Rodina

Těhotná Alena podstoupila naplánovanou amniocentézu

Uplynulý týden si naše budoucí maminka Alena zažila své. Prodělala amniocentézu, kterou podrobně popisuje. Nejhorší ale bylo napětí při čekání na výsledky. Bude všechno v pořádku, nebo se má bát o osud druhého dítěte?

Tak další týden už jsme 17+3 tt. A máme konečně za sebou asi nejnáročnější období. Jak jsem již psala, měla jsem naplánovanou amniocentézu. Toto vyšetření jsem podstoupila i v prvním těhotenství, aniž bychom měli nějakou genetickou zátěž v rodině.

Jsem zdravotník, který ví, že čím je žena starší, tím větší je riziko poškození plodu. A to jsme nechtěli riskovat. Vše bylo v pořádku, ale vinou lékaře při porodu je dcera nemocná, proto při druhém těhotenství jsem nechtěla nic riskovat a vyšetření podstoupit znovu.

Již při prvních vyšetření krve na těhotenské protilátky nám vyšly pozitivní.

(Problém nastává, když je žena Rh negativní a muž Rh pozitivní. Hrozí tak nebezpečí, že dítě bude také Rh pozitivní. Co z toho vyplývá? Pokud Rh negativní matka čeká Rh pozitivní dítě, je riziko, že organizmus matky vytváří protilátky vůči krvi vlastního dítěte, tzn. organizmus matky „se nebude snášet“ s organizmem dítěte. Příčinou vzniku protilátek (izoimunizace) matky proti krvinkám plodu je průnik malého množství krvinek plodu přes placentu k matce. Toto se děje i během těhotenství, avšak množství je tak malé, že zpravidla nevede k izoimunizaci matky. Za porodu nebo za potratu je toto množství již mnohem větší a matka může být izoimunizována.

Kdysi byl tento problém častou příčinou potratů a úmrtí novorozenců. Dnes už umíme k této komplikaci přistupovat úspěšně. Problém Rh inkompatibility (tj. nesnášenlivosti v Rh systému) nehrozí při prvním těhotenství, protože pokud se během těhotenství neudálo nic závažného, krvinky z krve matky a z krve dítěte se nepromíchají. Při porodu však mohou krvinky Rh+ dítěte proniknout do krve Rh- matky. Pokud by tvorba protiáltek anti-D dramaticky stoupla už během těhotenství, musel by být porod vyvolán dříve.

Po porodu se vyšetří Rh faktor narozeného dítěte. Je-li Rh+, matka dostane do 72 hodin po porodu injekci Rhega. Pokud je dítě Rh-, Rhega se nepodává. Jednoduše můžeme říci, že tato podaná protilátka zničí v krvi matky Rh+ krvinky plodu dříve, než si tělo matky začne vůči nim tvořit protilátky. Ty by mohly během dalších těhotenství vážně poškodit plody. Platí, že s každým dalším těhotenstvím stoupá tvorba protilátek anti-D, a tím i riziko poškození plodu, ale jenom v případě, že matce nebyly po porodu Rhega podána.

A ještě něco - injekce Rhega se aplikuje nejen u Rh- žen po porodu, ale i u těch, které překonaly nebo podstoupily potrat. Doporučuje se však i ženám po amniocentéze nebo po mimoděložním těhotenství.)

Tak začalo naše stresové období a hodlalo neskončit. Další rána přišla při genetickém ultrazvuku, kde vypočítali vysoké riziko poškození plodu. Protože riziko bylo vysoké, lékaři rozhodli, že nebudou čekat, až bude možno udělat amniocentézu, ale že provedou odběr choriových klků. Jenže při ultrazvuku zjistili, že máme placentu uloženou na zadní straně až za plodem, a tak by bylo obrovské riziko provést toto vyšetření. Museli jsme tedy čekat další týdny a ty,  věřte, byly strašné. Ten strach a pocit, že nemůžete dělat nic, jsou k uzoufání.

Tak přišel den D. Brzy ráno jsem přišla do nemocnice, kde s vámi projdou znova vaši rodinnou anamnézu, pak podepíšete souhlasy a čekáte, než vás zavolají. Ten strach, co bude a jak to dopadne, je tam pořád.

Přišla jsem na řadu, protože jsem toto vyšetření již absolvovala a věděla jsem, do čeho jdu. Lehla jsem si a ultrazvukem zjistili, jak je miminko uložené a kde je nejlepší místo pro vpich. Pak vydesinfikují asi 3x břicho, aby bylo vše sterilní, a za pomoci ultrazvuku vám píchnou do břicha dlouhou tenkou jehlu. Vůbec to nebolí, jen je to takový tupý tlak. Pak mi odebrali asi 15 ml plodové vody. Na ultrazvuku jsme viděli toho prcka, jak se snaží dosáhnout na toho vetřelce, který se dostal až k němu do pokojíčku. To nás na chvilku trochu rozptýlilo a pobavilo.

Pak jsem ještě dostala injekci kvůli pozitivním protilátkám a dostala dvě tabletky magnesia na zklidnění dělohy a na 2 hodiny jsem ulehla.

Po uplynutí dvou hodin mi znovu udělali ultrazvuk, aby zjistili, že je vše v pořádku, a pak pustili domů. Doma jsem 3 dny proležela, aby bylo vše v pořádku. Noc po zákroku byla strašná, to čekání na výsledek. Hlavou vám probíhá vše. Co když to bude opravdu špatný? Co budu dělat, jak se rozhodnu atd...

Druhý den jsem musela počkat až do odpoledne, abych se dozvěděla výsledek. Nemohla jsem se rozhodnout, zda mám zavolat, chtěla jsem to vědět, ale bála jsem se toho, co mi řeknou.

Nakonec jsem zavolala, ale nikdo mi to nebral, asi hodinu, tak jsem to zkoušela každých deset minut. Nakonec jsem se dovolala, ale řekli mi, že jim výsledky dneska ještě nevolali a že to budou tedy vědět až zítra. Strašný zklamání, ale nedala jsem se a volala s prosbou, jestli nemůžou zavolat do laboratoře a zjistit to.

Ale sestřička byla rychlejší, a tak mi hned do telefonu řekla tu zprávu: JE TO V POŘÁDKU. Zeptala jsem se několikrát, jestli to je opravdu pravda, sice mi sestřička moc nerozuměla, jak jsem brečela. Bylo to štěstím

alena

Tak teď si užívám klid, žádná akce, akcí bylo minulý týden víc než dost. Bříško roste pořád, prcek si dělá bublinky a mně je dobře.

Alena

Čtěte také:

   
02.08.2012 - Těhotné - blog - autor: Dana Haklová

Další příspěvky

Komentáře:

 1. [36] AndreaK [*]

  Barbucháč — #24 A dostala jsi AntiD pred porodem (behem tehu) nebo az po porodu? Spise toto me zarazilo. Ze tady jsou ty injekce davany pred porodem a pak po porodu. Furt to rikam. Jiny kraj jiny mrav i ve zdravotnictvi.

  superkarma: 0 06.08.2012, 12:29:55
 2. [35] AndreaK [*]

  kareta — #26 vsak na to cekam Sml52 uvidime jestli nam pomichali zkumavky CARu Sml52Sml52 to bude gol kdyz odrodim cerne dite jak bota

  superkarma: 0 06.08.2012, 12:27:04
 3. [34] AndreaK [*]

  skolacka — #23 Me delali jen jeden rozbor krve hned na zacatku. Myslim ze vysledky jsem mela okolo 8tt a jen mi poslali zadanku at si sama domluvim datum po 28tt.

  Podle me se to tu dela ploste behem tehu.

  superkarma: 0 06.08.2012, 12:25:47
 4. avatar
  [33] skolacka [*]

  paníliška — #32 Ale vždyť já to všechno vím. Úvaha byla o tom, že by byl průšvih, pokud u matky Rh- by se otestoval partner, ten měl taky Rh- a doktoři by to na základě toho nechali plavat. Jenže skutečný otec (ne testovaný partner) by byl Rh+.

  Proto mi příde správnější a pro zdravotnictví úspornější, že v případě matky Rh- se už žádnej chlap netestuje a přistupuje se k tomu tak, že tam to riziko Rh+ otce je.

  superkarma: 0 03.08.2012, 07:51:31
 5. avatar
  [32] paníliška [*]

  skolacka — #29 Podívej, pokud má otec Rh + a matka RH -, je tu možnost, že dítě zdědí otcovo plus a v tom případě může tělo matky začít tvořit protilátky proti plodu. Proto se toto řeší. Pokud má otec Rh mínus, je to jedno, protilátky se nemají proti čemu tvořit ani v případě, že matka je plus.

  1. na komentář reaguje skolacka — #33
  superkarma: 0 02.08.2012, 23:18:15
 6. avatar
  [31] paníliška [*]

  skolacka — #29 Ale to je úplně jedno. Otcovo Rh- dítě nijak neohrožuje, riziko je pouze, pokud je negativní matka. Otcem může být řeba i kominík, to je jedno. :-)

  superkarma: 0 02.08.2012, 23:14:00

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. avatar
  [30] tajnostii [*]

  Držm palceSml59

  superkarma: 0 02.08.2012, 22:14:47
 2. avatar
  [29] skolacka [*]

  paníliška — #28 myšleno: Jestli by něco řešili, pokud má papírový otec Rh-. V tom případě by ani nic řešit nemuseli bo nehrozí, že by dítě bylo Rh+. Jenže je tam furt ta nejistota, že matka nepřizná, že otec může být někdo jiný a v tom případě by to mohl být průšvih. Proto mi příde správnější ten přístup, že se řeší jen matka a na Rh otce se nepřihlíží.

  1. na komentář reaguje paníliška — #31
  2. na komentář reaguje paníliška — #32
  superkarma: 0 02.08.2012, 21:19:56
 3. avatar
  [28] paníliška [*]

  skolacka — #25 Pokud má otec Rh-, pak se nic neděje. Rizikové je, pokud ho má matka. Toť vše.

  1. na komentář reaguje skolacka — #29
  superkarma: 0 02.08.2012, 21:14:17
 4. avatar
  [27] Dante Alighieri [*]

  Výsledky hned druhý den? Známá čekala 3 týdny..

  superkarma: 0 02.08.2012, 19:52:42
 5. avatar
  [26] kareta [*]

  AndreaK — #22 jasně, co kdyby ti byl nevěrnej a to dítě nebylo jehoSml26Sml8Sml30 Pořád tvrdím, že nositelem rodinné DNA jsou HOLČIČKYSml67

  1. na komentář reaguje AndreaK — #35
  superkarma: 0 02.08.2012, 16:47:01
 6. avatar
  [25] skolacka [*]

  Barbucháč — #24 tak asi fakt záleží na doktorovi bo kámočka rodila před 5ti lety a manželovi krev brali a bo měl Rh+, tak to řešili. Otázka je co by bylo, kdyby byl otec Rh- Sml80 zas si podle mě nemůžou dovolit to nechat plavat... přece jen ne všechny matky maji čistý svědomí Sml57

  1. na komentář reaguje paníliška — #28
  superkarma: 0 02.08.2012, 15:17:24
 7. avatar
  [24] Barbucháč [*]

  AndreaK — #22 skolacka — #23 jsem Rh- a injekci jsem dostala automaticky u obou těhotenství a už tehdy - před 13ti a 14ti lety - se tady v ČR nikdo na otce neptal, směrodatná jsem byla jáSml80

  1. na komentář reaguje skolacka — #25
  2. na komentář reaguje AndreaK — #36
  superkarma: 0 02.08.2012, 15:10:56
 8. avatar
  [23] skolacka [*]

  AndreaK — #22 u nás už se taky nehledí a nebo je to doktor od doktora. Zrovna předevčírem jsem se na to u doktora ptala, kdy manžel půjde na krev a prý se to neřeší a bere se, že otec je kdokoliv - z lékařského hlediska mi to i příde správnější.

  A nedostala si tu Anti D injekci proto, že si měla v krvi už protilátky? U nás se to kontroluje tuším 4ma odběrama během těhotenství....

  1. na komentář reaguje Barbucháč — #24
  2. na komentář reaguje AndreaK — #34
  superkarma: 0 02.08.2012, 15:06:42
 9. [22] AndreaK [*]

  Jo jsem rada ze to dobre dopadlo. At se dari nadale.

  Jsme nejak zaskocena tvym vysvetlenim Rh negativni. Neco souhlasi a neco se trosku lisi, co mi bylo vysvetleno tady. Ja jsem Rh negativni a Anti D injekce mi byla dana v 28tt. Ma se dat mezi 28-30tt. Dalsi dostanu po porodu do 72 hodin. Radeji uz to cist podruhe nebudu, nejak me to znervoznilo...

  Tady (Anglie) se na otce nehledi jestli je pozitivni ci negativni. A otec si nikdy neni jisty jestli je otcem Sml52Sml52 Ale vazne, Anti D je dana kazde tehotne ktera je Rh negativni.

  1. na komentář reaguje skolacka — #23
  2. na komentář reaguje Barbucháč — #24
  3. na komentář reaguje kareta — #26
  superkarma: 0 02.08.2012, 14:27:56
 10. [21] Saritka [*]

  Hlavně že je vše v pořádku, Čekání na  klidu nepřidá.Sml16

  superkarma: 0 02.08.2012, 14:26:00
 11. [20] Trefa [*]

  Trefa:pri cteni tohoto clanku,mi nabihala husi kuze.a nakonec jsem si odychla ze je to v poradku.preju Vam hodne zdravi a hlavne at to vse dobre dopadne.

  superkarma: 0 02.08.2012, 13:33:49
 12. avatar
  [19] LudPa [*]

  Takže super, držím dál palečky.

  superkarma: 1 02.08.2012, 11:37:51
 13. avatar
  [18] Kytinkak [*]

  to jo, to čekání je vždy hrozné, ale potom ta velká úleva že je vše v pořádku, to je parádaSml16

  superkarma: 0 02.08.2012, 11:37:48
 14. avatar
  [17] ekleinovka [*]

  Moc vám to všem doma přeju,že je vše v pořádku,také znám tohle nervování před výsledky,přeji jen vše dobré!!!!!

  superkarma: 0 02.08.2012, 11:29:46
 15. avatar
  [16] ladouch [*]

  Gratuluji, jsem moc ráda, že výsledky jsou v pořádku, věřím, že to čekání muselo být strašné, znám to, ale z jiné stránky, čekala jsem na výsledky z histologie.Sml22Sml22

  superkarma: 0 02.08.2012, 10:33:06
 16. avatar
  [15] Jindriska8 [*]

  Nejhorší je čekání na výsledky.Sml22Přeji zdraví a těším se až nám tady všechny maminky ukáží svoje miminka.Sml59

  superkarma: 0 02.08.2012, 09:14:27
 17. [14] zzandaa [*]

  Doufám, že u vás už bude vše v pořádkuSml16

  superkarma: 0 02.08.2012, 09:11:05
 18. avatar
  [13] hubajda [*]

  step1 — #10 jo jo nejhorsi je ta bezmocnost

  superkarma: 0 02.08.2012, 08:51:18
 19. avatar
  [12] Alena 12 [*]

  přeji hodně zdravíčka

  superkarma: 0 02.08.2012, 08:48:07
 20. avatar
  [11] skolacka [*]

  Držím palce, ať už je vše v pořádku. Mě naštěstí amniocentéza minula. Ale Rh- mám taky, tak snad to doktoři dobře ohlídaj

  superkarma: 0 02.08.2012, 08:47:20
 21. [10] step1 [*]

  Nejhorší je ta bezmocnost, kdy člověk nic nemůže dělat a jen čeká a čeká. Ale ten kámen, co spadne ze srdce, když je zpráva příznivá. Vše je dobré, tak teď si v klidu a pohodě užívejte ty krásné chvilky.

  1. na komentář reaguje hubajda — #13
  superkarma: 0 02.08.2012, 08:43:32
 22. avatar
  [9] carmi [*]

  To je hrozné, takové nervy! Tak ať už je všechno v  klidu.

  superkarma: 0 02.08.2012, 08:29:48
 23. avatar
  [8] Hanula [*]

  Sml79Sml79za ty nervy ten výsledek stál

  superkarma: 0 02.08.2012, 08:29:42
 24. avatar
  [7] átéčko [*]

  Byla jsem taky na amniocentéze. Sml67Držím palce

  superkarma: 0 02.08.2012, 08:29:23
 25. avatar
  [6] blesksoft [*]

  taky jsem byla na amniocentéze

  superkarma: 0 02.08.2012, 08:09:02
 26. [5] diplopeta [*]

  gratuluji k dobrému výsledku...taky jsem podstoupila amniocentézu, my jsme však museli čekat 3 týdny....na mé narozeniny jsem ale dostala nejkrásnější dáreček...mimčo je zdravé a je to holčička...dodnes nezapomenu na tu velikou radost, že je vše v pořádku a mužeme si užívat další týdny v klidu

  superkarma: 0 02.08.2012, 07:11:29
 27. [4] lidicka [*]

  Dcera přesně před rokem podstoupila amniocentézu, u nás ale výsledky jsou k mání na internetu - při odběru dostala své identifikační údaje, pod kterými se mohla přihlásit a tam byly výsledky. I graficky znázorněny, vytiskly jsme to, tak má památkuSml22

  superkarma: 0 02.08.2012, 06:38:08
 28. [3] anina4 [*]

  To je super, že je vše v pořádku,vím jaké to je,také jsempři posledním těhotenství toto absolvovala a nejhorší bylo to čekání na výsledek.Moc gratuluju a užívejte si v klidu těhotenství.

  superkarma: 0 02.08.2012, 06:33:48
 29. [2] krockova.pavla@seznam.cz [*]

  Jsem moc ráda, že je všechno v pořádku:) Vím, že to jsou velké nervy čekat na takové výsledky:)Sml22

  superkarma: 0 02.08.2012, 04:56:11
 30. avatar
  [1] ondrasek74 [*]

  To je moc fajn, že to dopadlo dobře. Já te=d také čekám na jeden výsledek a nesnáším to dobře. Ale ještě 14 dní to potrvá. Tak gratuluji, A to už vlastně i víte, co čekáte, amniocentéta to odhalí na 100% Sml22

  superkarma: 0 02.08.2012, 00:29:39

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme