.

Temný turista

Cestování

Temný turista

Čtenářka Vlaďka006 procestovala okolí jejich letního sídla v obci Žitavce. Největší vzrušení však na ní a její rodinu čekalo přímo doma. Přečtěte si, jak se nedobrovolně stali temnými turisty.

dum

Temná turistika mě nikdy moc nelákala. Když někam jedu, chci vidět něco hezkého. Navštívila jsem několik koncentračních táborů, popravišť, mučíren a „temných“ míst. Mám ráda dějepis, abych pochopila současnost, není marné se podívat do minulosti. Nechodím na ona místa proto, abych zažila vzrušení.
Ovšem zážitky, které jsme si donesli z našeho letního sídla, nás šimrají v žaludku dodnes.
Místa ke spaní jsme si rozdělili následovně - ženská část, mužská část.
Manžel měl své lože sám v místnosti vedle kuchyně. My ženy jsme si ustlaly pěkně v obýváku. Až na Sárku jsme chodívali spát po půlnoci.
Druhou noc, kolem třetí ráno, si šel manžel lehnout ke mně. Prý, že se mu na posteli u kuchyně špatně spí. Nechtělo se mi mačkat na jedné posteli a odebrala jsem se do té jeho. Až do svítání jsem nespala.
„Nebudu šílet, asi halucinace,“ pomyslela jsem si.
Na noční událost jsem během dne zapomněla. Večer jsme jeli na bowling, starší holky zůstaly doma a hlídaly tu mladší.
Zrovna jsme dohrávali poslední kolo. Přišla SMS od holek: „Kolem baráku někdo chodí a byl i vevnitř. Slyšely jsme ho.“
Sedli jsme do auta a jeli domů. Branka byla zamčená, holky v baráku také zamčené a třásly se na gauči. S baterkou a ozbrojení (od jisté rodinné události jsme se naučili střílet) jsme lítali kolem baráku a hledali toho špióna. Nikde nic, ani stopy od bot. Plot neporušen.
Uklidnila jsem holky, že se jim asi něco zdálo. Decentně jsem se zeptala, kdo chce spát v kuchyni. Sestra, že prý ona, že má lehký spánek a kdyby se někdo vloupával, tak ho uslyší. Bude nejblíže u dveří a z obýváku by ho prý neslyšela. Chtěla, abychom pro jistotu měli otevřeno taky.
Odbila půlnoc, šlo se spát. Asi tak za dvě hodiny mě přišla vzbudit sestra, že v chodbě někdo stojí a slyší, jak chodí. Vzbudila jsem manžela, že je někdo v baráku. Sáhl pro zbraň, slyšel také někoho chodit. Prohledali jsme celý barák včetně půdy. Nikde nikdo nebyl, bylo zamčeno.
Spali jsme, spíše nespali, v jedné místnosti všichni namačkaní.
Nikdo se o nočním zážitku nechtěl bavit. Přesto jsem řeč nakousla. Manžel mě hned usadil: „Zlato, jsi už velká holka. Víš, že duchové, strašidla a čarodějnice prostě nejsou. Na to se nedá věřit. Já na to nevěřím. Určitě to má nějaké racionální vysvětlení. Tím pro mě veškerá debata končí.“
A odjel na celodenní rybolov. Měl se vrátit až k večeru.
Jak se den chýlil ke konci, byly jsme všechny nervóznější. Malou jsem vykoupala, uložila, zatáhla rolety. Sárka se usmívala a dívala se směrem k jedné skříni u dveří. „Maminko, tam je pán a usmívá se na mě.“ Rychle jsem odhrnula rolety a nakázala Sárče, kdyby se cokoliv dělo, aby přišla za námi ven. Počkala jsem až usne a šla ven za děvčaty. Byla jsem bílá jak stěna.
„Co je, tobě je blbě?“
„Ale nic.“
„My jsme slyšely Sárku. Kde byl ten pán?“
„Prej u skříně.“
Holky ječely.
Vzpomněla jsem si, že musím přiložit pod lázeňský válec v koupelně. Zabrala jsem za kliku a nic. Dveře se neotevřely. Zabrala jsem znova, zkoušela vyrazit a nic. „Klid, jen klid. Vlezu tam oknem, určitě jsem ho nechala otevřené dokořán.“ Obešla jsem barák a hle, okno zavřené.
Píšu manželovi SMS: „Kdy přijedeš? Potřebuji nějakým racionálním způsobem vysvětlit, jak se můžou samy zamknout dveře.“
