Ptáčata jsou třídou převážně romských dětí. Vznikla na jedné základní brněnské škole kvůli petici rodičů, kteří nechtěli, aby jejich děti měly za spolužáky Romy. Tato situace „třídní společnosti“ se stala východiskem šestnáctidílného seriálu o dětech na hranici společenských norem, rodinných podmínek a vlastní vůle.

Hned na začátku své životní cesty se potkaly s přímými důsledky předsudků. Některé i s otevřeným násilím s rasistickým podtextem. Setkaly se ve třídě, která vznikla po petici rodičů, kteří nechtěli, aby jejich potomci sdíleli třídu s romskými dětmi. Nenechaly se ale zahnat do kouta a o své místo bojují – jsou to Ptáčata! Unikátní časosběrný dokumentární cyklus České televize, jehož název poeticky, ale výstižně odkazuje k romskému přísloví „Každý pták ať zpívá svoji píseň“.

První šestnáctidílná série s podtitulem Nejsme žádná béčka každou neděli na ČT2 nyní opět připomíná cestu dětí druhou a třetí třídou. Nutno podotknout, že komplikované sociální zázemí jim to příliš neusnadňuje. Cyklus po svém prvním uvedení vzbudil velký ohlas doma i ve světě: získal například Cenu Gypsy Spirit za počin roku 2010 či nominaci některých dílů a souvisejících děl na prestižní European Civis Media Prize 2011 nebo na Japan Prix 2013.

P

Na první sérii seriálu naváže pokračování mapující další tři roky jejich života. Tentokrát od 3. do 6. třídy. S tím jak se vyostřuje situace ve společnosti, potkávají se s drsnou realitou, včetně rasistických demonstrací nebo naopak vlastního happeningu proti hazardu. Dílů je méně, ale pokrývají širší časový rámec. Tvůrci ji pojali mnohem více jako společenskou sondu. Zároveň se snažili neztratit nadhled a humor, díky kterému Ptáčata v první sérii bodovala u diváků.

 Autorka projektu, scenáristka a režisérka Kamila Zlatušková, říká: „Za jeden z nejmrazivějších momentů považuji situaci, kdy se jde Janička podívat na demonstraci DSSS. Tam se ptá zúčastněných, proč přišli demonstrovat. Posléze konstatuje: 'Ale oni nejsou neonacisti, to jsou normální lidi...' Ale překvapivě nám v téže situaci nechybí ani vtipný moment, tatáž Janička se jde záhy bezelstně zeptat těžkooděnců, jestli oni jsou ti „náckové“. Jejich uniformy ji totiž matou, nacismus má spojený s válkou a Hitlerem. Na přímou otázku 'Pane, vy jste nácek?' jí ale těžkooděnec odkazuje na policejní tiskovou mluvčí...“

 K

Ve druhé sérii děti reflektují smrt Václava Havla, angažují se za zrušení heren u brněnského primátora, ale také poprvé pojedou na lyže a pobaví diváky diskuzí na téma lyžování Romů. Kamila Zlatušková začíná právě nyní pracovat na třetí sérii, která má doprovodit Ptáčata až do deváté třídy.

Ptáčata vysílá ČT2 každou neděli od 15:40h.

Více o projektu najdete na https://www.facebook.com/pages/Pt%C3%A1%C4%8Data/107573175948260?fref=ts, případně na webových stránkách www.ptacata.cz.

TZ a foto Česká televize

Reklama