Na téma internetových diskusí již proběhlo mnoho debat, existuje na ně mnoho různých názorů. Co pro nás vlastně internet znamená?

lékařkaPro řadu z nás jsou internetové diskuse a on-line přátelství jakýmsi rozšířením obzorů a milých setkání s lidmi, s kterými se v reálu ani nemusíme znát. A je to velmi jednoduché: stačí si najít podobně naladěnou duši, osobu s podobným koníčkem, se stejně starým dítětem nebo někoho, kdo nás potěší v osamění. Komunikace na internetu je pro mnohé velmi pozitivní – někomu může nahradit chybějící reálnou kamarádku, odborníka, který zrovna není po ruce, nebo osobu se stejným problémem a zkušenostmi, které nás zajímají.

Velmi přetřásaným tématem jsou diskuse, které vyhledávají maminky s malými dětmi. Protože často hledají rady při péči o zdraví dítěte, zajímal nás názor odborníka. Jaká vidí rizika v těchto diskusích?

Zeptali jsme se odbornice, MUDr. Ing. Veroniky Jilichové Nové, praktické lékařky pro děti a dorost z Plzně.

Jak se díváte na informace, které maminky hledají na internetových diskusích – ohledně zdraví dětí?
Obecně nelze tyto diskuse kritizovat. Je přirozené, že se člověk na nějakou informaci nebo zkušenost ptá ostatních, kteří řeší stejné téma. Já také v určitých oblastech života (třeba koupě sekačky:-)) pročítám recenze a zkušenosti ostatních. Problém je ovšem v tom, pokud do diskusí někdo vnáší nepravdivé nebo zavádějící informace a rodiče jim nadměrně věří a nechtějí si je nechat vymluvit. V běžných záležitostech jsou ale diskuse naopak přínosem.

Setkala jste se sama na internetu s nějakou konkrétní debatou matek, která byla pro vás jako pro odborníka nepravdivá a zavádějící?
S mnoha, a týkaly se například léčby alergií, očkování a třeba i používání různých pomůcek pro kojence.

Řešíte takové otázky i ve své ordinaci – například přijde matka, že na internetu našla informaci o nějakém problému a že ji chce s vámi zkonzultovat?
Určitě ano, vždy problematiku vysvětlím a snažím se podat nezávislé a odborně správné informace. Pak si je maminka většinou porovná s informacemi z internetu a rozhodne se.

V čem vidíte vy jako odborník a zároveň matka největší problém maminkovských internetových diskusí?
Jak už jsem zmínila výše. Někdo poskytne například zavádějící informaci bez kontextu, postupem debat se změní ještě dál obsah ve smyslu, moje známá někde slyšela, že... a možná z původní dobře míněné rady vznikne neadekvátní informace, která může spíš uškodit, než by byla užitečnou... napadá mě film Ztraceno v překladu... tak nějak bych to přirovnala :-).

A vážněji, někdy se na internetu objeví fanatické tendence, kdy malá skupina lidí vyvolá velký rozruch a znejistí ostatní. Například v případě odmítačů očkování je toto obzvlášť nebezpečné. Obdobně jsem se setkala i s naprosto neadekvátním doporučením, jak rozvíjet kojence a jak ovlivňovat jeho motoriku - to pak jsou informace velmi nebezpečné.

Co byste poradila matkám a těhotným, které si na internetu vyhledávají informace?
Aby se vždy snažily je filtrovat, hledat ověřené zdroje a v případě pochyb se radily s odborníkem. Žádný dotaz rodičů nepovažuji za hloupý nebo banální, takže není důvod se neptat v ordinaci, i když samozřejmě ne vždy je dostatek prostoru k dlouhé diskusi. A také aby používaly své mateřské instinkty a samy cítily, co jejich dítě potřebuje, co ho bude bavit, aby nepodléhaly módním vlnám, které nezřídka přinesou stres v podobě, co všechno musím stihnout s miminkem dělat, aby bylo zdravé a perspektivní, a leckdy nezbyde čas na úplně obyčejné věci, které jsou pro rodinný život tak důležité.

Na naše dotazy odpověděla MUDr. Ing. Veronika Jilichová Nová, praktický lékař pro děti a dorost z Plzně – za odpovědi jí děkujeme.

Jak to vidíte vy? Jaké máte zkušenosti s internetovými diskusemi?

Reklama