Čas nám neúprosně ukrajuje roky a spolu s tím přidává i vrásky. Někdo je bere jako součást života, jiný se snaží proti projevům stárnutí bojovat, jak se dá. Nic se nemá přehánět. Vypadat jako vosková figurína není to pravé ořechové, ale proč se trochu nevylepšit, když ta možnost existuje? Možností omlazení je víc, mezi ty nejznámější patří stále „starý dobrý“ botulotoxin.

Můžete o sebe pečovat a mazat se těmi nejlepšími krémy. Po třicítce se ale vrásek dočká každý a s přibývajícím věkem jich přibývá a prohlubují se. Vrásky však nejsou jen otázkou věku, vznikají, jakmile se smějeme, mračíme se nebo třeba krčíme čelo. Rýsují se zejména na čele, kolem očí, mezi obočím, nosem a rty. Tím, že se do mimických svalů vpraví malá dávka botulotoxinu, dojde k jejich znehybnění. Díky tomu se vrásky přestanou dále tvořit a ty, co už máte, se vyhladí. Účinek botulotoxinu  je rychlý, ale nevydrží věčně. Pokud si chcete vypnutou kůži udržet, je nutné zákrok opakovat. Dobrou zprávou je, že se intervaly mezi jednotlivými aplikacemi se mohou prodlužovat tím, že si odvykáme svaly používat, a tím se vrásky přestávají prohlubovat.

zákrok

Bolí to?

Možná vám představa, že vám někdo píchá do obličeje injekce, nahání husí kůži. Nemusíte mít ale strach. Vpichy se vedou do bříška svalu tou nejtenčí jehličkou. Vnímání bolesti je u každého člověka jiné, někdo píchnutí téměř necítí. Pokud máte velké obavy, existuje možnost aplikovat na ošetřovaná místa nejprve znecitlivující krém, takže potom je vpich cítit mnohem méně. Nezapomeňte, že botulotoxin by měl aplikovat pouze vyškolený lékař, a to ve zdravotnickém zařízení. Zapomeňte na to, že byste si nechala provést takové ošetření někde v kadeřnictví či kosmetickém salonu. To by bylo hodně riskantní. 

Co vás čeká?

doktorkaPrůběh zákroku popisuje dermatoložka MUDr. Lucie Růžičková Jarešová z ambulance estetické medicíny L DermaMedEst: „Po dezinfekci se aplikuje roztok s botulotoxinem inzulinovou stříkačkou přímo do bříška svalu, u kterého chceme omezit miminku. Vpichů bývá několik dle ošetřované lokality. Při zákroku vyzveme klienta k tomu, aby se mračil nebo smál, tím se nám zvýrazní mimické vrásky a svalové skupiny. Po ošetření může lehké zarudnutí v místě vpichu, kapka krve nebo vpich není vidět, je to u každého klienta individuální. Po zákroku poučíme klientku, že by si neměla lehnout do vodorovné polohy nebo se předklánět minimálně 4 hodiny. Dva dny není doporučen let letadlem a 14 dnů profesionální kosmetická masáž. Žádné jiné omezení není nutné. Účinek nastupuje většinou 3.–4. den do 2 až 3 týdnů. Nástup účinku a efekt je vždy individuální.“    

Má svá rizika

Jako všechno na světě i botulotoxin má svá úskalí. Rizika mohou nastat například při nesprávné aplikaci. Buď se může látka aplikovat do špatného svalu, nebo se aplikuje příliš často. V případě častého podávání si tělo začne vytvářet proti botulotoxinu protilátky a přípravek by pak nefungoval. Rizika mizí, pokud se svěříte do rukou zkušeného lékaře, dbejte tedy na to, komu se svěříte do rukou.

MUDr. Lucie Růžičková Jarešová + fotka

Dermatoložka, která je tu nejen pro ty, kteří chtějí omládnout, ale také pro pacienty s kožními chorobami. Ke každému, kdo do její ordinace přijde, vždy přistupuje individuálně. Je mimo jiné držitelkou licence a několika certifikátů v oblasti korektivní a estetické dermatologie. Její ordinaci najdete v areálu pražské Nemocnice Na Homolce a více informací získáte na www.l-dermamedest.cz.

S paní doktorkou plánujeme reportáž ze zákroku, na kterou se těšíme.

Reklama