Televize přináší během vánočních svátků vždy to nejlepší, co má ve svém archivu. Vždy tomu tak bylo a zřejmě tomu tak ještě nějaký čas bude, zvlášť když se vzrůstajícím množstvím televizních stanic zesílil konkurenční boj o diváka.

Proti sezení před televizí se brojí ve většině rodin, na druhou stranu proč aspoň jednou za čas nevyužít skvělé nabídky podívat se na milé filmy, případně si pořídit jejich záznam, na který se můžeme podívat za následujících dlouhých zimních večerů...

Televizní tipy na Vánoce

Vybrala jsem pro vás pár čistě osobních tipů, které možná osloví i vás. Jedná se o kousky, které pohladí po duši - a to snad v každém věku.

Pondělí: Láska nebeská, Kleopatra a 21 gramů

Dva dny pře Štědrým večerem přináší PRIMA moderní vánoční klasiku - Lásku nebeskou. Pokud mohu soudit ze svého okolí, většina lidí tento film miluje - a to zcela oddaně. Znají snímek nazpaměť, citují oblíbené pasáže a přesně ví, kdy hraje která písnička. A pak je tu stejně urputná druhá skupinka - méně početná - která nemůže přijít romantickému dílku britské režiséra na jméno. Vyčítají mu kýčovitost a využívají každé možnosti k hlasitému hanění obsahu. A kam se v tomto směru řadíte vy, milé čtenářky?

  • V pondělí si nenechte ještě ujít výpravnou Kleopatru (ČT ) s Elizabeth Taylor, která ani po padesáti (!) letech neztratila nic ze svého půvabu.
  • Stejně tak se k vánoční melancholické náladě hodí snímek 21 gramů (ČT ART), jež propojuje osudy několika hlavních představitelů způsobem, o kterém bychom si mohli pomyslet, že je to zcela nereálné. My už ovšem víme, že nic není náhoda. A že život je „tvůrce“ s tou nejbujnější fantazií.

Úterý: Anděl páně, Kouzelná romance, Noc na Karlštejně

Pro mne je jasnou volbou Anděl páně (ČT1). Pohádka, kterou natočil v roce 2005 Jiří Strach, se zařadila mezi vánoční evergreeny a troufla bych si říct, že zdatně doplňuje letitou klasiku - Tři oříšky pro Popelku, Pyšná princezna a Princezna se zlatou hvězdou na čele.

  • V úterý nás k televizním obrazovkám bude lákat i novodobá pohádka Kouzelná romance (NOVA). Ačkoliv se v ní zázraky dějí, není to žádný zázrak. Ovšem Patrick Dempsey v hlavní roli to vše zachraňuje.
  • A já neodolám a aspoň na chvíli zasednu s vaječným koňakem v ruce k muzikálu Noc na Karlštejně. Zkuste to i vy a třeba vás to naláká k zimní návštěvě tohoto nádhernou českého hradu.

Středa: Tři oříšky pro Popelku, Pelíšky, Přijde letos Ježíšek?

Na Štědrý den nastává ten pravý boj. Tři oříšky pro Popelku (PRIMA) vs. Pelíšky (ČT1). A k tomu přibyla ještě celkem nová romantická komedie s názvem Přijde letos Ježíšek? (NOVA), která v těch, co ji ještě neviděli, může vzbudit zvědavost minimálně díky krásnému hereckému obsazení. Kdo by odolal dvojici Šafránková-Abrhám?

Jelikož se ale asi správně domnívám, že středeční večer nebude většina z nás kolem osmé hodiny trávit před televizní obrazovkou, nabízím ještě dva tipy na dobu pozdější, kdy možná zatoužíme se v klidu svalit na pohovku.

  • Výbornou společnost zajistí buď Zdeněk Svěrák ve filmu svého syna - Vratné lahve (NOVA), nebo lehce před půlnocí Jana Šulcová v komedii Kotva u přívozu, kde exceloval tehdy mladičký Miroslav Vladyka.

Čtvrtek: S čerty nejsou žerty, Válka Roseových, Seznamte se, Joe Black

Na 1. svátek vánoční se většinou chodí na návštěvy, případně návštěvy doputují k nám, takže povedenou pohádku S čerty nejsou žerty (PRIMA) s úžasným hereckým obsazením (Vladimír Dlouhý, Petr Nárožný a spol.) můžete zhlédnout buď společně, nebo si ji opět nahrát jindy.

A pokud někdo náhodou potřeboval po všech těch setkání nějakou dobrou kompenzaci, přijde možná vhod Válka Roseových (PRIMA), která nám vtipně, i když poněkud drasticky připomíná, že rodinné vztahy jsou choulostivá záležitost.

  • No a jestli by někdo po náročném dni nemohl usnout, pak doporučuji dvacet minut po půlnoci s balíčkem kapesníků usednout k nádhernému snímku Seznamte se, Joe Black (PRIMA), díky kterému pochopíme, že jen dvě věci jsou na tomto světě jisté - smrt a daně. No a bonus v podobě Brada Pitta snad ani nemusím připomínat.

Pátek: Láska na vlásku, Princ a Večernice, Vánoční prázdniny

2. svátek vánoční nabízí zbrusu novou - výpravnou - pohádku Láska na vlásku (ČT1) na motivy klasiky Princ a chuďas. Sama jsem zvědavá, jak obstojí v konkurenci výše jmenovaných vánočních jistot. A co vy? Dáte jí šanci?

Nebo vsadíte na léty prověřenou pohádku Princ a Večernice (PRIMA) s hrůzostrašným čarodějem Mrakomorem, kterého mistrovsky zahrál Radoslav Brzobohatý. Pamatuji si, že jeho výkon byl tak přesvědčivý, že jsem dlouho jako dítě na tohoto charismatického herce pohlížela nedůvěřivě...

  • No a jelikož můj oblíbený film, bez kterého si Vánoce neumím představit, Vánoční prázdniny (NOVA) dávají až skoro ve dvě hodiny v noci, budu se muset podívat asi ze záznamu. A věřím, že ty vaše Vánoce budou probíhat lépe než u rodinky Griswoldovic.

Tak šťastné a veselé.

Přečtěte si také:

Reklama