Rodina

Těhotná vegetariánka

Slovo vegetarián pochází z latinského vegetus čili "plný života". Toto slovo vzniklo asi v 18. století, kdy se začal ve větší míře propagovat tento životní postoj.
Vegetariánství představuje komplexní životní styl zaměřený na péči o zdraví bezmasou stravou, abstinentstvím, nekuřáctvím, sportem a duševní "hygienou".

Dva hlavní důvody, proč se lidé stávají vegetariány:

- zřeknutí se masa pro jeho údajné negativní účinky jak na tělesnou, tak i duševní složku člověka. Odpůrci masité stravy udávají, že maso v potravě způsobuje zvýšený výskyt onemocnění, jako jsou vysoká hladina cholesterolu, dna, nádory, artrózu, dále větší agresivitu, neschopností přizpůsobovat se novým situacím, zvýšenou únavou a další faktory duševní nepohody,
- zřeknutí se masa v důsledku soucítění se zvířaty a odmítání požívání masa na úkor života jiných živých bytostí.

Vegetariánství se dále dělí na:

Laktoovovegetariánství
Odmítání jakéhokoliv masa, dále alkoholu, tabáku, někdy i bílého cukru a bílé mouky. Zastánci dávají přednost živočišnému mléku a mléčným výrobkům, vejcím a vaječným výrobkům.

Laktovegetariánství
Podoba s laktovegetariánstvím, ovšem s vyloučením vajec ve stravě.

Veganství
Konzumace stravy pouze rostlinného původu, žádné maso, žádná vejce, žádné mléko a mléčné výrobky. Někteří odmítají med či kvasnice.

Vitariánství
Obdoba veganství, ale vše se konzumuje v syrovém stavu, tedy bez vaření pečení a smažení.

Fruitariánství
Extrémní stravovací režimem, který spočívá v konzumaci syrového ovoce.

Těhotná, která nepřijímá masitá jídla, musí svoji stravu upravit tak, aby měla zabezpečený dostatečný příjem bílkovin, vitaminů, železa a vápníku, aby byly pokryty potřeby její i plodu.

Doplňkovými zdroji proteinů jsou luštěniny (čočka, hrách, fazole), sója, obilí, vajíčka a ryby. Zvýší se spotřeba mléka (odstředěného nebo nízkotučného) a mléčných výrobků (tvarohu, sýrů, jogurtů apod.), které obsahují vápník, vitaminy B6 a D. Zvýší se spotřeba listové zeleniny. Takovou úpravou stravy nebude však dostatečně zajištěn příjem vitaminu B12, který je obsažen v živočišných masných produktech. Proto je třeba užívat přídatné dávky vitaminu B12.

Těhotné, které nekonzumují mléko a mléčné výrobky, musí zvýšit podíl náhradních zdrojů proteinů včetně celozrnných pekařských výrobků s obsahem semen a obilí, včetně kukuřice. Přísun vitaminů B6, B12 a D zajistí tabletami, stejně jako železa a vápníku.

MUDr. Antonín Pařízek, CSc.  a Ivana Ašenbrenerová  

      
   
20.01.2004 - Těhotenství a porod - autor: Odborný článek

Další příspěvky

Komentáře:

 1. [74] onohlo [*]

  zajímavý článek

  superkarma: 0 20.03.2013, 11:46:46
 2. avatar
  [72] Fifinka [*]

  Exupery: podívej, tak jinak..Ty jsi o tom slyšela pouze z vyprávění, pro nikoho takovýho vařit nemusíš a nemusela jsi..Tvoje vegetariánství je Tvoje věc, Tvoje volba a já Ti ji přece nikde neupírám...zatímco alergie na potraviny a tudíž nemožnost některé potraviny běžně komzumovat jaksi volba těch lidí není , to je prostě nutnost, protože u některých lidí následuje anafylaktický šok a to třeba jen po stopovém množství dané potraviny , což je stav, kdy dotyčný umřít může..tady prostě žádná volba není, když chce být dotyčný bez potíží. Ten dotyčný JE nemocný, to není jeho žádná alternativa (či jak tomu mám říkat), že se takhle MUSÍ stravovat. TO se prostě s vegetariánstvím NEDÁ srovnávat a ani to tu nikdo snad nesrovnává, nebo snad jo ?

  Podívej, já nevím, jak silnou alergii na tu mrkev má, já prostě vím, že se tomu dá vyhnout a když tedy ví, že mrkev má silnou, tak bych ji prostě nepoužívala vůbec, to mi přijde logické, Tobě ne? Tak jako třeba my prakticky nepoužíváme celer a jiné věci. Většina rodin, co já znám, tak tam, kde se u jednoho člena (a to zejména, pokud jde o děti) změnil jídelníček kvůli potravin.alergiím, tak tam změnila jídelníek celá rodina..já nevím, jak dlouho to má Tvůj kolega prokázáno, zda již od dětství, ale často to takhle funguje a ty rodiny si prostě zvyknout musej..stejně většina rodičů má alergie taky, takže ani jim to neuškodí..
  Navíc, jaksi stále nechápu, když má těch alergií tolik, že není vybaven pohotovostním balíčkem alergika? Proč musel skončit až na hospitalizaci, aha? Při desítkách hodin přímo s postiženým jsi tohle přece pochytit mohla, ne ? A nebo snad neeee? Že by to bylo to, co píšu?..že jsem u toho nebyla jsem u toho, ani Ty jsi u toho nebyla, aha?

  Používám snad pro divné argumenty? Asi jo, no..ale snažím se alespoň držet tématu..neboť to Tvoje HIV mi taky přijde jako divný argument

  Abych to uzavřela: Termínu "to bych snad umřela" bych se tu radši vyhnula velkým obloukem i když jasněže chápu, že to je myšleno nedoslovně..

  superkarma: 0 23.01.2004, 23:54:41
 3. avatar
  [71] Exupery [*]

  Fifinka: No to asi fakt cenu nemá. Nepovídal mi to někdo z druhý ruky, bavili jsme se o tom dohromady za ty roky už pár desítek hodin přímos postiženým. že já bych "uřela" nebylo samozřejmě myšlený tak, že bych doopravdy zemřela. Ale vzhledem k mému vegetariánství by to prostě pro mě byl mnohem větší problém, než pro jiný lidi, to je ti snad jasný, ne?lKdyby mu jeho máma nevařila nic, na co je alergickej za syrova ani ve vařený formě, tak by se teda moc nenajedl, nehledě, že tou radou aby to jeho máma nevařila, si sama odporuješ.
  A abych tu náhodou mým postojem k jedné alergii nepolekala přítomné alergičky se opravdu zabejvat nehodlám, snad má každej svůj rozum a ví, co mu jak vadí. To je jako kdybych tady napsala, že kdyby mi potvrdili HIV, tak se sesypu, a ty bys mi vynadala, že jsem vylekala jiný HIV pozitivní

  superkarma: 0 23.01.2004, 18:01:42
 4. avatar
  [70] Fifinka [*]

  Nikita: anonym č.68 má pravdu..tohle fakt není jen tak nějaký malý problém, hlavně třeba ty léky a bílek! Maž na alergologii/imunologii -většinou to je jedno oddělení a též oddělení, ten dr. se tam jmenuje alergolog/imunolog (to je pro anonyma č.68). Nenechávej to být jen tak, rozhodně to chce testy a podle toho, co Ti lékař zjistí, Ti pak uvidí co a jak dál..všechny reakce, které jsi zatím jen vypozorovala mu řekni, napiš si je před na papírek, než tam půjdeš.

  superkarma: 0 23.01.2004, 08:48:02
 5. avatar
  [69] Fifinka [*]

  Exupery:
  Hele, to nemá cenu.. Takovýty řeči typu JPP (jeden kolega povídal) už neřeším, kdo ví, jak to všechno bylo, nebyla jsi u toho, nevíš, jestli kolega nebyl po fyzické zátěži, tam jsou pak ty reakce horší atd..
  Nevím, proč jeho maminka vůbec mrkev v kuchyni používá, když na to je alergie..nevím jestli tu mrkev měl prokázanou už před touto situací atd..
  Nikdo neříká, že alergikům jejich přehnané reakce přece nevadí..ale napsat, "to bych asi umřela"..to mi jaksi nesedne...víš vůbec, kolik alergiků si to tady přečte a jak jim při tom je?

  superkarma: 0 23.01.2004, 08:42:18
 6. avatar
  [66] Exupery [*]

  Fifinka: Opravdu toho vím o jakýchkoli alergiích málo, nicméně s kolegou už nějakou dobu pracuju a vím přesně, co jí a co ne. A je to tak, jak jsem řekla. Z ovoce a zeleniny za syrova může pouze citron, česnek a cibuli. Jahody může mražený. Stalo se mu, že maminka do něčeho dala mrkev a přestože samozřejmě o jeho alegii ví dost, doba vaření nestačila a kolegu odvezli, páč se začal dusit. Nevím co je zmateného na tom, že jsem si posteskla, že mít alergii tohoto druhu by konkrétně pro mě byla nepředstavitelná hrůza, protože prostě přesně tyhle věci mi nejvíc chutnají. A syrový. Navíc vitaminy začnou mizet okamžitě po nakrájení toho ovoce nebo zeleniny, natož pak ho spařit. Ale netvrdím, že všechny zmizí. A i kdyby, máme tablety. Prostě jsem akorát chtěla říct, že takováhle alergie by mi vadila nejvíc ze všech.

  superkarma: 0 22.01.2004, 11:14:21
 7. avatar
  [65] Fifinka [*]

  Exupery: prosím Tě, vidím, že o alergiích na potraviny toho moc nevíš...takže, pokud je pan kolega alergický na syrové ovoce, některým alergikům stačí pouze ovoce oloupat (alergeny jsou nejvíce pod slupkou), někomu vadí i oloupané ovoce, tam pak u někoho stačí ovoce hodit na pár minut do vařící vody - to jsou prostě dvě alternativy, jak do sebe vitamíny dostat...někomu samozřejmě vadí jen určitý druh určitého ovoce - například jablka: někomu vadí třeba jen kyselá, ostatní jíst může a to i se slupkou atd...
  Já neříkám, že život s alergií na potraviny je lehký, to rozhodně není, ale to co jsi tu vytvořila v minulém příspěvku je doooost zmatečné a zavádějící....takhle vážně ne Většina silných potravin. alergiků ví, jak na tom je a ví, že se tedy nemohou stravovat ve veřejných zařízeních..jako ty preferuješ styl vegetariánů (k tomu se vyjadřovat nebudu), tak i oni se přizpůsobili a vědí co mohou a co nemohou...v případě, že svoji dietu nedodržují, tak vědí, co je čeká (vyrážka, otoky, dýchací obtíže, v tom nejhorším případě anafylaktický šok).
  Exupery: stačí, nebo mám pokračovat dále v přednášce?

  superkarma: 0 21.01.2004, 16:57:43

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. avatar
  [64] Exupery [*]

  Ťapina: Každopádně se tak někdo stravuje dlouhý roky a nic mu není a je zdravej a to považuju nejdůležitější. Já bych to ale nevydržela. Bez vajec a mlíka jo, ale sýry a kysaný mléčný výrobky bych neoželela
  Když tu holky mluvili o těch alergiích... mám kolegu a ten je alergickej na všechno syrový ovoce i zeleninu a na ořechy. To bych snad umřela, vždyť mu musí chybět snad všechny vitamíny. Tedy pardon, na všechno alergickej není, může cibuli česnek a citrón. To je na takovej chutnej salátek

  superkarma: 0 21.01.2004, 15:26:06
 2. avatar
  [63] Ťapina [*]

  Exupery: Exupery: Právě že všechny esenciální aminokyseliny v tady dostupných rostlinách nejsou, určitě ne v dostatečném množství (taky nemůžeš za den sníst deset kilo rostlin). Býložravcům je tvoří mikrobi, vegani mají smůlu.

  superkarma: 0 21.01.2004, 14:28:41
 3. avatar
  [62] Exupery [*]

  Bílek je čistá bílkovina, proto těch 100%, neznamená to, že je to kvalitnější bílkovina. Pokud vím, tak esenciální aminokyseliny jsou va každé rostlinném zdroji bílkovin jiné a tudíž když je člověk kombinuje a střídá, má i vegan dostatek. Ale veganství se mi zdá taky extrémní, myslím, že třeba B12 jim určitě chybí.

  superkarma: 0 21.01.2004, 13:34:10
 4. avatar
  [61] Fifinka [*]

  Nikita: Jak to myslíš, že ASI ten bílek..? To nemáš testy na potraviny udělané?

  superkarma: 0 21.01.2004, 12:52:27
 5. avatar
  [57] Ťapina [*]

  D.: Anorektičky taky na sobě nepociťujou žádné problémy a myslí si, že okolí vidí problémy tam, kde nejsou

  superkarma: 0 20.01.2004, 23:07:48
 6. avatar
  [42] Exupery [*]

  Anonym: Já netvrdím, že nemáme jíst ryby. Jenom jsem reagovala na Luciš, která psala, že si myslí, že neonatologovi by se vynechání ryb v těhotenství nemuselo líbit. Myslím, že ryby jsou asi celkem zdravý. Ale pro mě je stejně mrtvola. A dobrej zdroj vápníku znám Třeba nať petržele, v salátu Tabuleh jí sním klidně 15 dkg na posezení a taky sušený meruňky. Mléčný výrobky fakt zahleňujou, proto bych je nejdla, kdybych třeba někdy náhodou dostala kašel nebo rýmu. Jinak jich jím hodně.
  sarobrou:Rozhodne jsem myslela, jestli bude chtít jíst mrtvý zvířata, jinak samozřejmě nedám malýmu dítěti a na výběr z brambůrků a čokolády.
  Žábina: Ano, každá těhotná rozhoduje před narozením za svoje dítě, i já to budu dělat. Myslím že je mnohem nezdravější jíst v těhotenství maso denně, než jednou za měsíc, myslím že moje strava je nadprůměrně zdravá, když to srovnám s tím, co vidím okolo sebe a taky když se na sebe podívám. 10 piv vypiju, ale je to už dost, většinou ne. Ale jinak 5 ks zvládám tak 2x týdně. Až budu čekat dítě, tak možná nezačnu jíst uzeniny jako většina těhotnejch, ale pivo pít nebudu.

  superkarma: 0 20.01.2004, 15:36:35
 7. avatar
  [41] Fifinka [*]

  Luciš: milá Luciš, co by mi řekl pediatr a neonatolog je mi celkem fuk..a možná by mi to i schválili..důležité je to, co mi řekne alergolog a dobrý alergolog by matce, čekající potencionálního alergika řekl, že ryby v těhotenství nejíst..když mi nevěříš , podívej se prosím sem:http://www.zena-in.cz/fotoalba/fotografie.asp?uzi_id=11062&bezp=&album=1186&foto=22765&nazev=fotohkzelsxxbf22765.jpg
  (je to článek z páteční mladé fronty)

  Luciš, je JEDNO, jestli matka má či nemá sama alergii na rybu! Ona ta matka nemusí být sama vůbec alergická-může být alergický "jen" otec dítěte...a to vůbec ne na rybu, může mít jen třeba pyly...a UŽ by to matka jíst neměla!!

  Exupery: hele, to nebylo nic proti vegetariánům...jen reaguji na ryby v těhotenství a potencionální zátěž dítěte...

  superkarma: 0 20.01.2004, 15:27:26
 8. avatar
  [40] Žábina [*]

  Exupery: Ano správně, tvoje dítě ať se rozhodne až bude brát rozum...ale ne aby jsi ty za něj rozhodla, až ho budeš čekat....
  ad31) Ty vypiješ 10 piv za večer ?

  superkarma: 0 20.01.2004, 15:21:01
 9. avatar
  [39] sarobrouk [*]

  Ať se rozhodne? Syn mého přítele se rozhodl jíst jenom sladkosti a brambůrky. Občas ďobne do řízku, občas do brambor, občas sní trošku polévky. A vypadá jak chodící kostřička. Člověk by řekl, že se po sladkostech a přepálených branbůrkách tloustne.

  superkarma: 0 20.01.2004, 15:09:41
 10. avatar
  [37] Exupery [*]

  Fifinka: Alergika nemáme v příbuzenstvu široko daleko, ani z strany. jak říkám, jsem zdravá jako řípa. Asi to bude tím pivem
  Luciš: Pokud to vezměš tak nějak podle přírody, tak jsme vnitrozemci ryby asi nemusí nutně bejt na našem jídelníčku. No uvidíme chtěla bych tak do roka otěhotnět, tak vám pak dám vědět. Třeba pak v těhotenství dostanu tak neodolatelnou chuť na maso, že si holt dám. V tom bych asi pak viděla, že si holt tělo něco žádá, ale když ne, tak nic. pamatuju si jak když jsem byla malá, bylo pro mě utrpení jíst maso, vůbec jsem to nechtěla atak to prej má většina dětí, ale pak se to přeučí. To moc přirozený není, takže moje dítě ať se rozhodne až začne brát rozum.

  superkarma: 0 20.01.2004, 14:49:48
 11. avatar
  [35] Ťapina [*]

  Exupery: To bude tím výživným pivem Jenže toho budeš muset v těhotenství nechat

  superkarma: 0 20.01.2004, 14:23:09
 12. avatar
  [33] Fifinka [*]

  Luciš: POZOR!!!! Ryby )mořské plody) v těhotenství - žena, čekající potencionálního alergika URČITĚ NENENENENENEjíst!

  superkarma: 0 20.01.2004, 14:21:26
 13. avatar
  [32] Exupery [*]

  Žábina: Tak to máš teda pravdu, to nepopírám. Ale je možný, že zajíci se v jejich zaječí škole učí, že oni jsou zajíci a my všichni ostatní zvířata.

  superkarma: 0 20.01.2004, 14:20:29
 14. avatar
  [31] Exupery [*]

  emmm: Je to tak ja jsem byla od 19 do 25 fakt striktní, pak jsem začala občas sem tam jíst kuře třeba abych neurážela soustavně hostitele. Ale třeba k přítelově babičce si stejně vždycky navařím s sebou s¨voje jídlo, musí to holt nějak překousnout, páč to, co jsem tam viděla den před tím živý, prostě nesním ani ze slušnosti. Takže maso téměř nejím asi 12 let, ještě nikdy jsem neměla pracovní neschopnost, rýmu mám jednou za dva roky, když vypiju večer 10piv, tak je mi druhý den dobře a navíc jsem štíhlá a vypadám mnohem mladší než jsem.
  Takže Ťapi, já tvojí teorii věřím, ale nemyslíš, že by se za tu dobu už ty nepříznivý účinky mého životního stylu měly trochu projevit? Ale co třeba se projeví, dostanu ve 105 letech rakovinu plic z kouření
  Luciš: Vždyť píšu, že 1x - 2x za měsíc to kuře sním. Ryby mi moc nechutnají, ale sem tam se přemůžu, páč je mi jich míň líto než kuřat.

  superkarma: 0 20.01.2004, 14:18:27
 15. avatar
  [30] Žábina [*]

  Exupery: Říkej si co chceš, ale lidi jsou prostě lidi a zvířata zase zvířata...

  superkarma: 0 20.01.2004, 14:14:07
 16. avatar
  [27] Ťapina [*]

  Exupery: To by těch červů muselo bejt Vypěstuj si véééélkej bachor a osaď si ho kulturní mikroflórou, akorát ta postava už nebude nic moc

  superkarma: 0 20.01.2004, 14:02:36
 17. avatar
  [25] Exupery [*]

  Ťapina: Masožravec bere i rostlinnou část ze zvířat, já holt budu brát tu zvířecí z rostlin. Pohnojím si salát třeba koňským hnojem a nebudu se koukat do třešní. A jelikož je v každý červ ...

  superkarma: 0 20.01.2004, 13:58:00
 18. avatar
  [24] Exupery [*]

  Žábina: Dřív myslím třeba mojí babičku a prababičku. Prababička nebyla skoro nikdy u doktora a dožila se 97 a mojí babi je 94.
  A co je vlastně úchylnýho na srvnání lidskýho a zvířecího masa? Některý kultury ho jedli. Je to prostě obyčejný maso ze savce. Akorát lidi si myslí, že jsou něco víc. Když řeknu, že je mi těch zvířat líto a nebudu to jíst, často dostanu odpověď, že co jako, že jsou ty zvířata k tomu určený a to tedy ospravedlňuje jejich zabíjení a nemá mi jich bejt líto. To by se taky mohla vyčlenit skupina lidí určenejch na porážku a tím by to bylo v pohodě, ne? Když jsou na to určený? To jsou celkem slabý argumenty.

  superkarma: 0 20.01.2004, 13:54:39
 19. avatar
  [23] Žábina [*]

  Exupery: A tobě připadali dřív lidi nějak zdravější? Mě tedy ne, kdo se dožil 40, mohl si vyskakovat, děti běžně umíraly po pár letech života....to mi nepřipadá jako moc dobré porovnání..
  A srovnávat lidské maso se zvířecím, to mi přijde úplně úchylný....

  superkarma: 0 20.01.2004, 13:22:37
 20. avatar
  [22] Ťapina [*]

  Exupery: Boháči dostávali dnu, protože jedli moc zvěřiny Právě, aspoň jednou v týdnu to to maso chce. Trakt masožravce je jiný, protože oni zas berou rostlinnou složku ze zvířat, my máme prostě trakt všežravecký, máme jíst obojí.

  superkarma: 0 20.01.2004, 13:16:41
 21. avatar
  [21] Exupery [*]

  Ťapina: Ale trávicí trakt masožravce taky vypadá jinak než náš. Nejpodobnější je prý nějaký opici, která maso jí maso ve vyjímečnejch případech. Jako já Co vím od různej babiček, tak dřív jedli maso jednou v týdnu, někdy ani to ne. Víckrát ho jedli bohatší a ti nakonec dostali dnu. Mě prostě přijde, že jíst savce je pro mě kanibalismus, to můžu jíst rovnou lidi, nebude to asi velekej rozdíl. Některejch by mi určitě bylo i míň líto než chudáka prasete o kterým kdekdo tvrdí jak jsme si s ním podobní. Třeba v tom všežravectví.

  superkarma: 0 20.01.2004, 13:14:08
 22. avatar
  [20] Ťapina [*]

  Exupery: Víš, možná člověk není všežravec od počátku, ale teď jo. Trávicí trakt býložravců vypadá podstatně jinak než náš a umožňuje jim strávit mnohem víc živočišné bílkoviny(mikrobiální a velice hodnotné, tráví mikroby, které si "chovají" v bachoru nebo slepém střevě), než si kdo umí představit. Ve Výživě zvířat nám dávali takové přirovnání, že kráva stráví denně tolik živočišného proteinu, jako kdyby sežrala německého ovčáka. Proto se může živit jenom rostlinama a to člověk nikdy nedokáže. Žádné zvíře se neživí JEN rostlinnou složkou nebo JEN živočišnou, všichni se živí mixem, jenom jim příroda dala možnost jinými cestami si k tomu mixu přijít. Nechci ti mluvit do tvého stylu života, jez si tak, jak se cítíš dobře, jen jsem chtěla upozornit, že když si někdo řekne "já budu jíst jenom rostlinky, býložravci to dělají taky a jak jsou spokojení", tak nemá pravdu.

  superkarma: 0 20.01.2004, 11:52:47
 23. avatar
  [18] Exupery [*]

  Netvrdím o sobě, že jsem vegetariánka, už proto, že alkoholu a někdy ani cigaret se nezříkám. Tak jednou za 14 dní sním kousek kuřete. Dřív jsem byla několik let striktní vegetarián. Každopádně je mi 32 a ještě mi nikdo nehádal víc jak 25, nemám závratě a ni nejsem unavená, ani žádný jiný problémy. Navíc si nemyslím, že člověk je od počátku všežravec. Až budu jednou těhotná, tak si naopak myslím, že po vypuštění alkoholu bude moje strava ukázková. A nutit se do masa je nesmysl, protože při představě, že jím savce, se mi okamžitě zvedne žaludek a savec by byl za 5 minut venku. To bych asi miminu moc nepomohla. A ještě ten stres z toho.

  superkarma: 0 20.01.2004, 11:31:06
 24. avatar
  [17] Fifinka [*]

  Se mnou pan dr. Pařízek či redakce nemluví??

  emma: no to je ale hrozně problematické, já nejsem zdravotník, nejsem dietář, nic...mám něco k tomu nascenované na albech, tady: http://www.zena-in.cz/fotoalba/fotografie.asp?uzi_id=11062&bezp=&album=1186&foto=22765&nazev=fotohkzelsxxbf22765.jpg nebo na netu to bylo tady:

  http://zdravi.idnes.cz/zdravi.asp?r=zdravi&c=A040118_210159_zdravi_pol

  víc info by Ti měl dát Tvůj alergolog...ovšem..víme, že praxe je jiná, že na to pečou...

  superkarma: 0 20.01.2004, 11:09:14
 25. avatar
  [13] Žábina [*]

  Hedvika: Neodsuzovala bych je, ať si ničí vlastní tělo, ale rozhodovat za někoho jiného´/dítě/ kdo se nemůže bránit, to je na ...

  superkarma: 0 20.01.2004, 09:58:50
 26. avatar
  [10] kacaba [*]

  Ja vim, ze to bude asi slovo do pranice, ale ja mam k k pohnutkam vegetarianu trosku skepsi od te doby, co jsem jako blby teenager byla rok militantni vegetarianka. Porad jsem rodice stvala tim, jak jsem jedla POUZE mnou spezialne upravene fazole apod. a ridila se heslem: "tekutou stravu kousat a pevnou stravu pit". Doslo to tak daleko, ze na jednou kulturnim zajezde, kde vsichni krome nasich byli nad 60, pri obede v restauraci vsichni (i vetke duchodkyne) uz skoncili s rizkem a ja byla stale u polevky A motiv mych snaz? Zcela prozaicky - shodit baby spek. Ale nikomu bych to za zivy svet nepriznala.

  superkarma: 0 20.01.2004, 09:46:17
 27. avatar
  [7] emma [*]

  připojuji se k aninas. podle mě jsou rostlinné proteiny vždy jen "náhražkou" těch živočišných. nicméně, pokud už teda žena v těhotenství odmítne jíst maso, měla by svůj jídelníček sestavovat přepečlivě!

  Fif: napiš o té stravě nějaké články. mě by to hroozně zajímalo a my, budoucí těhotné, bysme si to hezky našli, až budeme čekat mimi! to by bylo mooooc fajn!

  superkarma: 0 20.01.2004, 09:11:52
 28. avatar
  [6] Žábina [*]

  Každá těhotná by měla převzít za své dítě odpovědnost už před narozením....souhlas s aninas ...

  superkarma: 0 20.01.2004, 08:43:49
 29. avatar
  [3] aninas [*]

  Clanek je napsan hezky, ale nikdo mne nepresvedci, ze specificke bilkoviny a latky, ktere obsahuje JENOM maso, lze necim nahradit.
  Clovek je vsezravec a vsechny ostatni stravovaci navyky jsou vyznavani filozofie.
  Vseobecne by melo platit, ze se NIC NEMA PREHANET!
  Ani prilisna konzumace masa, ale na druhou stranu ani jeho absolutni odmitani.
  Zcela idealni bych videla takove zmeny vyzivovacich zvyklosti, ktere by obsahovaly vsechno.
  Kazdy z lidi, pozivajicich maso, by mel zaradit do sveho jidelnicku nekolik dnu ciste vegetarianskych, take za cas jeden den absolutni hladovky by neuskodil, dale obcas pouzit nejakou ocistnou ovocnou kuru.
  To vsechno plati pro naprosto zdrave jedince.
  Jsou vsak i lide, kteri kvuli svemu zdravotnimu stavu - at uz to jsou ruzne alergie, nemoci apod., nekterou slozku ze stravy musi absolutne vyloucit. TAM prichazeji vhod NAHRADNI potravinove zdroje.

  superkarma: 0 20.01.2004, 02:11:58
 30. avatar
  [2] Fifinka [*]

  Hm..docela dobrý .. A budeme tu zítra mít článek o stravě těhulek, které čekají potencionálního alergika, plz ? Bych docela řekla , že těch tu bude víc, než vegetariánek

  superkarma: 0 20.01.2004, 00:45:17

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme