Rodina

Těhotenství a krevní tlak: proč nepodceňovat změny?

Očekávání příchodu nového človíčka na svět s sebou přináší mnoho změn. S některými se nemusí umět organismus vždy vyrovnat, tak, jak by měl. Jednou z komplikací těhotenství může být i změna krevního tlaku. Proč je důležité si krevní tlak v požehnaném stavu pravidelně kontrolovat?

tlak

U některých žen dochází v průběhu těhotenství k problémům se změnou krevního tlaku, a to i v případě, že se dosud s ničím takovým nesetkaly. Správný krevní tlak by měl mít v těhotenství hodnotu okolo 120/80, může být ale i mírně vyšší – kolem 135/85. Stejně, jako se mohou během těhotenství objevit problémy s vysokým krevním tlakem, výjimkou není ani nízký tlak.

 

Proč je nebezpečná hypertenze

Těhotenskou hypertenzi podle lékařů způsobuje placenta, která vylučuje do krve látku, jež může zavinit zúžení cév. Zúžené cévy pak mohou za zadržování vody v těle a zvýšení krevního tlaku. K tomu dochází většinou kolem 6. měsíce těhotenství, kdy se projevuje dušností, bušením srdce či bolestí hlavy. Ve velké většině případů není zvýšený krevní tlak vážným problémem a po porodu se vše vrátí do normálu. Může se ale stát, že se u ženy ve spojení se zvýšením tlaku vyskytne tzv. preeklampsie, která se může v případě neléčení vyvinout v eklampsii neboli záchvat křečí, které mohou ohrozit jak ženu, tak i plod na životě. Proto je nutné krevní tlak pravidelně monitorovat a v případě jakýchkoliv pochybností se obrátit na lékaře.

 

Co může způsobit nízký krevní tlak

Nejčastěji se těhotné ženy setkávají se snížením krevního tlaku na samotném počátku či na úplném konci těhotenství. Zatímco na počátku je to dáno novou úpravou oběhu, kdy krev proudí i do placenty, jež vyživuje plod, na konci těhotenství dochází ke snížení krevního tlaku v poloze na zádech z důvodu útlaku horní duté žíly těžkou dělohou. Nízký krevní tlak se často projevuje slabostí, únavou, bolestí hlavy, mžitky před očima až mdlobami. Nebezpečí představují právě mdloby až ztráta vědomí, které mohou vést k pádům a tak i k různě závažným úrazům, které mohou ublížit nejen matce, ale také plodu.

 

Co dělat, když se hodnota krevního tlaku změnila?

Ať už se hodnota vašeho krevního tlaku snížila či zvýšila, v obou případech dbejte na zdravý životní styl. Jezte zdravě, omezte příjem soli a dodržujte pitný režim. Choďte na pravidelné kontroly k lékaři, pořiďte si domů tlakoměr a měřte se i mimo ordinaci. „Domácí měření pomůže vašemu lékaři s včasnou diagnostikou hypertenze či hypotenze a bude vám také schopen lépe poradit, jak se vyhnout případným komplikacím. Vždy se měřte pomocí klinicky ověřených tlakoměrů (ideálně s Intelli manžetou), které zaručí správné hodnoty měření,“ vysvětluje Ing. Zdeněk Rotal Ph.D., zástupce společnosti vyrábějící tlakoměry Omron. 

 

Pokud vás při těhotenství trápí vysoký krevní tlak:

 • Omezte namáhavé aktivity
 • Pravidelně si monitorujte krevní tlak, hodnoty si zapisujte např. do elektronického formuláře na www.zaznamtlaku.cz
 • Vynechte těžká a slaná jídla, vyhledávejte potraviny bohaté na draslík (ovoce, luštěniny, brambory)

Na nízký krevní tlak pomůže:

 • Pomalé vstávání ze sedu či lehu
 • Pravidelné stravování po menších porcích, dostatek tekutin
 • Mírné pravidelné procházky
   
31.07.2017 - Těhotenství a porod - autor: Tiskový materiál

Komentáře:

 1. avatar
  [2] lennulik [*]

  Jojo vysoký tlak jsem si v těhotenství užila. Doktor mě právě strašil preeklampsií, protože jsem i měla opuchlé nohy, že jsem skoro nemohla chodit. Brala jsem Dopegyt a musela jsem se několikrát denně měřit tlakoměrem. Když se tak zamyslím - já jsem si v těhotenství užila snad všechno, co lze Sml30 Kromě teda těhotenské cukrovky. No, už se těším na další Sml50Sml30

  superkarma: 0 31.07.2017, 09:24:26
 2. [1] bobani [*]

  to mně potkalo

  superkarma: 0 31.07.2017, 08:50:43

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme