Když jsme minulý týden anoncovali téma „dress code“, nejednu z vás tenhle termín popudil. Připadal vám nečeský, snobský, neadekvátní, prostě cizí. Dobře, pokusím se ho přeložit do „lidštější“ řeči. Dress code znamená kodex oblékání. Musíte ho dodržovat ve svém zaměstnání?

Existuje kodex společenský určující, jak se obléknout na více či méně formální událost (který by jistě stál za samostatný článek), ale i kodex pracovní, a ten mě zajímuniformyá právě dnes.

Aby se k němu mohla vyjádřit každá z vás, pojmeme ho více ze široka. Pracovní „uniformu“ přece nenosí jen manažerky, poštovní doručovatelky, policistky nebo zdravotní sestry. Jisté předpisy mají i jiné profese a určitě jich nebude málo. Myslím, že pro mnohé z vás může být dnešní téma zajímavé a poučné, protože i profesní oděv se mění a vyvíjí.

Dávno už neplatí, že zdravotní sestřičky chodí v modrých šatech, bílých zástěrkách a naškrobených čepečcích. Možná je to škoda. Průvodčí ve vlacích už dávno „nevlají“ v umolousaných, nepadnoucích mundúrech, ale v eleganci si v ničem nezadají s letuškami. A když už jsme u těch stevardek, docela by mě zajímalo, jestli můžou nosit kalhoty, v případě, že mají křivé nohy.

Já se vámi zase můžu podělit o pohled z druhé strany. Vymyslet a zrealizovat uniformu, aby slušela od tyčky po otylku, je, věřte, nebo ne, téměř nadlidský úkol.

Jednou jsem dostala nabídku navrhnout uniformy pro recepční a obsluhu kartotéky jedné prestižní nemocnice. I když jsem měla poměrně volnou ruku co do střihů a skladby šatníku, dalo mi to pořádně zabrat. Nejen že se to týkalo široké plejády postav, ale i povah a názorů zainteresovaných dam.

Zde jsem si na vlastní kůži ověřila pořekadlo „Není člověk ten, aby se zavděčil lidem všem“. Když jsem představila první návrhy, připadala jsem si jak v houfu kobylek. Jedna přes druhou se překřikovaly a snažily se prosadit to své. Jedné bude zima, druhé v tom samém zase horko, ta nenosí kalhoty, jiná zas nesnáší sukně. Padl i názor, že by to mělo zůstat při starém. Nikdo se o žádnou eleganci a reprezentativnost neprosil: „Chceme zpět své pláště, pod kterými to tak pěkně větrá!“

Nakonec to dopadlo ke vší spokojenosti, v recepci se usmívaly elegantní dámy v kostýmcích s hedvábnými šátečky a kartotékou svištěly upravené ženy tak, jak se na kliniku západního „střihu“ sluší.

A teď už nechám prostor vám, milé ženy-in.

  • Napište mi, jaké máte vy zkušenosti s pracovním oděvem.
  • V čem chodíte do práce vy?
  • Máte od svého zaměstnavatele předepsaný (doporučený) styl oblékání?
  • Jste nucené nosit profesní uniformu?
  • Nutí vás nadřízený nosit to, co vám nesluší?
  • Potřebujete ke své práci pracovní pomůcky?
  • Nebo máte naprostou volnost?
  • Co máte na sobě právě dnes?

Napište nám na: redakce@zena-in.cz

Za svůj příspěvek můžete získat tuto nádhernou kolekci: Zástěrku, chňapku a pasář se vzorem třešniček, kterou nám poskytli provozovatelé stránek www.sikvkuchyni.cz.

cena

Reklama