Vztahy

Tělo na tělo


No jasně. Dveře se zavírají, ale já jsem ještě venku. Copak nemůže řidič počkat, až všichni nastoupí? Až já nastoupím? Tak lidi, smrskněte se trochu, ať se tam ještě vejdu. Povedlo se. Musela jsem sice zatáhnout bříško, aby mi ho nepřivřely dveře, ale jsem uvnitř. Možná to zas není taková výhra, jak jsem si myslela. Někdo mi totiž dýchá za krk a rozhodně si ráno nevyčistil zuby. Navíc jestli prudce zastaví, jistojistě spadnu. Nemám se totiž čeho držet, pokud nepočítám hladké sklo dveří.

 

I když, kam bych vlastně padala? Vedle mě člověk, za mnou člověk, dopředu to taky nepůjde. Modlím se, aby už přišla další stanice a někdo vystoupil. Teď se tu nedá dýchat a trochu více životního prostoru bych uvítala. Člověk závidí v tu chvíli těm, kteří si v klidu sedí na sedadlech a životního prostoru mají dost.

 

V tu chvíli jsem si toho všimla. V uličce mezi sedačkami bylo liduprázdno. Všichni cestující se z nějakého pro mě nevysvětlitelného důvodu těsnali na malém prostoru u dveří. Proč se propána ti lidi trochu nerozprostřou po celém tom dopravním prostředku? Místa bychom měli všichni dost a bylo by to pro všechny mnohem pohodlnější. Já bych aspoň nemusela dýchat ty cibulové výpary od cestujícího za mnou.

 

Konečně zastávka. Jedna nervózní paní se začíná drát ven. „To musíte stát takhle blbě ve dveřích,“ rozkřikuje se a odstrkává ostatní rukama. „A kde mám asi stát, paninko?“ nedal se spolucestující. To už jsme však všichni obratně vystrkáni na perón, abychom uvolnili cestu těm, kteří se snaží vymotat z té konzervy sardinek.

 

A opět zpátky do stísněného prostoru, teď už nás je o něco méně. Dokonce jsem se dostala i k tyči a mohu se držet. Hned vedle mě seděl mladý puberťák se sluchátky na uších. Hlavou kýval do jakéhosi podivného rytmu, ze kterého všichni ostatní mohli slyšet jen nepříjemné dunivé basy.

 

Nad ním se tyčila stará babička, která nervózně poklepávala holí do země hned vedle jeho nohy. Mladík tento její jemný náznak touhy se posadit na jeho místo vůbec nepochopil. A nebo to dělal schválně. Jeho drzý pohled, kterým zíral přímo do jejího obličeje, tomu nasvědčoval. Čím déle se na ni díval, tím více tvář staré dámy brunátněla.

 

„Mladý pane, není vám to trapné?“ ozvala se jakási žena ve středních letech, co seděla vedle něj. Mladík zarytě seděl dál a zíral před sebe. Pravděpodobně ženin něžný hlásek nepřeřval jeho basy ve sluchátkách. Já být tou starou paní, pořádně ho klepnu tou holí do nohy. On by se už naučil slušnému chování. „Mladý muži!“ zkusila to znovu ta žena, a přitom mu poklepala rukou na rameno. To už puberťák zareagoval a vyndal si jedno sluchátko z ucha: „CO?!“

 

„Pusťte tu starou paní sednout!“ To nebyla prosba, ale příkaz. Celou situaci už sledovali všichni okolo. „Proč jako?“ drze si odfrknul. „Nevidíte, že má hůl? Vy máte nohy zdravé, tak snad můžete stát, ne?!“ paní se nepřestala stařenky zastávat. Zbytek cestujících jen mlčky pozoroval. „Já ale ty nohy budu potřebovat mnohem déle než tady stařena,“ prohlásil a strčil si sluchátko zpátky do ucha.

 

Další zastávka. Jeden chlap v tu chvíli vyskočil, popadnul mladého drzouna za flígr a výmluvně ho vysadil z hromadného prostředku. „Tak tady si můžeš prosedět celý den, ty spratku!“ Chlapec byl v takovém šoku, že se nezmohl ani na slovo. „Ukončete výstup a nástup, dveře se zavírají.“ Mladík stál na peróně s otevřenými ústy a zvládl už jen pozorovat, jak jeho spoj odjíždí pryč. Za uzemnění drzouna sklidil pán velký potlesk a dojaté poděkování od babičky.

 

Jaké jsou vaše zkušenosti s hromadnou dopravou? Jezdíte jí ráda? Nebo raději využíváte jiné alternativy? Jak snášíte přecpané metro, tramvaje, autobusy... ? Vadí vám spolucestující se sluchátky na uších, kteří svou hlasitou hudbou obtěžují široké okolí? Taky máte pocit, že už někteří z nás ztratili i poslední špetku slušného chování? Nebo je to pouze demonstrativní postoj mladých občanů?

   
16.10.2007 - Láska a vztahy - autor: bezradná Eleonor

Další příspěvky

Komentáře:

 1. [121] standa1 [*]

  Jezdím každý den metrem a nejvíc mě bere, když si vedle mě stoupne jakékoliv individuum, ať už staré nebo mladší, ať holka nebo kluk, a má na uších sluchátka a muziku puštěnou tak hlasitě, že to slyší půlka vagonu. A nejhorší je, když takoví nastoupí dva a každý má puštěné něco jiného, jak jinak že ...

  superkarma: 0 22.11.2007, 09:09:12
 2. [120] mamoch [*]

  Jezdím denně do práce autobusem, metrem a nakonec tramvají. Nejhorší je to v příměském autobusu. Proč proboha lidi sami od sebe nepostoupí až dozadu do autobusu? Denně řidič dává opakovat pokyn aby si postoupili a až na ně teprve houkne on, tak se posunou. Nechápu.Lidi na ostatních zastávkách chtějí taky jet ..Lidi se sluchátky mi nevadí, je to jeden ze způsobů, jak to cestování přežít. Mám je taky.

  superkarma: 0 20.10.2007, 11:17:06
 3. avatar
  [118] Véronique [*]

  Tobbi: Souhlas. Jsme taky mladá a bez problému pustím starší sednout, ale když si čtu nebo se učím do školy a nezaregistruju je tak se musi ozvat...

  superkarma: 0 19.10.2007, 15:04:36
 4. avatar
  [117] oalison [*]

  Já jezdím do práce vlakem ale Pražskou MHD jsem využívala dřív hodně a poznatky? Nejvíc mě poznamenal smrad ať už z bezdomovců nebo jen prostě zpocených lidí, pak ovce tlačící se u dvěří a prasátka rýpající se v nose, v zubech a vůbec v tělních dutinách, nebo čistící si nehty. Dokonce jsem jednou seděla vedle mladíka co si loupal krvavé strupy z nohy raději jsem rychle prchla Prostě zoologická hadr.

  superkarma: 0 18.10.2007, 08:38:09
 5. avatar
  [116] Vivian [*]

  Seema: já to narváno u dveří celkem chápu, taky se necpu někam dozadu, protože když je autobus nacpanej, tak mnohdy není žádná legrace se pak při vystupování prodrat ven, hlavně když to řidič nesleduje a zavře ještě dřív, než všichni vystoupí...

  superkarma: 0 17.10.2007, 20:01:59
 6. [115] Seema [*]

  Dneska jsem jela metrem po delsi dobe..pro zmenu..jinak jezdim tramvaji,kterou sice nemusim (plyn-brzda-prominte-plyn-brzda-prominte), ale nepresedam a jedu skoro pred kancl..a metro si fakt zase necham na jindy, mimo spicku..brutus...jinak mne na MHD docela prekvapilo, jak jsou obecne v Londyne lidi takovy docela dost zdvorili a ohleduplni, tak to, ze u dveri je narvano a uprostred busu totalne prazdno, a neposunou se ani o pid a neposunou, mi nedava absolutne smysl.. Co se nasi MHD tyce, skoro vsechno bylo receno, tak nac se opakovat..jen s tema chlapama s nohama do praku ode dveri ke dverim, slysela jsem zase argumentaci, ze si sednout s nohama u sebe ani nemuzou, panc se jim tim drti zarizeni..chacha..

  superkarma: 0 17.10.2007, 11:05:22
 7. avatar
  [114] brigitka86 [*]

  Ta nová tramvaj je fakt divná..hlavně sedačky,nechápu proč tam dali takový divný rozměr?Dva normální dospělí lidi se tam nevejdou

  superkarma: 0 17.10.2007, 09:30:12
 8. avatar
  [113] ,josef [*]

  mirrea: U nás v depu se poršáku důvěrně přezdívá"hromada šrotu"a myslím si,že to úplně vystihuje tuhle tramvaj.Desingově je nádherná,ale pro lidi moc není.

  superkarma: 0 16.10.2007, 20:46:41
 9. avatar
  [112] micinka.juli [*]

  mirrea: a hlavně tyče nad sedícími....nemít tlapy jak orangutan dlouhý,nechytnu se...je krásná,ale k ničemu,Ferdinand jistě tramvají nikdy nejel...o praktičnosti si můžou nechat jenom zdát. občas mi jezdí i před domem a je hlučnější i než KT8, ta obluda osminápravová s kloubem.
  ale v metru ty nové vozy taky nic moc,co se týče držení a ani to sezení nic moc.
  a nízkopodlažní autobusy Irisbus z duše nenávidím,nejsem sice příliš vysoká,ale mám dlouhé nohy a málokde se pohodlně usadím,bouchám se neustále koleny o přední sedačku nebo mě tluče ten,kdo sedí naproti,nedávno jeden cizinec mi moje bolavý koleno vážně okopal,jsem měla chuť křičet na celej bus!!

  superkarma: 0 16.10.2007, 18:31:44
 10. avatar
  [110] tomáš [*]

  Dojíždění jsem si užívala tak moc, že jsem kvůli tomu dala v současném zaměstnání výpověď. Už nechci denně 3 hodiny trávit na cestách, mezi smrdutými dělníky (trasa B),tuc-tuc sluchátky, nemytými staršími občany...a čekat na přestupních stanicích mezi zevlujícími cikány. Sbohem,minulosti - sbohem intervale 40 minut ve špičce, 2 hodiny mimo ni! . Snad je přede mnou růžová budoucnost, měla bych teď být na místě za cca 40 minut,držte mi palečky, ať je OK i to ostatní...

  superkarma: 0 16.10.2007, 17:30:05
 11. avatar
  [109] mirrea [*]

  a už jste jeli tou supermoderní tramvají? Ten, kdo ji projektoval (zvlášť tu část, kde cestující sedí proti sobě), asi taky MHD nejezdí. Tam se v uličce nedá projít, zvláště, když některým cestujícím narostly moc dlouhé nohy.Jak to tam vypadá ve špičce ani nechci pomyslet .

  superkarma: 0 16.10.2007, 16:49:30
 12. avatar
  [108] ,josef [*]

  Tleskám tomu pánovi a těm ostatním co jen blbě přihlíželi patří

  superkarma: 0 16.10.2007, 16:31:48
 13. avatar
  [107] Amálie [*]

  tyrkys:

  superkarma: 0 16.10.2007, 16:17:37

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. avatar
  [106] tyrkys [*]

  Tobbi: to už jsem byla pryč a z povzdálí na ně házela znechucené pohledy

  superkarma: 0 16.10.2007, 15:58:02
 2. [105] Tobbi [*]

  tyrkys: buď ráda, že si smrádě neublinklo

  superkarma: 0 16.10.2007, 15:55:58
 3. avatar
  [104] tyrkys [*]

  Amálie: kdo umí kojit diskrétně, ať si klidně kojí na veřejnosti. Někdy si člověk vůbec nevšimne, že ta osoba kojí . Ale 20 cm vedle mě nikdo vystrkovat kozy nebude .

  superkarma: 0 16.10.2007, 15:55:20
 4. avatar
  [103] Amálie [*]

  tyrkys: Podporovat kojení na veřejnosti je děsně in.

  superkarma: 0 16.10.2007, 15:52:55
 5. avatar
  [101] tyrkys [*]

  Meander: zkus si představit, jak z jedné strany sedí cigoš jak hora a z druhé tlustá cigoška se špinavým dítětem u prsa . Navíc po ránu . Myslela jsem, že vrhnu .

  superkarma: 0 16.10.2007, 15:44:02
 6. avatar
  [100] Meander [*]

  tyrkys: Ale to je přece krásné a přirozené.

  superkarma: 0 16.10.2007, 15:42:14
 7. [99] Tobbi [*]

  Bébina: Přesednout z béčka na céčko je rozdíl třídy, jen nějak nechápu proč

  superkarma: 0 16.10.2007, 15:41:40
 8. avatar
  [98] tyrkys [*]

  Nejhorší zážitek z MHD: asi před týdnem jedu ráno do práce, klasicky si sednu do rohové ze tří sedaček, když na další stanici přistoupí cikánský páreček s batoletem, obsadí zbylá dvě místa a kočárkem prakticky zatarasí únikovou cestu. Po pár vteřinách začne jejich smrádě řvát, tak ho ženská vyndá z kočáru, vytáhne kozu a vedle mě ho začne kojit . Zdrhla jsem tak rychle, že jsem ten kočár skoro rozdupla. Svoloč .

  superkarma: 0 16.10.2007, 15:35:42
 9. avatar
  [97] tyrkys [*]

  Tobbi: béčkem jezdím měsíc a je to katastrofa i pro otrlého Pražáka. Neexistuje, aby nebylo natřískáno, navíc tam jezdí divné typy .

  superkarma: 0 16.10.2007, 15:31:19
 10. [96] Bébina [*]

  Tobbi: Pravdu dis, Bckem jezdim a kdyz nahodou presednu na C, jsem jak v raji, jedno metro prave odjelo a uz prijizdi dalsi. Proto taky nechapu, proc porad ty trasy jen prodluzuji, proc je nespojuji a nedelaji dalsi prestupni stanice. Vystupuji na Dejvicke a jima me hruza, kdyz pomyslim ze ma metro vest az na letiste.

  superkarma: 0 16.10.2007, 15:30:40
 11. [95] Tobbi [*]

  Když si někdo potřebuje sednout, má otevřít tlamu a něco říct. nejsem telepat Na upřené pohledy, žďuchání a natlačování se zásadně nereaguji Pokud mě někdo slušně požádá, slušně a bez prodlení místo uvolňuji

  superkarma: 0 16.10.2007, 15:26:55
 12. avatar
  [94] Amálie [*]

  * Velmi minimální až mizivé. Naštěstí.
  * Nesnáším ji.
  * Mám auto, nohy, brusle a v krajním případě kolo.
  * Jistě bych je snášela blbě.
  * I kdybych s nimi cestovala, raději bych měla za souseda "sluchátkáře" než 2 nahluchlé a nemyté stařeny.
  * Jo . Třeba ty dvě báby, co si usmyslely, že na "mém" dvojsedadle se usadí, přestože okolo bylo mrak místa. Na jejich hemzy "to je dneska mládež" atd jsem jim odsekla, že mi zrovna sundali sádru. Jistý pán je dorovnal sdělením "no jo, to by nemohly sedět spolu a krafat na celej autobus".
  * Cože? Myslím, že procento hulvátů je minimální. A upřímně řečeno, kolik středních až starých občanů jde příkladem? Proč si ta paní neřekla mladíkovi v klidu sama? Jo a taky nechápu, proč jezdí důchodci ráno narvanýma školníma busama. Proč nepočkají pár minut, než návaly přejdou a do toho Kaufu si nedojedou později/dřív?

  superkarma: 0 16.10.2007, 15:25:21
 13. avatar
  [93] Ch.Z. Kochanská [*]

  Meander: sexista!

  superkarma: 0 16.10.2007, 15:22:55
 14. [92] Tobbi [*]

  Před barákem máme metro C, takže normálně jezdím céčkem. Dneska jsem po dlouhé době jela z béčkem a opět jsem se utvrdila v přesvědčení, že nikdo ze zdpovědných činitelů DPP na béčku nebydlí... Ty intervaly odpovídají objemu přepravy před dvaceti lety...

  superkarma: 0 16.10.2007, 15:21:52
 15. [91] Tobbi [*]

  Meander: To je jasný, že se tak sedí pohodlněji, ale slušnej člověk chápe, že cestovaní v MHD není soutěž o to, kdo zabere víc metrů čtverečních.

  superkarma: 0 16.10.2007, 15:20:20
 16. avatar
  [90] Meander [*]

  femme: To se tu už probíralo, že jo. Měli jsme kvůli tomu doma takové malé nedorozumění. Že prý chlapi tak sedí kvůli stabilitě. A na můj dotaz, proč tak kvůli stabilitě nemusí sedět ženské, se mi dostalo odpovědi, že u ženské je takový posez společensky nepřijatelný. Byla bych ho v tu chvíli s chutí bila.

  superkarma: 0 16.10.2007, 14:56:06
 17. avatar
  [89] femme [*]

  já mmch nesnáším chlapy, co sedět v MHD s nohama do V

  superkarma: 0 16.10.2007, 14:52:57
 18. avatar
  [88] Margaretka [*]

  Dřív jsem se mačkala dost často:) Teď už naštěstí ne, ale stalo se mi, že mi v narvaným autobuse ukradli peněženku, připadalo mi, že mi tam někdo děkuje a až doma mi došlo za co...takový slušný zloděj!

  superkarma: 0 16.10.2007, 14:29:49
 19. avatar
  [87] Žábina [*]

  chuanita: u nás v PLzni taky jezdí tykadlátory, jak říkáme trolejbusu, ale takovou vymoženost nemáme

  superkarma: 0 16.10.2007, 14:20:47
 20. avatar
  [85] Žábina [*]

  chuanita: to neznám, to musí být chuťovka

  superkarma: 0 16.10.2007, 14:09:54
 21. avatar
  [83] Žábina [*]

  zásadně se nervu, když přijede narvaný spoj, počkám na druhý..mám vypočteno, že když má jeden autobus zpoždění, vyplatí se počkat až se všichni do něj narvou a jet dalším poloprázdným

  superkarma: 0 16.10.2007, 13:57:08
 22. avatar
  [82] arjev [*]

  Meander:Už jsem doskočená a promiň, já to psala v mn.č. Už vidím.

  superkarma: 0 16.10.2007, 13:43:25
 23. avatar
  [81] arjev [*]

  Meander: promiň, já to psala v mn.č. Už vidím.

  superkarma: 0 16.10.2007, 13:41:35
 24. avatar
  [80] Meander [*]

  arjev: Nevykám, reaguji na "tak tě poznáme". Množné číslo
  Až budeš odskočená, dej vědět.

  superkarma: 0 16.10.2007, 13:36:56
 25. avatar
  [79] arjev [*]

  Meander: nevykej mi,ale do Plzně si odskočím na pivko a za jedním známým

  superkarma: 0 16.10.2007, 13:34:26
 26. avatar
  [78] Meander [*]

  eleonor.tosnerova: Já na to koukám jako blázen, došlo mi to až teď.
  Na zdraví.

  superkarma: 0 16.10.2007, 13:24:28
 27. avatar
  [76] Meander [*]

  Šmarjá, koukám, jakou mám pivní adresu

  superkarma: 0 16.10.2007, 13:19:36
 28. avatar
  [75] Meander [*]

  arjev: Jestli jezdíte v Plzni dvanáctkou z Nové Hospody, tak jo.

  superkarma: 0 16.10.2007, 13:18:18
 29. avatar
  [74] arjev [*]

  Meander: a tak tě poznáme

  superkarma: 0 16.10.2007, 13:08:03
 30. avatar
  [73] Meander [*]

  Mně se ta jeho odpověď líbí.
  Nastoupím do trolejbusu, usednu na místo nejdál od dveří, nasadím obrovské černé brýle a na přehrávači dám volume doprava. Od té chvíle jsem mimo a nepustím sednout ani kostru.

  superkarma: 0 16.10.2007, 12:55:02

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme