Rodina

Těhotné ženy jsou v pražských porodnicích protizákonně diskriminovány

pregn

Fronty těhotných žen v pražských porodnicích v časných ranních hodinách začínají patřit k standardům prenatální péče. V pražském Podolí po každodenní registraci dvanácti žen na určitý termín porodu zavírá porodnice okénko a další čekající ženy přejíždějí narychlo jinam, v naději na registraci, která je jim umožněna pouze v jediný konkrétní den jejich těhotenství.

Těhotné si vcelku pochopitelně chtějí registrací zajistit jistotu, ale ta je pouze relativní. Pokud se v porodnici sejde více rodiček, mohou být i přes registraci odmítnuty. Pak musí v porodních bolestech cestovat po Praze a doufat, že je přijme jiná porodnice, nebo vyjíždět mimo Prahu a věřit, že neporodí v autě.

Situace si všimla už i mnohá média. Opomíjejí ale fakt, že těhotné ženy se stávají obětí protiprávní manipulace. Zákony říkají jasně, za jakých okolností může zdravotník pacienta odmítnout. Obecně to je možné v případě překročení kapacity zařízení, kdy pacientům hrozí nedostatečná péče. Ani v tom případě však porodnice nesmí nikdy odmítnout rodící ženu, tím spíš, má-li trvalé bydliště ve spádové oblasti porodnice. Např. oblíbená porodnice v Podolí by tak měla automaticky vyhovět všem ženám z některých částí Prahy 4.

Odmítnutím rodičky porodnice nejenže narušují její zákonné právo na volbu zdravotnického zařízení, ale riskují i občanskoprávní dohru. „Porodnice často posílají ženy do jiné porodnice s poukazem, že porod ještě neběží. Pokud se ale během cesty porod nečekaně zkomplikuje, hrozí porodnici občanskoprávní stíhání. Zdravotník, který ženu nepřijal a odeslal jinam, může být v krajním případě i stíhán podle trestního zákoníku pro ublížení na zdraví z nedbalosti, protože neposkytl potřebnou péči,“ vysvětluje Mgr. Kateřina Vítová, právnička spolupracující s o.s. Aperio. „Pokud porodnice vyžadují registraci v těhotenství s poukazem na svůj vnitřní řád, měly by vědět, že vnitřní řád nesmí zákonným předpisům odporovat, ani je obcházet.“

Přijmou mě, nebo pojedu jinam?

Řešení takové otázky cestou do porodnice může vést i k tomu, že porod začne váznout nebo se zkomplikuje. Stres a napětí totiž blokují přirozený průběh porodu, jak dokládají výzkumy.
Své o tom ví i Petra, která na webu Průvodce porodnicemi (www.aperio.cz/porodnictvi/pruvodce-porodnicemi) vzpomíná na svůj první porod. Do Podolí, kde byla registrována, přijela na počátku porodu. Proběhla všechna vyšetření a vyplnění formulářů, a pak jí lékař oznámil, že porodnice je plná: „Poslali mě domů se slovy, že až se to zhorší nebo odteče voda, ať si zavolám do Motola a dohodnu se tam s nimi. To bylo dost hrozné sdělení, zvlášť pro prvorodičku. Z ordinace jsem odcházela s pláčem.“ Jiné ženy registrované k porodu v Podolí dokonce při zdejším stop-stavu na doporučení zdravotníků přejíždějí mezi několika porodnicemi či jedou rodit mimo Prahu.

Co vedlo k tomu, že pražské porodnice praskají ve švech? „Problém je v systému porodnické péče, ačkoli svou roli hraje i babyboom. Řada žen z Prahy i středních Čech totiž považuje velké porodnice s moderním technickým vybavením a nákladnou péčí za nejbezpečnější místo pro porod. Přeplněné porodnice ale už mnoho bezpečí neposkytují - příkladem může být nedávný porod v sanitce před Bulovkou, která rodičku odmítla přijmout. Na druhou stranu se ministerstvo zdravotnictví zdráhá umožnit fungování porodních domů, kde by se zdravým rodičkám dostalo stejně bezpečné, ale efektivnější a osobnější péče,“ uvádí Eliška Kodyšová z o.s. Aperio. Sdružení je s nastávajícími rodiči i s porodnicemi v úzkém kontaktu prostřednictvím nejen internetového Průvodce porodnicemi, ale i internetové poradny.

Nezbývá než se ptát, jak budou situaci skutečně řešit odpovědné orgány. Ministerstvo zdravotnictví se dosud otevřené diskusi o českém porodnictví bránilo. Přinese nová vláda i nové řešení problému registrací?

   
18.06.2010 - Těhotenství a porod - autor: Tisková zpráva APERIO

Komentáře:

 1. avatar
  [12] oalison [*]

  Když to tak všude poslouchám a čtu, tady aby se člověk bál otěhotnětSml80

  superkarma: 0 10.08.2010, 09:55:04
 2. avatar
  [11] oalison [*]

  Když to tak všude poslouchám a čtu, tady aby se člověk bál otěhotnětSml80

  superkarma: 0 10.08.2010, 09:55:03
 3. avatar
  [10] Eva_CZ [*]

  kareta — #9 Sml22Sml30Sml30Sml30Sml30Sml30

  superkarma: 0 18.06.2010, 18:44:48
 4. avatar
  [9] kareta [*]

  Živě si představuji, jak po praze jezdí v taxicích a sanitách rodící ženy a v každé porodnici se vymlouvají, že mají plno...to je jako z nějakéo filmu Woody AllenaSml54

  1. na komentář reaguje Eva_Fl — #10
  superkarma: 0 18.06.2010, 16:33:26
 5. avatar
  [8] Baraka [*]

  Je zajímavé, že pokud jde o domácí porody tak je spousta lidí proti, jak je to nebezpečné a kdoví co, ale převážení rodící ženy po hlavním městě je asi lepší a bezpečnější - no nechápu

  superkarma: 1 18.06.2010, 15:57:46
 6. avatar
  [7] JankaAnna [*]

  trvalé bydliště mám v Praze. Ale už od plánovaného těhotenství jsme měla jasno v tom, že v Praze rozhodně rodit nechci. Přečetla jsem si dost (skutečně dost) recenzí a názorů rodiček (Aperio má výborné stránky) a můj všeobecný názor byl "továrny na děti". Chtěla jsem si porod užít, prožít si tu chvíli, kdy budu rodit své první dítě, kdy bude rodit i manžel se mnou a budeme na to mít tolik času, kolik bude příroda chtít. Což v kterékoli porodnici v Praze je science-fiction. Nedovedu si představit, že bych rodila na chodbě jen v boxu z paravánů, kde mi do rozkroku bude koukat kdokoli, kdo půjde kolem... Byla jsem se kouknout ve třech porodnicích a to v 11tt, abych se zaregistrovala. V jedné porodnici dokonce chtěli poplatek a to i přesto, že v případě, že v danou chvíli budou mít plno a odmítnou mě (nevratný poplatek). Rodili jsme v Hořovicích a všichni tři jsme byli neuvěřitelně spokojení:). Dokonalý přístup a perfektní péče sester a lékařů. U všech vyšetření maličkého jsem byla s ním, protože jsem prostě chtěla a ač mi lékaři sdělili, že to tak nedělají, já pouze řekla, že tam prostě chci být a tak jsem byla. Žádné křivé a udivené nebo opovrhující pohledy, prostě jen "ano, tak pojďte".

  Takže tak trošku jsem si k této problematice také čichla. Porod je sice přirozená věc, ale není to nic banálního a všedního... není tedy ani důvod, proč bychom do toho měly být jako rodící matky tlačeny. Všechny máme právo na bezpečný a klidný porod a tak pokud je to jen trošičku možné, jeďte porodit své dítě někam, kde nebudete jen jednou z mnoha, ale kde vám každé ráno podá ošetřující lékař ruku a vaše maličké, tak jako maličké i ostatních maminek na pokoji, si pochová:)

  Přeji všem tak perfektní přístup a pocit z porodu a po porodu v porodnici, jaký jsme měli my:)

  superkarma: 0 18.06.2010, 14:53:18
 7. avatar
  [6] Vivian [*]

  Rodit v Praze je dnes dobrodružství.

  Já byla od 14. týdne registrovaná v Podolí, ale když pak začal porod a já tam volala, jestli můžu přijet, tak mi řekli, že mají plno a ať jedu do Motola nebo do Krče (ze StřížkovaSml28). No tak jsme si zavolali taxíka a jeli, nicméně byl všední den ráno, takže jsme zůstali stát v zácpě v Holešovičkách a já s odtékající vodou přemýšlela, jaký to asi je, když u porodu asistuje taxikářSml54 Tak jsme zavolali RZP, která pro nás přijela a zamířila s námi k Apolináři (Bulovka byla zavřená), kde byli strašně naštvaní, že prý mají plno a jak to, že to dispečink RZS neví a klidně jim přiveze porod... No ale aspoň se uvolili mě vyšetřit, a při tom zjistili, že plodová voda je zkalená a dítě je v ohrožení, takže mě naštěstí přijali, ač jsem u nich neměla registraci a ač měli plno... a všechno nakonec i přes komplikace dobře dopadlo, ačkoliv jejich péče tedy - až na výjimky - nebyla nic extra, o přístupu k člověku nemluvě (opět až na výjimky)...

  superkarma: 0 18.06.2010, 13:06:24
 8. avatar
  [5] Lukáš Čejka [*]

  Eliza — #4 klidek, to je jen nejaka selfpromo porodnich bab Sml54

  superkarma: 0 18.06.2010, 11:50:46
 9. avatar
  [4] Eliza [*]

  Já nějak úplně nechápu, jak to tedy mají ty porodnice řešit. Kde nic není ani čert nebere, jak to mají řešit, když nemají místo? Pokud rodičku pošlou jinam-je to špatně, pokud jí nechají na chodbě-je to špatně, kdyby jí dali na skládací lehátko- je to špatně. To mají v Podolí vyhodit komplikovaný případ s poukazem, že ta paní bez komplikací má registraci? Sml80 Miluju lidi kteří upozurňují na problémy, ale řešení nenabídnou.

  Problém je podle mě spíš v komunikaci. Nebylo by řešením přesunout některé úředníky do reality života a zajistit komunikaci na úrovni, aby formuláře s informacemi typu jméno, datum narození atd. nemusely vyplňovat přetížené setry? Zatím jsem nerodila, ale při představě že na mě nebudou mít čas ani sestry ani lékaři bych do Podolí nešla ani za zlaté prase. Nejhorší je že ze stresu vznikají chyby a to že se na mě šklebila sestra přežiju snáz, než když splete injekce. Sml80Sml79

  1. na komentář reaguje Lukáš Čejka — #5
  superkarma: 0 18.06.2010, 09:57:54
 10. avatar
  [3] kuzle [*]

  nastesti jsem nikdy nemela potrebu rodit v Praze, ac v ni bydlim Sml67 takze jsem do fronty nemusela, v Rakovnicke porodnici bylo pokazde mista dost a personal super Sml59

  superkarma: 0 18.06.2010, 08:34:25
 11. avatar
  [2] kareta [*]

  už jsem o tom četla, je to padlé na hlavu. Sml54

  superkarma: 0 18.06.2010, 07:07:52
 12. avatar
  [1] Eva_CZ [*]

  Sml31 kristepane

  superkarma: 0 18.06.2010, 01:19:34

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme