Na většinu činností a zálib, které byly před otěhotněním samozřejmostí, se těhotná žena musí dívat z jiného hlediska. Musí se vzdát některých aktivit, a to hned z několika důvodů. Jedním z nich je menší obratnost a pohyblivost a samozřejmě celkově zvýšené riziko pro plod. Mluvíme-li o vystavování či nevystavování se zbytečnému riziku, je třeba zmínit především sport.

           

Na téma „sport v těhotenství ano, či ne“ již proběhlo nesčetně diskusí. Pravděpodobnost toho, že je sport v těhotenství pro matku i dítě za normálních okolností prospěšný, je mnohem vyšší, než že by mohl dítě poškodit. Pravidelným tréninkem těla se zabraňuje odbourávání svalové hmoty a předchází se bolestem zad a trombóze, které se v těhotenství a během šestinedělí často vyskytují. U žen, které sportují, se zvyšuje vylučování endorfinu, proto jsou slaběji vnímány bolesti v průběhu těhotenství.

 

Je prokázáno, že cvičení je prospěšné nejen pro zdraví těhotné ženy, ale má příznivý účinek i na plod. Zároveň však může v některých případech právě pro nenarozené dítě představovat riziko. Každá žena je jiná a každá se také ke svému těhotenství staví jinak. Ať už je postoj těhotných žen ke sportu jakýkoli, na jednom se určitě shodnou všichni lékaři a sportovní instruktoři: vždy je třeba zvážit, o jaký sport se jedná, jak hodně je těhotenství pokročilé, a především jaký je stav těhotné. Proto by žádná žena neměla zapomínat na pravidelné kontroly lékaře a dbát jeho rad a pokynů.

 

O výhodách spinningu v průběhu těhotenství není pochyb. Již několik let je řadou lékařů doporučován jako skvělá forma cvičení i pro těhotné. Podstatná je nenáročnost u tohoto druhu sportu na rovnováhu a soustředění. Dále je potřeba zmínit možnost nastavení výšky řídítek, což je pro těhotnou ženu velmi důležité – obzvláště v posledním trimestru, kdy dochází k výraznému zvětšení dutiny břišní. S měnící se fyziologickou stránkou souvisí samozřejmě i změna těžiště těla. Všem těmto změnám lze spinner přizpůsobit. Je však potřeba při jízdě na spinneru dodržovat určitá pravidla, a pro těhotné to platí o to více.


Pohybem lze pozitivně ovlivnit řadu těhotenských změn. Cvičení má bezprostřední vliv na vlastní průběh porodu. Tělesně zdatná žena vystačí při porodu hradit potřebu chionograf kyslíku (netrénovaná žena získává potřebný kyslík z vnitřního prostředí organismu, a tím je více unavená), při porodu se tolik nevyčerpá a mnohem rychleji probíhá následná rekonvalescence.

     

Mějte na mysli, že ženy, které v těhotenství pravidelně cvičí:

–         lépe zvládají změny způsobené změnami hormonálních hladin (únavu, změny nálad, nevolnost atd.),

–         prožívají těhotenství ve větší psychické a fyzické pohodě, mají více energie

–         mají v mnoha případech kratší a méně komplikovaný porod

–         přibírají v těhotenství jen v mezích normy a rychleji se vracejí po porodu k původní hmotnosti atd.


Závěrem bychom rádi ujistili všechny ženy, které čekají své dítě nebo teprve těhotenství plánují, že není třeba bát se cvičení v období těhotenství.

Pokud žena ještě těhotná není, ale má miminko v plánu, je to ideální stav. V případě, že jste nikdy necvičily, je nejvyšší čas začít. V období těhotenství, při porodu a neposlední řadě při návratu ke své původní kondici po narození miminka, jako byste to našla. Pokud jste aktivní sportovec, nebojte se pokračovat. Hlavně nezapomínejte poslouchat své tělo. Naslouchejte i sebemenším varovným signálům a myslete na to, že cvičení v těhotenství slouží k udržení dobré kondice, nikoli k jejímu posílení.
Ale ani ženy, které nikdy  necvičily a miminko už čekají, nemusí věšet hlavu. I teď můžete začít. Zlehka, pomalu, ale určitě začněte. Protahování, lehké posilování, relaxační cvičení – to vše se Vám bohatě vrátí. Pomůžete tím nejen sobě, ale také svému miminku.

 

Na všechny budoucí maminky (a samozřejmě nejen na ně – lekce je celkově v mírnějším tempu, proto je velice vhodná pro ženy se zájmem o opravdu efektivní spalování tuků)

se těšíme každý pátek 17:00–18:30


SPINNING® centrum START FANatic Studio
Národní Dům na Vinohradech

Slezská 2

Praha 2

*** 

 

SOUTĚŽ - SOUTĚŽ - SOUTĚŽ - SOUTĚŽ - SOUTĚŽ

Kdo správně odpověděl na 3 otázky v prvním článku o spinningu a vyhrál volný vstup na hodinu jízdy?


DDolores, která napsala jako dvacátá pátá.
Mateřídouška připsala své odpovědi jako sedmdesátá třetí a
jarmes, která správně odpověděla jako druhá.
Výherkyním gratulujeme a posíláme volný vstup na spinning.

 

Vy, které jste neměly štěstí, můžete zkusit soutěžit znovu, protože právě pro vás máme další soutěžní otázku o volný vstup:

 

 Pokud těhotná nemá se spinningem žádné zkušenosti, je pro ni zdravé s ním přesto v těhotenství začít?
Své odpovědi vkládejte během dnešního dne SEM.

Reklama