Rodina

Těhotenství a žloutenka: testování má smysl!

Hepatitid existuje několik druhů a mohou způsobovat chronické poškození jater vedoucí až k cirhóze či karcinomu. Tušíte ale, jaké dopady mají tato onemocnění na průběh těhotenství?

Hepatitidy se rozdělují na pět základních druhů – A počínaje a E konče. Všechny postihují jaterní buňky, liší se ale způsobem přenosu, prognózou i možností očkování. Zatímco v případě A i B je možné očkovat, proti hepatitidě C zatím žádná vakcinace neexistuje. Co se těhotenství týká, má každá žloutenka jiné následky. 

Matka i dítě v pohodě 

Hepatitida typu A je tzv. nemocí špinavých rukou. V praxi to znamená, že se s ní setkáváme většinou v zemích se zhoršenými hygienickými podmínkami a u malých dětí, které rády vše olizují. Virus se přenáší orálně, stačí tedy sníst nakažené jídlo. K nákaze z matky na dítě dochází velmi zřídka. Těhotenství ani nijak neovlivňuje případná léčba tohoto onemocnění. Pokud se nejedná o závažnou akutní hepatitidu, kdy je třeba přistoupit k transplantaci jater, zůstává terapie většinou jen v podpůrné rovině. To znamená dostatek tekutin, odpočinek, vyvážená strava a snaha o nenakažení svého okolí. Organismus si pak s tímto virem většinou poradí sám.

těhotenství

Testování v těhotenství 

Hepatitida B je celosvětově nejčastější chronickou hepatitidou. Nemoc se často projeví až po několika letech a během této doby je možná nákaza řady dalších lidí z okolí postiženého.

 • Virus hepatitidy B se na dítě během gravidity nepřenáší, protože nedokáže prostoupit placentou.
 • Nebezpečí ale přichází v okamžiku porodu. Pokud je matka nositelkou tohoto viru a navíc jsou u ní prokázány i protilátky HBeAg, je téměř 90% možnost nákazy dítěte během příchodu na svět. 

Díky pokročilým diagnostickým metodám je nyní možné nakažené ženy odhalit včas a podávat novorozencům účinnou profylaktickou léčbu, která zabrání rozvinutí nemoci. Proto je test na přítomnost hepatitidy B neodmyslitelnou součástí vyšetření budoucích rodiček.   

Pozor na léky

„Céčko“ je největším strašákem. Nejčastěji přechází do chronického stadia a zatím neexistuje účinné očkování, které by před tímto onemocněním chránilo.

 • Přenos z matky na plod je možný jak během těhotenství, tak při porodu.
 • Riziko se pohybuje mezi 4 a 7 %.
 • Nebezpečí nákazy výrazně zvyšuje přítomnost viru HIV. Podle studií je také častější přenos na dívky než na chlapce.
 • Během těhotenství nelze hepatitidu C řešit. Standardní kombinace léků není pro nenarozené dítě bezpečná, ribavirin (jeden z antivirotických preparátů) dokonce způsobuje závažné postižení plodu nebo i smrt.
 • Pokud se již s touto nemocí léčíte, snažte se před graviditou chránit pokud možno dvojí ochranou. Bezpečný čas otěhotnění je přibližně 6 měsíců po skončení terapie.
 • Způsob porodu riziko přenosu nijak neovlivňuje, není tedy nutné podstupovat císařský řez.
 • Kojením se virus nepřenáší, pokud ale již užíváte léky, je doporučováno dítě mateřským mlékem nekrmit.

Lepší je vědět 

Nebezpečí hepatitid spočívá především v jejich velmi nenápadném průběhu. Jen málokdy je nákaza spojená s opravdovým zežloutnutím kůže. Častější je celková únava, bolest kloubů, změny nálad a podobné příznaky, které můžeme připisovat chřipce či obyčejnému stresu a přepracování. Proto pokud máte jakékoliv podezření na toto onemocnění, nechte se otestovat. Hepatitidy typu A či B lze léčit a i hepatitidu C je snazší dostat pod kontrolu v časnější fázi onemocnění. Tím, že budete vědět o svém zdravotním stavu, můžete ochránit i své blízké. 

Zdroj: U lékaře

Další články, které najdete na našem webu k tomuto tématu:

   
22.01.2016 - Těhotenství a porod - autor: U lékaře

Komentáře:

 1. [4] Ferdicek [*]

  Pro nastávající maminky moc důležité rady.

  superkarma: 0 22.01.2016, 14:28:13
 2. avatar
  [3] RenataMor [*]

  hmmm

  superkarma: 0 22.01.2016, 12:01:37
 3. [2] Wercik.W [*]

  Radši jít hned v těhotenství

  superkarma: 0 22.01.2016, 08:54:11
 4. [1] Boros [*]

  Já bych přidala- která těhulka nemá odběr na B během těhotenství, je pak nepříjemně překvapena v porodnici- za odběr u dítěte totiž musí zaplatit.

  superkarma: 0 22.01.2016, 06:46:00

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Náš tip

Doporučujeme