Zdraví

Těhotná na spinning?

 

Na většinu činností a zálib, které byly před otěhotněním samozřejmostí, se těhotná žena musí dívat z jiného hlediska. Musí se vzdát některých aktivit, a to hned z několika důvodů. Jedním z nich je menší obratnost a pohyblivost a samozřejmě celkově zvýšené riziko pro plod. Mluvíme-li o vystavování či nevystavování se zbytečnému riziku, je třeba zmínit především sport.

           

Na téma „sport v těhotenství ano, či ne“ již proběhlo nesčetně diskusí. Pravděpodobnost toho, že je sport v těhotenství pro matku i dítě za normálních okolností prospěšný, je mnohem vyšší, než že by mohl dítě poškodit. Pravidelným tréninkem těla se zabraňuje odbourávání svalové hmoty a předchází se bolestem zad a trombóze, které se v těhotenství a během šestinedělí často vyskytují. U žen, které sportují, se zvyšuje vylučování endorfinu, proto jsou slaběji vnímány bolesti v průběhu těhotenství.

 

Je prokázáno, že cvičení je prospěšné nejen pro zdraví těhotné ženy, ale má příznivý účinek i na plod. Zároveň však může v některých případech právě pro nenarozené dítě představovat riziko. Každá žena je jiná a každá se také ke svému těhotenství staví jinak. Ať už je postoj těhotných žen ke sportu jakýkoli, na jednom se určitě shodnou všichni lékaři a sportovní instruktoři: vždy je třeba zvážit, o jaký sport se jedná, jak hodně je těhotenství pokročilé, a především jaký je stav těhotné. Proto by žádná žena neměla zapomínat na pravidelné kontroly lékaře a dbát jeho rad a pokynů.

 

O výhodách spinningu v průběhu těhotenství není pochyb. Již několik let je řadou lékařů doporučován jako skvělá forma cvičení i pro těhotné. Podstatná je nenáročnost u tohoto druhu sportu na rovnováhu a soustředění. Dále je potřeba zmínit možnost nastavení výšky řídítek, což je pro těhotnou ženu velmi důležité – obzvláště v posledním trimestru, kdy dochází k výraznému zvětšení dutiny břišní. S měnící se fyziologickou stránkou souvisí samozřejmě i změna těžiště těla. Všem těmto změnám lze spinner přizpůsobit. Je však potřeba při jízdě na spinneru dodržovat určitá pravidla, a pro těhotné to platí o to více.


Pohybem lze pozitivně ovlivnit řadu těhotenských změn. Cvičení má bezprostřední vliv na vlastní průběh porodu. Tělesně zdatná žena vystačí při porodu hradit potřebu chionograf kyslíku (netrénovaná žena získává potřebný kyslík z vnitřního prostředí organismu, a tím je více unavená), při porodu se tolik nevyčerpá a mnohem rychleji probíhá následná rekonvalescence.

     

Mějte na mysli, že ženy, které v těhotenství pravidelně cvičí:

–         lépe zvládají změny způsobené změnami hormonálních hladin (únavu, změny nálad, nevolnost atd.),

–         prožívají těhotenství ve větší psychické a fyzické pohodě, mají více energie

–         mají v mnoha případech kratší a méně komplikovaný porod

–         přibírají v těhotenství jen v mezích normy a rychleji se vracejí po porodu k původní hmotnosti atd.


Závěrem bychom rádi ujistili všechny ženy, které čekají své dítě nebo teprve těhotenství plánují, že není třeba bát se cvičení v období těhotenství.

Pokud žena ještě těhotná není, ale má miminko v plánu, je to ideální stav. V případě, že jste nikdy necvičily, je nejvyšší čas začít. V období těhotenství, při porodu a neposlední řadě při návratu ke své původní kondici po narození miminka, jako byste to našla. Pokud jste aktivní sportovec, nebojte se pokračovat. Hlavně nezapomínejte poslouchat své tělo. Naslouchejte i sebemenším varovným signálům a myslete na to, že cvičení v těhotenství slouží k udržení dobré kondice, nikoli k jejímu posílení.
Ale ani ženy, které nikdy  necvičily a miminko už čekají, nemusí věšet hlavu. I teď můžete začít. Zlehka, pomalu, ale určitě začněte. Protahování, lehké posilování, relaxační cvičení – to vše se Vám bohatě vrátí. Pomůžete tím nejen sobě, ale také svému miminku.

 

Na všechny budoucí maminky (a samozřejmě nejen na ně – lekce je celkově v mírnějším tempu, proto je velice vhodná pro ženy se zájmem o opravdu efektivní spalování tuků)

se těšíme každý pátek 17:00–18:30


SPINNING® centrum START FANatic Studio
Národní Dům na Vinohradech

Slezská 2

Praha 2

*** 

 

SOUTĚŽ - SOUTĚŽ - SOUTĚŽ - SOUTĚŽ - SOUTĚŽ

Kdo správně odpověděl na 3 otázky v prvním článku o spinningu a vyhrál volný vstup na hodinu jízdy?


DDolores, která napsala jako dvacátá pátá.
Mateřídouška připsala své odpovědi jako sedmdesátá třetí a
jarmes, která správně odpověděla jako druhá.
Výherkyním gratulujeme a posíláme volný vstup na spinning.

 

Vy, které jste neměly štěstí, můžete zkusit soutěžit znovu, protože právě pro vás máme další soutěžní otázku o volný vstup:

 

 Pokud těhotná nemá se spinningem žádné zkušenosti, je pro ni zdravé s ním přesto v těhotenství začít?
Své odpovědi vkládejte během dnešního dne SEM.

   
13.03.2006 - Zdraví - autor: Markéta Breníková

Komentáře:

 1. avatar
  [31] DELCOP [*]

  Zena by si mela dobre uvedomit, zda ma behem tehotenstvi treba behat... Jinak se ji potom narodi gumidek ;-)

  superkarma: 0 15.03.2006, 20:51:29
 2. [30] 7kraska [*]

  Mne rikal doktor: "tehotenstvi je jen parkrat za zivot, tak byste mela zvazit, co si dokazete nebo nedokazete odeprit" a mel pravdu.

  superkarma: 0 14.03.2006, 10:02:51
 3. [29] 7kraska [*]

  Ja nevim, jsem dost blazniva a aktivni, ale s brichem jsem radeji nedelala nic. Zkousela jsem plavat, protoze pred tehot. jsem plavala aspon 2krat tydne ostrym tempem 50 bazenu, ale s brichem mi to najednou neslo ani pomalym tempem a navic jsem se bala, ze mne v bazenu nekdo kopne. Tak jsem se omezila na prochazky a nakonec kazda tehulka se dost nabeha pri shaneni vybavicky a zarizovani pokojicku atd.

  Spise velice doporucuji si predem domluvit s partnerem, aby Vam pohlidal dite, az budete chtit chodit cvicit po porodu. Ja o to porad bojuju, tak aspon chodim na dlouhatanske prochazky s kocarkem a na jare budu s kocarkem jezdit na koleckovych bruslich.

  Mel by tu byt radeji clanek o tom, jak se dostat po porodu do kondice, kdyz manzel ani nikdo jiny nema moc casu hlidat.

  superkarma: 0 14.03.2006, 10:01:09
 4. avatar
  [26] Jeremi [*]

  Vivian: Jsem - dokonce ani na valše neperu.

  superkarma: 0 13.03.2006, 21:26:57
 5. avatar
  [25] Vivian [*]

  Jeremi: no jo, ty jsi zhejčkaná civilizací

  superkarma: 0 13.03.2006, 21:22:37
 6. avatar
  [24] Jeremi [*]

  Vivian: Hmmm, a nahoru jako budu šlapat? Tak to jsem dělala naposledy jako devítiletá a nemíním se k tomu vracet.

  superkarma: 0 13.03.2006, 20:56:15
 7. avatar
  [23] Vivian [*]

  Jeremi: no snad v Čechách existujou taky nějaké svahy...

  superkarma: 0 13.03.2006, 20:38:06
 8. avatar
  [22] Jeremi [*]

  Vivian: To asi leda tak na běžkách.

  superkarma: 0 13.03.2006, 20:31:24
 9. avatar
  [21] Suzanne [*]

  Celé těhotenství jsem jezdila na kole. Ještě tři dny před porodem jsem si vyšlápla kopeček k poradně

  superkarma: 0 13.03.2006, 19:59:25
 10. avatar
  [20] Vivian [*]

  sonic: však nikdo nemluví o přetěžování, nikdo snad nechce zrovna v těhotenství začít trhat rekordy , akorát nemá smysl si odpírat pohyb... Ale pokud k tomu přistupuješ tak, že máš strach riskovat, abys něco nepokazila, tak bys neměla radši ani vstávat z postele... o něco zakopneš nebo uklouzneš a budeš si to do smrti vyčítat
  Zabít nebo zmrzačit se může člověk i na rovině .

  superkarma: 0 13.03.2006, 19:59:12
 11. avatar
  [18] Vivian [*]

  Jeremi: lyžovat se dá imho i jinde než na sjezdovce. Třeba někde, kde nehrozí, že potkáš někoho jiného

  superkarma: 0 13.03.2006, 19:12:15
 12. avatar
  [17] Jeremi [*]

  jiti: No, tak klidně budu za slepici, ale lyžování v těhotenství považuju za nezodpovědnost taky. A to ani tak ne kvůli tomu pohybu samotnému a kvůli hrozícím nebezpečným pádům, které bych si mohla přivodit sama, ale kvůli tomu, že na sjezdovce bohužel nejsem nikdy sama a šílenců, kteří jsou schopni někoho dost drsně smést, se tam pohybuje docela dost. Stačilo mi pár zážitků za loňskou sezonu, kdy mého syna prakticky rozplácl snowboardista (přitom kluk, který to fakt uměl, akorát ustřelil na ledové plotně) a dva kamarádi (shodou okolností oba absolventi FTVS, tj. lyžařsky víc než zdatní) měli tržné rány po srážce s holandským začátečníkem. Nehodlám riskovat, že něčím takovým ohrozím ještě nenarozené miminko. Za tu jednu zimu bez lyží mi stojí.

  superkarma: 0 13.03.2006, 18:55:46
 13. avatar
  [16] závislá na čokoládě [*]

  Chodím na spinning a naše instruktorka má už krásné bříško a říkala, že není důvod přestat.Samozřejmně, že nešlape "do krve", a je na ní vidět, že jí to dělá dobře. Taky jsem sportovala a nevidím důvod, pokud je vše OK, tak proč ne?

  superkarma: 0 13.03.2006, 12:33:41
 14. avatar
  [14] Vivian [*]

  sonic: při spinningu není povinné měnit polohy, celou dobu můžeš sedět - žádné otřesy, žádné změny poloh, šlapeš jen podle toho, na co se cítíš, neděláš víc, než na co stačíš... Pokud probíhá těhotenství bez komplikací, opravdu není důvod si pohyb odpírat . Pokud lékař zakáže těhotné ženě pohyb, asi bych notně pochybovala o jeho odborné způsobilosti

  superkarma: 0 13.03.2006, 12:18:19
 15. avatar
  [13] Vivian [*]

  Pokud mi nebude extra zle nebo nebudu mít komplikace, nemám v úmyslu se spinningem přestat ani v těhotenství, není důvod

  superkarma: 0 13.03.2006, 12:14:09
 16. avatar
  [12] jiti [*]

  Gabi: má mé sympatie, ani si dedokážeš představit jak mne slepice na jednou serveru kamenovali když jsem tam napsala že v těhotenství lyžuji

  superkarma: 0 13.03.2006, 12:07:08
 17. avatar
  [10] Gabi [*]

  svetluszka: jízda na kole není pro zdravé těhotenství žádný problém.
  Myslím, že je to spíš otázka toho, jak se těhulka cítí - prostě poslouchat svoje tělo. Já jsem v těhu jezdila na kole, lyžovala, turistikovala, plavala, cvičila na balónu, chodla na těhu cviáčení a plavání, ale třeba na klasickej aerobic (néé takovej, kde krásná slečna s mikrofónem dělá nezapamatovatelné krokové sestavy ) jsem neměla vůbec chuť, i když jsem na něj chodila mnoho let Nejsem nějaký sportovec, spíš naopak , ale nějaké omezení pohybu v těhu si nepamatuju. A ono je potřeba dělat také běžné věci, jako třeba odházet hromadu sněhu přede dveřmi nebo naštípat dříví

  superkarma: 0 13.03.2006, 11:07:28
 18. avatar
  [6] svetluszka [*]

  sonic: ..co vím já, tak jízda na kole se nedoporučuje kvůli otřesům, ne kvůli samotnýmu ježdění...

  PS: nevíte kde se dá "stáhnout" nějaký cvičení pro těhotné..?..Nebo nemáte třeba někdo "zazálohovanou" kopii...?..

  superkarma: 0 13.03.2006, 09:12:48
 19. avatar
  [3] jiti [*]

  Díky za tenhle článek!!! Jsem těhotná a cvičím a každej na mě kouká jako na hlupáka a sobce co určitě ubližuje svému nenarozenému děcku. A to včetně doktorky, tak se zděsila že moje první otázka byla a můžu cvičit??

  superkarma: 0 13.03.2006, 08:47:20
 20. avatar
  [2] Suzanne [*]

  svetluszka: určitě. Má se dělat to, co člověku dělá dobře

  superkarma: 0 13.03.2006, 08:26:47
 21. avatar
  [1] svetluszka [*]

  ..a co powerjoga..?.. ...Dá se cvičit v těhotenství..?..

  superkarma: 0 13.03.2006, 04:53:12

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme