S mýty a pověrami v těhotenství se ženy setkávaly už od nepaměti. Kupodivu s  přibývajícím letopočtem tyto pověry nemizí, ale naopak přibývají. Například takové pořízení si kočárku před narozením naše praprababičky řešit nemusely. A proč to řešíme dnes? Jsou tyto obavy oprávněné?

pregnancy

Odpověď je zcela jednoznačná: Nejsou.
Proč jim tedy nastávající maminky věří?
„Protože jsou v tomto období přecitlivělé“: odpovídá gynekolog MUDr. Jaroslav Černý a dodává: „Ve své ordinaci se setkávám s mnoha dotazy, týkající se nejen aktuálního zdravotního stavu, ale také se mě třeba maminka zeptá, jestli může mýt okna a věšet záclony, protože slyšela, že se miminku může omotat pupeční šňůra kolem krku. To je samozřejmě nesmysl, neboť zdvižení rukou nemá nic společného s délkou pupečníku.“

„Časté jsou také dotazy ohledně nákupu kočárku, že by se neměl kupovat před narozením miminka, aby to prý nepřineslo smůlu při porodu. Všem rozumně uvažujícím ženám přece musí být jasné, že jestli porod probíhá s komplikacemi, tak ten kočárek na tom nenese ani tu sebemenší vinu. Já bych všem nastávajícím maminkám doporučil, nebrat žádné z mýtů vážně, jsme přece v 21. století. A pokud přece jen nějakou pověru vyslechnete, berte ji jako legraci.“

Další (nesmyslné) pověry spojené s těhotenstvím

  • Když se těhotná žena lekne a sáhne si na část svého těla, bude mít dítě na tom místě znamení.
  • Má-li těhotná v obličeji hnědé skvrny, bude mít dceru, protože ta ubírá matce na kráse. Nemá-li skvrny, čeká syna.
  • Když je břicho špičaté, bude mít syna, kulaté značí dceru.
  •  Má-li těhotná žena na něco chuť a nedostane to, bude mít dítě na těle mateřské znamení tvaru toho předmětu.
  • Když těhotná žena pojídá mnoho chleba, bude mít její dítě velkou hlavičku.
  • Když ji často pálí žáha, bude mít dítě spoustu vlasů
  • Měla by častěji vytírat podlahu, aby neměla přirostlé lůžko ad.  

Podobných mýtů je mezi budoucími maminkami mnoho. Ale dnes si přece můžeme nechat zjistit pohlaví miminka ještě dříve, než se narodí. A schválně, porovnejte to s kulatostí či špičatostí svého břicha. A že ubírá holčička matce na kráse? Naopak, každá těhotná žena ještě zkrásní, neboť září štěstím a očekáváním.

Těhotenství má magickou moc.

Těhotenství má magickou moc. Představa, že se v těle ženy vytváří nový člověk, je skoro až nepochopitelná, neuvěřitelná. Je to zázrak, ale k zázraku by se neměly vázat pověry a mýty. Ty patří do jiné oblasti, do té nadpřirozené. A život, ten je přece přirozený.

Čtěte také:

Reklama