Zdraví

Ten můj chlap pořád doma chrchlá

kasel

Nemáte náhodou celé roky doma po ránu chrchlajícího chlapa v koupelně? Jestli ano a je navíc kuřák, pravděpodobně má chronickou obstrukční plicní nemoc. A na tu se dá i umřít!

Chronická obstrukční plicní nemoc (CHOPN) je vleklé zánětlivé onemocnění průdušek, které vzniká především u kuřáků, ale trpět jím mohou i všichni, kteří se pravidelně pohybují v hodně prašném prostředí nebo dlouhodobě dýchají různé chemikálie (barvy, laky, ředidla, rozpouštědla nebo zplodiny průmyslové výroby). Prašné prostředí by mohlo ohrozit pracovníky na stavbách, v kamenolomech, štěrkovnách, pilách, zkrátka všechny, kteří mají prach ve své pracovní náplni.

Pokud není nemoc léčena a člověk se dál kontaminuje některou z výše uvedených příčin, dochází u něj k postupnému zužování průdušek, časem může dojít i k úbytku plicní tkáně. A na stará kolena, to znamená zhruba od 60 let, už někteří z nich (z těch, co nedostali rakovinu plic) žijí jen díky kyslíkové bombě. Vzhledem k tomu, že onemocnění má charakter chronického zánětu, má i závažné mimoplicní účinky. Zvyšuje například riziko infarktu myokardu či rakoviny plic.

A stejně si nedají pokoj

Znáte přece kuřáky (jestliže k nim ovšem sami nepatříte), kteří nemohou doběhnout ani tramvaj, funí po schodech do prvního patra jako lokomotiva a chytne se jich každá viróza. A oni kašlou, chrchlají, plivou a dusí se. A s cigaretami stejně nepřestanou.

Jak si otec zachránil život

Takový byl i můj otec. Kouřil od 17 let a dostal se na čtyřicet cigaret denně. Pamatuji se z dětství, jak odporně chrchlal každé ráno v koupelně, nedej bože když si přišel odplivnout do umyvadla, když jsem si zrovna já čistila zuby. To jsem nikdy neměla daleko ke zvracení. Při zaslechnutí zvuků jeho čistících se plic jsem si zacpávala uši a schovávala mu cigarety pod nábytek, aby je nemohl najít. Otec sám na sebe nadával, že si vůbec s cigaretami začal, a několikrát se pokoušel s nimi přestat. Když mi bylo asi devět let, tak se mu to konečně podařilo! Od té doby nekouří a NECHRCHLÁ. Je mu pětasedmdesát a já jsem přesvědčená, že kdyby tenkrát kouření nenechal, už je dávno mrtvý. Kuřákův organismus totiž stárne třikrát rychleji než nekuřákův.

V České republice je zhruba 700 až 800 tisíc dospělých pacientů s CHOPN, těch, kteří se neléčí, je mnohonásobně víc. Ročně na tuto nemoc u nás zemře víc než 2000 lidí.

Jak se vyhnout CHOPN?

Způsob je jednoduchý: Nikdy nezačít kouřit, nebo s kouřením přestat! To ale napadne každého. Jestliže jste však kuřák a přestat nedokážete, kompenzujte kontaminaci drogou v přírodě, na horách, při častých procházkách v lese, pořiďte si domů čističku a zvlhčovač vzduchu, nekuřte doma ani v kanceláři, ale jen na volném prostranství. Nejen že se tím navíc stáváte i pasivními kuřáky, ale nutíte do toho i ty chudáky nekuřáky.

Pokud je člověk vystaven doma i v práci pasivnímu kouření po dobu 40 hodin týdně v trvání pěti let, zvyšuje se u něj riziko této choroby až o 48 %. Ke vzniku onemocnění přitom přispívá i kouření doutníků či dýmky, které často bývá považováno za „méně škodlivé“.

Léčba

Zajděte na plicní, kde vám pomocí spirometru změří míru funkčnosti vašich plic. Poté zřejmě dostanete domácí inhalátor, který se ale musíte naučit bezchybně používat, polovina nemocných to totiž neumí. Inhalované léky vám rozšíří průdušky a vy se budete moci dostatečně nadechnout. Při akutních stavech vás čeká zhruba desetidenní hospitalizace. Pozor!!! Důležitá je včasná diagnóza.

Všechno o této nemoci se dozvíte na stránkách Českého občanského sdružení proti chronické obstrukční plicní nemoci (ČOPN). Jeho zakladateli jsou české lékařské kapacity, které se této problematice dlouhodobě věnují: prof. MUDr. Vladimír Vondra, DrSc., doc. MUDr. Jaromír Musil, PhD. a MUDr. Stanislav Kos, CSc.

Více informací na www.copn.cz.

Máte doma chrchlajícího partnera? Jste kuřačka a máte problém s dušností? Půjdete k doktorovi?

   
03.12.2009 - Zdraví - autor: Simona Škodáková

Komentáře:

 1. avatar
  [10] ekleinovka [*]

  Takhle chrchlal můj tatínek,kouřil a poránu začal kašlat jako ,,tuberák,,.Po letech přestal,ale kašlání mu zůstalo,ne sice takové záchvaty,ale že by síla zvyku?

  superkarma: 0 19.12.2009, 18:34:51
 2. [9] Alex338 [*]

  Co muže léčí:

  http://tlusty-muz.blog.cz/0912/krajka-na-lekarsky-predpis

  superkarma: 0 07.12.2009, 15:13:48
 3. [8] macamala [*]

  *modrá — #1 Také máme jednoho podobného souseda. Jeho ranní "očista plic" připomíná často i zvracení.

  superkarma: 0 04.12.2009, 12:17:47
 4. [7] SKROLANT [*]

  Můj chrchlá a to není kuřák. Naštěstí je to jeho jediný zlozvyk, tak mu to toleruju, navíc to dělá tak, aby byl co nejvíc nenápdný, za což mu děkuju

  superkarma: 0 03.12.2009, 14:04:02
 5. avatar
  [6] femme [*]

  ToraToraTora — #5  no jo mangel Sml80 Sml30

  superkarma: 0 03.12.2009, 13:12:08
 6. avatar
  [5] ToraToraTora [*]

  femme — #4 mangel??Sml52Sml52 To je dobrý...

  1. na komentář reaguje femme — #6
  superkarma: 0 03.12.2009, 12:00:12
 7. avatar
  [4] femme [*]

  s jedním chrchlounem mám dost často společnou cestu na metro, je to fakt hnus Sml43 mangel kouří už skoro 50 let, ale zatím nekašle Sml80

  1. na komentář reaguje ToraToraTora — #5
  superkarma: 0 03.12.2009, 11:37:59
 8. avatar
  [3] ToraToraTora [*]

  Manžel kouří, ale nechrchlá...třeba začne.Sml58 Ale když jsme bydleli v paneláku, tak jsme místo budíku vstávali na sousedův chrchel. byl přesný jak RolexkySml24

  superkarma: 0 03.12.2009, 10:11:28
 9. avatar
  [2] RenataP [*]

  *modrá — #1 souhlas, je to hnus.

  superkarma: 0 03.12.2009, 08:49:34
 10. avatar
  [1] *modrá [*]

  Mám chrchlajícího souseda (v paneláku) a to je teda za trest ! Doma bych něco takovýho nesnesla. FUJ.

  1. na komentář reaguje RenataP — #2
  2. na komentář reaguje macamala — #8
  superkarma: 0 03.12.2009, 07:52:52

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme