Doba je uspěchaná, nervózní, stresující, a tak nás tak občas nutí dohánět některé věci na veřejnosti. Jíme, telefonujeme, kouříme, malujeme se. A nechováme se jako pravé dámy. Není to škoda? Neměly bychom se nad sebou občas zamyslet? Co by mělo být tabu? Co dáma na veřejnost nedělá?

dáma

Dáma se na veřejnosti nelíčí

Seděla proti mně v metru a její počínání se nadalo přehlédnout. Vyndala z kabelky kosmetickou taštičku, zrcátko a začala se líčit. Občas se stane, že si někdo potře rty pomádou, fajn, ale ta paní na to šla z gruntu. Začala make-upem, pokračovala tvářenkou, pak tužkou na oči, řasenkou a skončila rtěnkou. Prostě za pár stanic stačila udělat kompletní styling svého obličeje. Pak ještě jednou mrkla do zrcátka, olízla prsty, poupravila účes, hodila šminky do kabelky a vystoupila. Možná zaspala a nestihla to doma, ale stejně mi přišlo divné.

Dáma na veřejnosti nekouří

Teď nemám na mysli kavárnu, ale ulici. A v tom je rozdíl. Zvláště mladé dívky si to štrádují po ulici se zapálenou cigaretou dost často. Nevím, proč jim maminky neřekly, že na ulici kouří jenom štětky a cikánky? Je to vulgární a degradující. Nejsem žádný puritán, ale když vidím mladou maminku, jak funí kouř do kočárku, mám chuť jí něco říct. Nakonec mlčím, aby mě neposlala kamsi, ale to už není ani otázkou výchovy jako spíš hlouposti. Ale možná to spolu souvisí.

Dáma na veřejnosti netelefonuje

Teď jsem možná zvedla mandle nejedné z vás. Od toho jsou přece mobily. Mít možnost volat a být volána kdykoliv a kdekoliv. Přece musíte občas vyřídit důležitý hovor. Ano, ale i to se dá vyřešit. Co takhle polohlasně oznámit, že se ozvete později, a nevyřvávat svoje soukromé či pracovní věci v tramvaji? To je specialitou zvláště rusky mluvících spoluobčanek.

Dáma na veřejnosti nejí

Možná je vám hlady na omdlení, ale zkuste to vydržet do nejbližšího fast foodu a sníst si svého hamburgera tam. Cpát se za chůz,e nebo dokonce v dopravním prostředku a drobit si do klína kousky žemle, se na dámu opravdu nesluší.

Dáma na veřejnost nekleje a nedělá neslušné posuňky

To se lehko řekne, když vám stokilový chlap přišlápne střevíček. A co třeba když jsme v pozici řidičky a někdo nám udělá myšku? Zvednete prostředník a dáte si záležet na tom, aby z vašich rtů dobře vyčetl psychiatrickou diagnózu nebo název domácího zvířete.

A co vy, milé ženy-in? Můžete vyjmenovat i jiné prohřešky proti slušnému vychování? Stane se vám občas, že nechováte jako dáma? Která výše jmenovaná pravidla nejčastěji porušujte? Kouříte na ulici? Malujete se v tramvaji? Doháníte oběd za pochodu? Kdy vás okolnosti naposledy donutily, že jste se nechovala jako dáma? Co vás dokáže vytočit, že vybuchnete a zapomenete na slušné vychování?

Klidně se svěřte, je to mezi námi.

Své příspěvky posílejte na adresu: redakce@zena-in.cz

Reklama