Malování, tetování, piercing... A řada dalších, mnohem exotičtějších metod. To vše mělo kdysi, u našich pradávných předků, mytický a magický význam. Dnes už jde především o zdobení se, nebo, jak říkají zastánci těchto metod – o umění. Umění zvané body art.

 

 

 

 

 

Malování na tělo
Asi nejznámějším prvkem body artu je tetování, ale neméně populární je takzvaný bodypainting. Namalovat si totiž můžete nechat úplně cokoliv a kamkoliv a po večerní show to zase hezky umyjete. Dětská hra s barvami na tělo, dalo by se říct. Ale každý umělec, který si tuhle techniku někdy zkusil a propadl jí, vám řekne, že lidské tělo je to nejzajímavější a nejlepší malířské plátno.

Umělecký směr
Pravým tajemstvím body artu totiž je využít skutečných tvarů lidského těla a jeho ochlupení k vytvoření uměleckého díla. Většinou je součástí celé kompozice i pozice, kterou vaše „plátno“ zaujímá. Celkové dílko se pak zvěční fotkou... a objekt se může jít umýt. Existují samozřejmě i „živé obrazy“, které nejsou závislé na určité póze a vypadají věrohodně ze všech stran, ty jsou ovšem svým způsobem více omezeny tvarem lidského těla.

Prchavá krása
Bodypainting se obvykle provádí na nejrůznějších show, předváděcích akcích a koncertech. Bodypaintingové barvy jsou totiž poměrně drahá záležitost a k jejich nanášení na kůži se navíc, pokud potřebujete pokrýt větší plochy, užívá také ne zrovna nejlevnější airbrushová pistole. A přitom celé dílko, které profesionál vytvoří během maximálně desítek minut, vydrží... Nu, dokud se plátno nevykoupe.

 

 

Bodypainting podomácku
Přesto si ale bodypainting můžete vyzkoušet i podomácku – pokud samozřejmě netrpíte nějakými alergiemi. Místo barev použijete dětské křídy na papír – rozdrtíte je a smícháte s trochou vody – a máte ideální materiál k malování. Nanášet barvu pak můžete štětcem, nebo i prstem. Počítejte ovšem s tím, že výraznější barvy se hůře smývají a mohou na kůži nechat světlý odstín. Do dalšího dne sice obvykle zmizí, ale přece jen, asi byste do práce nechtěli přijít světle zelení, šedí nebo bleděmodří.

Pokud se vám naopak malování zalíbí tak, že byste ho chtěla mít trvale, můžete si ho nechat vytetovat – jako například muž s drakem na fotografii :).

Zažila jste někdy bodypainting? Jako divák, objekt nebo umělec? A jestli ne, chtěla byste? Líbí se Vám podobné techniky, nebo se Vám hnusí? Chtěla byste, aby měl Váš miláček něco podobného v rozkroku? Nebo tam už nějakou tu ozdobičku má? A co byste si nechala udělat Vy?

 

 

 

Reklama