Rodina

Těhotenský týdeníček Pavly Kročkové – 28. týden

Mladá maminka Pavla Kročková už je opravdu téměř kompletně nachystaná. V postýlce s nebesy chybí už jen princezna Eliška. Přečtěte si, co nového se nadšené nastávající mamince událo v uplynulém týdnu.  

V tomto týdnu se toho událo taky docela dost. V prvních týdnech těhotenství se pořádně nic nedělo, ale za to teď toho mám až až.

Volala jsem své zubařce, abych se objednala na druhou kontrolu (v těhotenství jsou možné tři kontroly u zubaře) a ta mě objednala až na 30. října, tak se mám na co těšit. Doufám, že snad nebudu mít další plombu.

Také jsem našla email na dětskou doktorku, kterou jsem si vybrala a tak jsem ji hned napsala, jestli mě s miminkem vezme. Obratem mi odepsala, že se mám do porodu zastavit pro razítko do těhotenské průkazky. Jsem moc ráda, neboť tato doktorka má skvělé reference a slyšela jsem na ní jen samou chválu, tak doufám, že jsem vybrala dobře. Opravdu jsem zvažovala dlouho a pečlivě, ke které doktorce miminko nahlásím, tak snad budu spokojená. A tím mám další věc vyřízenou a z krku. Taky jsem vůbec netušila, že jde s doktory komunikovat i takto emailem, nikdy by mě nenapadlo, že to takhle vyřídím. Během září jdu na gynekologii na kontrolu, tak se tam hned zastavím pro to razítko.

Začala jsem také pomalinku prát dětské oblečení a plenky. Některé věci si vezmu do porodnice a některé uložím pečlivě do skříně.  A taky se hrozně ráda v dětských věcech přehrabuju a různě je překládávám. Mám na to už asi úchylku. Tašku do porodnice mám připravenou, ale zatím prázdnou. Teď stačí do ní naplnit ten obsah.

A další příjemná událost tento týden byla i ta, že nám konečně přišla i postýlka a další doplňky pro miminko. Povlečení s nebesy, manikúra, nějaká kosmetika, prostěradla, hřebínek a kartáček na vlasy apod. A tím si můžu odškrtnout pár dalších položek z mého seznamu pro miminko. Brzo už snad budu mít celou výbavičku kompletní. Až postýlku nastrojím, určitě vám ukážu fotku. Na boku má postýlka vyrytého zajíčka, doufám že „Eliška“ bude spokojená. Všechno jsme se snažili ladit do zelené barvy (povlečení a nebesa), sice jsem dlouho váhala nad růžovou, ale co kdyby to byl nakonec přece jenom kluk? Raději to nechám neutrálním barvám. Také jsme ze skříně vyhrabali staré plyšáky, kteří okamžitě putovali do pračky a taky už čekají na miminko.

28. týdnem začíná už třetí a poslední trimestr těhotenství. A mě se přidal první problém, který během těhotenství mám. A to jsou křeče v nohou, hlavně v noci. Naštěstí to není tak časté, ale je to teda dost nepříjemné. Četla jsem o různých vitamínech, co se dají užívat, ale nejlepší prevencí je údajně chůze, tak se snažím teď chodit ještě více a podařilo se mi křeče trošku umírnit. Také jsem slyšela, že když těhotná hodně chodí a cvičí, bude mít snadnější porod, tak uvidíme, co je na tom pravdy.

Miminko už by mělo mít otevřené oči a mělo by být schopné i mrkat. Je to krásná představa. Dává už taky o sobě hodně vědět, kopání a pohyby, jak se vrtí, cítím trošku silněji. A nejvíce, jak si lehnu a chci už spát. V třetím trimestru bych taky měla začít rapidněji přibírat na váze, tak uvidíme, co mě čeká. Chutě mám šílené a každý den na něco jiného. Snažím se ale trošku mírnit, ale často podléhám. Poslední dobou vede čokoláda.

Napadá mě také jedna otázka pro vás ohledně plenek. Jaké si myslíte, že je výhodnější používat plenky – klasické látkové anebo jednorázové (Pampers apod.)?  Na čem se dá více ušetřit se započítáním energie za praní, žehlení a prací prášek? Myslíte si, že jsou dobré plenky značek Tesco apod.? Já se to chystám kombinovat, ale zajímají mě vaše názory a hlavně zkušenosti.

Tento týden jsem nic nového nenafotila, tak přidávám starší fotečky, jedna je z výletů z lázní Teplice nad Bečvou, je tam moc krásně a druhá je zimní a ta je z Beskyd z hory Smrk. V tu dobu právě začínal první sníh.

pavla

pdva

Přeji krásný víkend
Pavla

Související články:

   
21.09.2012 - Těhotné - blog - autor: Alexandra Stušková

Další příspěvky

Komentáře:

 1. avatar
  [42] sigi [*]

  Na ty křeče v nohou si nechte napsat Magnosolv - je to hořčík v prášku, který se rozpuští ve vodě a opravdu pomáhá.

  superkarma: 0 25.09.2012, 08:04:30
 2. avatar
  [41] kapkamore [*]

  Používala jsem také látkové plýny a ani nevím děti přestaly samiSml58

  superkarma: 0 23.09.2012, 19:44:23
 3. [40] Beruška123 [*]

  Markýza — #39 Jeden velký souhlas - je to jen a jen na rodičích:-) Ale denně teda neperu:-) Asi tak ob tři dny a vůbec mi to nepřijde práce navíc:-)

  superkarma: 0 23.09.2012, 14:22:39
 4. avatar
  [39] Markýza [*]

  daska59 — #23 na děti to nehažte! --- (ne)učení na nočník je o nedůslednosti a lenosti matek Sml3, kterým to taky ulehčují jednorázové plínky - kdyby musely denně prát horu počůraných a pokaděných plenek, tak by se sakra snažily, aby jejich robátko chodilo na nočník co nejdřív Sml3

  1. na komentář reaguje Beruška123 — #40
  superkarma: 0 23.09.2012, 12:11:42
 5. avatar
  [38] RosaGloriaDei [*]

  Beruška123 — #34 je pravda, že jsem to až tak dramaticky neřešila, koukla jsem na nabídku látkových plenkových kalhotek a ceny mi přišly dost příšerné...bydlíme v podkroví, nemáme balkón, v určitých etapách malá i bez plenek nadělala tolik prádla, že jsem prala téměř denně...kdyby se párkrát nestalo, že jsme přišly z venku s nepovšimnutou "náloží", ani bych nevěděla, jak opruzenina vypadá, myslím, že na to má vliv právě kvalita používaných plenek (a také strava, citrusy či hrozny dokáží své :-)), je v nich opravdu velký rozdíl...nejsem vyloženě letákový typ, že bych obíhala obchody, ale když už je máme ve schránce, mkrnu, jestli mě něco nezaujme...a když, tak se nakoupí zásoba, je to stejné jako s jinými hygienickými potřebami...toaleťák také nekupuji po 4 kusech...zrovna tak mléko, když je dobrá cena, naplním skříň, nečekám, až vyškrábu poslední dávku (myslím, že i tak se šetří, uznávám, nedá se to ve chvíli, kdy rodina žije od výplaty k výplatě)

  superkarma: 0 22.09.2012, 17:27:48
 6. [37] jerenika [*]

  daska59 — #23 Jak který, taky to neplatí o všech...

  superkarma: 0 22.09.2012, 16:46:42
 7. [36] Trefa [*]

  Trefa:snad se vam to podari aby jste mela holcicku.vybavicku uz mate,preji vam do konce hodne zdravi.ja jsem pouzivala jen latkove plenky.

  superkarma: 0 22.09.2012, 15:19:23
 8. avatar
  [35] tepito [*]

  Jsem zastánce látkových-příjdou mi pro miminka lepší..

  superkarma: 0 22.09.2012, 15:11:23
 9. [34] Beruška123 [*]

  RosaGloriaDei — #32 Když pominu ekonomické a ekologické hledisko, tak je tu ještě zdravotní. Děti se v látkovkách nepřehřívají a neopruzují. U chlapečků mají papírovky špatný vliv na potenci. A než obíhat výprodeje a pročítat letáky, kde jsou zrovna pleny v akci...látkovky mají hodně výhod a rozhodně dnes nejsou jako za našich maminek..bez žehlení, vyváření, prostě se jen vyperou (já třeba 1x za 3 - 4 dny). Myslím si, že jsem hodně pohodlná maminka a látkovky mi v tom určitě nebrání:-) Spíš bych řekla,že je velká neinformovanost, jak dnes vypadají a jak se o ně starat. Každý si představí horu plen na žehlení...

  1. na komentář reaguje RosaGloriaDei — #38
  superkarma: 0 22.09.2012, 13:36:37
 10. avatar
  [33] RosaGloriaDei [*]

  RosaGloriaDei — #32 ještě maličkost mě napadla - čím více neutrálního oblečení budeš mít, tím méně ho budeš muset dokupovat pro případného dalšího potomka opačného pohlaví...čím je dítě větší, tím hůře se "neutrály" pořizují, užij si bílou, ta těm prckům (dle mého názoru) stejně sluší nejvíc

  superkarma: 0 22.09.2012, 09:37:44
 11. avatar
  [32] RosaGloriaDei [*]

  RosaGloriaDei — #30 Je pravda, že jednorázovky zřejmě nebudou nejlevnějším řešením (o ekologii radši ani nemluvím), na druhou stranu jsem šetřila jinak. Rok jsem poctivě kojila, další cca 3 měsíce odstavovala, veškeré příkrmy jsem si vařila z domácích zdrojů, "skleničky" jsem kupovala opravdu jen na cesty (a ani to ne vždy). Nepořizovala jsem malé značkové oblečení, obíhala jsem výprodeje, spoustu těch pidivěciček jsem koupila téměř za pusu :-) Do roka se mi dařilo i minimalizovat množství hraček (první narozeniny a následné Vánoce mi však tuto tendenci překazily). Rozhodnutí je na Tobě, ale řídila bych se spíš pocity, než počítáním.... (vždycky si v rámci diskuzí o praní-nepraní plenek vzpomenu na to, jak mi mamka vyprávěla, že byla doba, kdy si i menstruační vložky musela prát. v ruce...)

  1. na komentář reaguje RosaGloriaDei — #33
  2. na komentář reaguje Beruška123 — #34
  superkarma: 0 22.09.2012, 09:25:24
 12. avatar
  [31] RosaGloriaDei [*]

  RosaGloriaDei — #30 Ono možná i záleží na tom, jak na tom bude mimčo s vyprazdňováním. Naše malá byla v určitých obdobích doslova "průtoková", představa, že s sebou všude tahám hromady látkových plenek na přebalování, mě docela děsila. I tak jsem musela mít v tašce náhradní oblečení, hlavně v době, kdy se často kojila. Když byla úplně maličká, kupovala jsem spíš dražší plenky, on je v nich opravdu dost velký rozdíl (i v rámci jedné značky). Později jsem začala kupovat i ty levnější, třeba když bylo potřeba hodinu před koupáním přebalit, ušetřila jsem. Na druhou stranu mám vyzkoušené, že ty opravdu levné se po delší době nepříznivě podepíší na stavu zadečku. Sama zjistíš, co mimču vyhovuje, například jeden druh plenek z Tesca (zelený obal) mě opravdu překvapil svou kvalitou. Zrovna tak jedny z Lidlu. Bohužel ale ani jedny z těchto "noname" nepatří k těm levným.

  superkarma: 0 22.09.2012, 09:11:43

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. avatar
  [30] RosaGloriaDei [*]

  Jaké plenky budu používat, to jsem také řešila, mamka vytáhla obrovskou hromadu látkových po mně. Já jsem spíš pokukovala po pracích látkových kalhotkách, ale zdály se mi strašně drahé. Takže nakonec zvítězily plenky papírové, a jsem ráda. Jen když byla Mrňouska maličká, tak jsem jí kvůli nožičkám dávala přes papírovou plenku i plenku látkovou (někdy i dvě) a přes to krycí kalhotky. Naštěstí se narodila v zimě, tak jí ta nálož nevadila :-) A plenky po mně? Ty jsem také využila, vlastně je využívám stále. Byly ohromně praktické do postýlky (nemusela jsem pořád převlékat prostěradlo a malá si přesto otírala pusinku do čistého, zrovna tak na kojení, na přebalovací pult atd.

  1. na komentář reaguje RosaGloriaDei — #31
  2. na komentář reaguje RosaGloriaDei — #32
  superkarma: 0 22.09.2012, 09:01:04
 2. [29] step1 [*]

  tajnostii — #13 Času určitě, ale ne peněz.

  superkarma: 0 22.09.2012, 08:38:15
 3. avatar
  [28] saruz [*]

  Já používala jen látkové pleny, s papírovými nemám zkušenost.

  superkarma: 0 21.09.2012, 23:33:35
 4. avatar
  [27] Kytinkak [*]

  daska59 — #23 souhlasím s tebou

  superkarma: 0 21.09.2012, 21:15:24
 5. avatar
  [26] Jindriska8 [*]

  Pleny látkové jsem taky používala a už i dřív prodávali papírové pleny,ale byl to samej žmolek.Sml22

  superkarma: 0 21.09.2012, 20:40:03
 6. avatar
  [25] kobližka [*]

  daska59 — #23 To máš 100% pravdu!!!! Proto tolik skoro tříletých dětí ještě běhá s plenami!

  superkarma: 0 21.09.2012, 20:13:03
 7. avatar
  [24] ladouch [*]

  Děti měly látkové pleny, v té době ještě jiné neexistovaly, já bych to kombinovala, doma látkové na výlety, a cesty papírové.Sml22Sml22

  superkarma: 0 21.09.2012, 20:07:35
 8. avatar
  [23] daska59 [*]

  Přijde mi že děti které vyrůstají v Pamperskách se hůře učí na nočník. Nic je nestudí, nic jim nevadí, tak proč se obtěžovat Sml16

  1. na komentář reaguje kobližka — #25
  2. na komentář reaguje Kytinkak — #27
  3. na komentář reaguje jerenika — #37
  4. na komentář reaguje Markýza — #39
  superkarma: 0 21.09.2012, 17:32:15
 9. avatar
  [22] denkas [*]

  Já na děti měla látkové,jak jinak.Ale přeci jen jednou sme koupili na tu nejstarší-ročník 1971-papírový plíny.Měli sme je na výlet.

  superkarma: 0 21.09.2012, 16:42:22
 10. avatar
  [21] capkova [*]

  TO TO UBÍHÁ ...

  superkarma: 0 21.09.2012, 15:35:35
 11. [20] Beruška123 [*]

  Já používám už od narození látkové pleny. Byla jsem překvapená, že dnes se nic nežehlí, nevyvařuje a je to prostě o moc jednodušší než měly naše maminky. Na začátek jsem nakoupila hodě druhů a vyzkoušela všechny. Nevyplatilo se nám kupovat různé velikosti, každá značka je má trochu jiné, tak jsem přešla na jednovelikostní (rostoucí). Někdo tady již zmiňoval GaGa pleny a ty můžu za sebe určitě doporučit,z toho množství vyzkoušených značek jsou jedny z nejlepších a nejlevnějších:-)Taky se mi líbí video na fb http://www.facebook.com/pages/GaGa-pleny/197753253689601, které mně přesvědčilo na AIO. Také jsem měla svrchní kalhotky, čtverce, vkládačky a to už bylo mnohem pracnější. A velká výhoda- zvládá přebalovat i přítelSml30

  superkarma: 0 21.09.2012, 13:07:28
 12. avatar
  [19] ekleinovka [*]

  Já na děti měla pouze látkové, pak už další měl na cesty i papírové a dcerka už spad

  a do éry Pampers, ale byly děsně drahé, ktakže jsem kombinovala

  superkarma: 0 21.09.2012, 12:37:25
 13. avatar
  [18] Yannize [*]

  Heather — #16 i já jsem rozhodnutá pro látkové a mám je i nakoupené. ale to, co píšete je skoro utopie Sml15 když jsem se ptala kamarádek, tak plenky "all in one" ne každému mimču sedí, natož jejich univerzální velikost, kterou regulujete právě pomocí patentů. když už, sežeňte spíš na suchý zipSml67 já jsem si nakoupila i ty proklínané bílé plachty a svrchní kalhotky a hodlám kombinovat. AIO mám doma samozřejmě taky, budu se modlit, aby malé seděly, ale pro jistotu mám asi čtyři různé druhy. je totiž úplně možné, že jí nesednou ani jedny a za bílý plachty budu děkovat bohu Sml30

  superkarma: 0 21.09.2012, 11:55:11
 14. avatar
  [17] hubajda [*]

  ja jsem kupovala u nas papirove dvojkove pleny to znamena ze treba u dvouch nebo trech chybel ten lepici prouzek stacila me izolepa a bylo a balik plenek jsem mela za 100 coz slo kdyz se mimco narodi tak stejne stale jen prebaluje a ty dvojkove pleny na to stacily na noc jsem davala Pampers ale kdyz jse jde na nozicky tak vam lekar rekne zda davat latkovou plenu a nebo staci papirovka ,svagrova to delala tak ze na doma mela latkove pleny a kdyz sla ven tak dala papirovou ,zalezi na kazdem jak si to udela

  superkarma: 0 21.09.2012, 11:46:15
 15. avatar
  [16] Heather [*]

  Já už se taky ze zajímavosti dívala na plínky a jsem rozhodnutá pro látkové.

  Finanční výhoda je vzhledem k mateřské výrazná. Mrknětě třeba sem: http://www.gagapleny.cz/ Podobné srovnání s podobnými výsledky mají i na spoustě jiných stránek - a nejedná se jen o obchody s plenami, ale i o osobní srovnání maminek apod.

  V dnešní době, kdy se nedávají jako plínky velké bílé plachty, co je potřeba žehlit a skládat, jsou podle mě látkové výhodou. Práce s praním, věšením a sbíráním ze sušáku zabere cca hodinu týdně, což je zanedbatelné... (pokud máte sušičku, nemusíte řešit vůbec)

  Pro mě je to výhoda i v tom, že nemám doma moc skladovacího prostoru pro zásoby a taky nemám auto pro pohodlnější nákupy, takže už vidím, jak bychom několikrát týdně tahali z obchodů balíky jednorázových plínek :-/

  1. na komentář reaguje Yannize — #18
  superkarma: 0 21.09.2012, 11:04:00
 16. [15] zzandaa [*]

  Slyšela jsem, že nebesa se nad postýlkou moc nedoporučují, hodně se na ně chytá prach.

  superkarma: 0 21.09.2012, 10:43:03
 17. avatar
  [14] blesksoft [*]

  dobrá dětská lékařka je k nezaplacení

  superkarma: 0 21.09.2012, 10:11:48
 18. avatar
  [13] tajnostii [*]

  Pleny jsem zažila pouze látkové a to jsme si užily-maminky teď ušetří oproti nám hodně času.

  1. na komentář reaguje step1 — #29
  superkarma: 0 21.09.2012, 10:11:21
 19. [12] lenzden [*]

  já používala oboje

  superkarma: 0 21.09.2012, 10:08:20
 20. avatar
  [11] blanca [*]

  já na dvojčata před lety používala látkové, ale je fakt, že třeba na noc nebo když se někam jelo (na procházku, k doktorce,..) dávala jsem papírové. Přece jen se ty papírové nemusí přebalovat hned po každém počůrání a děti jsou v suchuSml22

  superkarma: 0 21.09.2012, 09:43:43
 21. avatar
  [10] Yannize [*]

  skolacka — #7 já jsem taky v kanclu a věřte, že mít nohy nahoře jde Sml30 jelikož pracuju v oboru, v jakým pracuju, nikdo se nad tím nepozastavuje. akorát špatně dosáhnu na klávesnici a myš Sml52  ale to je hudba minulosti, protože dnes jsem tu poslední den a těch "pár" tejdnů do konce těhotenství už budu zvedat nohy doma Sml58

  superkarma: 0 21.09.2012, 09:40:14
 22. avatar
  [9] Žofie [*]

  S plenami poradit neumím, zažila jsem jenom látkové, pěkně vyvařovat a prát a žehlit...

  superkarma: 0 21.09.2012, 09:34:06
 23. avatar
  [8] Hanula [*]

  Sml16magnezium začnu brát hned, jak mě nějaká křeč lapne a pak je zase pokoj

  superkarma: 0 21.09.2012, 08:57:08
 24. avatar
  [7] skolacka [*]

  Yannize — #6 a o to u placeba jde Sml33 však mi taky doktor řek, že jestli mi to v hlavě tak funguje, že po tabletce magnezia křeče přejdou, tak že to neni nic proti ničemu... Ale já je mám tak jednou za tejden/14 dní a nijak hrozně, takže to magnézko už neberu a snažím se chodit, pít a dávat nohy nahoru jak to jen jde - i když v kanceláři to moc nejde Sml57

  Ony tyhle všechny rady jsou i proti křečovým žilám Sml67

  1. na komentář reaguje Yannize — #10
  superkarma: 0 21.09.2012, 08:28:48
 25. avatar
  [6] Yannize [*]

  hořčík je dobrej i preventivně a i kdyby jen placebo, mně to pomáhá k lepšímu pocitu Sml67

  1. na komentář reaguje skolacka — #7
  superkarma: 0 21.09.2012, 08:20:48
 26. avatar
  [5] Yannize [*]

  skolacka — #4 no vidíte! a my na levém boku spát nemůžeme. jen se něj překulím, malá se může uvnitř zjančit a nenechá toho, dokud se nepřekulím na záda Sml68

  naopak na pravém se mi žádné potíže nestávají. dokonce s velkou podporou polštáře a měkkých plyšáků zvládneme spát i skoro na břiše Sml22

  superkarma: 0 21.09.2012, 08:19:39
 27. avatar
  [4] skolacka [*]

  Pavlo, všude na internetu se píše, že na křeče v nohách je dobré magnezium - ptala jsme se svého gynekologa a ten mi řekl, že magnézia je obrovská spotřeba nicméně, že funguje spíš jako placebo. Křeče v těhotenství nejsou způsobené křečemi "unaveného svalu" jako u sportovců, ale špatným průtokem krve. Takže doporučení:

  -procházky, spát na levém boku (když ležíš na pravém, tak miminko tlačí na nějakou tepnu nebo žílu nebo co), masáže nohou, během dne dávat nohy do vyšší polohy, vyvyrovat se delšího stání a pít dostatek tekutin v průbehu dne Sml67

  1. na komentář reaguje Yannize — #5
  superkarma: 0 21.09.2012, 08:05:29
 28. [3] step1 [*]

  S jednorázovými plenami nemám zkušenosti. Tenkrát teprve začínaly. Ale je pravda, že ušetří spoustu práce. Ze začátku, pokud je plenek moc, bych používala látkové. Zdají se mi pro miminko šetrnější. A později, když už není denně kyblík plenek, tak bych zvolila jednorázovky. Začínala bych od nejlevnějších a teprve kdyby miminku nedělaly dobře, bych vyzkoušela dražší.

  superkarma: 0 21.09.2012, 07:57:33
 29. [2] diplopeta [*]

  lidicka — #1 gynekolog mi taky odporučil magnezium a křeče zmizeli

  superkarma: 0 21.09.2012, 07:41:34
 30. [1] lidicka [*]

  Na křeče v nohou je nejlepší magnezium - třeba rozpustné magnéziové tabletySml22

  1. na komentář reaguje diplopeta — #2
  superkarma: 0 21.09.2012, 06:26:03

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme