Zdraví

Tělo mluví, často huláká a někteří z nás neslyší

Poslední dobou si můžete na mnoha stránkách a v mnoha časopisech i odborných, přečíst termín „naslouchat tělu“. Mnoho lékařů se dnes přiklání k tomu, že o podstatné věci, které člověk v tu kterou dobu potřebuje, si dokáže jeho tělo samo říci. Stačí se jeho volání naučit vnímat. Mnohdy prý doslova huláká.

telo

Umění naslouchat svému tělu není vůbec nic mystického ani nebezpečného. Každý člověk je originál, a jestli někdo po hrnečku mléka do pěti minut strhá záchod, druhý s ním v klidu zapije i kachnu. Ani jeden nedělá chybu, když se zařídí podle toho, co mu dělá dobře...

Nic není jen dobré, nebo jen špatné

Například ještě nedávno jsme ze všech stran slýchali, jak jsou vejce pomalu životu nebezpečná a jak nám po jejich časté konzumaci bude zabijácký cholesterol doslova betonovat cévy. V poslední době ovšem přišli tělozpytci s tím, že vejce v zásadě neškodí a jsou prospěšná.

Dnešní medicína už je opatrná i co do zobecňování stravitelnosti mléka dospělými lidmi. „Ne každý je schopen mléko strávit, ale je to dost individuální. Někomu dělá vyloženě dobře,“ říkají odborné články dnes.

Stejně tak se to má s ještě nedávno tak zpochybňovaným červeným masem, vnitřnostmi, solí, cukry, kávou, nasycenými mastnými kyselinami a donekonečna by se dalo pokračovat.

 • Sůl je vrahem ledvin. Solit málo!
 • Máte křeče v lýtkách? Více solte!
 • Cukry nejsou v pořádku, měli bychom se jich vyvarovat!
 • Sladké dodává tělu energii… Potřebuje ho!

Tělo ví, co právě chce a také kdy

Obecné rady jsou sice zajímavé, ale přece jen, každý člověk je originál. Co je dobré pro jednoho, nemusí dělat dobře druhému…

Stejně tak je to i denní dobou, když je „doporučeno“ jíst. Snad největší chybou je podle dnešních dietologů striktní dodržování nějakých pravidel, bez ohledu na potřeby, které má naše tělo a žaludek. Jestliže nemáme v poledne hlad, pak je to nejspíš proto, že naše tělo nevydalo tolik energie, aby prahlo po její dalším přísunu. Pakliže ve dvanáct nafutrujeme žaludek, který ještě nezpracoval snídani, dalším přísunem, zatížíme ho a naše si přebytek uloží na pak.

TLOUSTNEME ZE ŠPAJZU, KTERÝ SI TVOŘÍME! To říká dnešní moderní věda a rozhodně na tom něco bude.

„Jezte, když máte hlad, ne když máte povinnost, čas nebo chuť. Biorytmus každého člověk je nastaven jinak a stále se mění s ohledem na výdej a druh energie, ročním období, momentálním nastavení a mnoha dalších jevech", říká RNDr. Leona Issová. Bylo by složité najít pravidlo pro něco tak individuálního, jako je potřeba jednoho organismu v jednom období. Nejlepší je chovat se ke svému tělu jako k příteli, který umí komunikovat. Naše tělo mluví stejnou řečí jako náš mozek,“ dodává odbornice a pokračuje: „Pakliže nemáte hlad, odložte oběd, nebo ho úplně vynechejte. Jestli máte potřebu zkonzumovat cosi kyselého, slaného, nebo naopak sladkého, je to nejčastěji voláním těla po prvku, který mu schází. Dnes sníte pytlík oliv a zítra na ně chuť mít nebudete. Tělo má dost solí a stopových prvků v olivách obsažených. Proč myslíte, že těhotné ženy jsou vyhlášeny chutěmi? Protože živí dvě těla s různými potřebami,“ říká dietoložka.

Někteří ale tohle vědí už dávno

Odmalička zapíjím mlékem cokoli. I tu zmíněnou kachnu, a není mi vůbec nic. Naopak. Nemít dva dny mléko, trpěla bych abstinenčními příznaky a psychózou a nejspíš bych přepadla a oloupila nějakou krávu.

Ze zeleniny mám nejraději jitrnici a z ovoce jím jenom kaki a třešně. A to ještě v minimu.

Po sýrech bych se umlátila, zbožňuji moučníky, krvavé hovězí, játra, srdce, pravé máslo, vepřové koleno a podobné „sprosťárny“.

Můj krevní obraz je prima, cholesterol na minimu, chřipku jsem měla naposledy předloni, antibiotika jsem v životě brala dvakrát. Jsem zdravá (zaklepat!).

Když mě přepadne jednou za měsíc chuť na nějaké ovoce, dám si ho.

Nedávno mě tři dny pobolíval žaludek a v obchodě jsem počala podivně slintat u regálu s jogurty.

Dva jsem si koupila. Opravdu s chutí, ač právě jogurty moc nejím, jsem je snědla. A vida, žaludek byl v pohodě. Mám období, kdy se jednoho druhu potravin nedotknu, a pak se najednou můj jídelníček otočí o sto osmdesát stupňů.

Totéž platí o kyselém. Nevyhledávám ho, ale vodě ze zelí neodolám.

Dělám dobře, pane doktore, nebo se zvolna likviduju?

Já bych začal těmi jogurty, jak jste zmiňovala. Žaludek může bolet z mnoha příčin. Jednou z nich je nedostatek mléčných bakterií, tolik oblíbených v reklamách, což způsobí zvýšenou citlivost žaludečních stěn. Tím, že jste poslechla signál svého těla, jste jednoduše dodala vašemu tělu přesně to, co potřebovalo,“vysvětlil mi pro změnu internista Pavel Zlámal z FN na Františku v Praze 1.

„Každopádně je dobré se vnímat. Pacient, který je dobrém kontaktu se svým tělem, také může lékaři zcela mimoděk a mezi řečí naznačit i diagnózu. Proto je třeba mu pozorně naslouchat,“ dodal lékař.

Neznásilňujme svůj vlastní organismus. Naslouchejme mu

Ať jsou vlákniny sebepotřebnější, jestliže vám po nich není dobře, vykašlete se na ně. Jestli v rámci škodlivosti vnitřností jíte ryby, a přesto slintáte při slově játro, dejte si ho. Přestaňte přežvykovat šnitlik a ohlodávat natě jenom proto, že „tudle psali“, jak je zelenina zdravá, když byste si nejraději dali pečené kuře nebo chleba s máslem.

Vaše tělo má třeba právě vitaminů dost a potřebuje jiné prvky. A křičí na vás. Třeba za pár dnů bude chtít zase zeleninu. A nebo třeba ne. Zkuste počkat, až si tělo řekne.

A ono si řekne.

Ještě jsem pro vás závěrem vybrala ze slov paní doktorky Issové jedno, a to mně přišlo moc zajímavé…

…nedojídejte to, co je na talíři, ač už nemůžete, jenom proto, že by to zbylo. Vaše tělo má dost. Má přesně tolik, co je schopné zpracovat, a pocit plnosti není zanedbatelným, ale naopak základním signálem. Kde myslíte, že se objeví onen knedlík, který jste do sebe nakonec natlačili? Ano, správně, je stavebním kamenem onoho špeku kolem horní části kalhot!“

   
14.12.2010 - Zdraví - autor: Michaela Kudláčková

Další příspěvky

Komentáře:

 1. avatar
  [32] SNÍŽEK [*]

  babicka11 — #29 chuť je sviňa.Sml30 Sml52

  superkarma: 0 14.12.2010, 18:15:22
 2. [31] zázvor [*]

  denkas — #23 Už chybějící 1 % !! vody v těle způsobuje únavu.Chybějící 2% způsobují bolesti hlavy,nesoustředěnost,nevýkonnost atd.Paradoxně častější,ale méně kvalitní močení.

  superkarma: 0 14.12.2010, 17:55:02

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. [30] zázvor [*]

  Michaela Kudláčková — #24 To se sází do země tou tučnou nebo masovou stranou.Ale stačí poslat--poradím si.Prosím poslat ve velkém a dostatečném množství,...to jen kdyby se některé neuchytily v rámci experimentu.Sml57

  superkarma: 0 14.12.2010, 17:49:29
 2. avatar
  [29] babicka11 [*]

  Krásné a poučné čtení, hlavně by to měli číst ti, co nutí své děti do jídla...i moje tělo si řekne na co má zrovna chuť...třeba čokoládu nemusím, ale když na ni dostanu jednou za dlouhý čas chuť, je to "děs" - pamatuji, když byly děti malé, měla jsem doma pro ně schované malé čokoládky Mileny, ty měly moc rádi.Sml22..jednou v noci jsem se vzbudila a dostala ohromnou chuť na čokoládu, tak jsem snědla hned dvě najednou, pak třetí..Sml15.čtvrtou, óoooo, jak mi bylo krásně Sml59a přitom i ten pocit provinilosti, že jsem jim to sežrala.Sml68..druhý den jsem šla koupit nové Sml30 a světe div se, nebo ne, už mi to fakt nic neříkalo..a snad půl roku mě ani nenapadlo, že bych si ji mohla dát, To samé je s jídlem..máme třeba svíčkovou, ale já na ni prostě chuť nemám.. tak si dám radši rohlík s máslem a bílý kafe a na tom si úplně pochutnám...(no a prý, že jsem divná ...:-))

  1. na komentář reaguje SNÍŽEK — #32
  superkarma: 1 14.12.2010, 16:37:37
 3. [28] lidicka [*]

  Snědla bych cokoliv, bohužel ze zdravotních důvodů musím držet dietu a tak nezbývá nic jinýho než se v jídle hlídatSml22

  superkarma: 0 14.12.2010, 16:19:51
 4. avatar
  [27] Léthé [*]

  ToraToraTora — #22 to jsem ráda, že nejsem samaSml59

  superkarma: 0 14.12.2010, 15:03:18
 5. avatar
  [26] rusalka2008 [*]

  denkas — #23  no, pitný režim je fakt důležitý, aby se včas odplavovaly z těla odpadní látky, pak se nedivme, že jsou tu celé generace nemocné rakovinou apod. Sml80

  superkarma: 0 14.12.2010, 14:45:15
 6. [25] Jala [*]

  Poslední odstavec se mi také líbí. K jídlu jsem totiž měla v dětství velkou nechuť, protože rodiče, kteří to se mnou pochopitelně "mysleli dobře", mně stále něco nutili. Škoda, že tehdy nebyl internet a žena-in.

  Nedávno jsem četla výrok lékaře a filozofa Th. Paracelsa, který se mi líbí:

  "Do dvaceti jez, kolik můžeš, do padesáti, kolik musíš, a po padesátce tak málo, jak jen můžeš."Sml16 Je ze 16. století.

  superkarma: 0 14.12.2010, 14:36:38
 7. avatar
  [24] Michaela Kudláčková [*]

  zázvor — #17 Sml30..já mám řízky řízků - stačily by? Sml54

  1. na komentář reaguje zázvor — #30
  superkarma: 1 14.12.2010, 13:09:07
 8. avatar
  [23] denkas [*]

  Odemětobě — #8 Tu vodu taky nechápu. Za nás se nic takovýho neřikalo,žádný pitný režim,člověk pil ,když měl žížeň,no a nevyschli smeSml16A můj chlap?!Ten vypije nejmíň 5 turků za den a vůbec ho nevidim pít.Pije málo a je zdravej.

  1. na komentář reaguje rusalka2008 — #26
  2. na komentář reaguje zázvor — #31
  superkarma: 0 14.12.2010, 12:27:53
 9. avatar
  [22] ToraToraTora [*]

  Léthé — #14 Jak není v lednici  sklenice feferonek, jsem nervozní Sml54

  1. na komentář reaguje Léthé — #27
  superkarma: 0 14.12.2010, 12:12:43
 10. [21] jastura [*]

  selinka — #20 děkuji, mně se to furt plete

  superkarma: 0 14.12.2010, 11:21:05
 11. avatar
  [20] selinka [*]

  jastura — #18 jitrničky jsou světlé, jelítka tmavé

  1. na komentář reaguje jastura — #21
  superkarma: 0 14.12.2010, 11:18:54
 12. avatar
  [19] mineralka7 [*]

  Před pár lety jsem podstoupila řadu odborných vyšetření a na gastrologii jsem se dozvěděla pro mě tehdy fakt novinku. Ač pátrali původně po něčem jiném, zjistili mi refluxní onemocnění jícnu - žít se s tím dá, tak to neřeším, ale zvláštní pro mě bylo, když mi lékař potvrdil, že právě to je příčinou mého astmatu. To jsem fakt čubrněla...

  Jako malá jsem nechtěla jíst, naši dodnes dávají k dobru historky, jak mě bavil táta pimprdlovým divadýlkem a jen jsem se začala chechtat a otevřela pusu, máma mi do ní vrazila připravenou lžičku s jídlem... Joo - jak dítko pořádně nejedlo, nebylo přece zdravé. Jenže já hned všechno vyzvracela... Pocházím z malého městečka a tehdy se to prostě u nás nevědělo nebo neřešilo, nevím... Jak malé dítě zvrací, tak i brečí... a při tom pláči jsem vdechovala zbytky žaludečních šťáv, které mi poleptaly sliznice, a výsledkem byly neustálé záněty průdušek vedoucí k astmatu.

  No co, jsou horší věci Sml24 . Naši pro mě dělali to, co si mysleli, že je nejlepší - nemohli vědět, že to tak není. Ale za jednu věc jsem moc ráda - nemám díky tomu astma v genetickém kódu a tudíž není příliš pravděpodobné, že bych ho jednou (dá-li Pánbíček nebo kdo to tam nahoře je) nepošlu dál. Sml16

  superkarma: 0 14.12.2010, 11:13:37
 13. [18] jastura [*]

  zázvor — #17 jéje, jsem další v řadě. Já mám raději jelítka, tak se aspoň nepopereme (jsou to ty světlé,že?)

  1. na komentář reaguje selinka — #20
  superkarma: 0 14.12.2010, 10:54:13
 14. [17] zázvor [*]

  Prosím o zaslání semínka jitrnice--rád bych si tuto skvělou zeleninu vypěstovalSml16

  1. na komentář reaguje jastura — #18
  2. na komentář reaguje Michaela Kudláčková — #24
  superkarma: 0 14.12.2010, 10:41:50
 15. avatar
  [16] selinka [*]

  Odemětobě — #8 tak proto pořád cinkám Sml57

  superkarma: 0 14.12.2010, 10:30:45
 16. [15] jastura [*]

  Léthé — #14 o dezinfekci ?Sml32

  superkarma: 0 14.12.2010, 10:25:49
 17. avatar
  [14] Léthé [*]

  vladka006 — #13 jojo...taky jsem měla pár konfliktů s účou ze školky, která moje děti nutila pít mléko a DOJÍDAT...za dojídání bych fackovala zase já.

  Já mám docela často chuť na ostrá jídla...někdy pomalu lezu po zdi,  když doma nemám nic ostrého, takže v zásobě musím mít vždy nějakou tu sterilizovanou feferonu....vím já, o co si moje tělo říká? Sml80

  1. na komentář reaguje jastura — #15
  2. na komentář reaguje ToraToraTora — #22
  superkarma: 0 14.12.2010, 10:15:40
 18. avatar
  [13] vladka006 [*]

  Ještě bych k článku dodala, že bych fackovala rodiče, kteří své děti něco nutí jíst, že je to zdravé. Jez brokoličku, je zdravá a dítěti se při pohledu na brokolici obrací žaludek a stejně to do něj rodiče našťouchaj. Fůj. Jez nebo ti to tam nacpu lopatou. Fůj, fůj. Vlastní zkušenost, jen ne od rodičů, ale ze školky a ne s brokolicí, ale s chlebem s máslem. Nejedla jsem máslo, ačkoliv na to mamka upozorňovala, tak úča se rozhodla do mě dostat chleba s máslem za každou cenu.

  1. na komentář reaguje Léthé — #14
  superkarma: 0 14.12.2010, 10:07:23
 19. [12] macamala [*]

  Je dobré naučit se vnímat tělo. Sama třeba jsem poznala, že na bolesti zad bude nejlepší joga, protahovací cvičení. Jako doplněk k aerobicu je to dobré.

  Nedávno jsem četla, že není úplně dobré všechno z jídelníčku vyškrtat, je dobré to měnit - i bílé pečivo občas sníst, ne jen celozrnné.

  superkarma: 0 14.12.2010, 09:42:03
 20. avatar
  [11] vladka006 [*]

  A moje tělo ví, že má tukovou zásobu na celou zimu a postačí mi ráno půl krajíčku chleba a večer mandarinka nebo banán. Poslední dobou mám zase nějakou averzi k jídlu. Občas si spestřím den tím, že si odpoledne dám jogurt. A to jen borůvkový Florian, na jiný chuť nemám Sml22.

  Si říkám, že bych se mohla naučit jíst zdravě od mé dcery. Ta z masa sní jen kuře nebo krůtu. Ovoce a zeleninu baští krásně.

  superkarma: 0 14.12.2010, 09:17:31
 21. avatar
  [10] femme [*]

  jj, já své tělo poslouchám bez výhrady, dám mu na co má chuť a oba jsme navýsost spokojení Sml24 Sml30

  superkarma: 0 14.12.2010, 09:05:00
 22. avatar
  [9] marry.lu [*]

  ahoi — #4 Tak dííík, teď už i to moje Sml30 Jdu si postavit vodu . . .

  superkarma: 0 14.12.2010, 09:01:56
 23. avatar
  [8] Odemětobě [*]

  Pentlička — #5 to třeba učí syna na medicíně-poslouchat tělo.Proč do sebe lít 3 litry vody a zatěžovat ledviny,když se celý den válím na gauči a čtu si.Pak stačí jen litr.Jo a cévy ucpané cholesterolem prý zvoní,je to skoro jako sklo.Sml16

  1. na komentář reaguje selinka — #16
  2. na komentář reaguje denkas — #23
  superkarma: 0 14.12.2010, 08:59:43
 24. avatar
  [7] selinka [*]

  Anime Otaku — #3 tak dobře, až na alergiky to ale jinak platí Sml36

  superkarma: 0 14.12.2010, 08:44:23
 25. avatar
  [6] Léthé [*]

  Sml59konečně článek, který člověku něco dáSml67....já se ostatně s pravidly nahoře řídím již nějakou dobu.

  superkarma: 0 14.12.2010, 08:04:49
 26. avatar
  [5] Pentlička [*]

  Mně přijde, že ,jako ve všem, je nejlepší zlatá střední cesta. Pět porcí ovoce a pět porcí zeleniny denně bych nezvládla ani za nic, tak proč blbnout? Tři litry vody denně, proč, když nemám takovou žízeň? Já říkám - především zdravý rozum.

  1. na komentář reaguje Odemětobě — #8
  superkarma: 0 14.12.2010, 08:01:27
 27. avatar
  [4] ahoi [*]

  moje tělo teď potřebuje kafe Sml16

  1. na komentář reaguje marry.lu — #9
  superkarma: 0 14.12.2010, 07:36:56
 28. [3] Anime Otaku [*]

  Jo kéž by to fungovalo u všech, já se vždycky rozslintám když v obchodě vidím hrušky ale dát si je nemůžu, protože bych se pak udusila Sml15

  1. na komentář reaguje selinka — #7
  superkarma: 0 14.12.2010, 07:36:33
 29. avatar
  [2] maje [*]

  Moje dcera do svých 3 let mohla jíst jen maso, ovoce a zeleninu. Ze sladkostí maximálně piškoty a musli tyčinky. Teď si dá ráda např. knedlík, omáčku, ale bez masa. Neřeším to. Protože už dávno vím to, co paní doktorka Issová - tělo si řekne o to, co mu chybí a řekne si i tehdy, když má dost.Sml24Sml24

  superkarma: 0 14.12.2010, 07:10:13
 30. avatar
  [1] Introvertka [*]

  RNDr. Leona Issová má ten nejlepší názor, jaký jsem kdy četla Sml67.

  superkarma: 0 14.12.2010, 01:02:49

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme