Pro dnešek jsme si vybrala vyloženě letní téma, neboť s vosami, včelami, komáry, tiplicemi či ovády má zkušenost snad každá z nás. Bohužel, většinou negativní. Já jsem na vosí bodnutí málem umřela.

Bylo mi asi dvanáct a stalo se to ke konci prázdnin. Babička měla velkou zahradu s ovocnými stromy a zrající plody lákaly vosy. Byla jich všude spousta, a tak se je snažila všemožnými prostředky hubit. Nevím, co za utrejch dávala do sirupu, který věšela v lahvích do větví, ale v každém případě to muselo být pěkné „svinstvo“, když to málem zabilo i mě. Ne že bych se to snažila ochutnat, ale dostala jsem žihadlo od přiotrávené vosy. Zřejmě si ve smrtelné agonii řekla, že se musí pomstít lidstvu, a bodla mě do kolene.

vosa

„Normální“ žihadlo se za pomoci domácích prostředků přešlo mávnutím ruky, ale tohle bylo kontaminované babiččiným jedem.

Jinak si nedovedu vysvětlit, proč jsem měla do rána koleno velikosti dětské hlavy a vysoké horečky. Babička přikládala studené obklady a na koleno syrové brambory, ale nic nepomáhalo. Teploty se šplhaly ke čtyřicítce a já brečela, že umřu. Zavolali pohotovost. Pamatuji si, jak celá rodina stála nad mým lůžkem a pan doktor se tvářil vážně. Ale zřejmě byl vážnější jeho výraz než můj zdravotní stav, jinak by mě asi odvezli do nemocnice.

Takhle zůstalo u domácí léčby a každý den mi jezdil píchat injekci. Koleno měnilo barvu od rudé přes fialovou až po černou. Vypadalo to hrůzostrašně, ale doktor mě ubezpečoval, že už jsem z nejhoršího venku a tohle je jen odumřelá kůže. Musím chodit. Po týdnu umírání jsem vylezla z postele a šla se „projít“ po kuchyni. Najednou mi v koleni luplo a já stála v kaluži černé husté krve. Rozbrečela jsem se šokem a zároveň  úlevou.

Od této chvíle se koleno rychle hojilo a na tuhle událost s vosím žihadlem mi na něm zůstala památka v podobě dvou malých jizev.

A možná jsem si tím už svoje žihadla vybrala, protože (klepu na dřevo) od té doby jsem žádné nedostala.

A co vy, milé ženy-in?

  • Jak jste na tom se žihadly a štípanci?
  • Máte na ně „štěstí“?
  • Jakou první pomoc volíte? Jdete na to domácími recepty, nebo používáte přípravky z lékárny?
  • Bojíte se vos, sršňů, včel a jiného bodavého hmyzu?
  • Jak se před nimi chráníte?
  • Zabíjíte je, nebo se s nimi snažíte vyjít po dobrém?
  • Máte nějakou příhodu se štípancem, kousancem, a žihadlem?  
  • Už jste letos nějaké „vyfasovala“?
  • A co alergie na hmyzí bodnutí? Máte zkušenost?

Napište nám na aktuální pozdně letní téma na adresu: redakce@zena-in.cz

Reklama