadek je to ještě dobrý :)

  No,tak tvá provozní teplota mě z provozu vyřazuje Sml30

  superkarma: 0 09.01.2014, 11:55:33
 4. avatar
  [10] DanaD [*]

  PBD — #9 no hlavne ja jsem pak mela rozbitou ... zadek

  nesnasim zimu, moje provozni teplota je 30 st a vic, to se citim opravdu dobre

  1. na komentář reaguje PBD — #11
  superkarma: 0 09.01.2014, 11:39:03
 5. avatar
  [9] PBD [*]

  DanaD — #8asi to měly rozbitýSml30Sml30Sml30

  1. na komentář reaguje DanaD — #10
  superkarma: 0 09.01.2014, 11:35:45
 6. avatar
  [8] DanaD [*]

  Hanula — #6 ja se ani nerozjela Sml30

  1. na komentář reaguje PBD — #9
  superkarma: 0 09.01.2014, 11:01:52
 7. avatar
  [7] PBD [*]

  Hanula — #6 já u kotvy nepadala,ale když jsem byla na dětské sjezdovce,tam byly pumy -a nevím proč tam byl hned po nastupu ten malikatej prudkej hrbolek co mě (a nejen mě) házel pořád na zem:D

  superkarma: 0 09.01.2014, 10:28:08
 8. avatar
  [6] Hanula [*]

  PBD — #3 Sml30já z kotvy nevystoupila, já vypadla..

  1. na komentář reaguje PBD — #7
  2. na komentář reaguje DanaD — #8
  superkarma: 0 09.01.2014, 09:54:47
 9. avatar
  [5] PBD [*]

  enka1 — #4to je pravda:) taky mám v paměti to prohazovaní cestiček u babí - do kolny ke dříví,do sklepů,do stodoly a zápraží:)A vjezd před chalupou mezi zahrádkama pro auta:) Sypalo se popelem - jen to zápraží:) A když jsem byla starší a prohazovala já,tak mě dost štvalo že když padalo,tak sem to mohla dělat pořád dokola:)

  A šíři cestiček si napamatuju,ale byla stejná jak průměr uhelnice:)  

  Uhelné prázdniny já nezažila,ale znám to z vyprávění od mamky. A taky to,jak chodily do školy v zimě pěšky( 3 km) cestou se klouzaly na sešitech a aktovkách - dorazily do školy,učitelka je svlíkla a usušila a poslala domů:) 

  Ale parkrát jsem měli takové spelš zimné prázdniny,top když o víékendu moc napadlo a zapadly jsem u babí a naši pak volali do práce a školy,že jsme zapadlý a že se nedostavíme - to jsme si pak ze ségrou urputně přály,aby nás nikdy nevykopaly:D A každý víkend v zimě jsem doufaly,že zas u babí v zimě zapadneme:) :)

  superkarma: 0 09.01.2014, 09:46:09
 10. avatar
  [4] enka1 [*]

  Myslím, že ladovská zima, která zimou byla, potkala každého z nás a utkvěla nám v paměti. Jsem určitě nejmíň o generaci starší, taky mám z dětství  představu opravdové zimy, kdy babička lopatou na dvorku pracně tvořila na šířku 50ti centimetrové cestičky k záchodu, k hranici dříví, ke chlívku a kdy nám po týdnu prodloužovali uhelné prázdninySml54 . Současným dětem třeba utkví v hlavě ta loňská, to byla taky nadílka, i když trochu posunutá

  1. na komentář reaguje PBD — #5
  superkarma: 0 09.01.2014, 09:33:58
 11. avatar
  [3] PBD [*]

  DanaD — #1 Hanula — #2Já se toho lyžáku kvuli lyžování taky bála..ale největší noční mura mě čekala až tam :?D nemohla jsem pomoct - když jsem vyjížděli na černou horku kambinovou lanovkou ,tak se lyže strkaly do fochu z venku- prvně sem měla hruzu,že nestihnu nastoupit a dát tam lyže a pak celou cestu žer mi vypadnouSml30 nikdy nevypadly,ale straach byl:D

  V druhé polovině výcviku jsem už černou horu sjížděla,šusem jsem jezdila jen omylem a když mi to šlo podlěpředstav,tak jsem pluhem kličkovala vyhlídkovým tempem:) Ale dodnes si pamatuju jak mě točily malé děti,tak školkového věku,co jezdily rychler,šusem a tak Sml30

  Zimu mám ráda,stejně jako každé roční období,pač vše má své -ale musí to bejt tak jak má,a ne zima jako je ted:( takže jaro:(

  1. na komentář reaguje Hanula — #6
  superkarma: 0 09.01.2014, 09:30:36
 12. avatar
  [2] Hanula [*]

  Sml16pro mě byl lyžák tak trochu noční můra - moc mě lyžování nešlo - tak jsem to tam se svou nejlepší kamarádkou probendila netradičně - pomáhaly jsme v kuchyni....

  1. na komentář reaguje PBD — #3
  superkarma: 0 09.01.2014, 09:18:55
 13. avatar
  [1] DanaD [*]

  ach ty lyzarske vycviky.. moje nocni  mura, nejhorsi byl ten na zakladni sskole tusim v 7.tride. je to uz bratru  40 let, vetsina z nas mela gumove snerovaci boty, drevene lyze, vazani kandahar a hulky z bambusu... bydlely jsme tenkrat primo ve meste Jesenik, kazde rano v 9 nas vyvezli nahoru na  Ovčárnu a v 16,00 nas polomrtve  svezli dolu... bylo to desive, cekly tyden padal mrznouci dest, nebylo se kam schovat.. tenkrat tam byl jen kiosek kde se dal koupit caj, nebylo kam jit na zachod jen do mokreho smrzleho lesa.... boze jak ja nesnasim zimuSml31

  1. na komentář reaguje PBD — #3
  superkarma: 0 09.01.2014, 09:09:48

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme