Domácnost

Televize jako kulisa či zdroj informací?

 

Možná u vás funguje televize jako neustálá kulisa, nezdá se to nijak vážné, ale přece jen. Nejspíš vázne vaše vzájemná komunikace, protože sedět vedle sebe s očima upřenýma na nicneříkající program je uklidňující a nenamáhavé… Navíc televizní kulisa je v určitých situacích zdrojem neustálého hlukového stresu, v době, kdy je každý kousek ticha vzácností se zahlcujeme rádiem a televizí. Jak vlastně zpívají venku ptáčci?

 

Sledování televize není špatné

Televize není nic špatného, je zdrojem cenných informací a vlastně i relaxace, když se díváme na nezávazné příběhy nejrůznějších televizních hrdinů.

A nejeden člověk se těší i na nekonečné seriály, protože může porovnávat svůj a jejich život.

 

Ideální televizní ležák

Je vaše komunikace na bodě nula, maximálně na bodě jedna? Co je k večeři, je v lednici pití a v kolik zítra přijdeš… to jsou možná ty nejčastější a jediné otázky. Ale nedozvíte se, jak se cítíme, jak bylo v práci, co legračního či naopak smutného jsme se dozvěděli…?

Ostatně, v seriálech se taky na televizi celý den nekoukají, nebo jo? Pak by totiž seriál byl takříkajíc o ničem… A vy nejspíš patříte mezi ty tzv. „vděčné televizní diváky“, kteří vypadají jako gaučoví ležáci s pivem či chipsy u ruky. Ostatně, jak vypadá ideální divák? Jako zrající ležák, nebo je to zvídavý člověk, který se dívá málo, ale své pořady si pečlivě vybírá?

 

Riziko pro slabé povahy – televizní zprávy

A to nemluvíme o negativních zprávách, po shlédnutí televizních novin mají citlivější jedinci se sklonem k pesimismu pocit, že nemá cenu žít v tomhle prohnilém světě… Není lepší si raději přečíst kousek z oblíbené knížky? Ono se to možná zdá jako velmi banální, ale naše podvědomí si schovává všechny tyto negativní pocity ze světa kolem sebe, a pak není k depresím daleko.

 

A když už se na tyto zprávy díváte, uvědomte si, že média schválně vybírají ty negativní zprávy, jsou bulvární, jsou žádané, každý se rád podívá na cizí neštěstí.

Ostatně, zprávy plné štěstí a optimismu by asi byly televizním propadákem. Je to byznys a komerce, stejně jako většina klamavých reklam, kterým nemůžeme věřit. Přistupujte k televizním zprávám stejně jako ke komerční reklamě, která má mít jediné – efekt.

 

Vybírejte programy

Začněte si proto vybírat programy, na které se bude společně nebo i jednotlivě dívat. Stanovte si pevnou dobu sledování televize, a tu dodržujte. Výjimky jsou možné, ale ne pravidlem.

 

Po skončení programu si povídejte o tom, co jste viděli. Když se na televizi díváte jen tak, často ani nevíte, na co se díváte, ale důležité je, že prostě sedíte a díváte se… Hlavně pro děti je dobré si o ději popovídat, nebo vám ho mohou třeba u mytí nádobí převyprávět. Můžete se třeba předhánět, kdo si zapamatoval více podrobností. Tato metoda vyřeší dva problémy jednou ranou. Za prvé se vyhnete bezhlavému sledování běžících obrázků a za druhé si procvičíte mozkové buňky a paměť tím, že budete bedlivě sledovat pečlivě vybraný program.

 

Televize přes internet?

Také řešení, vybírat si pořady podle momentálního zájmu a ihned se na ně podívat je časově efektivní a celkově to ubírá zbytečně strávený čas před obrazovkou. Navíc můžeme cíleně sledovat pouze typ informací, o které máme zájem. A je to nejspíš i cesta do budoucnosti, takže dosavadní archív našich televizí se třeba jednou přesune i na televizní obrazovku.


A pokud jste si od televize v létě krásně odvykly, přeji vám, ať vám to vydrží!!!

Jste televizní maniak? Na co se nejčastěji díváte? Co si myslíte o letním televizním programu? Který pořad vám chybí, nebo který naopak přebývá?

 

   
06.08.2007 - Dům a byt - autor: Renata Petříčková

Komentáře:

 1. [19] Ivana Mrázková [*]

  My televizi využíváme hlavně na sledování filmů, obvykle vyhledáváme HD kvalitu, takže jsme si zrovna nedávno koupili novou se super obrazem. :) Vybírali jsme podle recenzí na http://milujemeelektroniku.eu/ a pokud se chystáte kupovat novou tv, rozhodně doporučuji k nim přihlédnout.

  superkarma: 0 28.05.2017, 19:53:47
 2. avatar
  [18] wich [*]

  Na televizi koukám ráno na ČT 24, než vyrazím do terénu. V televizi je většinou kulové s přehazovačkou, takže večer si pustím a pak uvidím, co tam je, nebo si spíš pustím film na DVD. Ale co jsou teplé večery, sedíme na terase u .

  superkarma: 0 06.08.2007, 18:48:42
 3. avatar
  [17] Ch.Z. Kochanská [*]

  U televize zpravidla spím

  superkarma: 0 06.08.2007, 16:43:56
 4. avatar
  [16] luneta [*]

  já koukám na Vyvolený a všechny podobný věci,akční filmy hlavně s Arnoldem-ikdyž je dávají pořád dokola,na Velmi křehké vztahy a na fotbal.Taky miluju čtení knížek

  superkarma: 0 06.08.2007, 15:20:58
 5. avatar
  [15] arjev [*]

  cmelda: na zrnění

  superkarma: 0 06.08.2007, 13:47:50
 6. [14] aknela [*]

  Televizní maniak jsem byla, ale potom se nám porouchala televize a nešla opravit. Na novou jsme zrovna neměli, tak jsme byli bez televize rok. To mne odnaučilo mít televizi jako kulisu, i když ji opět máme. Pořady si vybírám a nenechávám ji zapnutou, jen jako kulisu. Mám moc ráda dokumenty, některé filmy a Ordinaci v Růžové zahradě. Jak už tu někdo psal, tak se při ní dá žehlit, to je super, není to tak naprázdno (to žehlení). Ale zase, když tam nic není, tak raději dělám něco jiného. Pořad mne musí zaujmout.

  superkarma: 0 06.08.2007, 13:06:44
 7. avatar
  [13] Modré z nebe [*]

  Miluju televizi ... je to mé roztomilé uspávadlo.

  superkarma: 0 06.08.2007, 12:29:44
 8. avatar
  [12] gwen [*]

  Máme tak dvacet let starou televizi color Tesla a až se pokazí novou kupovat nebudeme

  superkarma: 0 06.08.2007, 11:34:22
 9. avatar
  [11] závislá na čokoládě [*]

  Syn je televizní maniak, ale má limit hodinu a potom se vypíná. Nejraději má pohádky na Jetixu a Minimaxu. Na zprávy se nedívám, neb se člověk jenom nas..e. Večer u nás jede televize, dobře se u ní žehlí, vyšívá a šlape na stepru

  superkarma: 0 06.08.2007, 11:31:21
 10. [10] tornado-lou [*]

  telku jsem dlouho nemeli a nijak nam nechybela, tv kartu do pocitace jsem koupili az loni pred olympiadou. sem tam si pustime zpravy a pritel kouka na sport. tim to tak zhruba konci. ted sem se prestala divat i na televizni zpravy, protoze uz i na CT stoji za pendrek. sice je natahli o 15minut, ale informaci nepribylo a uz i na CT se obejvuje takovy ten prvek ohromne bombasticnosti zprav, konentaru sousedu, kteri o veci nic nevi apod. nenene.

  na druhou stranu, myslim, ze v tv JSOU obcas veci, ktery stoji za to videt, ale vetsinou je davaji ve dve v noci, v patek v osum vecer nebo v utery dopoledne, takze je asi stejne neuvidim.

  superkarma: 0 06.08.2007, 11:26:10
 11. avatar
  [9] cmelda [*]

  muj je teleman Je schopen divat se snad i na zrneni. A ja trpim.

  superkarma: 0 06.08.2007, 10:55:22
 12. avatar
  [8] Ťapina [*]

  Nemáme televizi už několik let a vůbec mi nechybí.

  superkarma: 0 06.08.2007, 09:32:36
 13. [7] Asdareel [*]

  Televize a rozhlas jako kulisa mě opravdu netěší. Mám to v práci, kde kolegyni drnčí rádio od rána do večera, mám to doma. Jsem na to vysloveně alergický a nemám jak před tím utéct.

  superkarma: 0 06.08.2007, 09:20:18
 14. avatar
  [6] arjev [*]

  Televizní noviny - zprávy stačí max.2x týdně
  Jinak pořady pečlivě vybírám.
  Pokud bych se měla rozhodnout jestli si televizi koupit či ne,asi na 90% NE. Raději si přečtu knížku,je plno zajímavých časopisů.
  Moje tchýně u televize tráví celý den.Zapne ji u Snídaně s Novou a pomalu končí "státní hymnou".Přes den si u ní hodí šlofíčka,tluče špačky,poobědvá.Je hotový televizní maniak.V duchu asi lituje,že musí jít na WC.

  superkarma: 0 06.08.2007, 09:12:57
 15. avatar
  [5] Meander [*]

  Další věc, kterou nám moje šílená sestra zkazila konec dovolené. Přijela na chalupu a okamžitě tam začala vyřvávat televize.

  superkarma: 0 06.08.2007, 08:48:36
 16. avatar
  [4] Pentlička [*]

  V televizi si vybírám docela pečlivě, na co se budu koukat. Obvykle jsou to zprávy na ČT1. Na Nově mi vadí takové to - poslouchejte, co děsného vám teď řekneme. Jinak se koukám na Ordinaci v růžové zahradě a na Letiště, a to z toho důvodu, že u toho krásně relaxuju a můžu u toho plést. Co přímo nesnáším, to jsou tzv. "zábavné" pořady. asi nemám smysl pro humor, ale mně připadají nudné a trapné. Pokud jde o nějaký film, tak tomu většinou dám 10 minut, pokud mě nezaujme, tak vypínám. To se týká filmů, které jsem ještě neviděla. Na ty, které jsem už viděla, se nekoukám, nebaví mě, když vím, o co v tom půjde. Jediné, na co se dokážu kouknout víckrát, jsou některé pohádky o Vánocích. Takže televize u mě neběží moc často a rozhodně ne jako kulisa. Raději, než se dívat na něco nudného a blbého, si čtu. Čtení miluju.

  superkarma: 0 06.08.2007, 08:23:40
 17. avatar
  [3] jofiel [*]

  musim se priznat,, koukam se na Bydleni je hra a na Kultura.cz.. a vubec mi to neskodi ani nevadi, ba naopak Myslim, ze se diky selskemu rozumu nemusim zbavovat televize s pocitem, ze mi krade cas a ovlada me ,,volno"

  superkarma: 0 06.08.2007, 07:39:04
 18. avatar
  [2] Kachnička81 [*]

  Z TV zpráv mám deprese, to radši kouknu na večerníčka než na zprávy

  superkarma: 0 06.08.2007, 07:03:25
 19. avatar
  [1] vininka [*]

  Pokud se na telku vůbec dívám, což je velice zřídka, tak si programy vybírám...Ale pamatuju si, že když jsem byla doma s úplně malým miminkem, tak mi ta bedna hrála nepřetržitě celý den...

  superkarma: 0 06.08.2007, 06:41:10

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme