Rodina

Těhotná maminka a zaměstnání

Pokud zaměstnaná žena otěhotní (a těhotenství si chce ponechat), oznámí to svému nadřízenému: jednak proto, aby mohl dostát platným předpisům o zaměstnávání těhotných žen, jednak proto, aby mohl připravit náhradní pracovní sílu, až zaměstnankyně nastoupí mateřskou dovolenou. Na druhé straně těhotná zaměstnaná žena se má včas seznámit se všemi předpisy týkajícími se zákonem zaručených opatření k ochraně jejího zdraví a normálního vývoje těhotenství a se směrnicemi o sociálním zabezpečení žen v těhotenství a v mateřství.

Těhotenství sebou přináší řadu psychických změn a potíží – ovšem zaměstnání a práce může to vše vyvážit pocitem, že její stav je normální.

Zákonná opatření ukládají zaměstnavateli zajistit, aby těhotná zaměstnankyně pracovala na takovém pracovišti a vykonávala takové práce, které by neohrozily zdárný průběh jejího těhotenství a nerušený vývoj plodu. Vyhláškami jsou určena zaměstnání a práce, které těhotná nesmí vykonávat, a to bez újmy na výši jejího předchozího výdělku. Proto zaměstnavatel nedovolí, aby těhotná pracovala v nočních směnách a při pracích s rizikem a přeřadí ji na jiné pracoviště. Zaměstnavatel by měl respektovat stav zaměstnankyně (a obvykle tak činí) a poskytne jí náhradní práci.

Žena z důvodů těhotenství nebo mateřství nesmí být propuštěna ze zaměstnání. Ženám nesmí být odepřena další mateřská dovolená a musí jí být zachována příležitost zaměstnání po jejím skončení.

Zvýšená únavnost a ranní nevolnosti, zejména v počátcích těhotenství, mohou komplikovat situaci zaměstnané ženy. Obdobně je to s ubýváním pohyblivosti v pokročilejším těhotenství a s poklesem soustředivosti, eventuálně i usínáním. Navíc k tomu přistupuje stres z cestování do práce a z práce, zvláště děje-li se to městskou hromadnou dopravou, což umocňuje pocit vyčerpání. To je druhá, nepříjemná stránka zaměstnání v těhotenství. Určité zlepšení by mohla přinést tzv. pružná pracovní doba.

Je několik možností, kterými lze upravit pracovní režim, aby byl příjemnější:

Posadit se s dolními končetinami umístěnými výše, kdykoliv je to možné. K podložení pro nohy je možno použít vysunuté zásuvky stolu.

Po cestě do zaměstnání a v zaměstnání procvičit krční páteř, klouby ramen, pánve a nohou tak často, jak je to možné. Tyto cviky uvolňují napětí a zlepší krevní oběh.

Kdykoliv se vyskytne potřeba shýbnout se, je vhodné využít podřepu. Posilují se tak stehenní svaly.

Těhotná má mít s sebou výživné přesnídávky a pro případ nevolnosti zásobu celozrnných sušenek nebo krekrů, které spolu se sklenicí odstředěného mléka zaženou nepříjemný pocit.

Důležité je přijímat obtíže s určitým nadhledem, a jakmile se dostaví pocit únavy, odpočívat!

Pracovní oděv se musí podřídit pracovišti a vykonávané práci. Obvykle je možné použít varianty normálního oblečení. Pokud je na pracovišti obvyklý společenský oděv, bude třeba pořídit si dražší těhotenské šaty, sako prodloužené délky, šaty se sníženým pasem, sukně a halenky. Nesmí se zapomenout na obuv na nízkém podpatku, případně s ortopedickou vložkou.

Kdy odejít na mateřskou dovolenou. Těhotná by neměla vykonávat zaměstnání po 32. týdnu gestace, v době, kdy její oběhový a dýchací systém a některé další, životně důležité orgány musí podávat nejvyšší výkon a kdy páteř, klouby a svaly jsou nejvíce zatíženy. Je to také fáze těhotenství, kdy by si měla odpočinout, kdykoliv pocítí únavu – což není možné, pokud v zaměstnání po tomto termínu žena setrvá.

Pokud se chcete dozvědět více, čtěte www.porodnice.com.

   
30.06.2004 - Finance a práce - autor: Odborný článek

Komentáře:

 1. avatar
  [33] risina [*]

  korsuzuz: Vždycky byly takové, které ze zdravotních důvodů zůstávaly doma, jen mi připdadá, že teď jich je nějak víc a zůstat doma od počátku těhotenství je spíš módní trend než nutnost - a že i doktoři považují za samozřejmé, že těhotenství=neschopenka - přesně jak psaly holky.