Přijel do půl hodiny a prý se určitě zamkly průvanem. Jak se zabouchly, klíček se pootočil a dveře zamkl. Dobře, brala bych. Co jsem však nepobrala bylo, že klíček ve dveřích nebyl, za to visel na věšáku s ručníky.
„Ty vado, to byl průvan jak prase, až se ten klíček sám pověsil na věšák.“
„Vy jste to na mě narafičily.“
„No jasně, zamkla jsem, dala klíček na věšák a pak jsem zabouchla a zavřela okno na kličku a prolezla jsem zdí ven.“
Manžel pochopil, že tady rozum nestačí.
Pokračovala jsem dál.
„Tu noc, kdy jsme si vyměnili lože, tak jsem nespala do svítání, protože jsem slyšela ťápoty. Musel to být asi slon, protože blbě slyším. Tyhle jsem však slyšela, navíc jsem slyšela rachtat nádobí v kredenci a slyšela jsem, jak se otevírá skříň. Dnes, když jsem ukládala Sáru, tak mi řekla, že u skříně stojí pán. Když jsme byli na bowlingu, tak Anička viděla nějakou postavu v chodbě, sama zmizela, proto nám psaly SMS.“
„Hm, a proč si asi myslíš, že jsem si šel k tobě lehnout. Já se tam bál. Slyšel jsem to nádobí a chození taky.“
Holky panikařily, že se jede okamžitě domů. Manžel navrhoval, že bych mohla zkusit udělat ze sebe médium nebo dům vysvětit nebo něco takového. Pak přišel s nápadem, že bychom mohli z baráku udělat turistickou zajímavost.
„Ani nápad. Chudák zbloudilá duše nemá pokoje a my si z něj uděláme atrakci pro bandu zvědavců. Půjdu se podívat, jestli nenajdu pelyněk, mateřídoušku, mariánskou trávu nebo něco jiného z Freyina lože.“
„Cože, jaký lože?“
Noc jsme měli všichni zlou. Za časného svitu jsem se vydala hledat bylinky. Našla jsem. Než jsem se dala do vykuřování místností, vzala jsem si k ruce své druidské karty. Kladla jsem jim otázky, co by to mohlo být za ducha a proč nás nenechá spát.
Vyšlo mi, že se jedná o muže se zbraní a hledá svojí milou a svoje tělo.
Zapálila jsem bylinky a svíčky, za duši se modlila a naváděla jsem jí přes duhový most. Přála jsem jí pokoje a klidu.
Chtěla jsem druhý den zajít do knihovny a přečíst si místní kroniku, zda se nedozvím něco o válečném tažení přes obec nebo o vraždách.
Nemusela jsem, celá situace se vyřešila sama. Vedle našeho domku byl kdysi zelený háječek. Ten si někdo odkoupil a začal stavět. Sousedé bagrovali a našli něčí ostatky. Hned bylo haló a do vesnice se sjelo dost lidí. Sousedé se báli, že narazili na nějaké archeologické naleziště a jejich domek to ohrozí. Potvrdilo se jen to, že kdysi v tom hájku někdo zemřel. Čí to byli ostatky, to nevím. Odjížděli jsme domů a blíže jsem se ničemu nedopátrala. Asi bylo tělo podrobeno nějaké analýze. Musím se zeptat, za týden jedeme na vinobraní.
Prozatím jsem se vyptala manžela babičky, které dříve patřilo letní sídlo a pratety, babiččiny sestry, která bydlela se sourozenci a rodiči na druhé straně hájku, v jiném domku, dnes již zchátralém.
Prý za druhé světové války u nich za humny byli němečtí vojáci. Pratetě bylo tenkrát 16 let, věšela prádlo na šňůru, když z hájku vyšel nějaký důstojník s tlumočníkem a říkal, že potřebuje jídlo a pití pro své vojáky a to rychle. Poslali pratetu, aby jim sehnala obvazový materiál, morfium nebo jiné tišící léky, jinak zaplatí svým životem. Prateta posháněla co se dalo a předala důstojníkovi. Víckrát se prý už neobjevil, ale měla obrovský strach. Obyvatelé věděli, že v tom hájku vojsko přebývalo. Všichni se mu prý vyhýbali obloukem.
Možná, že nás chodil strašit nějaký německý voják.
Každopádně od doby, co se objevily ostatky, my jsme doma měli klid.

A teď mi napište, kdo se mnou jede v sobotu na vinobraní :D

Vlaďka006

Kam dál?

   
20.09.2012 - Doma - autor: Jakub D. Kočí

Další příspěvky

Komentáře:

 1. avatar
  [43] LudPa [*]

  Sml22

  superkarma: 0 14.03.2013, 17:41:42
 2. [42] natallly [*]

  Panečku, jde z toho trochu mráz po zádech! Nemám moc takové věci ráda, věřím, že je něco takového, ale zažít to, to musí být mazec. Ještě mě tak napadlo, pojedete tam zase? :-)  My jezdíme do sport hotelu Bohemia (http://www.sporthotel-bohemia.cz/) a tam je klid, naštěstí.

  superkarma: 0 09.10.2012, 09:25:14
 3. avatar
  [41] kapkamore [*]

  zajímavý článek a s duchy...

  superkarma: 0 01.10.2012, 15:04:13
 4. [40] Jala [*]

  A právě teď obdivujeme vinice v Provence.

  Ale na konci týdne už mažeme zpět!

  superkarma: 0 20.09.2012, 23:58:50
 5. [39] Jala [*]

  Na vinobraní jsem jezdívala každoročně ve svém dětství, takže to pro mě není žádná vzácnost.

  superkarma: 0 20.09.2012, 23:57:44
 6. avatar
  [38] Jindriska8 [*]

  To není nic pro měSml23

  superkarma: 0 20.09.2012, 22:27:17
 7. [37] Reni [*]

  Moc zajímavý příspěvek. Sml22

  superkarma: 0 20.09.2012, 22:13:59
 8. [36] jerenika [*]

  margot — #32 není o co stát, věř mi...

  superkarma: 0 20.09.2012, 21:08:56
 9. avatar
  [35] Evininka [*]

  Pěkná fantazie Sml16

  superkarma: 0 20.09.2012, 20:24:29
 10. avatar
  [34] saruz [*]

  Až zažiji, tak uvěřím Sml16, ale dobře se to četlo. Sml22

  superkarma: 0 20.09.2012, 17:06:11
 11. avatar
  [33] Blueberry [*]

  Rikina — #29 Muzu ti rict, ze jsem taky skeptik, ale co jsem zazila letos v Italii, nota bene v penzionu, a ve stejnem pokoji, ve kterem jsme s manzelem stravili pred dvema lety nadherny tyden, bych uz zazit nechtela.

  superkarma: 0 20.09.2012, 16:54:35
 12. avatar
  [32] margot [*]

  asi budu mít deprese, že se mnou duchové a jiné bytosti nechtějí kamaráditSml57

  ale jinak dobře vím, jaké to je, spát na samotě v lese ve srubu, kde všechno pracuje a praští, kde se honí myši a venku hrabe a dupe lesní zvěř. a protože několikrát vykradeni, hlídat s nabitou zbraní. vlastně nedaleko je lom, tam by mohly být nějací umrlci schovaní - ale asi jsou líní vylézt...Sml30

  1. na komentář reaguje jerenika — #36
  superkarma: 0 20.09.2012, 16:14:21
 13. [31] vladimirek [*]

  Já mám zkušenosti jen se zavíráním a otevíráním dveří  a to když jsme navštivili Hradecko a bydleli v jednom starém penzionu.

  superkarma: 0 20.09.2012, 15:26:25

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. avatar
  [30] capkova [*]

  Zajímavý příběh ...

  superkarma: 0 20.09.2012, 15:26:14
 2. [29] Rikina [*]

  vladka006 — #28 Sml22 no jo, já jsem takové poleno, že se mi i nadpřirozené jevy vyhýbají. Sml80 Mockrát jsem spala pod širákem na zříceninách hradů - žádná bílá paní, bezhlavý jezdec, pekelný pes. Nic. Totéž v temném lese - žádná bludička, hejkal, vodník... Na hradě Houska jsem byla, prý brána do pekel. Nic. U menhirů a dolmenů - zas nic, žádné proudy energie, ať už jakékoli. Sml80 Taky v Panenském Týnci jsem byla. No, nedostavěný kostel. Opět žádné energetické vlivy. Prostě to na některé otrlé a cynické jedince asi nepůsobí. Přitom mně by to zajímalo, ale když se se mnou žádné strašidlo, duch či tajemný jev nechce kamarádit, co už můžu. Sml80 

  1. na komentář reaguje Blueberry — #33
  superkarma: 0 20.09.2012, 15:19:50
 3. avatar
  [28] vladka006 [*]

  Rikina — #25 myslím, že i kdyby zrovna před Tebou stál duch, tak bys hledala, který pako stojí proti světlu a hází tak blbej stín Sml54Sml54Sml54.

  Upřímně se radši smiřuju s duchem vojáka, než s vrahem Sml30

  1. na komentář reaguje Rikina — #29
  superkarma: 0 20.09.2012, 14:52:19
 4. [27] Trefa [*]

  Trefa:strasidelny clanek,ale spat bych tam nechtela.urcte bych se bala.lepsi se mi spi doma.

  superkarma: 0 20.09.2012, 14:21:14
 5. avatar
  [26] SNÍŽEK [*]

  tam bych teda nejela a už vůbec nespala Sml23

  superkarma: 0 20.09.2012, 13:52:51
 6. [25] Rikina [*]

  vladka006 — #21 nooo, znáš to, jak se říká, že strach má velké oči? Zažili jste nepříjemné rodinné události, takže je pochopitelné, že je člověk "ve střehu". Ve spojení s rozjitřenou fantazií a s vírou v nadpřirozeno, za nočního osvětlení, či spíše tmy, to hnedka vypadají věci jinak a zvuky znějí strašidelně, a postavy se rozplývají v chodbě. Sml80 Věřím, že se takhle lidi navzájem dokážou dočista vyděsit a v ten moment věří úplně všemu, i tomu, co jim předkládá jejich vybuzená představivost. Je to hezký strašidelný příběh na vyprávění za zimních večerů u kamen, ale to je taky všechno, o existenci nepokojných duchů to teda mě osobně nepřesvědčilo. Sml57 Sml80

  1. na komentář reaguje vladka006 — #28
  superkarma: 0 20.09.2012, 13:49:50
 7. avatar
  [24] gerda [*]

  napínavé čtení,Sml67 ale rozhodně bych to nechtěla zažít na vlastní kůži.

  superkarma: 0 20.09.2012, 13:26:29
 8. avatar
  [23] ekleinovka [*]

  No, docela silný zážitek...... Já jedu na vinobraní, chci ho vidět- nejen to vinobraní ;)

  superkarma: 0 20.09.2012, 12:55:05
 9. avatar
  [22] ladouch [*]

  Nechtěla bych něco takového zažít jsem strašpytel.Sml23Sml23

  superkarma: 0 20.09.2012, 11:56:18
 10. avatar
  [21] vladka006 [*]

  Rikina — #15 Nábytek tam není starý, prolezli jsme všechno, protože jsme si nejdříve mysleli, že tam je jedna dotyčná osoba, která má být ve vazbě, ale není. Co nám se všechno už stalo Sml54. Proto nosíme i zbraň, kvůi ochraně sebe i rodiny. Napadl nás nejdřív ten vrah.

  Myslím, že kdyby to byla zvěř, všimli bychom si toho. Máme odkrytou špajzku. Neříkej mi, že by se do toho nepustili myši, že by něco nebylo odhryzané nebo bychom nenašli přinejmenší trus.

  1. na komentář reaguje Rikina — #25
  superkarma: 0 20.09.2012, 11:55:33
 11. avatar
  [20] vladka006 [*]

  carmi — #19 se utěšuji, že mě duch nezmlátí, maximálně vyděsí Sml54

  superkarma: 0 20.09.2012, 11:52:12
 12. avatar
  [19] carmi [*]

  Dneska to bylo napínavé, ale nechtěla bych být na tvém místě, chválabohu něco takového se mi nikdy nestalo, umřela bych hrůzou.

  1. na komentář reaguje vladka006 — #20
  superkarma: 0 20.09.2012, 11:48:09
 13. avatar
  [18] Audrey [*]

  pajda — #17 Jakým způsobem se mu to podařilo?

  superkarma: 0 20.09.2012, 11:36:41
 14. avatar
  [17] pajda [*]

  Rikina — #15 nooo....psychiatři obvykle taky na nadpřirozené síly nevěří - takže náš mladej "přesvědčoval" doktora tím, že přímo u něj v ordinaci sfouknul svíčku ze dvou metrů, aniž by se k ní přiblížil nebo na ni foukal...někdy se holt zadaří přesvědčit i skeptikaSml57Sml57Sml57Sml57

  1. na komentář reaguje Audrey — #18
  superkarma: 0 20.09.2012, 11:13:10
 15. avatar
  [16] Hanula [*]

  Sml15to byl teda horor - měla bych pěkně nahnáno

  superkarma: 0 20.09.2012, 10:05:15
 16. [15] Rikina [*]

  vladka006 — #9 měli jsme spoustu let roubenku, starou víc než sto let. Tam bylo pořád něco slyšet. Ve dne v noci. Praskal starý nábytek i podlahy, trámy vesele žral červotoč, na půdě bydleli holubi a netopýři, ve zdech bzučelo - čmeláci tam měli hnízda. Když se zatopilo, ozývaly se divné zvuky z komínů. Občas i meluzína. Stará okna netěsnila a ve škvírách taky hvízdal vítr. V kuchyni se rochaly i myši. My byli paneláková rodina a všechny tyhle podivné zvuky pro nás byly novinka, ale že bychom hledali duchy? Sml80 Mně se jeví výše popsané přirozené příčiny pravděpodobnější, a to se v sousedství tradovalo, že se na půdě jeden z mnoha předchozích majitelů oběsil, takže by tam eventuálně strašilo "právem". Sml57 

  1. na komentář reaguje pajda — #17
  2. na komentář reaguje vladka006 — #21
  superkarma: 0 20.09.2012, 09:47:18
 17. avatar
  [14] Žofie [*]

  Tak tohle jsem si přečetla s hrůzou. Moc zajímavéSml22 

  superkarma: 0 20.09.2012, 09:46:07
 18. avatar
  [13] tajnostii [*]

  step1 — #12 moje řeč,třeba bych pak mluvila jinakSml22

  superkarma: 0 20.09.2012, 09:20:05
 19. [12] step1 [*]

  Na takové věci nevěřím. Uvěřila bych, až bych sama zažila.

  1. na komentář reaguje tajnostii — #13
  superkarma: 0 20.09.2012, 09:16:38
 20. avatar
  [11] dajrin [*]

  Mám "husí kůži"... Sml16

  superkarma: 0 20.09.2012, 09:00:38
 21. avatar
  [10] Krupová [*]

  já tomu věřím. Jestli je to starý dům, klidně může nějaký duch strašit živé. Protože ho tam ruší.

  superkarma: 0 20.09.2012, 08:57:03
 22. avatar
  [9] vladka006 [*]

  Rikina — #1 Strašidelně nevypadá. Nikdo to nečekal a manžel na tyhle věci taky nevěří Sml80, přestlo slyšel.

  1. na komentář reaguje Rikina — #15
  superkarma: 0 20.09.2012, 08:53:15
 23. avatar
  [8] vmarta [*]

  to musel být zážitek..pro celou rodinu...ja bych pelášila co by mi nožky stačili Sml30

  superkarma: 0 20.09.2012, 08:22:09
 24. avatar
  [7] hyenka [*]

  Já tomu věřím. Sama bydlím vedle vesnického hřbitova, a někdy se opravdu dějí věci... Bez komentáře.

  superkarma: 0 20.09.2012, 08:21:15
 25. avatar
  [6] Kytinkak [*]

  lidicka — #3 tojo, také mi to tak připadne, jen strašidelnáSml16

  superkarma: 0 20.09.2012, 07:44:54
 26. avatar
  [5] kuzle [*]

  ani nahodou, brrr, mam husi kuzi az na zadku Sml28 jste statecni, ze jste tam vydrzeli tak dlouho, ja bych se hned prvni den sbalila a jela pryc Sml30

  superkarma: 0 20.09.2012, 07:40:54
 27. avatar
  [4] blesksoft [*]

  v tichu slyším i trávu růst a jsem pěkně vyděšená

  superkarma: 0 20.09.2012, 07:10:42
 28. [3] lidicka [*]

  jako pohádka je to dobréSml30Sml30Sml30

  1. na komentář reaguje Kytinkak — #6
  superkarma: 0 20.09.2012, 06:45:36
 29. avatar
  [2] hubajda [*]

  Rikina — #1 presne tak

  superkarma: 0 20.09.2012, 00:19:59
 30. [1] Rikina [*]

  Na fotce je ten strašidelný dům? Vypadá celkem přívětivě, takový normální vesnický domek, odhadem někdy z dvacátých/třicátých let, mírně modernizovaný. Sml57 Nic, kde by člověk čekal tajemné úkazy. Sml80 Ono je stejně zajímavé, že se tyhle věci dějou zásadně jen lidem, co na to věří... my skeptici sice přijdeme o tu legraci, ale zas máme klidné spaní.

  1. na komentář reaguje hubajda — #2
  2. na komentář reaguje vladka006 — #9
  superkarma: 0 20.09.2012, 00:15:08

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme