Rodina

Těhotenství 4. týden


Co se děje s vámi

Blahopřejeme. Stokrát jste se podívala na pozitivní test, ale je to pravda. Ode dneška: jezte zdravě a nerozčilujte se. Vše, co děláte, děláte za dva – takže: zhluboka se nadechněte a nechte své tělo „pracovat“ na dítěti. Můžete zažít některé z následujících příznaků: Nevolnost, zvracení, závratě, bolesti hlavy, otoky, pocity plnosti, nechuť k jídlu, časté močení a citlivost prsou. Některé ženy však nemají žádné příznaky a cítí naprosto báječně. Je to hodně individuální.

 

Co se děje s dítětem

Ve 4. týdnu začíná být zřetelná hlava a kostrč dítěte, patrné jsou také „pupeny“ končetin. Objevují se náznaky vnitřního ucha, očí a jazyka.

Zdravé stravování

Začněte každý den užívat kyselinu listovou. Je to ve vodě rozpustná látka, který snižuje riziko možných vrozených vad miminka a potratu, které je kritické během těchto prvních týdnů těhotenství. Kyselina listová se nachází například v  obilovinách (celozrnný chléb), sušeném hrachu a fazolích, listové zelenině, ovoci a kvasinkách.

 

Měla byste vědět

Jakmile zjistíte, jak jste těhotná, naplánujte si schůzku s praktickým lékařem a gynekologem. Ta by se měla konat nejpozději kolem desátého týdne těhotenství. První týdny jsou totiž nejdůležitější ve fyzickém rozvoji dítěte.

 

:: Na seznam :: | Následující týden >>

   
16.05.2008 - Těhotenství a porod - autor: Pavel Miškovský

Komentáře:

  1. avatar
    [1] Galina [*]

    k té kyselině listové - je fakt moc důležitá a gynekoložka mi ji doporučovala v pivu

    superkarma: 0 21.07.2008, 12:31:31

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme