Rodina

Těhotenství je zdraví nebo nemoc ?

Těhotenství je zcela přirozeným obdobím v životě ženy. Žena se stává těhotnou obvykle z plného zdraví, bývá v psychické pohodě, očekává s celou svojí rodinou pozitivní, tedy příznivý výsledek.

Český výraz, že „žena je v jiném stavu“, je současně výstižný i nepravdivý. Pravdivý ve vystižení fyzické i psychické změny, které těhotnou poznamenávají, avšak tento výraz již nepostihuje míru a zejména dynamiku těchto změn. Těhotenství tedy není stav. Těhotenství je zvláštní proces, u kterého vzniká velmi křehká rovnováha mezi zdravím a možností rychlého zvratu v riziko nebo až nemoc, která může ohrozit těhotnou ženu i plod.

Těhotenství bývá dobou optimistickou, pozitivní. Optimismus přece převládá ve chvíli, kdy se partneři dozvědí o početí, optimismus prožívá celá rodina před porodem dítěte. Ale ne všichni lidé mají to štěstí, že by jim příroda nekladla nástrahy a překážky. Relativně často svědky problémů a úskalí, která před nás, svědky onoho téměř zázraku, kterým oplození, těhotenství a porod dítěte je, klade příroda.

Kolikrát si při každodenní činnosti uvědomujeme, jak „příroda je moudrá“. Příklad:

- po radostném zjištění těhotenství nastane u ženy samovolný potrat. Teprve z detailního rozboru genetika zjistíme, že zárodek nebyl správně založen a že by dítě zdravě neprosperovalo
- o předčasném porodu zjistíme pravý uzel na pupečníku, který by mohl způsobit poškození dítěte atd.

Člověk je člověkem zhruba půl miliónu let, tak dlouho se vyvíjí lidský druh, tak dlouho se i lidé rodí. Naprostou většinu této doby probíhaly porody primitivně. Těhotné a rodící ženy odedávna vyhledávaly pomoc, avšak ta původně spočívala v magii a v rituálech. Mnohá lidská společenství a kultury měly své bohyně o ochránkyně rodiček. V antice se objevily první náznaky racionality, aby byly později vystřídány stagnací a úpadkem. Ve středověku bylo porodnictví v rukou porodních bab nebo vzdělaných laiků. Pověry a zaříkávání byly u porodu pravidlem. Lékaři byli vychováni v nezájmu o porodnictví, porodnictví se považovalo za obor pro muže nedůstojný. Teprve v období renesance, kdy začíná rozvoj přírodních věd, se porodnictví začíná stávat součástí lékařství a oboru se začínají věnovat i muži lékaři. Porodnická zařízení začínají vznikat až v 18. a zejména 19. století.

Nesmírně vysoká úmrtnost matek a hlavně dětí byla dominujícím znakem předvědeckého porodnictví. Porodnictví jako věda a součást lékařství se začíná vyvíjet teprve v první polovině 17. století, kdy jeho začátky vznikají. Racionální, tedy rozumem řízená, péče o těhotnou a rodící ženu a její dítě je s ohledem na délku vývoje lidského druhu velmi mladá lidská disciplína.

Závěrem, těhotenství není nemoc a porod je jeho přirozené ukončení, ale…

MUDr. Antonín Pařízek, CSc.
(z úvodu do populární knihy o Těhotenství a porodu)

Novinka aneb nabízíme interaktivní spolupráci

Vážené čtenářky, za sebe i za celou naši redakční radu Vám upřímně děkuji za Vaše příspěvky, které velmi pečlivě čteme a posuzujeme. Vůbec nám nevadí Váš často kritický tón, nebo alespoň podtón. Vaše názory jsou pro nás návodem a motivací k lepší práci.

Na konci letošního roku by měla vyjít kniha o těhotenství, porodu a dítěti do 3 let života. Některé kapitoly nebo jejich části chceme umísťovat na náš web www.porodnice.com. Podle Vašich reakcí chceme usměrňovat námi předkládané informace do budoucí papírové podoby. Přejeme si, aby vzniklo moderní, aktuální dílo, které by mělo ženě nabízet pomoc v době, která z jejího hlediska není vůbec jednoduchá.

Zahraniční publikace podobného zaměření využíváme pouze pro naši inspiraci, ale nikoliv pro jejich překlad. Chceme vytvořit ryze českou variantu pro českou ženu a jejího partnera a rodinu.

Takže….. Kritizujte a opravujte naše články a pokud možno předkládejte žhavá témata, která by v našem webovém archivu nebo v papírové knize neměly chybět.

Za redakční radu MUDr. Antonín Pařízek, CSc.  

         
   
15.01.2004 - Těhotenství a porod - autor: Odborný článek

Komentáře:

 1. [205] onohlo [*]

  zajímavý článek

  superkarma: 0 20.03.2013, 11:40:41
 2. avatar
  [187] Lesana [*]

  dr. Pařízek: Jinak se omlouvám, zapomněla jsem poděkovat za odpověď... Stydím se a doufám, že mě omlouvají ty vysoké teploty, se kterými právě bojuji a díky kterým nejsem s to udržet myšlenku. Děkuji :o)

  superkarma: 0 18.01.2004, 22:18:52
 3. avatar
  [186] Lesana [*]

  dr. Pařízek: Přesně to o té jedné PA tvrdím taky - akorát já bych ještě přidala péči v těhotenství a šestinedělí. Což je jeden z důvodů, proč se mi tak líbí myšlenka porodních domů. No nic, já si myslela, že jde o nedoruzmění :o(

  superkarma: 0 18.01.2004, 20:44:08
 4. avatar
  [179] Lesana [*]

  Pane doktore, ještě bych měla jeden dotaz tak poněkud mimo (snad to nevadí, když ani diskuze se nedrží tématu :o) )

  Na Rodině jsem kdysi četla příspěvek od jednoho lékaře od Apolináře (tuším dr. Koucký, ale nerada bych kecala, vyskytovalo se jich tam víc...), který zmiňoval, že se u Apolináře chystá "porodní dům". Přiznávám, že mi to tak trochu vrtá hlavou - to se opravdu do budoucna počítá s rozsahem služeb běžných pro porodní dům (neboli - jako těhulka bych chodila na kontroly ke 2-3 porodním asistentkám, spolu s nimi bych absolvovala např. i těhulkovské cvičení, s nimi porodila, po porodu by za mnou docházely domů... případně by byla možnost navštěvovat i různé kurzy, které porodní domy často mívají jako doprovodné aktivity - cvičení s miminkami, břišní tance a pod.)??? Nebo se tehdy pan doktor jenom trochu neobratně vyjádřil a měl na mysli spíš něco jako porodní pokoje, kde by vedly porody PA, ale jinak by se péče nijak nelišila od současnosti? Já mám porodní dům spojený s malým intimním prostředím, takže si něco takového fakt neumím u Apolináře představit :o)

  superkarma: 0 18.01.2004, 19:09:15
 5. avatar
  [137] emma [*]

  no, nezodpovědný matky... a co nezodpovědný kuřáci... taky nezodpovědně ničej zdraví sobě i druhým a můžou způsobit i smrt!

  superkarma: 0 16.01.2004, 12:21:01
 6. [136] Gabka [*]

  Kotě, no to se nedivím, že ti pan doktor napsal. A udělal to moc dobře, když jsi tak chytrá

  Já bych doma nerodila ani za zlatý . Nedávno jsem četla v reflexu reportáž o porodu v nějaké chalupě na samotě, porodní bába byla nějaká ukrajinka, po celou dobu zpívala a mávala vonnými tyčkami. Nic proti ní, ale paní rodila poprvé, dítě mělo skoro 4 kila. Úplně mi bylo špatně si pomyslet, kdyby se něco stalo a to nikdo nidy neví. Tyhle nezodpovědný matky nechápu. Ale když to chtějí, ať si tak rodí, pak se budou divit, až se něco stane.

  superkarma: 0 16.01.2004, 10:44:56
 7. avatar
  [128] Eva_CZ [*]

  Uz to tady padlo, ale je to tak : smekam pred kazdym ceskym doktorem. Ja bych tam v tom bordelu a za ty penize medicinu nedelala.
  Rodila jsem tam 2x, za uzasneho socialistickeho zdravotnictvi, klystyry a holeni a podobne veci mi vadily ze vseho nejmene. Nejvic mi vadil naprosto neosobni pristup, spina, pote mizerne jidlo.
  Ale nebyla moznost volby.

  superkarma: 0 15.01.2004, 23:48:58
 8. avatar
  [116] Vivian [*]

  Kláruša:

  superkarma: 0 15.01.2004, 21:56:16
 9. avatar
  [113] Vivian [*]

  Mimochodem, pokud by to pana doktora zajímalo, já jsem nedávno objevila web http://www.rodina.cz a protože mě téma porodů velmi zajímá, se zájmem jsem si přečetla velké množství článků, jejichž autorkami jsou matky, které mají osobní zkušenosti z velmi různých způsobů porodu. Pod těmito články jsou rovněž obrovská množství reakcí na tyto články, v nichž další ženy odhalují své osobní zkušenosti a pocity. Je to opravdu velmi zajímavé čtení a člověk má možnost prostřednictvím těchto příspěvků přímo nahlédnout do současného stavu v českém porodnictví a do pocitů, jaké z něho mají lidé, jichž se to přímo týká.

  superkarma: 0 15.01.2004, 21:23:12
 10. avatar
  [112] Eva_CZ [*]

  *Kotě*: pan doktor urcite nema s debilem nic spolecneho, naopak je to moudry muz - protoze si te vybral!
  Jinak ta debata - no hnus fialovej!

  superkarma: 0 15.01.2004, 20:59:05
 11. avatar
  [110] Vivian [*]

  *Kotě*: vida, docent se ukázal jako moudrej člověk
  (a mě zítra přijde dopis z Vatikánu )

  superkarma: 0 15.01.2004, 20:20:04
 12. avatar
  [109] *Kotě* [*]

  Na základě dnešní diskuse k tomuto článku mi přišel na mail dopis samotného MUDr. Pařízka... ač jsem ještě nerodila a nic o tom tedy nevím, vyzval mě, zda bych se nechtěla podílet na širší diskusi k problematice porodnictví, o čemž hodlá vydat knihu. Asi se mu mé argumenty zas tak blbé jako Máně-opici nezdály.

  Už jsem to učinila i v mé osobní odpovědi jemu samému, ale udělám to ještě tady: omlouvám se MUDr. Pařízkovi za to, že jsem mu nadávala do debilů. Měla jsem za sebou dlouhou pracovní noc a ještě jsem do toho vášnivě diskutovala na jiné téma :), článek se mi nelíbil a zareagovala jsem příliš zprudka. Za své hrubé slovo se fakt omlouvám a chci, aby si to dr. Pařízek přečetl i veřejně, nejen v osobním dopise.

  Jinak si ovšem na svých názorech trvám a s jeho pohledem na dějiny porodnictví kategoricky nesouhlasím!

  superkarma: 0 15.01.2004, 20:07:35
 13. avatar
  [102] Vivian [*]

  Máňa-opice: ale huš, vopice až si docent přijde přečíst tuhle duchaplnou diskusi a uvidí tenhle brajgl plnej anonymních keců, přejde ho veškerá chuť do práce a na tenhle server už nepáchne

  superkarma: 0 15.01.2004, 19:34:07
 14. avatar
  [99] Vivian [*]

  V časopisu Týden vyšel teď velmi zajímavý článek o porodech a jejich vlivu na vývoj lidské psychiky.

  superkarma: 0 15.01.2004, 19:21:34
 15. avatar
  [54] emma [*]

  Pavla: 120 tis měsíčně pro porodníka? blázníš? zrovna včera jsem četla rozhovor s ředitelem pražské záchranky a ten říkal, že záchranář má prům. 46 tis., a to patří k těm z nejlépe hodnoceným lékařům v tomto státě!

  superkarma: 0 15.01.2004, 12:45:25
 16. avatar
  [43] emma [*]

  sarobrouk: tu homeopatickou blbost psal zabedněnec Anonym.
  jinak myslím, že neporodíš "do hoven", to se při porodu hlídá a sestry jsou připravené stolici hned otírat (dovedeš si snad představit to strašné riziko infekce). a je pravda, jak píše Radka, že hráz se dá účinně chránit během porodu (kdyby to ovšem někdo dělal - doufejme, že současné porodní asistentky už to dělají), také je dobré ji během těhotenství masírovat, aby byla pružná.

  superkarma: 0 15.01.2004, 09:55:33
 17. avatar
  [42] emma [*]

  nepochopili jste, že Anonym (asi nějakej puberťák s malym pérem) napsal pod jménem Radky Krchový ty příspěvky o porodu koncem pánevním? tak se na ní hned nedurděte...
  Panther: jo, to je dobrej nápad, problém je, když se dostaneš do nemocnice, kde dělají klyzma jaksi paušálně, možná ti to ani nedovolej. (myslím, že tyhle domácí jsou miniklyzmata - nevyprázdní střevo tak dokonale jako ten velkej...)

  superkarma: 0 15.01.2004, 09:52:17
 18. avatar
  [41] sarobrouk [*]

  Ještě jsem nerodila, ale tahle doskuze se mi zdá dost divná. Zajímalo by mě, jak homeopatika otočí miminko? To jsem ještě neslyšela. A nikdy jsem nepřemýšlela, že by mi jeden krystýr mohl ublížit a abych dobrovolně porodila miminko do hoven. No fuj. A nástřih? No všechny moje kamarádky rodily, nejsem pravda nejmladší, ale vzhledem k rozměrům pánve maminek a velikosti miminek nevidím důvod proč nestříhnout. Než aby byly roztrhlé, jak ty, které nebyly nastřižené. To je tolik názorů, až jde hlava kolem.

  superkarma: 0 15.01.2004, 09:51:33
 19. avatar
  [34] Lotka [*]

  33 jsem opravdu já

  superkarma: 0 15.01.2004, 06:59:22
 20. avatar
  [23] Bobi [*]

  Hele, puberťáku, běž si ty svoje kokotiny psát jinam, tady není na tvoje žvásty nikdo zvědavej. Tečka.

  superkarma: 0 15.01.2004, 02:18:26
 21. avatar
  [13] *Kotě* [*]

  Lenko, nic takového Radka K. netvrdila a nic takového jsem netvrdila ani já. Text MUDr. Pařízka se zaměřil na historii porodnictví, která byla podaná zkresleným a tendenčním způsobem z omezeně lékařského pohledu. Na to jsem se zaměřila i já. A na tom názoru si z hlediska toho, že jsem to hodně studovala, trvám.

  superkarma: 0 15.01.2004, 01:59:04
 22. avatar
  [6] *Kotě* [*]

  Lenko, já jsem nereagovala na to, jak MUDr. Pařízek rodí děti, protože o tom nic nepsal. Ale psal o historii a přístupu k porodům a o tom já náhodou dost vím. To, co napsal, byl typický omezený lékařský přístup - porodní báby byly šarlatánky, jak to přišlo do rukou doktorům, bylo to lepší. To prostě není pravda.

  A mimochodem, mnoho porodních bab ve středověku a raném novověku umělo císaře provést. To se moc neví. Císařský řez není žádná nová technika zavedená doktory ve "věku rozumu".

  superkarma: 0 15.01.2004, 01:32:02
 23. avatar
  [3] *Kotě* [*]

  MUDr. Antonín Pařízek je debil. Víc k tomu nelze říct. O historii a "předvědeckých" porodech píše jak ten největší ignorant.

  Pravda je taková, že porodní báby ve středověku a raném novověku znaly své řemeslo velmi dobře. Novorozenecká úmrtnost nebyla zdaleka tak vysoká jako úmrtnost DĚTSKÁ, to je rozdíl. A v 18. století, když doktoři vyrvali ženy z rukou porodních bab a narvali je do nemocnic, byla úmrtnost žen po porodu 80 procent, dokud si jeden dobrák jménem Semmelweis neuvědomil, že by bylo dobrý mejt si před příchodem k rodičce ruce, což porodní báby považovaly za naprostou samozřejmost (viz ty hektolitry horké vody a nejrůznějších bylinek s dezinfekčními účinky).

  Zatracovat přírodní medicínu a vyzvedávat lékařskou mechaniku, to je pro doktory typické. Zacházet s ženou jako s pacientkou, nikoli jako se zdravou rodičkou. Přikazovat jí, co má a nemá u porodu dělat, když to většinou nejlépe cití sama. Uvázat ji na kozu a vyrvat z ní dítě, a když to nejde rychle, tak císařský řez. Názory odborníků jako MUDr. Pařízek mě fakt nadzvedávají ze židle.

  superkarma: 0 15.01.2004, 01:05:44

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Náš tip

Doporučujeme