  superkarma: 0 01.07.2004, 20:02:08
 2. avatar
  [30] kuzle [*]

  no ja osobne letela po mesici neschopnosti do prace takovou rychlosti, jen se mi za patama kourilo taky nevidim duvod, proc bych v tehotenstvi zustavala doma ... v praci mi totiz to cekani a teseni se na strasne rychle utika, tyden leti za tydnem ... jak se znam, tak doma bych sedela a premyslela nad ruznymi komplikacemi a buh vi cim jeste ... v praci na takove hlouposti proste nemam cas, kolektiv je super, spousta legrace a na tu tezsi praci uz tu maji za mne nahradnika, ja jsem tu tak do poctu a budu tady dokud neodejdu na povinnou materskou

  superkarma: 0 01.07.2004, 13:08:48
 3. avatar
  [29] Lesana [*]

  korsuzuz: jak se to vezme. Třeba můj gynekolog povžoval za samozřejmé, že ve dvanáctém týdnu dostanu průkazku a neschopenku. Nóóó, trošku se divil, když jsem odmítla, ale měl trpělivost a neschpenku mi vnucoval při kažsé kontrole. Konečně, sestry se po ní taky pokaždé sháněly, aby mi tam mohly dát razítko :oD

  superkarma: 0 01.07.2004, 09:12:07
 4. avatar
  [27] risina [*]

  Taky mi připadá, že teď je spousta žen na rizikovém těhotenství doma zbytečně, protože to je moderní". Pitim těhotenství ne přece přirozený stav (i když jiný) a přesně ja je v článku - práce vyvažuje řadu obtíží a nepříjemností, které s sebou těhotenství přináší. Když j etěhotná zdravá, doma by se zbytečně nudila... a pozorovala... a nervovala.

  superkarma: 0 30.06.2004, 14:20:02
 5. avatar
  [26] evusche [*]

  Kuře: no tak to je teda hnus

  superkarma: 0 30.06.2004, 13:29:21
 6. avatar
  [25] Kuře [*]

  evusche: skutečně nemusí. Je to příšerný, ale je to tak. Pokud to zjistíš měsíc před skončením smlouvy, tak radši mlč....

  superkarma: 0 30.06.2004, 13:19:32
 7. avatar
  [24] Gabi [*]

  Lesana (17): promiň, já zapomněla, hodné holky !

  superkarma: 0 30.06.2004, 13:15:19
 8. avatar
  [23] evusche [*]

  Lesana: počkej, to nechápu....oni, když já měsíc před uplynutím půlroční smlouvy zjistím, že jsem v tom, mi tu smlouvu od června nemusí znovu prodloužit? Tam musí existovat něajaká ochranná lhůta, po dobud co jsem na mateřský ne?¨
  To by byla sviňárna
  A odejít v případě těhotenství nechci...

  superkarma: 0 30.06.2004, 13:04:20
 9. avatar
  [20] Lesana [*]

  evusche: NEPŘIZNAT TĚHOTENSTVÍ, dokud nebude smlouva prodloužená! Jinak pokud odcházíš z práce jako těhotná, jsi v půlroční ochranné lhůtě, během které musíš nastoupit na mateřskou (nebo porodit? Teď se přiznám, že mi to vypadlo). Pokud to stihneš, náleží ti aspoň mateřská vypočítaná z tvého (bývalého) zaměstnání (pokud nenastoupíš jinamj), jinak máš smůlu. Ale i tohle se dá odejít. Pokud bys v dubnu otěhotněla a v květnu odešla, tak stačí hned nastoupit neschopenku a vydržet na ní až do nástupu na mateřskou. Potom bys jí dostala, i když by od odchodu z práce uplynulo déle jak půl roku.

  superkarma: 0 30.06.2004, 11:34:16
 10. avatar
  [19] evusche [*]

  Lesana: Skákule: ano přesně tak, na tuhle smlouvu už pracuju čtyři roky, takže oni nemají povinnost smlouvu měnit...
  To je užasné, takže když mi smlouva platí od listopadu do května a já v dubnu otěhotním, tak mám prostě smůlu?

  superkarma: 0 30.06.2004, 11:23:13
 11. avatar
  [18] Landriel [*]

  Lesana: no jasně, jenom místo mě můj zaměstnavatel přijal tři další ženské.

  superkarma: 0 30.06.2004, 11:22:35
 12. avatar
  [17] Lesana [*]

  Gabi: to je z kolegionality. Víš, kolik nezaměstnaných žen by našlo práci, kdyby všechny těhule hned odešly na neschopenku?

  superkarma: 0 30.06.2004, 11:17:44
 13. avatar
  [16] Gabi [*]

  Já pracovala do konce obou těhotenství. První dítko se narodilo v prvním týdnu mateřské a druhé sice v termínu, ale ráno před porodem jsem ještě seděla v kanclu . Nechápu, proč tolik maminek automaticky vyžaduje neschopenku od počátku těhotenství, ono na zblbnutí stačí ty týdny a měsíce (ev. u někoho roky) po porodu.

  superkarma: 0 30.06.2004, 11:10:54
 14. avatar
  [15] Lesana [*]

  Skákule: jenže to o tom rozdílu mezi prodloužením a uzavřením smlouvy bude firma určitě vědět. Aby si tím Evusche neřekla jenom o to, že už jí smlouvu neprodlouží. Můj manžel - zaměstnavatel zastává heslo: "Informovaný zaměstnanec - pohroma zaměstnavatele a lépe se mu vyhnout." Dalo mi kdysi práci ho přesvědčit, že OPRAVDU musí zaměstnance seznámit nejenom s jejich povinnosti, ale i právy

  superkarma: 0 30.06.2004, 10:50:48
 15. avatar
  [13] Lesana [*]

  evusche: přesně tak. Oni ten poměr neukončí (nedají ti výpověď, proti které tě zákoník práce chrání), ale pracovní poměr prostě skončí sám od sebe uplynutím doby určité.

  superkarma: 0 30.06.2004, 10:24:08
 16. avatar
  [12] evusche [*]

  Lesana: aha, takže to znanemá, že když mám smlouvu na dobu určitou (vždy po půl roce mi ji prodlužují), tak když otěhotním, MŮŽOU se mnou ukončit pracvoní poměr?

  superkarma: 0 30.06.2004, 10:17:23
 17. avatar
  [9] Kuře [*]

  Já jsem byla s Jájou od sedmýho měsíce doma z dost kuriózního důvodu - pracovala jsem v 18.patře, kam jely jedou jenom rychlovýtahy + jeden "nákladní". V nákladním jsem jezdit nemohla, prostě mám malou váhu, musela bych mít ssebou pytel cementu. A ty rychlovýtahy mi vyvolávaly stahy. Bohužel moje práce vyžadovala tak dvakrát do hodiny cestu nahoru-dolů. Takže jsem musela zůstat doma. Těhotenství jsem měla od začátku rizikový, pár týdnů jsem porležekla v nemocnici na kapčkách, takže jsem ty výtahy prostě nemohla riskovat. A děsně mě to štvalo.

  superkarma: 0 30.06.2004, 10:01:49
 18. avatar
  [8] Juana [*]

  První dítě se mi narodilo v pondělí, ještě v pátek jsem byla v práci. Druhé něco podobného - v pátek mi v porodnici řekli, že mám vysoký tlak a bílkovinu v moči, tak ať dorazím v pondělí i s taškou, že si mne tam na 95% nechají. Já jela ještě do práce udělat DPH, v pondělí nástup na rizikové oddělení a ve středu mi vyvolali porod. Jenže já pracuju v rodinné firmě, nemůžeme si dovolit, abych si užívala mateřskou doma, s oběma dětmi jsem od malička chodila do práce. Nedá se sice dělat na 100%, to je jasné, ale co můžu zvládnout, to rozhodně naší firmě pomůže.

  superkarma: 0 30.06.2004, 09:53:11
 19. avatar
  [7] Libča [*]

  ja jsem pracovala pri prvnim tehotenstvi jeste dva dny pres tu ochranou lhutu... vubec mito nevadilo naopak... , bohuzel ted pri druhem, mam zdravotni potize a uz jsem sesty tyden doma.. doufam ze uz budu moci zpet do pracovniho procesu, az na ty male nevolnosti je mi docela fajn... nekrvacim uz takze si myslim ze to snad bude o.k.

  superkarma: 0 30.06.2004, 09:29:10
 20. avatar
  [5] Landriel [*]

  Luciš: taky jsem chodila až do toho 32.týdne, vlastně do 30., dva týdny jsem si vybrala dovolenou. Není to tak hrozné, ale je fakt, že hodně mamin to tak dělá.

  superkarma: 0 30.06.2004, 08:49:37
 21. avatar
  [3] Lesana [*]

  Luciš: Já chodila :o) U nás to bylo zhruba tak půl na půl. Polovina nás pracovala, druhá polovina odcházela na rizikové pomalu po promilované oplodňující noci

  superkarma: 0 30.06.2004, 08:23:41
 22. avatar
  [2] Lesana [*]

  Jenom taková drobnost - termín "prodloužená (nebo další) mateřská dovolená" je zastaralý, už před několika lety byl nahrazen termínem "rodičovská dovolená". To proto, že ji mohou čerpat jak matka, tak otec (i oba současně). A to, že zaměstnavatel "nedovolí pracovat" noční - má povinnost VYHOVĚT ŽÁDOSTI těhotné, že noční nechce dělat. Jinak já je sloužila i jako těhotná a sloužila jsem je ráda, protože mi přes noc bývalo líp než přes den. A ještě ta věta se zákazem propuštění je trošku matoucí. Těhulka nesmí dostat VÝPOVĚĎ, a to až do tří let věku dítěte. Může s ní být ale UKONČEN pracovní poměr (doba určitá, zkušební doba).

  superkarma: 0 30.06.2004, 08:21:05
 23. avatar
  [1] Luciš [*]

  Ve svém životě jsem nezažila maminu, která by chodila s břichem do práce. Všechny kamarádky a kolegyně byly na rizikovém.
  Snad teda kromě té mojí, ale to jsem právě byla já, kdo se narodil Navíc pár hodin potom, co před Vánoci doma umývala okna

  superkarma: 0 30.06.2004, 08:15:04

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme