Bulvár

Televizor: společník v samotě, nebo zvuková kulisa?

Ať už na televizní vysílání nadáváme, nebo jsme spokojené, jedno uznat musíme: „přístroj“, díky kterému tyto programy sledujeme, zvaný televizor, je bezesporu jedním z největších vynálezů lidstva.

První zmínka

První principy přenosu obrazu na dálku byly sepsány už v roce 1843 skotským hodinářem Alexanderem Bainem, který světu sdělil, že takový přenos je možný v případě, když se podaří rozložit obraz na řádky a body. Světelné body je pak třeba převést na elektrické impulzy a zpět, a zároveň musí rozklad i skládání probíhat synchronizovaně.

televize

K naplnění těchto principů však došlo o mnoho let později. O rozklad se postaral Paul Gottlieb Nipkow se svým děravým rotujícím kotoučem v roce 1883. V roce 1890 pak německý fyzik Karl Ferdinand Braun vynalezl obrazovou elektronku – katodovou trubici. Poprvé se o televizi hovořilo na pařížském mezinárodním kongresu v roce 1900.

První mechanická televize, první vysílání

K prvnímu televiznímu vysílání došlo prostřednictvím telefonní linky mezi Londýnem a Glasgowem již v roce 1927. První mechanická televize byla poprvé představena v roce 1928 v USA a v roce 1929 ve Velké Británii a Německu. V roce 1930 byl s televizním obrazem přenášen také zvuk.

Barevný televizor

V roce 1950 byla přijata NTSC norma pro barevné televize a v roce 1953 bylo zahájeno první komerční barevné vysílání. V Evropě začalo první barevné vysílání o sedm let později.

Televize v Československu

Již v roce 1935 doc. Šafránek (fyzikální ústav UK Praha) předvedl přijímací televizní aparaturu, která fungovala na principu mechanického rozkladu a měla třicetiřádkový obraz. Televize však oficiálně neexistovala a radioamatéři mohli poslouchat jen vysílání anglické či německé televize.

V prosinci 1945 byla většina zařízení odvezena do Sovětského svazu a vývoj byl o něco pozdržen. Přesto se první československé televizní zařízení do provozu uvést podařilo, a to v květnu 1948. Téhož roku byly na XI. všesokolském sletu uskutečněny první televizní přenosy pro veřejnost.
Na první skutečné vysílání do domácností si však museli všichni ještě počkat do května roku 1953, kdy bylo z petřínské rozhledny zahájeno první vysílání. Obraz však bylo možno zachytit jen v Praze a blízkém okolí.
Československo se tak dostalo do dvacítky zemí světa, kde bylo televizní vysílání spuštěno nejdříve.

Použitý zdroj: Václav Maletínský: Televize a její historie 

Od té doby prošlo nejen televizní vysílání, ale i samotná stavba a funkce televizoru velkou změnou.
Televizor ušel velmi dlouhou a náročnou cestu k naprosté dokonalosti. Vlastně ne, určitě to půjde ještě někam dál. Ale kam?
Každopádně si určitě zaslouží být hlavním tématem dnešního vydání. Co říkáte?

Tématem dnešního dne je „Televizor: společník v samotě nebo zvuková kulisa?“

 • Většina z vás asi televizor doma má, napište nám, jak často ho zapínáte.
 • Pouze na vybrané pořady?
 • Nebo ho máte puštěný celý den jako zvukovou kulisu?
 • Podléháte i vy nové technologii a pořídili jste si nový (např. LCD televizor), nebo vám stačí a slouží už léta ten starý?
 • Máte ve své domácnosti více televizorů?
 • Zastáváte názor, že televizor je dobrý společník v samotě?
 • Nebo naopak, vůbec ne.
 • Myslíte, že televizor narušil vzájemnou komunikaci mezi rodinnými příslušníky?
 • Umíte si představit svůj život bez televize?
 • Kdo se u vás v rodině na ni dívá nejčastěji?
 • A na co se vy sama díváte nejraději?

Tolik pár záchytných bodů, ale jinak pište samozřejmě podle sebe, ať už za zvuku televize nebo při televizi vypnuté.

pište na redakční e-mail: redakce@zena-in.cz

Jednu z pisatelek čeká pěkný dárek: parfém od AVONU / little gold dress

parfem

   
18.10.2013 - Společnost - autor: Alexandra Stušková

Komentáře:

 1. [9] flea [*]

  Televizi doma máme - a to jednu a z dnešního pohledu i docela historickou.Sml16 V té době to byla špičková televize, ale dnes je to skoro k smíchu. Když s ní potřebujeme hnout, tak je na to nejlepší pomoc dvou chlapů, jelikož váží přes 50kg, ničí nám nábytek a stěhování ze starého bytu do nového do 4. patra bez výtahu byla také sranda. Ale přeci ji nevyhodíme, když hraje a na koukání to stačí. Škoda jen, že jsme si tenkrát připlatili a koupili takový "držák", tahle doslova "bedna" s námi bude asi napořád. Sml30

  superkarma: 0 19.10.2013, 12:43:48
 2. [8] JustitiaJ [*]

  takyjaja — #7 Souhlasím a nemám ráda ani když přijdu na návštěvu já a návštěva pustí TV abych se nenudila... Já se přece k nikomu na TV dívat nechodím. 

  Jinak TV máme 21.rokem a funguje pěkně, jen máme občas potíž se signálem. TV si pouštím tak 2x týdně, zprávy nestíhám a nějak není nač koukat:-)

  Když už potřebuju mít zvuk, pustím si gramo nebo rádio:)

  superkarma: 0 18.10.2013, 23:40:12
 3. avatar
  [7] takyjaja [*]

  Televizi nemame uz asi 10 let, resp. nemeli jsme ji nikdy ale dokud jsme bydleli u nekoho s televizi, stalo se ze jsme neco obcas zahledli ackoliv to nestalo za promarneny cas.

  Nesnasime navstevy, kdyz si hostitele neco pusti a musime se na to divat jako hoste. V dnesni dobe, kdy maji lide na sebe i objektivne vzato malo casu, to povazuji za obzvlast neslusne.

  1. na komentář reaguje JustitiaJ — #8
  superkarma: 0 18.10.2013, 16:55:32
 4. [6] mamaoma [*]

  Jsem seniorka - ale myslím, že je lepší  - dokud to jde -jakákoliv aktivita, než "čumění na bednu".                        Sleduji Zprávy z regionů, hlavní Zprávy, Černé ovce apod., hezké zábavné pořady a zajímavosti.               Mnohodílové seriály, kde se semele možné i nemožné , jen zkracují život (zlatý p. Dietl = 13x a dost!)              Na předvolební besedy a spoty TV nezapínám - je to převážně "Slibotechna". 

  superkarma: 1 18.10.2013, 15:01:42
 5. [5] zzandaa [*]

  U nás se sem tam na něco plánovaně koukneme, jinak jede televize hlavně jako kulisa. Programů máme plno a dělá mi joo problém z toho kvanta vybrat něco, co by jako kulisa hrála. Když už, tak jedou hudební programy, popř. různé seriály, z kterých stejně nic nemám bo u toho dělám něco jiného.

  superkarma: 0 18.10.2013, 14:52:40
 6. avatar
  [4] wtipna [*]

  Máme novou LCD a je bezva, obraz HD jako živý, a když jsem doma sama, tak "jakože" sama nejsem... Sml59

  superkarma: 0 18.10.2013, 14:38:30
 7. [3] Levandulina [*]

  Nám se televize rozbila před dvěma lety a zatím jsme se nějak nedostali k tomu, si pořídit novou. Nějak nám ani nechybí, takže to asi ještě potrvá, než si pořídíme novou....Sml16 Možná ze začátku nám to trochu vadilo, ale postupem času jsme si zvykli, že se bez televize dá v pohodě žít....

  superkarma: 0 18.10.2013, 13:54:51
 8. avatar
  [2] vmarta [*]

  jako klulisa Sml30

  superkarma: 0 18.10.2013, 12:54:13
 9. avatar
  [1] Alenka0010 [*]

  Asi bych neměla o čem psát...televizi máme 10 let starou a skoro nejede. A když jede, tak máme puštěný hudební kanál Rebel, jen syn 12 let občas kouká na dokumenty na PrimaZoom. Kdyby byly ostatní kanály zrušeny, asi bychom to ani nezaregistrovali, páč je tam velký kulový.Sml80

  superkarma: 0 18.10.2013, 09:43:03

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme