Novinky

telelot: Odstrašující příklad

Příspěvek od čtenářky s nickem telelot je poněkud odlišný od těch ostatních. Zejména díky přiloženým fotografiím míst, kam asi návštěvy moc nechodí. Ostatně posuďte samy.

Hezký „návštěvní“ den;-)

Posílám asi trošku jiný příběh než ostatní, historka to není moc veselá, ani ne tak pro inspiraci, jako spíš pro poučení a odstrašující příklad...

 Nezvané a protivné návštěvy vyřídím mezi dveřmi, po 10 minutách stání na chodbě to dojde i těm nejotrlejším... cha,cha, ale ty ostatní si užívám, jako malá jsem to totiž nezažila. Náš celý byt byl totiž místo, kam se mohlo jen ve výjimečných případech (rodina, doktor). Návštěvy k nám nechodily, asi věděly proč. Ale to jsem pochopila až jako starší, proč mi taťka vždycky říká: „Kdyby mě někdo hledal, nejsem doma“. Pro mamku byl totiž úklid a starost o domácnost španělskou vesnicí. Ne že by neuklízela vůbec, to ne, ale dávala si dost načas. Až když už nebylo z čeho jíst a do čeho se obléknout, tak se pustila do práce, bohužel velmi chaoticky a všechno naráz, takže nikdy nebylo hotové nic dokonce. Co jsem rozum brala, zapojovala do domácích prací i nás děti a postupně je na nás přesouvala, ale bez „ženské“ organizační ruky to pořád bylo stejně „hrozné“. Jak jsem ráda jezdila na letní tábory, na pobyty v ozdravovnách, chodila na návštěvy ke spolužákům... všude bylo čisto, uklizeno... Nikdy jsem si nemohla pozvat spolužačku domů, ale mamce to problém nedělalo, když za ní přišla kolegyně z práce, jen sesunula věci ze židle na zem a nabídla jí místo.. Hrozně jsem se styděla a bylo mi to líto.

 Tyhle nepříjemné zážitky z dětství mi stačily k tomu, abych já takové „trauma“ svým dětem nepřichystala. Sice to nijak extrémně nepřeháním, na bílou rukavičku to určitě není, ale nečekaná návštěva mě nevyvede z míry. Rodinné oslavy pořádáme v obýváku, kafe s kámoškou dáme v kuchyni a pokoj, kam nikdo nesmí, nemáme, ve 3+1 to dost dobře ani nejde;-)

A dětem, když už u nich v pokojíku o věci zakopávám, vyhrožuju, že jim pustím instruktážní video od babičky z bytu, na které se budou povinně dívat za trest. S přibývajícím věkem se totiž mamky chuť k domácím pracem nijak nezlepšila, naopak přidalo se sběratelství, takže po taťkovo smrti zaplnila byt 2+1 takovým způsobem, že odpad byl na 2 obrovské kontejnery (pro dokreslení přikládám fotky, ale nevím, jestli redakce bude mít „odvahu“ je zveřejnit...)

Už to nijak neřeším, mamce je 81 let, těžko se změní. Nezbývá mi než doufat, že na stará kolena nebudu po ní...;-)

zdraví telelot

Pozn.red.: Text nebyl redakčně upraven

linka

obv

_______________________

Jak vidíte, fotografie jsme zveřejnily, ale řeknu Vám, je to hrůza. Ono i když ji to člověk uklidí, za chvíli je to asi to samé, viďte?
Přeji Vám, ať nikdy nejste po ní a návštěvy se u vás cítí dobře.
Děkuji, že jste nepsala.
Pěkný den
Saša

Téma dnešního dne: Kam zvete návštěvy?

 • Kde si nejraději vypijete kávu s kámoškou a kde pořádáte rodinné oslavy?
 • Máte nějaký pokoj, kam nikdo nesmí?
 • Kde se cítíte nejlépe?
 • A jak tomu bylo ve vašem dětství?
 • Měli vaši rodiče nebo prarodiče nějaký pokoj, kam se smělo jen ve výjimečných případech?
 • Na jaké nejabsurdnější místo jste byla pozvána?
 • A co veselé historky?

Pište na redakční e-mail: redakce@zena-in.cz

Jedna z pisatelek obdrží pěkný, příznačný dárek: Kávu a sušenky. :)

susenky

   
03.04.2013 - Čtenářské příspěvky - autor: Alexandra Stušková

Komentáře:

 1. avatar
  [21] Milea [*]

  telelot — #20 aha, díky za info, asi jsem to přehlédla, že jste už toho odvezli více.

  Je to vážné hodně a pokud maminka nikam nechce a jen osočuje, obviňuje ostatní, že ji vše schovali,tak je jasné, že ten binec nevidí, vidí jen vás, že se ji tam motáte a vše ji naschvál schováváte. A co třeba psychologa/ložku pozvat domů. Neříkat ji to. Možná se dozví, proč to vlastně dělá.

  Ať to dopadne u vás jakkoliv, ať je to jen v dobrý prospěch všech:))Sml73

  superkarma: 0 04.04.2013, 09:35:42
 2. [20] telelot [*]

  Milea — #19 no, tenhle "malý odvar" je focen až pár měsíců PO ODVOZU 2 velkoobjemových kontejnerů a po zásahu deratizéra (cituji z protokolu: "nadměrným hromaděním odpadků jste zamořila byt broukem rusem domácím..."), souhlasím, že je to na psychologa, ale mamka nikam nepůjde (nejsem přece blázen). Že se kvůli tomu musela vystěhovat z bytu 2+1 to nevidí, to vyčítá nám, že nikdy nic nemůže najít také nepřičítá "bordelu", ale osočuje všechny okolo, že jí to sebrali, schovali... a tak si to užíváme....Sml80

  1. na komentář reaguje Milea — #21
  superkarma: 0 04.04.2013, 05:12:27
 3. avatar
  [19] Milea [*]

  O tom je pořád Po krk v odpadcích. Chorobné sběratelství. Jenže ti lidé prožili nějaké trauma, třeba z dětství nebo třeba úmrtí někoho blízkého a už to nějak sepne v hlavě jinak a odpadky se jen kupí. Nemusí to být jen odpadky, ale také nové věci. A trpí tím oni sami, i všichni co žijí ve společné domácnosti. To je na speciálního psychologa,nejen nemocná osoba, ale všichni by se tam měli sejít a promluvit si o tom...Doporučuji shlédnout. Dle fotek to je  ještě malý odvar, co teprve uvidíte! Sml73

  1. na komentář reaguje telelot — #20
  superkarma: 0 04.04.2013, 03:50:22
 4. avatar
  [18] Dudlajlama [*]

  Rikina — #17 No vidis, tak ja si to zase dovolila, protoze o puvodu veci, ktere nasla vyhozene venku, se dalo pochybovat a nedelam si iluzi, ze to nebylo semeniste hnusoby, plisni, roztocu atd. Do toho dve tri kocky v baraku, ktere se ji obcas na ten utvar vycuraly atd. Nebudu rozvadet, ale natolik mi na ni zalezi, ze jsem ji nechtela nechat ve spine.

  Ja jsem jina kapitola, mam rada rad, tim nechci rici, ze mame vypulirovanou domacnost, to urcite ne, ale lezet s knizkou uprostred bordelu bych nedokazala. Nejak lip se mi relaxuje a cte, kdyz kolem sebe nevidim hromady. Taky si vazim sveho ne zrovna lacineho obleceni a nenechala bych ho valet kam mi odpadne. Mam ale kuprikladu uchylku na ciste zastrizene okraje papiru, nesnesu je jentak zubate vytrzene z blokuSml57. Holt kazdy mame neco. A uz vubec to neznamena, ze se necitim dobre u kamaradek, ktere maji jiny zpusob vedeni domacnosti a panuje tam malebne chaoticke utulno.

  superkarma: 0 04.04.2013, 01:08:40
 5. [17] Rikina [*]

  Ono mít "naklizeno" - strašný výraz - je někdy taky extrém. Sml80 U mě by se teda jíst z podlahy nedalo. U mé matky taky ne. Ale upřímně řečeno to nikdy nebyla moje ctižádost, a ani po nikom nežádám, aby z podlahy jedl. Sml57 Podle mého náhledu má moje matka taky doma plno zbytečných věcí. Ale nedovolila bych si jí to tam "pročistit a vyházet" a stejně tak bych hodně nerada viděla, kdyby někdo chtěl pročišťovat moji domácnost podle jeho představ. Sml80 Pokud čurbes tvoří volně ložené předměty a nedostatek dekorativních serepetiček, tak by mě to neznepokojilo. Plíseň, špína, mastnota, zkažené jídlo, neumyté WC, to je jiná věc, to je důvod řešit. Ale takto vysloveně špinavou a zanedbanou domácnost jsem dosud nikdy neviděla naživo. Buď mám štěstí, nebo jiná měřítka. Sml80

  1. na komentář reaguje Dudlajlama — #18
  superkarma: 0 03.04.2013, 23:48:47
 6. [16] Trefa [*]

  Trefa:bydlim u babicky ktere je take vice jak 82let,ale na poradek vareni a prani vubec neni.vse delam za ni.a jeste dostanu casto vynadano.

  superkarma: 2 03.04.2013, 20:08:49
 7. [15] honzule8 [*]

  to je sílaSml23

  superkarma: 0 03.04.2013, 20:01:03
 8. avatar
  [14] Jindriska8 [*]

  Je to hrozné,ale to už nezměníš.Mojí mamce je 90 a má naklizeno.Sml22

  superkarma: 0 03.04.2013, 19:45:39
 9. [13] holčice [*]

  Tak to je tedy síla

  superkarma: 0 03.04.2013, 19:14:07
 10. avatar
  [12] Altamora [*]

  Nemám ráda naklizené domácnosti. Mám ráda domácnosti lidí, kteří mají nějakého tvůrčího koníčka. Svinčík je věc nemilá, ale urovnané třásně, dečičky a hlouposti na stěnách se mi taky nelíbí. Neuklízím kvůli návštěvám, ale kvůli sobě. (No, teď ani kvůli sobě, při rekonstrukci bych se uuklízela.)

  superkarma: 0 03.04.2013, 18:51:22
 11. [11] majka193 [*]

  to je tedy hrozný nepořádek,to bych nesnesla.Znám také kamarádku,která nerada uklízí,ale je nervově nemocná a tak ji někdy omlouvám,Jen vím jedno,že za ní v létě zajedu a vím,že když má doslova binec pomohu ji s úklidem.Čím jsem starší tak mi to vadí a dnes vím,že když ji pohrozím,že za ni nebudu chodit tak se snaží aby měla uklizeno,Maminku mám ,která má 84 let,ale může k ní přijít jakákoliv návštěva neohlášená,tak má vždy vzorně naklizeno.Měla jsem 3 děti a byla jsem zvyklá,že muselo být uklizeno i u nich v pokojíčku.Celý den jsem je nechala hrát s hračkama,ale večer když šli spát museli mít pokojík uklízený a nemusela jsem se obávat jakékoliv návštěvy v jakoukoliv hodinu.

  superkarma: 0 03.04.2013, 18:31:06
 12. avatar
  [10] ladouch [*]

  Tak to je hrozné, mojí mamce je 88, ale dalo by se u ní jíst z podlahy a nesnáší zbytečné věci, ty hned vyhazuje, je pravda, že s úklidem jí pomáháme, ale ještě v 83 letech si sama myla i okna. Má zase jiné mouchy, ale v tomhle je pořád stejná vždycky byla na pořádek.Sml22Sml22

  superkarma: 0 03.04.2013, 17:55:29
 13. avatar
  [9] Dudlajlama [*]

  Ty blaho, tak to je tedy sila. Prochazela jsem jako dite necim podobnym, ne tedy v takovem extremu, ale ani tak se nedalo mluvit o vzorne usporadane domacnosti. Odnesla jsem si z toho smysl pro poradek. Jak pises, neni to na bile rukavicky a ani to s nasi zveri nejde, neporadek a neusporadane a valejici se veci ale absolutne nesnasim. Muzu jit poslepu a vim kam pro co hrabnout. Sberatelske tendence na stara kolena zacala mit mamka taky. Sice ne az tak drasticke, ale parkrat jsme ji domacnost procistili a poklady vyhazeli, tak to vzdala. Sranda byla, ze mela ty sve nalezeniny pekne naklizene a srovnane. Tve fotky jsou tedy extra silaSml15

  superkarma: 0 03.04.2013, 17:35:51
 14. avatar
  [8] Allma [*]

  Jo a to jsou mladí lidé 33roků

  superkarma: 0 03.04.2013, 17:35:03
 15. avatar
  [7] Allma [*]

  Z něčeho podobného jsem se rozdýchývala nedávnoSml15 možná tam bylo o jednu hromádku prádla méně, ale toho nádobí o jeden servis vícSml15 a když mi uvařila kafe, tak jsem si udělala loktem místo na hrnek, ten byl čistýSml24

  superkarma: 0 03.04.2013, 17:34:05
 16. [6] dadma [*]

  Mojí sestře je 76 let a sice nemá až takový binec,ale krámů má v bytě také požehnaně.Jenže ona ani nechce, aby jí tam někdo cokoli uklidil.Občas jí donutím uklidit stůl a vyluxuji , umyji okna a vyměním záclony,ale na ostatní věci nesmím sáhnout.Že bych jí něco vyhodila  atd....Přitom v tom binci když něco hledá ,tak to stejně nenajde.

  superkarma: 0 03.04.2013, 17:28:58
 17. avatar
  [5] hubajda [*]

  jeste ze se to nededi sama moc dobre vim jake to je muj otec je to stejne

  superkarma: 0 03.04.2013, 17:19:32
 18. avatar
  [4] zsuzsika [*]

  je dobře,že si nezdědila po mamince nechuť k pořádkuSml22

  superkarma: 0 03.04.2013, 17:04:55
 19. avatar
  [3] kobližka [*]

  Tak to je teda "drsná krajina" Sml15Sml15Sml15

  superkarma: 0 03.04.2013, 16:58:46
 20. avatar
  [2] samecka [*]

  Smekám,dobrý článek a vy máte k tomu všemu zdravý přístup.Sml67

  superkarma: 1 03.04.2013, 16:58:35
 21. [1] denisa23 [*]

  To je tedy nepořádek.Znám to jen z televize,občas ukážou nějaký byt sběratele či sběratelky.Je dobře,že jste jiná.

  superkarma: 0 03.04.2013, 16:50:36

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme