Domácnost

Ten tvůj pták mě vytáčí!

 

 

„Když byly Péťovi čtyři roky, přišlo období, kterým si asi každý rodič projde. Syn si umanul, že chce mít nějaké zvířátko. Celé dny nemluvil o ničem jiné, opakoval stále dokola a dokola, že si chce mít s kým hrát a s kým se mazlit – byl jak zaseknutý kolotoč.

 

S manželem jsme mu navrhli rybičky, naivně si myslíce, že mu to bude stačit. Ale kdepak. Syn razantně prohlásil, že rybičky nejsou zvířátka a že chce skutečné zvíře.

Jelikož jsem alergická na morče, kočku, psa – moc na výběr toho nebylo.

 

Až Petřík pronesl to osudné slovo: Papouška!

 

Ač nerada, svolila jsem a jen se modlila, aby mé negativní testy na peří byly skutečně negativní.

Papoušek dostal jméno Ferda a věřte nebo ne, já byla první, kdo si jej doslova zamiloval. A nutno podotknout, že i on si zamiloval mě. Vzájemná sympatie byla natolik silná, že Ferdík se stal mým prima ptačím kamarádem.

 

Kdo někdy měl papouška, jistě ví, že nepořádek a křik zkrátka k tomuto zvířátku patří. Já si zvykla, Petříkovi to nevadilo ani v nejmenším, ale můj muž jeden večer, při jakémsi utkání v televizi zařval z plných plic: Ten tvůj pták mě vytáčí!

 

Zařval to poté, co se Ferdík rozhodl celý mega důležitý zápas propískat, prořvat a prokecat....

Ale měl smůlu – manžel, ne Ferda – miláček rodiny je miláček rodiny a nějaký zápas? Ten mohl být ukradený nejen našemu papouškovi, ale i mně! :-)“

 

 

Patříte i vy, milé čtenářky, k takovýmto milovnicím papoušků, konkrétně andulek? Nebo se právě rozhodujete, zda papouška svému dítku povolit, či nikoli?
Pak by dnešní článek mohl být pro vás dobrou inspirací, či cestou ke správnému rozhodnutí, zda ptáčka ano, nebo ne...

 

Nejprve si přečtěte prvních 10 základních bodů, a snažte se na ně popravdě odpovědět:

 

1. Andulky se dožívají věku až 14 let. Jste připraveni vzít na sebe zodpovědnost na tak dlouhou dobu?

2. Máte trvalé místo na klec?

3. Jak byste reagovali, kdyby vaše andulka zůstala bojácná a nenaučila se mluvit?

4. Máte na ni dostatek času?

5. Kdo si bude s andulkou hrát, zpívat jí a hlavně se o ni starat?

6. Co s ní uděláte, když odcestujete na prázdniny, na dovolenou nebo budete-li muset do nemocnice?

7. Máte doma ještě jiná domácí zvířata, která by se nemusela s andulkou snášet?

8. Chcete-li darovat andulku svému dítěti, měli byste na něj přece jen dohlížet.

9. Jste si jisti, že není nikdo z rodiny alergický na peří?

10. Myslete na to, že ptáček bude také něco stát, zejména tehdy, kdy bude potřebovat veterinárního lékaře.

 

Pokud jste na následující otázky odpověděla ano, a skutečně jste rozhodnutá si andulku pořídit, pak především dbejte na to, abyste koupila zdravou andulku.


Zdravá andulka:

- má peří vybarvené, přiléhavé, hladké a lesklé

- peří u kloaky nemá slepeno ani zašpiněno trusem

- nemá oči ani nosní dírky slepené

- má čtyři prsty: dva směřují dopředu a dva dozadu a žádný nechybí

- se živě pohybuje a je v kontaktu se členy svého hejna

 

 Víte – nevíte?

* Andulka nepatří mezi větší a náročnější papoušky, a proto není nijak těžké vybrat vhodnou klec. Jen si zapamatujte, že klec musí být dostatečně velká, aby pták mohl alespoň roztáhnout křídla. Dno by mělo být vysouvací už pro vaše pohodlí při čištění.

* Jako bidýlka používejte přírodní větve o průměru 12 až 20 mm, k obrušování drápků a zobáku nemůže nic posloužit lépe. Klec pořiďte v dostatečném předstihu, aby v ní bylo vše při zakoupení nové andulky připraveno, protože potřebuje klid, aby si zvykla na nové prostředí a na odloučení od svého hejna.

* Není správné dávat andulce málo zrní, abychom ji ochránili před tloušťkou. Tlustá je jen tehdy, když ji špatně krmíme, či má málo pohybu.

* Andulka má ráda společnost. Když jí nebudete moci věnovat dostatek času, je lepší koupit andulky rovnou dvě. Andulky lze chovat doma v kleci, ale i ve venkovní voliéře. Mohou tam přebývat i v zimě, jestliže je voliéra krytá tak, aby jí neprofukovalo. Andulky snesou chladno, ale ne průvan.

* Co je pro andulku zdravé?

·       jednou denně miska směsi zrní, nejméně dvakrát denně odstranit prázdné slupky

·       denně nabídnout asi 6 cm dlouhý kousek klasu prosa

·       pokud možno denně misku s ovocem a malý svazeček bylin

·       každý týden kúru s naklíčenými zrny

·       denně čerstvou vodu

·       trvale mít v kleci brusný kámen nebo sépiovou kost

* Co je pro andulku škodlivé?

·       studená, přímo z lednice podaná strava

·       shnilé a plesnivé potraviny

·       strava slaná, sladká a kořeněná

·       čokoláda a jiné sladkosti

·       smetana, máslo, sýr, jiný tuk nebo tučné pokrmy, a už vůbec ne alkoholické nápoje a káva

Prvních pár dní po nákupu poznává andulka své okolí pouze ze své klece, ale lepší způsob, jak získat důvěru ke svému okolí, je volný let místností. Let jí nejen poskytuje poznat svoje okolí, ale také je důležitý pro její zdraví.

Uvědomte si také, že vaše andulka pravděpodobně ještě nikdy nelétala - hnízdní budka je příliš těsná, ve společné kleci si mohla maximálně zamávat křídly - a proto nečekejte, že se vznese a hned bude kroužit po místnosti. Křídelní svalstvo ještě není tak vytrénované, jako u dospělého ptáka, ale i tak zavřete okna i dveře a přes okna zatáhněte záclonu, protože ptáci nerozeznají okenní tabuli jako ohraničení prostoru!

 

Pamatujte, že vždy je dobré se o všem, co se týče chovu, informovat přímo u prodejce! Vyvarujete se tak chyb, které mohou ohrozit zdraví, či dokonce život vašeho nového kamaráda.

Zdroj: http://papousekvlnkovany.unas.cz

 

Krásné chvíle s vaším ptačím mazlíčkem vám přeje

   
28.04.2005 - Dům a byt - autor: Sabina

Komentáře:

 1. avatar
  [69] Ťapina [*]

  Veterinární náklady na andulku nejsou nijak hrozné, na její velikost jsou dávky léčiv otázky několikakorunových položek. Větším problémem je to, že tihle ptáčci se snaží instinktivně skrývat, že jim něco je, takže se na nemoc obvykle přijde až tehdy, když už s tím nejde nic dělat

  superkarma: 0 28.04.2005, 20:37:03
 2. avatar
  [58] Žábina [*]

  Winnie the Pooh: já si myslím že v obýváku, kde se schází rodina, hraje televize a je hlučno není to právé místo pro andulku...taky chtějí mít svůj klid...
  zkus jí najít nějaké klidnější místo třeba v jiné místnosti..my měli Pepču v kuchyni, večer jsem mu vždy zhasla, udělala mu večerku a šli jsme se dívat s rodiči do obýváku na TV

  superkarma: 0 28.04.2005, 14:42:47
 3. avatar
  [51] Winnie the Pooh [*]

  Máme taky anduláka, už víc než půl roku, ale pořád je velmi plachý, často se poleká tak, že lítá bezhlavě po kleci a máme strach, aby si neublížil. A to je s námi v obýváku, pořád na něj někdo mluví... Nevíte někdo co s tím?

  superkarma: 0 28.04.2005, 13:53:33
 4. avatar
  [50] Žábina [*]

  když jsem byla malá, přilétla nám andulka do kuchyně otevřeným oknem...nechali jsme si ji, dali jméno Pepík a na 13 let se stala právoplatným členem naší domácnosti...pamatuju si, že nejvíc "křičela" po ránu, když jsme vstávali, chtěla nás asi přivítat...to těžce nesla moje maminka, která vstávala jako první v 5.30 hod ráno a proto vždy postavila ke kleci koště...toho se Pepík bál jako čert kříže...když jsem vstávala v 7.00 hod já, koště jsem odendala, vystrašeného ptáčka uklidnila a bylo vše v pořádku....
  naučil se i mluvit, byl ochočený, lezl po stole, přiletěl na rameno..nikdy jsme mu nedávali lidské jídlo, jako někteří, proto se asi dožil tak vysokého věku....
  jeho smrt jsme všichni obrečeli

  superkarma: 0 28.04.2005, 13:14:47
 5. avatar
  [49] Aprilka1 [*]

  My jsme měli super andulku Filípka ale za dva roky nám umřel na infarkt mluvil a byl strašně moc ochočenej. normálně šel na ruku a fakt byl dobrej. Meli jsme ho od chovatele uplně od mala. Já byla ještě malá , tak jsem na něj pořád mluvila atak.

  Ted máme 3 roky agapurnice růžovohrdlýho- je to samička ty nemluví.
  Našla jsem ho a už si ho nechala. Jmenuje se Oskárek - vlastně Oskarka už 3x nám snesla vajíčko
  Jinak je dost agresivní. Na rameno si sedne ale na ruku nejde. To hned klove. Asi mu někdo dělal něco ošklivého
  Už je dospělej takže už ho asi nepředěláme. On taky moc nelítá. Pořád by něco ožíral. Jednou mi zničil celou knížku
  Ale staráme se o něj.
  Jinak andulky zpěv proti tomuhle řevu je úplný nic.

  Jednou nám ulítnul na chatě na trámy a andulka od mojí ségry za ním pořád lítala, přitom ty agapurnysy jsou docela na jiný ptáky agresivní, tak jsme se báli ale nakonec vše dobře dopadlo.

  superkarma: 0 28.04.2005, 13:03:13
 6. avatar
  [46] Motty [*]

  zuzí: ty tvoje básničky jsou boží

  superkarma: 0 28.04.2005, 12:18:08
 7. avatar
  [43] Lůca [*]

  Já mám taky andulku - sáru, je to moje zlatíčko. Dostala jsem jí od jedné paní, byli jí už dva roky. Ta paní měla doma děti a pořídili si psa a Sára musela být zavřená celý den v kleci. Když mi jí dávala, tak byla chudinka tak vyplašená. Ta paní mi říkala, že nechodí na ruku, skoro nic, že se bojí atd. Tak já neváhala, v knihovně si půjčila pár knížek a bylo. Teď už jí mám 3/4 roku, sice nemluví, jen zívá, je inteligentní až jsem sama nevěřila :-), zobe z ruky, chodí na rameno, je to prostě kamarád. Ale mám jediný problém, nechce moc létat, klec má nonstop otevřenou, leze na klec a když vylítne (to je jednou za 14 dní), tak jen na zem, chvíli chodí a pak držkuje a já jí musím vzít na ruku a dát jí zase na klec. Je to úspěch, protože nelítala vůbec, ale stejně by mohla ještě víc. nevíte někdo jak na ní? Nechci jí plašit tím, že jí budu rvát z klece ven, to jednou udělala má kámoška a Sára byla na infarkt a málem jí vypadly oči, jak je měla vykulené .

  superkarma: 0 28.04.2005, 12:05:57
 8. [40] r1911 [*]

  Sunja: Ber to tak, že každý ptáček je osobnost, takže každý je přece jen aspoň trochu jiný. Třeba se to časem změní, sám pochopí a pozná co je pro něj milé a co nemusí. Měla jsem i korelu, ale o tu mě nechtěně připravila babička (jak si pravidelně pročišťovala pírka, tak si babička myslela, že má nějaké parazity a postříkala ji něčím. Ona se pak při probírání peří otrávila. Jéé, to bylo breku a hádek s babičkou! Pak jsem si po čase pořídila andulku, už jsem o tom psala před chvílí. Ale nového si zatím pořizovat nebudeme, snažíme se teď pořád lítat někde venku se psem, tak ať je nešidíme oba dva.

  superkarma: 0 28.04.2005, 10:53:01
 9. avatar
  [37] navia [*]

  Taky jsme měli Andulku, bohužel se nás taky bála a lítat z klece jsme ji taky nenaučili, nevím co jsme dělali špatně. Když jsme se ji párkrát pokusili vyndat, tak lítala jako blázen a vždycky někde narazila. A umřela taky prachbídně - bylo léto, tak jsem ji dala s klecí na balkon, že bude na čerstvém vzduchu - a zabila ji poštolka. Asi se jí ani nedotkla, nic na ní nebylo, jen nalítla na klec a Andy se asi hrozně lekla a bylo. Takže už nikdy více

  superkarma: 0 28.04.2005, 10:24:57
 10. [36] r1911 [*]

  Taky jsem měla andulku, ale loni v létě nám umřela. S pejskem, americkým kokršpanělem, byli hrozně dobří kámoši, až podezřele moc drželi při sobě. Moc se nám stýská, byl to prostě člen rodiny. Zrovna o víkendu jsem štrachala ve sklepě a pes si sednul k prázdné kleci a nechtěl se od ní hnout...

  superkarma: 0 28.04.2005, 10:19:21
 11. avatar
  [35] evusche [*]

  sunja: nevím, jak to dělají ostatní, ale já když jsem měla tu korelku, tak jsem si hodně často sedávala ke kleci a jen tak jsem na ní mluvila a pokládala ruce na klec, aby si zvykla. Taky jsem často strkala ruce do klece, ale ne ji chytat, jen jako že ji jdeš dát proso. No, trvalo mi to asi dva měsíce a Pepinka mi šla na ruku a nechala se drbat na hlavicče...

  superkarma: 0 28.04.2005, 10:14:43
 12. avatar
  [32] Doubravka [*]

  My máme andulku jednu, modrobílou, je buď v kuchyni, kde si může volně poletovat, nebo když je hezky tak na balkoně v kleci.Ochočit se nám jí nepodařilo, ale když má hlad, tak vleze i do talíře, jednou mi přistála v segedínu, měla pak bříško celé červené

  superkarma: 0 28.04.2005, 09:40:14
 13. avatar
  [31] evusche [*]

  andulu už nikdy více
  I když...máme právě alexandra malého a tak si kolikrát říkám, zlatá andulka. To je tak neskutečně uřvanej pták! Aspoň kdyby mluvil místo toho řvaní.
  Ale mám taky koreláka, dostala jsem ho od sousedů poté, co mi umřela moje milovaná korelka. Pepik už je starej, je mu skoro 20 let, ale elánu má doživota pořád dost! Celý dny dokáže kecat a zpívat si pec nám spadla. Akorát je už tak trochu vypelichanej

  superkarma: 0 28.04.2005, 09:31:46
 14. avatar
  [30] Křečkomyš [*]

  Tesay: tak já tedy ptáka, co dělá větší kravál než žako, znám. Je to aratinga. Nádherné zvířátko, toužím po něm, ale sousedi by mě zabili. Kdo nezná, ať se podívá do vyhledávače. Jsou to jedni z nejkrásnějších papoušků a krásně se ochočí!
  Žako se dá přece vychovat, je velice inteligentní a není tak zákeřný jako třeba kakadu, který velice rád dělá naschvály. Já toužím po aratingovi a po amazoňanovi žlutohlavém. Ale vzhledem k tomu, že se papoušek dožívá poměrně velkého věku, dala bych přednost tomu, ujmout se velkého papouška po někom, kdo zemřel.

  superkarma: 0 28.04.2005, 09:23:40
 15. avatar
  [29] Tesay [*]

  doma máme chov andulek, agapornisů, korel, papoušků zpěvavých a rozel petrých ale některé věci co se píší v článku jsou vyloženě pitomosti. promiň redakce, ale je to tak.
  Enya : toho žaka bych si na tvém místě dobře rozmyslela, protože neznám ptáka který by dělal větší kravál (vydává šílené skřípavé zvuky o velké intenzitě) a to v pohodě přeřve všechny naše papouch a to jich nemáme zrovna nejméně.

  superkarma: 0 28.04.2005, 09:17:09
 16. avatar
  [28] Markýza [*]

  zuzí:

  superkarma: 0 28.04.2005, 09:09:23
 17. avatar
  [27] Evča [*]

  Eva_Fl: 2 - já prvně také

  superkarma: 0 28.04.2005, 08:57:00
 18. avatar
  [26] Aja [*]

  Nechat neochočené andulce hned volný let po místnosti...no to je teda nesmysl
  A jestlipak se ví, jestli se naučí brebentit samička nebo sameček?
  O velikosti popsané klece śnad ani polemizovat nebudu...

  superkarma: 0 28.04.2005, 08:52:45
 19. avatar
  [25] Anedz [*]

  Měli jsme 18 let korelu. Byl to miláček, uměl mluvit napodoboval zvuky a krásně zpíval - když měl náladu. Můj ho nejdříve nemusel, protože pořád řval a hvízdal mu do fotbalu a hokeje. A že měl hlas !!! Ale pak se zkamarádili a byla pohoda. Ale stejně mě měl radši a taky na mě žárlil. Když v jeho přítomnosti na mě začal šahat, že by tak papouch mezi nás vlítl a rozehnal nás.
  Dával nám pusinky a když někdo zapoměl u toho mlaskat, tak ho štípl do rtu, až tekla červená. Večer přesně v 19.30 nás vždy svolal na TV noviny. Je zajímavý, že věděl přesně kolik je, i když telka byla vypnutá. Když umřel, byla jsem moc smutná za 18 let to byl prostě člen rodiny.

  superkarma: 0 28.04.2005, 08:51:32
 20. avatar
  [24] Evča [*]

  andulky jsou velmi milé, veselé stvořeníčka, měla jsem jich víc, ale 14 let se mi nedožila ani jedna

  superkarma: 0 28.04.2005, 08:51:26
 21. avatar
  [15] Enya [*]

  S plánujeme do budoucna, že bychom si pořídili žaka - je to celkem drahý papouch (kolem 10 tis.)ale zase se umí naučit hrozně moc všelijakých zvuků a dokonale napodobovat lidský hlas.

  superkarma: 0 28.04.2005, 08:06:43
 22. avatar
  [14] Markýza [*]

  Eva_Fl: sagitarius_ka: já taky - to je vidět na co myslíme -

  superkarma: 0 28.04.2005, 07:57:41
 23. avatar
  [13] catcat [*]

  já bych radši toho ptáka, než andulku...

  superkarma: 0 28.04.2005, 07:43:00
 24. avatar
  [12] Lilinka [*]

  My jsme měli andulky (vždycky 2) co si vubec pamatuju.V lete byly venku ve velke voliere,v zime v mansi klicce doma. Toho bordelu, co bylo kolem!!! Nase andulky moc nemluvily,obcas neco broukaly, ale rozhodne ne ve 4 rano.asi byly normalni a spaly

  superkarma: 0 28.04.2005, 07:29:12
 25. avatar
  [11] Visnery [*]

  Mici:
  Budoucí tchýně má a furt na něj háže hadr, aby ve 4 ráno neřval a podobně, takže díky ne e
  Ráda si je prohlédnu, popovídám si s nimi, ale nic víc! Posledně mi tenhle pták doporučil, abych si koupila vložky

  superkarma: 0 28.04.2005, 06:54:54
 26. avatar
  [6] Linde [*]

  Andulku mám, a vždycky jsem měla. Podotýkám, že se vždycky dožily vysokého věku. Ta poslední sice není ukecaná jako předchozí, ale zase umí vrčet a vydávat zvuky jako myčka nádobí, se kterou je v kuchyni .Ještě doporučím do klece misku s jemným říčním pískem - mají to raději než sépiovou kost. A milují tvrdý chleba na oždibování.

  superkarma: 0 28.04.2005, 06:15:19
 27. avatar
  [5] Kimmy [*]

  "Zařval to poté, co se Ferdík rozhodl celý mega důležitý zápas propískat, prořvat a prokecat...."

  No asi sa chudak vtacik snazil napodobnovat svojich majitelov (majitela) a chcel povzbudzovat... vidno ze aj vtacik vie pochopit spravnu fanusikovsku atmosferu ...

  superkarma: 0 28.04.2005, 05:41:29
 28. avatar
  [2] Eva_CZ [*]

  Ja jsem myslela, ze uz mate patek a ze je to nejaka erotika....

  superkarma: 0 28.04.2005, 00:40:06
 29. avatar
  [1] Mici [*]

  Andulky se mi líbí , ale doma bych je tedy nechtěla .

  superkarma: 0 28.04.2005, 00:32:14

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme