Rodina

Těhotná alergička

Hraje alergie či astma při plánování rodiny podstatnou roli, nebo je to jedno? Jak říká MUDr. Dagmar Fiedlerová z alergologické ambulance Medico, jedno to není, a žena by měla svoje těhotenství plánovat na dobu, která pro ni bude optimální.

 

Třicetiletá Martina měla od svých dvaceti let problémy s alergickou rýmou. Začalo to na vysoké škole. Přišla do Prahy z Podkrkonoší a nikdy předtím žádné potíže neměla. Pak jedno léto začala po ránu kýchat, teklo jí z nosu a opuchaly oči. V prašném prostředí se její obtíže zhoršovaly. Martina nad tím jen mávla rukou, asi jen nějaké podráždění. Po roce neléčení začala mít Martina potíže s dýcháním, dušnost se vždy projevila v době stresu nebo když byla oslabená nachlazením. Zašla k lékaři a ten jí doporučil alergologické vyšetření. Diagnóza zněla: astma s alergiemi na prach, roztoče a pyl. Od té doby žije Martina každý den s několika pomocníky – bronchodilatačními léky a antihistaminiky. Bez nich si život už nedovede představit. Zvykla si na ně a ví, že se i s astmatem dá docela dobře žít. Před rokem se vdala a plánují s manželem miminko. Najednou dostala strach – může ho vůbec mít? Neuškodí mu léky, které bere? A co když dostane záchvat dušnosti? Neohrozí tím svoje dítě?

 

Jak říká MUDr. Fiedlerová, alergická onemocnění jsou podmíněná nejen geneticky, ale i zevním prostředím, jako je smog, prach a bohužel i domácími zvířaty. Jsou-li oba rodiče alergici a mají stejný klinický projev nemoci (například jsou oba ekzematici), mají i jejich děti vysoký stupeň rizika, že touto nemocí onemocní. „Je padesátiprocentní až sedmdesátiprocentní šance, že sklon k alergii dítě zdědí.“ Děti mají dokonce projevy alergického onemocnění někdy dříve než jejich rodiče, takže se dost často může samotná alergie nebo astma zaměňovat za nejrůznější infekce.

 

Co dělat, aby se tato rizika minimalizovala

„Bohužel toto onemocnění nejde vyléčit, ale máme k dispozici léky, kterými lze zcela odstranit nebo aspoň minimalizovat projevy nemoci,“ říká dr. Fiedlerová.

 

Plánovat početí, nebo to nechat na přírodě?

Budoucí maminky, které trpí astmatem nebo alergiemi, by neměly ohrozit svoje miminko. Proto je důležité myslet na početí zodpovědně a raději si jej naplánovat.

Například u pylových alergiček by byl porod vhodnější mimo pylovou sezónu, ale některé pacientky trpí pylovými projevy celoročně, od jara do podzimu (to je od března do září minimálně), takže toto opatření není samospasitelné.

„Určitě je vhodnější otěhotnět v době, kdy je alergické onemocnění kompenzované. Těhotná alergička by měla být více opatrná – má zodpovědnost nejen za sebe, ale i za miminko. Během těhotenství totiž dochází k bouřlivým hormonálním změnám v těle matky, a tím může dojít ke zhoršení, ale i zlepšení projevů nemoci. To nikdy nejde odhadnout předem, je to velmi individuální,“ říká MUDr. Fiedlerová.

 

Těhotné alergičky a astmatičky by měly v každém případě provést následující opatření:

 • upravit domácí prostředí (různá protiroztočová opatření, eliminace zvířecích alergenů)
 • eliminace potravinových alergenů (vypustit ze strany koření, ořechy, mořské produkty, citrusy jen v přiměřeném množství)
 • eliminace stresu
 • v pylové sezoně sledovat pylové zpravodajství, pokud jde o alergičky na pyl, eventuálně aplikovat protipylové sítě do oken na větrání
 • vyhýbat se prašnému prostředí

 

Případné těžké záchvaty by totiž mohly vyvolat potrat. Těhotná by měla svému gynekologovi sdělit, že trpí touto nemocí, a měla by být pečlivě sledována nejen u gynekologa, ale také v alergologické ambulanci. Léky, které užívá, se ve většině případě nevysazují – průběh těhotenství neohrožují. U astmatiček jsou inhalační léky nutné - nedostatek kyslíku je v případě těžkého záchvatu pro plod nebezpečnější než případné riziko léku. „Hrozí retardace růstu, předčasný porod a tak dále.“ Stejně tak není třeba vysadit pylové nebo roztočové vakcíny v udržovacích dávkách. Vždy je však nutný individuální přístup k pacientce a nelze jej zobecňovat.

 

Už rodím!

Během porodu lze u astmatiček doporučit medikamentní zajištění a po porodu lze nabrat z pupečníkové krve celkové alergické protilátky, což nebolí matku ani dítě. Miminko obou alergických rodičů je možné nechat vyšetřit alergologem již velmi brzy po porodu – stačí nabrat krev a později udělat i kožní testy. Maminky pak mají jistotu a mohou se podle toho zachovat. Včasná léčba je totiž velmi důležitá – je-li kojenec tzv. „rizikový“, je lépe, aby maminka co nejdéle kojila a aby do jeho stravy zařazovala cizorodé složky postupně od 6.-8. měsíce věku. Pokud kojit nemůže, je lépe vzniku zejména potravinové alergie (na kravské mléko nejčastěji) předcházet podáváním tzv. hypoalergenních mlék s částečně naštěpenou bílkovinou kravského mléka (na trhu jsou volně dostupná bez lékařského předpisu například Hamilon HA, Beba H.A., Omneo, které má navíc lépe naštěpené tuky, takže je vhodné i pro kojence, kteří mají potíže s trávením)

Pokud se však u dítěte již alergické projevy prokáží (například ekzém, průjem apod.), lze na doporučení dětského alergologa podávat mléko s vysoce štěpenou bílkovinou kravského mléka (například Nutrilon pepti, v případě těžké potravinové alergie pak Nutrilon Pepti MCT). Tato mléka jsou prodejná pouze na předpis a v případě prokázané alergie je ve velké míře proplácejí zdravotní pojišťovny.

 

Otázka, zda je správné početí dítě plánovat, má tedy zcela jednoznačnou odpověď. Pokud to jen trochu jde, raději tedy příchod vašeho miminka dobře naplánujte, byť by se mohlo někomu zdát, že je to proti přírodě. Rozhodně se ale neupínejte na nějaký konkrétní termín, mohlo by se stát, že se dostanete do stresu a miminko si dá načas.

 

Ivana Ašenbrenerová,

odborná spolupráce:

MUDr. Dagmar Fiedlerová,

Medico

   
02.04.2004 - Těhotenství a porod - autor: Odborný článek

Komentáře:

 1. avatar
  [35] vergelka [*]

  Proti roztočům jsou i účinné výrobky, třeba:  Prostředek do vysavače proti roztočům – speciální přírodní granulky zabrání dalšímu vzniku a šíření roztočů ve Vašem vysavači.  Obsahují pouze přírodní extrakty. Navíc, stojí jen 99Kč. Ráda napíšu název výrobku. Info na mejlík: dzofek@seznam.cz

  superkarma: 0 04.05.2010, 09:17:34
 2. avatar
  [34] Bobina [*]

  Ještě jsem tam zapomněla dodat,že na ten SelzinkPlus jsem si vzpomněla až před dvěma týdny a po braní tohohle se o mně žádná chřipka zatím nepokusila.

  superkarma: 0 05.04.2004, 10:01:09
 3. avatar
  [33] Bobina [*]

  Mám alergii na prach,kočičí a psí chlupy. Po vleklých nemocích jsem se ve svých 25 letech sama snažila o doporučení k alergologovi (zhoršilo se to totiž po 3letém soužití s fenkou rasy Sharpei). Nejdřív jsem musela absolvovat "krční,nosní,ušní" kde mi sdělili,že by doporučili operaci mojí přeražené nosní přepážky (nevím kde jsem k tomu přišla).Operaci jsem prodělala a pak hurá k alergologovi.Tam mi milý pan doktor oznámil moji diagnozu a naordinoval Letizen.Pejska jsme tedy kvůli tomu bohužel museli dát do rukou jiným dobrým lidem.
  Rok a půl jsem Letizen užívala a je to malý zázrak,nezamarodila jsem ...díky tímto lékařům a vynálezcům.Jenže pak,chtěla jsem mimi a bylo mi doporučeno nejméně 2 měsíce před plánovaným početím vysadit a nebrat až do ukončení laktace.No nazdar,tzn.nejméně 2 roky,jímala mně hrůza. A stalo se: otěhotněla jsem koncem října loňského roku a asi tak po měsíci a půl to přišlo. Od začátku prosince se nemůžu vyhrabat z nachlazení (střídaly se stavy hnusné s lepšími po cca.2týdnech).To,že jsem v práci moc času nestrávila by se dalo přejít,jenže to jak mi bylo byla hrůza,jinak bych mohla pracovat i doma (ale komu by se chtělo s horečkou). Když jsem se před měsícem rozhodla,že bude lepší požádat gynekologa o neschopenku již do konce těhotenství,tak jsem si tam vyslechla div,že nejsem hypochondr (v té době jsem zrovna tušila,že na mně zase něco leze,ale vidět to na mně zatím nebylo).Každopádně neschopenku jsem od něj dostala a po 14 dnech na kontrole se mi gynekolog div neomluvil,že jsem zřejmě musela viróz prodělat víc,že se to odrazilo na stavu těhotenském!!! Takže už jsem na neschopence trvale a nepřipadám si jak hypochondr,jak předtím!!! A musím uznat,že jsem se z toho docela dostala a je mi čím dál lépe,konečně si to těhotenství můžu užít.Ale fakt aby u těch doktorů jeden žebral. Jo a tenkrát mi bylo doporučeno jako náplast za Letizen vitamínový přípravek SelzinkPlus (tam nepíšou,že by se to v těhotenství nesmělo). A omluvám se za tak dlouhý monolog,ale třeba to někomu pomůže z podobné situace nebo alespoň potěší,že v tom není sám.

  superkarma: 0 05.04.2004, 09:59:01
 4. avatar
  [32] Fifinka [*]

  Jeremi: aha, já to vážně blbě pochopila

  superkarma: 0 04.04.2004, 18:13:51
 5. avatar
  [31] Jeremi [*]

  Fifinka: Né, verahl to píše dobře - alergici jsou oba rodiče, tj. riziko 50 - 70%, že to dítě zdědí, a ona doufám, že bude patřit do těch 30%, u kterých se dědičnost neprojeví. Tj. už sama počítá s tou nepesimističetější variantou 70% dědičnosti.

  superkarma: 0 04.04.2004, 17:46:19
 6. avatar
  [30] Fifinka [*]

  verahl: to riziko není jen 30%,
  to riziko JE 30 až 50 %

  superkarma: 0 04.04.2004, 12:25:53
 7. avatar
  [29] verahl [*]

  Jsem astmatička už od svých deseti let, bronchodilatační léky kombinuji občas i s kortikoidní léčbou, takže se dá říct, že už jsem dost silná astmatička, manžel je alergik. Obě dcery jsem měla naplánované tak, aby se narodily před létem, které je pro mně nejvíc kritické. Ani jedna z dcer nemá problémy s alergií, do školky i do školy chodí bez problémů s častou nemocností, testy na alergologii jim byly oběma dělané a žádné problémy ZATÍM nemají. Takže doufám, že budou patřit do těch 30%, u kterých se dědičnost neprojeví.

  superkarma: 0 04.04.2004, 09:41:39
 8. avatar
  [28] Fifinka [*]

  *Kotě*: No Tvých "asi 30%" bych docela ráda upravila na toto:
  (ZDROJ MF DNES, 2.4.2004)
  Říká se, že alergie je dědičná. Ale jak to, že ji náhle dostane i dítě rodičů, kteří alergii nemají.

  I když nikdo v rodině neměl alergii, může ji člověk dostat, tato pravděpodobnost je deset až třicet procent. Roli navíc může hrát fakt, že i rodiče, kteří ničím netrpí, v sobě nosí sklony k alergii. Pokud je alergikem jeden rodič, stoupá riziko na 30 až 50 procent, pokud oba, je to 50 až 70 procent.

  superkarma: 0 04.04.2004, 09:22:30
 9. avatar
  [27] *Kotě* [*]

  Fifinka: otec alergik + astmatik, matka zdravá - to bude náš případ. to konzultoval se svou alergoložkou. Podle ní je riziko, že bude mimčo alergik, asi 30 procent, protože v naší rodině není ŽÁDNÝ alergik široko daleko a v jeho rodině je alergik on a jeho sestra, ale nikoli jeho rodiče. Co se týče termínu porodu, je to prý úplně jedno, protože já alergička nejsem a dítě se může senzibilizovat kdykoli.

  superkarma: 0 04.04.2004, 02:51:43
 10. avatar
  [26] Fifinka [*]

  Saturninka: víš co..to je sice pěkný, že to jsou takové řeči typu: jak přijde do kolektivu, tak marodí..nám na to řekla pediatrička, ať tedy do kolektivu nechodí (to myslím jako u syna, ten žádnou alergii nemá)..řekla, počkejte rok..tak my čekali... a my to zkusili za rok a zase to stejná nemocnost..následovala rada pediatričky: Ale no tak, ne všechny děti musej do školky chodit..tak půjde rovnou do školy, nechte si ho doma..to už ale synovi bylo 6 let! Tak jsme se o tom jen tak letmo zmínili na alergo/imuno, co jsme tehdy chodili s dcerou a dr. řekl: no tak přijďte, já se na něj podívám Pan doktor mu udělal testy a vyšla mu snížená imunita..ale to neééé snížená tak, jako že by se s tím něco dalo dělat..on ji má sníženou doživotně, vrozenou! A to by jako celej život měl bejt doma podle paní pediatričky zavřenej doma, neb když je doma, tak nemarodí?? Do doby, než šel do školky, měl ATB jednou jedinkrát a to v 11 měsících!! - byl prakticky zdravý.

  Jde o to, rozlišit vrozený problém s imunitou tzv. primární imunodeficity a ty získané problémy, tj. sníženou imunitu po infekcích apod..
  Doporučuji přečíst tento článek z tohoto týdne:
  http://www.zena-in.cz/rubrika.asp?idc=9121&id=3

  superkarma: 0 03.04.2004, 15:00:50
 11. avatar
  [25] Saturninka [*]

  Ještě to upřesním - on můj zdrav. stav byl plnej paradoxů - třeba testy na alergeny - dřív se vpichovalo pod kůži, dnes se jen jakoby naškrábne a kapne. Já měla při každém testování jiné reakce - jednou jsem nebyla na nic a za pár týdnů naprosto na všechno a strašně.... Imunitu jsem měla rozhozenou, když mi zrovna nic nebylo a když jsem chytala jednu virozu za druhou, tak jsem měla imuno testy ukázkové . A doktoři jen nechápavě kroutili hlavinkama .
  No a přestože zimu 2001/2002 jsem strávila celou ve společnosti všemožných viroz, chřipek a zánětů, imunologické testy byly v naprostém pořádku .

  superkarma: 0 03.04.2004, 13:35:03
 12. avatar
  [24] Saturninka [*]

  Andula: Já netvrdím, že to znamená plošně - ale prostě to tak je - někdo marodí víc, aniž by měl blbou alergii či imunitu a někdo prostě vůbec. Neptej se mne proč, páč to nevím ani já, ani náš pan doktor - řekl mi, že je to zcelá běžné, že většina malých marodů, co tam s nimi maminky chodí, jsou právě čerstvá školkáčata. Nazval to "zamořením" dítěte školkovýma bacilama - prostě než si zvykne na jiné cizí bacily .... Holt někomu to zvykání trvá dýl, ale ještě to neznamená, že ten malej človíček bude do budoucna marodit víc, než ti druzí... se tu do toho motám .
  A co se týče té imunologie - dost dobře si pamatuju, že někdy v letech 1985-89, možná dýl, kdy já běhala po doktorech, tak jsem měla alergoložku a na imuno jsem jezdila ouplně jinam, k odborníkům POUZE na imunologii. Dneska je to jinak, většina těch alergologů si dělá imuno sama... ale MOJE velmi dobrá lékařka alergoložka mne stejně pošle na imunologii k lékařce, která se zabývá pouze obranyschopností organismu.
  JanaVa: Jasně - každej jsme jinej, jak píšeš. Ale to, že já, velmi silný alergik od narození, mám imunitu v pořádku svědčí malinko o tom, že i výjimky jsou a že tedy mezi alergie a poruchy imunity nejde 100% položit rovnítko. Tedy alespoň z mého laického pohledu .
  Hezkej víkend oběma

  superkarma: 0 03.04.2004, 13:30:21
 13. avatar
  [23] Andula [*]

  A kdyby to spolu nesouviselo, proc by doktori meli atestace z alergologie a imunologie, tedy ti sami doktori myslim :-)

  superkarma: 0 02.04.2004, 22:30:22
 14. avatar
  [22] JanaVa [*]

  Saturninka: to já bych se zase pod tvrzení, že alergie demoluje imunitu, mohla hned podepsat. Objevila se mi i autoimunita a dloubá mi to do imunologi tak vydatně, že jsem dnes začala chodit na imunoglobulinové injekce. Syn byl jako několikrát nemocný, udělali se testy a co alegie a porucha imunity ??? Byly tam - a děsné - znamenalo to mnohaměsíční odsun očkování, přísnou dietu, skoro karanténné opatření aby v tom stavy nic nechytil... On je na tom už lépe, ale pro změnu jsem v podobné situaci já. Takže kvůli mně mé dítě nesmí být očkované třeba živými mykobakteriemi a živou obrnovou vakcínou (i když malý už má imunita celkem OK, tak by to i snesl)... Takže je to hodně individuání. Ale pravda je, že u nás je silný alergik s mírnými zánětlivými změnami na plicích (předstupeň astmatu) i tatínek ...

  superkarma: 0 02.04.2004, 21:56:34
 15. avatar
  [21] Andula [*]

  Saturninka: ale ja vim, ze dite muze mit alergii i kdyz rodice nic a naopak (ale pak uz tam dost mozne je skryty sklon k nim), ale vazne myslim, ze plosne neplati "skolka - stale nemocne dite".

  superkarma: 0 02.04.2004, 18:52:34
 16. avatar
  [20] Jeremi [*]

  Ach jo, sorry - anonym jsem já. Z nějakých temných důvodů v minulých dnech fungovalo na porodnici přihlášení automaticky, pokud jsem byla přihlášená na Ž-I, a teď zas ne.

  superkarma: 0 02.04.2004, 18:29:17
 17. avatar
  [18] Ladia [*]

  Abych pravdu řekla nikoho nezajímalo jestli jsem alergik (ptali se akorát na lékové alergie) nebo ne, když jsem byla těhotná, akorát moje kožní lékařka mi řekla, že je šance 50:50, že po mě děti alergii podědí. Naštěstí nic, hrozně jsem se bála, že budou ekzém a sledovala každý flíček Ale naštěstí nic
  Akorát u jsme minulý rok přišli na alergii na hmyzí bodnutí, naštěstí jen nějakou mírnou, stačí rychle po štípnutí máznout Fenistil + několik kapek Fenistilu a je klid.

  superkarma: 0 02.04.2004, 15:03:01
 18. avatar
  [17] Saturninka [*]

  pardooooon - ten anonym jsem z nějakého záhadného důvodu já - ač jsem byla přihlášená . Asi mne to vykoplo, páč jsem měla telefon a "malinko" jsem se zakecala .

  superkarma: 0 02.04.2004, 15:01:51
 19. avatar
  [16] Saturninka [*]

  Fifinka: Tak to Ti nepovím, páč já oběma svým dětem vybrala zdravý a nealergikcký tatínky .

  superkarma: 0 02.04.2004, 15:00:39
 20. avatar
  [14] Saturninka [*]

  Andula: Já nevím - ale rozhodně NEJSEM sama, kdo má dítě vinou chození do školky STÁLE nemocné. Jen tady na netu a nebo u nás v okolí znám nejméně 10 mamin, co mají děti neustále smrkající, kašlající a doma pobývající a tak podobně. A většina těch mamin JE "dobrých" - tedy nealergiků!!!! A imunita má co do činění s alergiemi, protože JÁ mám imuno vyšetření naprosto v pořádku . Zkrátka a dobře u nás je to jen otázka nosní mandle a dnes mi pan doktor řekl, že po neděli domluví odstranění naší mandle co nejdříve, abychom nemuseli čekat těch 6 neděl po dobrání ATB. Není to běžný postup, ale malá se už nemůže ani najíst, páč když má plnou pusu, nemůže dýchat, neb nos je neprůchodný.
  Já chtěla jen napsat, že alergický rodič se ne vždy rovná alergické dítě a zdravý rodič se ne vždy rovná zdravé dítě! Píši to docela laicky, protože odborné výrazy přenechám odborníkům, nehledě na to, že tomu prdlajs rozumím .howg Musím jít uklidnit dravou zvěř a zlikvidovat poobědovou spoušť.

  superkarma: 0 02.04.2004, 14:55:52
 21. avatar
  [13] Fifinka [*]

  Pavluska: ale já vím jak to je..to jen mlčící většina to neví ..

  superkarma: 0 02.04.2004, 14:24:51
 22. avatar
  [10] Fifinka [*]

  Hm...já tu ovšem stále postrádám to, co když je alergik OTEC a matka NE! To tu stále chybí!
  Jinak si kupte dnešní MFDNES, je tam celá příloha o alergiích..na idnesu to ještě teď není.

  superkarma: 0 02.04.2004, 13:42:31
 23. avatar
  [7] Andula [*]

  Saturninka: jasne, ale treba s imunitou?
  Ja nevim "kazde jine dite", ja mam dve a klepu do dreva ci kam, tohle se u nas nedeje.

  superkarma: 0 02.04.2004, 11:53:53
 24. avatar
  [5] Andula [*]

  Saturninka: tedy, napsat ze "dcerka je dobra", jen je od listopadu ci od kdy tak nejak porad nemocna... to je protimluv, ne? :-)

  superkarma: 0 02.04.2004, 10:04:15
 25. avatar
  [4] Saturninka [*]

  Jsem alergička - kombinovaná, velmi kombinovaná a to už 33 let 3 měsíce a 9 dní - tedy on samotného narození . Od 15ti let nejhorší astmatik na našem okrese, po nasazení prednisonu v 18ti najednou klid a vše v pohodě. První dítě jsem měla ve skoro 20ti (19 a 9 měsíců). Na alergologii jsem se zeptala, CO bych neměla užívat, kdyby... byla to v podstatě všechna antihistaminika, užívání prednisonu mi nezakázali - brala jsem 1/2 obden toho nejslabšího. A tak jsem vysadila zaditen a zyrtec či co to tehdy bylo a hup . Nakonec jsem sice zůstala sama, ač si tatíček vyškemral na kolenou , ale narodil se mi zdravý syn 6 dní před termínem 2,80/49 cm, v září 1990. Byla jsem na vlastní žádost na vyšetření plodové vody a v porodnici se mi pan primář, véééliká kapacita v porodnictví, vysmál, proč jsem tam lezla. Při porodu mne nutily mít na obličeji kyslíkovou masku a držet si ji , přestože jsem neměla vůbec žádné potíže - popravdě, CELÉ těhotenství proběhlo naprosto ukázkově - tlak, krev, přírůstky... vše v normě. Žádné zvracení, únava a tak. V 1/2 roce měl syn 9,50 kg. Neměl ani atopický ekzém, ani žádné jiné projevy alergií - až předloni v květnu se mohl ukýchat, loni jen malinko, tak čekáme, co bude letos. Co se viroz týče - když pominu 2x spálu ve školce, tak porpvé marodil až po předloňském úraze - nějak se mu rozhodila imunita či co a byl věčně nachrmlaný. To mu bylo 11.
  Druhé dítě - dcerka - se narodila o 8 a 3/4 roku později - v dubnu 1999 - 3,50/51cm. V té době jsem od prvního porodu neměla žádné potíže coby astmatik, minimální coby ekzematik, ale už se začínala ozývat pylovka a taky mi našli chron, zánět jater . Léky jsem nebrala veškeré žádné. Celé těhotenství bylo doslova a do písmene problité - celých 8 měsíců jsem strávila na wc mísou , jinak v klidu, chodila jsem do práce a všechny ostatní testíky byly v pořádku. Porod proběhl rychle a bez komplikací přesně v termínu. Dcerka byla sledována v alergologické studii pro alergiky rodiče a novorozence po dobu 2 let. Dostávala do roku zdarma hyppoalergenní mléko, protože jsem kojila jen něco přes 2 měsíce . Její i tatínkovy krevní testy byly vždy dobré - narozdíl od mých . Malá měla sem tam nějak drobnej projev, reakci - ale nikdy se nedalo vysledovat na co konkrétně, spíše to byly kontaktní reakce - na rajče, šťáva okolo pusy - po umytí flíčky zmizly... Jinak je dobrá, jen od loňského nástupu do školky chytne kde co, takže jsem skoro stále doma a čeká na odstranění mandlí.
  Nevím - ač všichni lékaři, které jsme kdy v těhotenství navštívila, věděli, JAK moc jsem silný alergik, NIKDY mne nikdo neupozornil na to, že bych měla jíst to a to a neměla jíst to a to, že bych měla púočít tehdy a tehdy a neměla počít tehdy a tehdy.... Že bych měla zrušit záclony, koberce a jiné prachu lapače (které stejně doma nemám, když pominu peřiny, ručníky a autěrky), že bych.... Zkrátka a dobře informovanost v tomhle směru byla OOhovno (pardon ).
  A co se rozikovosti týče - ano, moje první těhotenství od počátku brali jako vysoce rizikové a přesto při každé návštěvě až do porodu do mne narvali největší vyšetřovací železa, co našli . Moje druhé těhotenství - na vyšetřovací stůl jsem lezla jen 2x - při prvním vyšetření, jestli jsem těhotná a pak někdy v 6. měsíci na měření pupíku, poslech a tak a za rizikovou mne nikdo nepokládal.
  Jo - moje gynekoložka mi po prvním těhotenství nepokrytě přiznala, že se mého těhotenství STRAŠNĚ bála a moje alergoložka prohlásila, že by mne mohla ukazovat na kongresech v zahraničí coby raritu - já totiž byla bez problému nejen v tom prvním těhotenství (vlastně asi rok po tom, co jsem lehávala ještě v nemocnicích s kyslíkem), ale i po porodu, po 6tinedělí a po celou dobu dodnes . teď mám jiné problémy - pyl, pyl, pyl a spoustu potravin, ale tak nějak mne to nebere - žiju s tím TOLIk let, že mám jiné priority - zdraví svých dětí.
  Přeju všem alergičkám klidné těhotenství, porod a poporodní čas zrovna tak. Hezkej den všem!

  superkarma: 0 02.04.2004, 08:55:59
 26. avatar
  [3] lightblue [*]

  Já jsem četla v příbalovém letáku vakcíny, která mi je teď injekčně podávána proti alergii na roztoče, že je nutné ji v těhotenství přerušit, a zde se píše, že není, ale to asi záleží na lékaři a na stavu maminky, že? Každopádně jsem ráda, že tu tento článek vyšel.

  superkarma: 0 02.04.2004, 08:43:58
 27. avatar
  [1] Fifinka [*]  Tak dlouho Fifinka bombardovala redakci Porodnice s těhotnejma alergičkama, až jí tu redakce vyrobila článek...

  Teď to jdu ještě překontrolovat, zda tam nejsou chyby

  superkarma: 0 02.04.2004, 00:29:03

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme