Další příspěvek k dnešnímu tématu poslala budoucí maminka, která se podepsala jako Temeraire. Dnešní téma pojala očima dcery svých rodičů - a pojala ho s upřímností a láskou.

Milé čtenářky,

původně jsem na toto téma nechtěla psát, jelikož s pozice rodiče zatím nemohu mluvit - malé má ještě 12 týdnů do narození - ale příspěvek od paní Marie mne donutil změnit rozhodnutí.

Jsem z rodiny, která toho také nikdy moc neměla. Často se mi ve škole děcka posmívala, že chodím v oblečení „po někom“, že s nimi nejedu na školu v přírodě či později na lyžák. To víte, že mne to mrzelo, ale nikdy by mne nenapadlo stydět se za rodiče, i když v dětských očích to přeci byla jejich vina. Rodiče mne i bratra totiž vždy vychovávali s láskou, péčí a porozumněním. Z mamky se brzy stala kamarádka - sice o 25let starší, ale schopna dítěti/puberťákovi vysvětlit, proč je náš život takový jaký je. Viděla jsem, co všechno obětovala, aby mi ve dvanácti mohla zaplatit kurz hry na kytaru, takže mne ani nenapadlo vyčíst jí, že nemám nové kalhoty. Táta byl zase vždycky vzor, muž podle kterého jsem si i časem vybrala partnera. Byl - a stále je - člověk, který je schopen si leccos spravit i postavit sám. Bratr se to velice rychle naučil také. Oba rodiče nás už od mala vedli k tomu, znát hodnotu věcí a vážit si vydělaných peněz. Jak já tak bratr jsme od patnácti chodili na brigády, takže jsme si časem našetřili i na „hlouposti“, po kterých jsme toužili. O to více jsme si jich ale také vážili! Nikdy by nás nenapadlo kupovat např. nový model telefonu, protože na ten starý, který jsme tolik chtěli, jsme si prostě vydělali sami - a dokud fungoval, co na tom, že „nebyl in“?

Ve dvanácti jsem chápala, proč některé věci nemáme, v patnácti jsem se naučila vážit si času i práce. Ve dvaceti jsem pochopila, jak snadné je přijít o práci a jak těžko se shání jiná. Ale je pravda, že teprve teď, když sama čekám dítě a s přítelem počítáme každou korunu, že teprve teď si uvědomuji tu neskutečnou obět rodičů, kteří dřeli, abychom měli aspoň něco, jejich trpělivost, když nám vysvětlovali, jak to ve světě chodí, jejich neskutečnou lásku, kterou nám celý život dávají.

Jsem ráda, že jsem ani jednoho z rodičů nikdy nezranila tím, že bych se za ně styděla. Naopak, doufám, že i tenkrát jsem jim dávala najevo, jak jsem hrdá, že zrovna oni jsou moji rodiče. Měli se mnou i s bratrem určitě hodně práce, ale - snad - z nás vychovali slušné lidi, za které se nemusí stydět oni.

Proto - paní Marie - dítě, které obklopujete láskou a péčí, se za Vás nikdy nebude stydět jen proto, že nemáte peníze. Dítě, které vychovávají slušní lidé, má jiné hodnoty.

S pozdravem Temeraire

Pozn. red. Text nebyl redakčně upraven

____________

Děkuji za tento krásný příspěvek, doufám, že si ho přečtou i vaši rodiče.

Posílám Vám hodně síly a energie k blížícímu se porodu, hodně štěstí a zdraví Vám i vašemu děťátku a ať z něj vyroste stejně slušný a upřímný člověk, jako je jeho maminka.

Pěkný den a držte se

Saša

Téma dnešního dne 11. srpna 2011 zní: Známe hranice při výchově našich dětí?

s podtitulem: Dokážeme být soudní?

  • Kam až jsme ochotni zajít v požadavcích svých dětí?
  • Kde je hranice toho, co bychom svým dětem dali či nedali?
  • V čem bychom jim vyhověli, nebo nikdy nevyhověli?
  • Jak dlouho jsme ochotni je podporovat?
  • A čím? Penězi?
  • Umíme říct STOP?
  • Přijímají vše, co jim dáme za samozřejmost? (včetně plateb za různé zájmové kroužky)
  • Umí naše děti poděkovat?
  • Styděly se za vás někdy vaše děti?
  • A vy za ně?

Nebudu se už dále „hrát“ na psychologa a pokládat v bodech otázky. Vy mi určitě rozumíte a doufám, že i napíšete. O svých starostech i radostech, o tom, kam až jste ochotny při výchově a požadavcích svých dětí zajít.

Pokud se bude chtít některá maminka vyzpovídat, ale nebude chtít být jmenována, toto přání respektuji a příspěvek zveřejníme anonymně.

Pište prosím na redakční e-mail: redakce@zena-in.cz

Za jeden vybraný příspěvek tentokrát odměním maminku i děti.

Děti dostanou dětskou hru Roztoč to na 30 a pro zdraví Marťánky. Maminka dostane kosmetiku Ryor.

darekkk

 

Reklama