Zdraví

Ten aspartam je poněkud podezřelý!

Roku 1965 byl počat malý dietetický zázrak, který v budoucnu svým rodičům zabezpečil velmi komfortní stáří. Tento převratný objev byl pokřtěn jménem Aspartam (nebo také NutraSweet, Canderel, Equal, Fansweet, Irbis). K radosti mnoha štíhlostichtivých žen dostalo do vínku toto sladidlo prakticky nulovou kalorickou hodnotu! A tak začal „malý Aspartámek“ vesele oblažovat svou přítomností mnoho  potravinářských výrobků, ty jsou pak charakteristické specificky sladkou chutí a nízkou kalorickou hodnotou.  

Co je to vlastně ten aspartam?

Aspartam, nebo-li E 951 je syntetické sladidlo až 200x sladší než běžně užívaný cukr, ve směsi s dalšími umělými sladidly lze dokonce jeho sladivost i zvýšit. Použití této látky se však neomezuje jen na slazení potravinářských výrobků, tato sloučenina je též schopna zvýraznit aroma dané potraviny! Poměrně zajímavý je fakt, že toto sladidlo bylo objeveno v podstatě náhodně, a to během vývoje léku na žaludeční vředy. 

 

soutěž - maturita: Uveďte alespoň tři Aristofanova díla.

 

Je E951 opravdu tak úžasné, nebo má jeho konzumace nějaká rizika?

Po velkém aspartamovém boomu si zažila tato látka již mnoho vzestupů a pádů, její jméno bylo několikrát podupáno a pak znovu očištěno. Přímými účastníky těchto afér byli především spotřebitelé ve Spojených státech amerických, kde začala být po určité době zpochybňována kvalita testů na karcinogenitu. Některé nevládní organizace tlačily výrobce a příslušné kontrolní orgány ke zopakování testování. Nádorovým onemocněním, které bylo přímo spojováno s tímto sladidlem, je rakovina mozku, jež se ve vyspělých zemích vyskytuje čím dál tím častěji. V rámci jedné, později opět zpochybněné studie na pokusných krysách bylo zjištěno, že testovaná zvířata konzumující aspartam mají vyšší pravděpodobnost výskytu tohoto druhu rakoviny než krysy, kterým byla podávána strava bez této kontroverzní látky. Diketopiperazin, který vzniká během metabolického zpracování aspartamu v těle, je silně podezřelý z podílu na vzniku některých typů mozkových nádorů.

Pro ženy, jež nahradily slazení běžným cukrem sladidlem na bázi aspartamu, mám smutnou zprávu, neboť dle některých výživových odborníků, a také podle tvrzení mnoha konzumentů, zvyšuje aspartam chuť k jídlu!

Jedna nezávislá americká organizace doporučuje vyhýbat se této látce z několika důvodů, mimo jiné i proto, neboť je silně podezřelá z toho, že ovlivňuje mozkové funkce, a způsobuje tak změny chování, a to především u dětí.  Někteří jedinci pak mohou navíc trpět též závratěmi, bolestmi hlavy a ženy menstruačními problémy. Dále prý byly zaznamenány v souvislosti s vysokou konzumací asparamu ve stravě dokonce i záchvaty podobné epileptickým.

 

V čem je problém?

Část aspartamu se totiž  v organismu rozkládá na toxický methanol, ten je potenciálně nebezpečný zejména pro děti a těhotné a kojící ženy. Metanol je sám o sobě vysoce toxická látka, a to i ve zcela nepatrných dávkách. Mezi nejznámější poruchy spojované s intoxikací metanolem (metylalkoholem) patří: slepota, tělní otoky, edémy mozku, záněty slinivky břišní, záněty srdečního svalu. Ačkoliv podle mnoha kontrolních úřadů vyspělých zemí není ohrožení organismu metanolem v důsledku konzumace aspartamu nijak rizikové (jeho množství ve stravě průměrného strávníka není dosti vysoké),  kumulativní efekt každodenního příjmu vysokých dávek v širokém spektru především light potravin, není dosud dostatečně probádán.

 

A ve kterých potravinách je aspartam nejhojněji zastoupen?

Instantní pokrmy  – polévky, omáčky, ovocné nápoje

Cukrovinky – nejrůznější bonbony a pastilky, žvýkačky bez cukru, zmrzliny, želatinové dezerty

Nápoje – limonády, směsi na bázi kakaa, některé instantní čaje, nápojové koncentráty

Mléčné výrobky – mléčné nápoje a deserty light, jogurty light

Nakládaná zelenina ve sladkokyselém nálevu, kompoty

Multivitaminy

Mnoho druhů léků a potravinových doplňků

 

A jaký je aktuální stav?

Například Americký kontrolní úřad sice povolil slazení touto kontroverzní látkou, ale zároveň zdokumentoval 92 škodlivých příznaků při jeho časté konzumaci. Mezi těmito průvodními jevy každodenního přísunu aspartamu najdeme mimo jiné i: otupělost, bolesti hlavy, únavu, závratě, bolesti žaludku, bušení srdce, zvyšování hmotnosti, podrážděnost, úzkost, ztráty paměti, halucinace, vyrážky, záchvaty, slepotu, hučení v uších, deprese, ztrátu sluchu, křeče, ztrátu chuti, nespavost, slabost atd. Někteří odborníci dále dávají aspartam do souvislosti s roztroušenou sklerózou, epilepsií, chronickými bolestmi svalů, chronickou únavou, Parkinsonovou a Alzheimerovou chorobou, cukrovkou, maligními tumory lymfatické tkáně, defekty novorozeňat aj.

Jak to tedy s tím aspartamem vlastně je? Pravda bude pravděpodobně asi opět někde uprostřed názorového střetu potravinářské lobby a odpůrců této látky. Neopomenu si dloubnout do pomyslného vosího hnízda. Pamatujete, jak tomu bylo se sacharinem? U dříve hojně používaného neškodné sladidla se prokázal velký stupeň rizikovosti vzhledem k možnému onemocnění karcinomem močového měchýře. V mnoha západních zemích je dnes nařízeno na obalu sacharinu uvádět (podobně jako na cigaretách) varování, že může zapříčinit zmíněný druh rakoviny. Jaká budoucnost asi čeká na kdysi tolik opěvovaný aspartam?

 

Zdroj: MUDr. Tereza Vrbová,  Víme, co jíme? aneb Průvodce "Éčky" v potravinách

          www.bezpecnostpotravin.cz  - Prokázán rakovinotvorný účinek aspartamu, Ing. A. Kvasničková

 

 A co vy, milé čtenářky, kupujete light výrobky s umělými sladidly?

Poznáte ve výrobku ono charakteristické aroma? Vadí vám?

 

   
24.05.2007 - Zdraví - autor: Martina Machova

Komentáře:

 1. [22] Erika Hanzelková [*]

  Já bych od aspartamu dala ruce pryč. Když se podíváte už jen na to, jak vznikl a co obsahuje - třeba tady - je celkem jasné, že to v těle nemůže dělat dobrotu. Mě přijde fajn stévie, doma si ji pěstuji a občas si dělám i silný odvar, který pak přidávám do kafe. Dobrou alternativou jsou i sirupy, jako třeba agávový, javorový, rýžový nebo datlový. :) Pečení se dá osladit i samotnými ingrediencemi, jako třeba dýní, datlemi nebo banány. Stačí chtít a začít hledat :)

  superkarma: 0 29.08.2017, 20:50:03
 2. [21] almaja [*]

  femme — #16 Tak to máš štěstí, že nejsi diabetik ;-)

  superkarma: 0 07.03.2016, 08:23:49
 3. avatar
  [20] Dášule [*]

  Vivian: Můžeš mi říct co, aby to neobsahovalo chemii ani cukr? Už jsem se mockrát rozesmála při odpovědi "med". Je možné se naučit pít hořké kafe, ovocný čaj, čistou vodu. Ale proč? A v podstatě každé umělé sladidlo je chemie. Pokud jsi diabetička a tohle dodržuješ, klobouk dolů. Pokud ne, je zbytečné se o tom bavit. Jde jen o to, hlídat si množství - ale to se snad týká zase z jiných důvodů i cukru.

  superkarma: 0 29.05.2007, 08:19:40
 4. avatar
  [19] Vivian [*]

  Dášule: lidé, kteří nemohou sladit cukrem, mají taky možnost nesladit :-) A nebo použít něco jiného. Není jenom cukr a syntetická sladidla.

  superkarma: 0 28.05.2007, 20:57:18
 5. avatar
  [18] Dášule [*]

  Chuť aspartamu mi nevadí, vůbec ji nevnímám. V podstatě u každého umělého sladidla se časem objeví, jak je škodlivé. Bohužel, jsou lidé, kteří nemohou sladit cukrem jinou možnost nemají. V mnoha light nápojích se používá kombinace acesulfam K (E 950) a aspartamu (E 951). Navíc na lahvích s nápoji, které obsahují aspartam musí být podle vyhlášky napsáno, že obsahují zdroj fenylalaninu.

  superkarma: 0 28.05.2007, 19:50:29
 6. avatar
  [17] Meander [*]

  Chuť umělých sladidel je ta chuť, co trvá a trvá a trvá, i když si vydrhnete jazyk rejžákem?

  superkarma: 0 26.05.2007, 21:52:06
 7. avatar
  [16] femme [*]

  nesnáším chuť umělých sladidel

  1. na komentář reaguje almaja — #21
  superkarma: 0 26.05.2007, 21:09:25
 8. avatar
  [15] Angelika.Devil [*]

  Visnery: nevím co to může nebo nemůže udělat v žaludku, ale prostě sem musela zkusit, co udělá vhození mentos do light coly udělalo to neuvěřitelný

  superkarma: 0 25.05.2007, 16:00:57
 9. avatar
  [14] Vivian [*]

  kačinka: a kde jsou ty davy lidí s tím roztrženým žaludkem? :-))

  superkarma: 0 25.05.2007, 14:16:11
 10. avatar
  [13] Visnery [*]

  Nyotaimori: wich: Lilinka: nejde o hoax, jde o tu reakci, ktera se deje, kdyz ty dve veci spojite :p) proste to silne bouchne...samozrejme ne zaludek, tomu se nic nestane, ale spojeni techto dvou produktu, opravdu nejaka reakce vznikne :)
  viz: http://youtube.com/watch?v=dmS9qnQ5ahA

  kačinka neřekla co tim presne myslela, pokud myslela, takovy ten znamy hoax, tak asi naletela, pokud myslela tu chemickou reakci, o ktere mluvim ja, tak nicemu nenelatela a jen jste si neporozumely :)

  superkarma: 0 24.05.2007, 23:37:17
 11. avatar
  [12] Lilinka [*]

  Nyotaimori: bohužel, spousta lidí v mém okolí na hoaxy skočí

  superkarma: 0 24.05.2007, 19:40:21
 12. avatar
  [11] wich [*]

  Nyotaimori: To víš, že může

  superkarma: 0 24.05.2007, 17:50:05
 13. avatar
  [9] wich [*]

  kačinka: http://hoax.cz/cze/index.php?action=hoax_detail&id=624&pageDesc=pri_piti_coca-coly_nejezte_mentos

  superkarma: 0 24.05.2007, 16:24:21
 14. avatar
  [8] kačinka [*]

  Hlavně si nedávejte Mentos na colu light. To se pak dějou věci

  superkarma: 0 24.05.2007, 14:47:50
 15. [7] Anai [*]

  Piju colu light (občas), sladím si jím každé ráno čaj a doslazuju jogurty, tak snad abych to omezila....

  superkarma: 0 24.05.2007, 13:38:09
 16. avatar
  [6] oalison [*]

  Ačkoliv podle mnoha kontrolních úřadů vyspělých zemí není ohrožení organismu metanolem v důsledku konzumace aspartamu nijak rizikové (jeho množství ve stravě průměrného strávníka není dosti vysoké), kumulativní efekt každodenního příjmu vysokých dávek v širokém spektru především light potravin, není dosud dostatečně probádán.

  K tomu mohu jen říct že jsem četla, že pokud vypijete 2 l colu light máte několikánásobně překročenou dávku nbež je povolené minimální množství, bohužel si už nepamatuji kolik to bylo, ale vím že běžně lidé běhme dne cucají k pití colu light takže ty dva litry do sebe dostanou raz dva.

  superkarma: 0 24.05.2007, 11:26:06
 17. avatar
  [5] Wiki [*]

  z aspartamu jsem parkrat takze veci s umelymi sladidly do mne nikdo nedostane. A kecy jak je to neskodne a muzem tim teda nahradit cukr, at si strci do tmavych vasti tela

  superkarma: 0 24.05.2007, 10:36:46
 18. avatar
  [4] boudicka [*]

  Martina Machová: OK, beru - vždyť ta informace byla stejně naprosto zbytečná. Že se jedná o synteticky připravenou sloučeninu, je každému přece jasné, a že syntéza znamená sloučení nějakých pár chemických látek, to ví každý, kdo absolvoval základní školu. Tak co řešit...

  superkarma: 0 24.05.2007, 09:37:33
 19. avatar
  [2] Smajlinka [*]

  To, že jsou umělá sladidla umělá a tudíž pro tělo nežádoucí je všeobecně známo. Proto nemám ráda ty "zdravé" light věci. Je to podvod na lidi.

  superkarma: 0 24.05.2007, 08:48:17
 20. avatar
  [1] boudicka [*]

  Nechápu tu informaci o složení aspartamu. To je přece jedna sloučenina, nikoli směs 3 látek, z nichž navíc jedna je metanol!!! Co to psalo za ignoranta???

  superkarma: 0 24.05.2007, 08:36:58

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme