Styl

Tělo jako šperk

 

Tetování je zároveň trendem i rituálním úkonem, který je málem tak starý jako malby na stěnách jeskyní, prvních lidských obydlí.

O tom, co ji k němu táhne, co pro ni znamená a jaké to vlastně celé je, jsem si povídala s Bestinkou.   

 

Můžeš mi na úvod popsat, jaká "vylepšení" a kde vlastně máš?

Mám čtyři modifikace. I když... dvě z toho jsem po letech rozšířila, takže se dá říct, že jich mám vlastně šest :-). První byla černobílá dračice na levém rameni. Potom barevné srdce s dýkou a ohněm na pravá žebra. Po pár letech jsem ho nechala opravit a vylepšit. Teď jsem s ním spokojená. Dračice se dočkala nového kabátu po šesti letech a obě jsme spokojené.

Tlapka v podpaží pravé ruky je poslední tetování, které zatím mám. Ta poslední modifikace je můj jediný piercing na místě, které zveřejňovat nebudu :-).

 

Jak tě to vlastně poprvé napadlo? Plánovala jsi dlouho, co si pořídíš, nebo to byl spontánní nápad?

Poprvé? Já jsem tetování chtěla asi od 14ti let :-) Nicméně jasnou představu o motivu jsem neměla. Nakonec z těch dosavadních životních událostí došlo na draka - teď už vím, že je to dračice. V té době to byl pro mě symbol zla i dobra... Potřebovala jsem podporu a ona mi hodně pomohla.

U tetování je strašně zajímavé a fascinující to, že získává časem další a další významy. Nechala jsem se poprvé tetovat ve 20ti letech a teď (je mi 26) zjišťuji, že dračice byla „to pravé“.

Takže spontánní to určitě nebylo. Plánovala jsem to tak pět let. Samotný motiv pár týdnů. Nakonec jsem to doladila s tatérem.

 

Kreslila sis ho sama, nebo jsi ho odněkud převzala?

Dračici jsem původně namalovala sama, ale můj tatér Voky řekl, že podobnou už dělal (inspirovala jsem se drakem, kterého má ve znaku jistá kapela :-)). Takže jsme si chvíli povídali a namaloval mi vlastní návrh, podobný, ale originál jen pro mě. Ten se mi moc líbil, a tak nebylo co řešit. Věc na žebrech navrhoval také on... Věděl, co chci. Měla jsem představu v hlavě a on ji dal na papír. Tu tlapku jsem chtěla a na internetu jsem objevila návrh hořící tlapky, tak jsem to vytiskla a Voky to překreslil k obrazu svému a mému hlavně :-).

 

To znamená, že v tatérovi je hodně z umělce a navíc musí umět kreslit?

 

Jak v kterém! Lidem, kteří se chtějí nechat potetovat, bych radila, aby vybírali nejen motiv, ale i tatéra. Já měla tenkrát štěstí, že mi Vokyho doporučila kamarádka. Někteří lidé z tohoto oboru jsou... no... jak to říct slušně… zkrátka hloupí a tak trochu pozéři. To, aby vám byl tatér sympatický, je strašně důležité. O to je pak příjemnější, když se z něj stane přítel a vy se mu můžete bez obav svěřovat do rukou. Vždyť nakonec je to člověk, který vás poznamená na celý život...!
Dobrý tatér MUSÍ umět kreslit. To je základ. Musí se trochu vcítit do přání zákazníka, a pokud ten nemá úplně jasnou představu, měl by ji mít tatér.

 

Co na to říkalo tvoje okolí, když sis pořídila první kérku?

Rodičům jsem to oznámila a ukázala asi po týdnu. Výrazně se nezlobili, jenom jim vadila velikost. Maminka dokonce začala uvažovat, že si nechá udělat něco malého na kotník. Rodiče jsou vysokoškoláci, ale jinak žijí spíše bohémsky. Proto asi neměli výrazný problém moje první tetování – i ta další – přijmout. Berou to jako výraz mé osobnosti. Jinak kamarádi samozřejmě považovali moje tetování za "cool". Neměla jsem problém ve škole ani jinde. Obecně spíše kladná odezva... a na pohledy lidí na ulici a v MHD už jsem si zvykla. :-)

 

Tuhle otázku už asi tobě i sobě položilo hodně lidí: Bolí to?

 

Jistě, že bolí! A to je dobře, jinak to nejde. Chtít tetování bez bolesti je jako chtít hubnout bez cvičení a změny jídelníčku. A právě bolest hodně lidí na tetování přitahuje... Nemyslím bolest jako rozkoš, ale jako adrenalin. Proces kérování je rituál, starý rituál, během kterého prožíváte jakousi očistnou bolest, nebo jak to nazvat :-). I já teď už tetování chci spíš kvůli zážitku než estetice, významu atd. Baví mě samotný ten akt. Proto mě otázky typu: „Lze mít tetování bez bolesti? Třeba pomocí nějakých léků?“ děsivě rozčilují! Bolest k tetování patří jako černá k bílé! :-)

Nicméně, mám potetovaná žebra, podpaží a rameno, a ani jedno mě nijak výrazně nebolelo, dalo se to bez vydávání zvuků vydržet :-))).

 

Takže se chystáš - výhledově - na další? :-)

 

Dám si teď pauzu. Mám dodělanou tu tlapku, je to asi měsíc. Nicméně na sto procent vím, že poslední rozhodně není, záda mám ještě úplně čistá... Schovávám je na něco hodně velkého… :-))

   
02.10.2006 - Krása - autor: Anna Plasová

Další příspěvky

Komentáře:

 1. avatar
  [97] Vivian [*]

  Rikina: zrovna včera jsem četla na netu článek o tom, jak se tetování začíná rozmáhat i mezi staršími, tattoo salóny prý "zaplavují" i padesátiletí Takže se to určitě neomezuje jen na -náctileté.
  A za druhé, tetování není žádný "nevratný zásah do lidského organismu". Kdyby to četl někdo, kdo obsah pojmu "tetování" nezná, nejspíš by měl dojem, že mluvíš o nějakém strašlivém zohavení či zmrzačení... Přitom to je jen barvivo pod kůží

  superkarma: 0 03.10.2006, 21:55:14
 2. [96] Rikina [*]

  *Kotě*: už jsem se nechtěla vracet, ale k tomuhle letmo poznamenám - nejméně dvakrát jsem opakovala, že NE všechny tetované zahrnuji pod uvedený názor. O tetování v jiných zemích a jiných kulturách se rovněž nepřu, a o propíchnuté uši taky ne. Na rozdíl od tebe se domnívám, že být ozdoben obrázkem je teď právě v tom stadiu módnosti, a řada -náctiletých chce tetování právě proto. Časem to přestane být zajímavé, a titíž, kterým se to dnes líbí, mohou změnit názor, a třeba si nechat pracně a bolestivě tu kérku odstraňovat. Nebo ji aspoň schovávat. Takže se domnívám, že důvod pro nevratný zásah do lidského organismu by měl mít člověk velmi dobře a mnohokrát rozmyšlen, zejména jde-li o tak výrazné tetování jako má fotografovaná slečna. Naivně jsem předpokládala, že se z článku, nebo z reakcí dozvím, co lidi k tomuto vede. V článku se o důvodech nehovoří vůbec, v reakcích jen málo, přesto jsem ráda, že mi aspoň někdo chtěl říct svůj názor, a nesnažil se v mých slovech hledat skryté urážky a číst mezi řádky, co tam není.

  superkarma: 0 03.10.2006, 09:32:26
 3. avatar
  [93] trdlo [*]

  rikina: ptej se lidi dal a uvidis, jak casto uslysis "ma to osobni vyznam a symboliku, vzhled i umisteni maji zasadni vyznam a cele to je spiritualne vyznamne. A co si mysli ostatni mne vubec nezajima" - a proto ti treba nebudou predkladat tobe prijatelne argumenty pro. Pac je budto mas nebo nemas. Ovsem je neco jinyho, kdyz se nekdo ozere, stane se na jednu noc hrdinou a vleze do salonu a ukaze si na prvni krvacejici srdce ktery uvidi - to je ta skupina, co ti odpovida "to sem byl pred x tejdny ozralej". A zase kolem takovych lidi se obycejne nenachazim, tak nevim.

  superkarma: 0 02.10.2006, 23:46:45
 4. avatar
  [92] *Kotě* [*]

  rikina: žádná drsná slova jsem ti nepsala, ale domnívat se na základě rozhovoru s několika tetovanými jedinci, žes měla k dispozici reprezentativní vzorek a tudíž že stejných je i ostatních X milionů tetovaných, je u tak inteligentní osoby, jakou jsi, poněkud zvláštní.

  Když se vrátím ke zde rovněž zmíněnému propichování uší, jedná se o zvyklost, která je v našich končinách naprosto společensky přijatelná, běžná a nikdo dotyčnou (ani dotyčného) z duševní nezralosti nepodezírá. V jiných končinách mají podobný přístup k tetování, někde je dokonce víceméně povinné.

  U nás se tetování v posledních letech rozmohlo natolik, že je tetovaných již natolik velký počet, že bych si rozhodně netroufla soudit u nich na duševní nezralost. Prostě využívají toho, že být ozdoben obrázkem postupně přešlo od nepřijatelnosti, přes výjimečnost, módnost až k něčemu celkem běžnému a společensky přijatelnému. Tak jako propíchnuté uši. Toť můj názor.

  superkarma: 0 02.10.2006, 22:48:52
 5. avatar
  [89] Jupíí [*]

  mně by se nelíbilo, dle mne je to jen přechodná módní vlna, která pomine. Těžko bych se nechala označkovat, něčím co nejde odstranit, umýt, svlíknout nebo ostříhat. Je to prostě značka na zbytek života.

  superkarma: 0 02.10.2006, 21:10:43
 6. avatar
  [88] olafka [*]

  Bóbika: mě by se takové malé tetováníčko taky moc líbilo, ale jsem srab

  superkarma: 0 02.10.2006, 21:06:37
 7. avatar
  [86] olafka [*]

  A jéjé

  superkarma: 0 02.10.2006, 21:00:55
 8. [85] Rikina [*]

  S dovolením to shrnu, pak mi vynadejte. Když jsem se kdy ptala ze zvědavosti různých lidí, proč mají tetování, dostalo se mi následujících odpovědí:
  - byl jsem mladý (á) a blbý(á)
  - byla to sázka
  - kamarádi mě zatáhli opilého do tetovacího salonu
  - mají to Pepa a Máňa, tak já taky...
  Na základě těchto výroků jsem si utvořila názor, že hodně lidí (hodně nejsou všichni) si pořídilo tetování neuváženě, z jisté nevyrovnanosti a nezralosti. Ani slovo o kriminálnících, či debilech. Tento názor jsem zde prezentovala jako můj osobní, který nikomu necpu, ale část diskutujících si to bere jaksi osobně, a má potřebu mi to vyvracet, ukázat, jak je tento názor scestný. Tudíž jsem se ptala, opět jen ze zvědavosti, po jiných důvodech, než výše jmenované, abych eventuálně mohla pochopit mylnost svých myšlenek. Opakuji, ze zvědavosti. Z nikoho nepáčím intimní informace. Tímto děkuji Berušce Elliah a tuším Mar_tence, které mi sdělily jiný pohled na věc. Jinak se domnívám, že od toho články a diskuse pod nimi jsou, aby se o tématu hovořilo. Zamést s někým za pomoci drsných slov umí každý.

  superkarma: 0 02.10.2006, 20:49:18
 9. [84] Rikina [*]

  man-mimo: vždyť já vím...

  superkarma: 0 02.10.2006, 20:38:01
 10. avatar
  [83] Ťapina [*]

  Znám i jednu holku, která má viditelnou kérku a na dotaz, proč si ji nechala udělat, otevřeně odpovídá "Protože jsem byla blbá". No ale není to jedno, jaký kdo má nebo měl důvod?

  superkarma: 0 02.10.2006, 19:31:38
 11. [82] Vlád [*]

  Vivian: Tak já viditelnou kérku mám, ale nevidím důvod, proč bych měla někomu zdůvodňovat, proč jsem si ji nechala udělat. Měla jsem k tomu své důvody, je to mé rozhodnutí a hotovo. Jo a jinak, docela ráda svým zevnějškem provokuju, nechci být šedá myš, ale tetování mám z jiného důvodu. Mně se zase nelíbí ženy nenalíčené, takové ty šedé myši,sorry Rikino, ale myslím, že ty k nim zrovna patříš. Ale neřeším to a nenutím nikoho, aby tady veřejně uvedl důvody, proč se tak rozhodl.

  superkarma: 0 02.10.2006, 18:57:39
 12. avatar
  [81] man-mimo [*]

  Beruška Elliah: dík.
  Stačím se prezentovat vlastními hloupostmi

  superkarma: 0 02.10.2006, 18:42:34
 13. avatar
  [79] man-mimo [*]

  Beruška Elliah: no, tak tuhle debatu bych nezaujatě hodnotil jako "Poslouchání druhého na půl oka" = ještě to nějaké znaky debaty má

  A nemůžeš tu zdůraznit, že "ten šedej tvor" nejsem já?

  superkarma: 0 02.10.2006, 18:33:27
 14. avatar
  [78] Vivian [*]

  Rikina: nikdo z pozůstalých diskutujících asi viditelný obrázek nemá, takže se asi nedozvíš, co konkrétního tím vyjadřují navenek...

  superkarma: 0 02.10.2006, 18:31:00
 15. avatar
  [76] man-mimo [*]

  Rikina: tady nemůžeš jít do názorových střetů se snahou pochopit druhou stranu. Tady je druhá strana nepřítel, který musí být zničen za každou cenu (to myslím všeobecně ženklikové debaty). Proto tu ani nemá valnou cenu, aby člověk nějak moc přemýšlel nad výrazy, stejně mu bývá podsunuto i něco jiného, než napsal, když se to hodí

  superkarma: 0 02.10.2006, 18:18:08
 16. [75] Rikina [*]

  Beruška Elliah: jo, jestli to má pro někoho význam, já mu to neberu. Jen jsem zvědavý člověk, který se ptá, jaký význam. Protože když někdo ty obrázky má viditelně umístěny, tak třeba tím chce něco sdělit okolí. Od začátku se ptám, co a proč. Zatím jsem se dozvěděla, že je mi po tom hovno.

  superkarma: 0 02.10.2006, 18:10:46
 17. avatar
  [74] *Kotě* [*]

  Rikina: jaké argumenty pro svou tezi jsi předložila ty?

  superkarma: 0 02.10.2006, 18:05:57
 18. [71] Rikina [*]

  Vivian: dobře, ty říkáš "líbí se mi to", já zase "nelíbí se mi to". A říkám taky proč, zatímco ti, jimž se to líbí, neříkají proč. Tak se ptám. A je to asi špatně. Neboť jsem uzemněna, že mi nebude nikdo předkládat argumenty.

  superkarma: 0 02.10.2006, 17:57:07

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. avatar
  [70] Vivian [*]

  Rikina: u těch 'nesvéprávných debilů' jsem použila sousloví "div ne" - přehlédla jsi ho, nebo nevíš, co znamená? Je to něco jako "téměř"...

  superkarma: 0 02.10.2006, 17:56:41
 2. [69] Rikina [*]

  Korra: nic takového jsem neřekla. Stejně tak jsem neřekla půl slova o "nesvéprávných debilech", jak se mi tu podsouvá.

  superkarma: 0 02.10.2006, 17:53:57
 3. avatar
  [68] Vivian [*]

  Rikina: a proč se ti teda zdá argument "líbí se mi to" slabý? Copak ty nemáš nebo neděláš nic JEN proto, že se ti to prostě tak líbí? Copak musíš mít všechno podložené hromadou neprůstřelných argumentů 'pro'? Neuděláš nikdy nic jen tak, prostě pro radost?

  superkarma: 0 02.10.2006, 17:52:41
 4. avatar
  [67] Korra [*]

  Rikina: já jsem si totiž vzpomněla na svoji babičku, pro kterou je kérka symbolem kriminálníků a každý, kdo ji má, je jí přinejmenším podezřelý

  superkarma: 0 02.10.2006, 17:52:10
 5. [66] Rikina [*]

  Korra: možná. Proč by kriminálník nemohl mít kérku??? Stejně jako každej?

  superkarma: 0 02.10.2006, 17:49:14
 6. [65] Rikina [*]

  *Kotě*: nevím. Já tu potřebu nechápu.

  superkarma: 0 02.10.2006, 17:47:59
 7. [64] Rikina [*]

  Vivian: hm, já myslela, že je to tady diskuse. A v diskusi se obvykle předkládají argumenty... a nejen kvůli mně. Třeba to zajímá i nějaké další, jenom to sem nenapíšou, aby nedostali přes ústa, že si dovolují nesouhlasit.

  superkarma: 0 02.10.2006, 17:47:20
 8. [63] Rikina [*]

  Beruška Elliah: jistě, všichni ne, proto jsem se ptala...

  superkarma: 0 02.10.2006, 17:45:48
 9. avatar
  [62] Korra [*]

  Rikina: Kérky mají kriminálníci, viď?

  superkarma: 0 02.10.2006, 17:44:33
 10. avatar
  [61] Vivian [*]

  Rikina: zdá se mi, že kdo má na sobě cokoli jen trošku výraznějšího, vyjadřuje (v tvých očích) potřebu na sebe za každou cenu upozornit a tím zároveň dává najevo svou duševní nezralost... nebo ne? A kde je podle tebe ta hranice? Holka s náušnicema je ještě "normální" a holka s delfínkem vytetovaným na lopatce už je duševně nezralá?

  superkarma: 0 02.10.2006, 17:43:06
 11. avatar
  [60] *Kotě* [*]

  Rikina: jeden čas jsem o tetování uvažovala, ovšem mělo to být na takovém místě, které je vidět jen po svlečení donaha, což běžně na ulici nedělám. Čí pozornost jsem tedy za každou cenu chtěla upoutat?

  superkarma: 0 02.10.2006, 17:41:02
 12. avatar
  [59] Vivian [*]

  Rikina: Já osobně tetování nemám, ale myslím si, že pokud se někomu tenhle způsob zdobení prostě líbí, tak žádný "silnější" argument 'pro' nepotřebuje. A taky si nemyslím, že by měl někdo takový potřebu to obhajovat před nějakou Rikinou, která považuje ozdoby za známku duševní nezralosti Nevím, proč by ti měl někdo předkládat argumenty 'pro'... snad abys milostivě uznala, že člověk s kérkou není retarda?
  Netvrdím, že tetování nemá s duší člověka nic společného, ale nelíbí se mi, že se na lidi s touhle ozdůbkou díváš div ne jako na nesvéprávné debilky... Přitom nevěřím, že všech těch x miliónů lidí osobně znáš

  superkarma: 0 02.10.2006, 17:40:04
 13. [57] Rikina [*]

  Mar__tanka: když se ptáš, tak nemaluju, nenosím náušnice, propíchnuté uši nemám, a pěkný boty, to nevím. Mně se líbí. Ale jiným třeba ne. Já to nezkoumám. Nicméně tetování bych řadila k trochu jinému druhu zviditelňování se. A kolik lidí se chce s obrázkem sžívat, to nevím, ale už jsem slyšela od několika, že se nechali tetovat, protože je někdo vyhecoval, protože nebyli v tu chvíli střízliví, protože to byl okamžitý nápad... co si mám pak myslet?

  superkarma: 0 02.10.2006, 17:00:11
 14. [54] Rikina [*]

  Vivian: klidně. Zatím jsem tady neslyšela jediný důvod, proč tetování ano. Protože se to někomu zdá pěkné a je to barevné, a nemá to každý, a lidi si toho všímají? To je dost slabé, ne? No a protože mi to nikdo nevysvětlil, tak si prostě myslím, že jde o pouhou snahu se zviditelnit, což dotyčnému asi nešlo nijak jinak, tak si vymyslel tetování. Svou osobností nezaujme, tak musí mít ozdoby, čím nápadnější, tím líp. A to pokládám za poněkud nezralé, neboť, dle mého názoru, jedinec dospělý tohoto nemá zapotřebí. Když mi někdo sdělí, jaké jiné důvody jej vedou ke zdobení jeho kůže tímto pravěkým způsobem, budu jenom ráda, že si rozšířím obzory.

  superkarma: 0 02.10.2006, 16:44:45
 15. avatar
  [53] Vivian [*]

  Rikina: takže míra duševní zralosti se posuzuje podle toho, jestli používám odstranitelné či neodstranitelné ozdoby?
  (O diagnóze jsi sice nemuvila, ale vyslovila jsi ji.)
  Snaha upoutat pozornost = duševní nezralost? (A mimochodem, co znamená "za každou cenu"?) "Poškození organismu" nekomentuju... Proč bys měla měnit názor? Klidně si mysli dál, že tetování je známkou duševní nezralosti. To není moje věc Já si zase myslím, že takhle hodnotit lidi je omezené. Můžu si to myslet dál?

  superkarma: 0 02.10.2006, 16:34:17
 16. [52] Rikina [*]

  Vivian: ovšem ozdoby se dají sundat, případně vyměnit za jiné. Tohle ne. Nemluvila jsem o diagnóze, jen říkám, jak to připadá mně - jako snaha upoutat pozornost za každou cenu. Hloupá snaha, za cenu poškození vlastního organismu. Můžu si to myslet dál, nebo mám obratem změnit názor, když se to tobě nelíbí?

  superkarma: 0 02.10.2006, 16:27:11
 17. avatar
  [51] agail [*]

  Meander: a na zádíčka nějaká ta přebarvená mořská panna, nejlépe zamotaná do rybářské sítě zatížené kotvou...

  superkarma: 0 02.10.2006, 16:05:13
 18. avatar
  [50] kareta [*]

  Někteří křesťané se bičují, popř.vymýšlejí různé poutě po skle, aby pocítili očišťující bolest...je to prostě křesťanka.

  superkarma: 0 02.10.2006, 16:04:34
 19. avatar
  [49] Vivian [*]

  Rikina: ježkovy oka, proč nezralost mysli? Co jsem si všimla, tak snahu nějak se ozdobit jeví většina žen... Jakou amatérskopsychologickou zkratkou jsi došla k diagnóze "duševní nezralosti"? IMHO je to jen otázka vkusu (nebo nevkusu). Každý si vybere takovou ozdobu, jaká se mu líbí, to je celé...

  superkarma: 0 02.10.2006, 15:58:54
 20. avatar
  [48] Jupíí [*]

  já tuhle potkala slečnui se zajímavým drobnějším, černobílým tetováním na zádech, koukalo z většího výstřihu, připlížila jsem se blíž, abych rozeznala, co to je, a ještě blíž...a úplně nejblíž, a ono to bylo firemní razítko :-))). Přišlo mi to jako veselý nápad .-)

  superkarma: 0 02.10.2006, 15:56:33
 21. avatar
  [47] Canadian [*]

  Doufam, ze slecna pije rum - aby byl dojem namornika dokonaly. Ti mivali podobne kvalitni praci. Ale co, at si da treba na zada horici (rudou) vatru , kdyz se ji to libi.
  Ja jsem potkala asi dva lidi, kteri meli cosi vkusneho, korespondujiciho s nimi samymi (docela malo, na to, kolik tu chodi poznackovanych lidi).

  superkarma: 0 02.10.2006, 15:23:45
 22. avatar
  [46] Eva_CZ [*]

  Rikina:

  superkarma: 0 02.10.2006, 15:16:01
 23. avatar
  [45] Lilinka [*]

  Takhle hnusný tetování jsem už dlouho neviděla Barevný se mi nelíbí za žádných okolností, ani když ho vytvoří někdo, kdo kreslit umí, natož tohle Líbí se mi drobné černé ornamenty, ale sama bych se potetovat nikdy nedala. Jsem totiž srab

  superkarma: 0 02.10.2006, 15:08:38
 24. [44] Rikina [*]

  Až jednou budu stará a moje tělo případně bude na pohled neestetické, stydět se za něj nebudu. Stárneme všichni, a je to přirozené. Naproti tomu za tetování bych se styděla i mladá, neboť pro mě je to příznakem jisté nezralosti mysli. Lidově řečeno bych se styděla, že jsem kdy byla tak pitomá a nechala se potetovat.

  superkarma: 0 02.10.2006, 14:51:35
 25. avatar
  [41] Jupíí [*]

  fůj, zajímalo by mě, za jak dlouho začne slešna shánět někoho ,kdo by jí to odstranil :-))

  superkarma: 0 02.10.2006, 14:00:34
 26. avatar
  [40] Vivian [*]

  Gabi: prosímtě, za těch 20, 30, 40 let bude mít tetování už skoro každý, takže už to nebude vůbec nic zvláštního... navíc nahatej starej člověk vypadá vošklivě i bez tetování, takže bych fakt neřešila, jak budu vypadat v sedmdesáti s kérkou Pokud má člověk vkus a nechá si udělat něco decentního, tak se imho bát nemusí. Ovšem tuhle slečnu bych coby babičku taky ráda viděla...

  superkarma: 0 02.10.2006, 13:57:45
 27. [39] Vlád [*]

  Přidávám se, tyto kérky mi přijdou jako vrchol nevkusu a neschopnosti tatéra. Já mám černý ornament na rameni. Uvažovala jsem dlouho kam a co - můžu ho schovat rukávem a kůže na rameni věkem snad tak netrpí.

  superkarma: 0 02.10.2006, 13:55:26
 28. avatar
  [38] Vivian [*]

  Tak tyhle kérky se mi teda fakt nelíbí, přijdou mi příšerně nevkusné... No ale důležitý je, jestli se to dobře nosí Bestince

  superkarma: 0 02.10.2006, 13:54:28
 29. [37] xenie [*]

  No, můj cup of tea to není, navíc až bude starší, bude se toho možná chtít zbavit... ale každému co jeho jest. Btw padnul tu dotaz, ale odpověď jsme neviděla - kde ta slečna pracuje ?

  superkarma: 0 02.10.2006, 13:27:05
 30. avatar
  [36] Suzanne [*]

  brrr

  superkarma: 0 02.10.2006, 12:55:21

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme