Rodina

Techniky učení: Vyberte si tu svou

penam

Technik učení existuje nepřeberné množství. A každý si musí vyzkoušet, která mu sedí nejvíc. Já jsem například potřebovala chodit a do hlavy si to našlapat. U toho jsem si předčítala nahlas. Když látku vidím, čtu a zároveň poslouchám, přijde mi to, jako bych ty informace vstřebávala hned nadvakrát. Někdo zase sedí tiše v koutku nad rozloženými sešity a upřeně do nich zírá, případně si vypisuje poznámky. Na malý papírek, na dlaň, na nohy… Kantoři tomu říkali tahák, my příprava na hodinu :-)

Já jsem vylovila pár zajímavých technik učení, o kterých jste možná ještě nevěděla. Určitě stojí za to je vyzkoušet.

Učení s Mozartem

Říká se tomu Mozartův efekt. Poslech Mozartovy hudby může vést ke krátkodobému zlepšení schopnosti řešit určité úlohy, schopnosti učit se, a podle některých tvrzení dokonce zvyšuje IQ. A dvojnásob tehdy, když Mozarta děti poslouchají už před narozením. Vědci z Hong Kongu také zjistili, že děti podrobené hudební výchově mají mnohem lepší vizuální paměť. Vizuální paměť i muzikální vnímání jsou totiž lokalizovány do stejné části mozku – levého spánkového laloku. Podrobněji o účincích hudby na paměť jsme už psali zde.

Učení s nebožtíky

Olga Krumlovská ve své knize Místa, která léčí, tvrdí, že nejlépe budete nové informace vstřebávat na hřbitově. Pokud máte ráda na učení klid a pokud se nejradši učíte mimo dosah všeho živého, mohlo by to, dle mého soudu, opravdu fungovat. Říká se, že staří lidé jsou moudří a vědí víc, než mladí. A tak se v místě posledního odpočinku zemřelých (ve většině případů starých) lidí vytváří jakási neviditelná nádrž moudrosti, z níž můžete čerpat. Já osobně jsem se druhou světovou nenaučila ani na pohraničním hřbitově u hrobů těch, kteří ji zažili.

Učení s jídlem

Tohle je určitě nejpříjemnější metoda a mně osobně se osvědčila. Praktikují ji tibetští mnichové, kteří na studium různých věd kladou opravdu velký důraz. Vychází z přesvědčení, že nové informace je zkrátka zapotřebí důkladně strávit. A tak se učí při jídle. Když si budete číst z učebnice a k tomu něco zakusovat, informace se ve vás uloží mnohem rychleji a víc si zapamatujete. Má to ovšem nevýhodu. Musíte dát pozor na to, čím se cpete. Jinak budete sice chytrá, ale taky tlustá. Dobrá zpráva ovšem je, že pokud jídlo vysportujete, znalosti vám zůstanou.

   
07.09.2010 - Učení - autor: Eva Soukupová

Komentáře:

 1. [6] Izzy [*]

  Já jsem se učila dobře už na základce a střední. Šly mi dobře cizí jazyky, tak jsem se přihlásila na VŠO cestovní ruch.

  superkarma: 0 16.03.2015, 08:49:22
 2. [5] aneta54 [*]

  Já se taky učím nahlas...ale často se mi stávalo, že jsem ztichla a pak jsem zjistila, že si přemýšlím úplně nad něčím jiným a zas se dokopat vnímat byl problem:-/. Viděla jsem reklamu na brainstart, tak jsem koukla na net a jsou i sem tam recenze...no prostě, užívám skoro 4 měsíce, soustředění je mnohem lepší a nedávno si to koupila i mamča, ktará si taky chválí.

  superkarma: 0 22.01.2013, 14:53:24
 3. avatar
  [4] Lulli [*]

  jastura — #3 taky mám takový problém. přesně vidím na jaké stránce a kde se potřebná informace nachází, dokonce i jakou má barvu (při podtrhávání), ale nedokážu jí přečíst. což je k vzteku.

  superkarma: 0 09.09.2010, 13:33:10
 4. [3] jastura [*]

  jo,jo, vizuální paměť..... Kolikrát jsem stála před tabulí, věděla přesně, na které stránce i řádku najdu požadovanou informaci a tím to taky končilo. Vybavilo se mi kde je informace napsaná, ale už né její znění...Sml31

  1. na komentář reaguje Lulli — #4
  superkarma: 0 07.09.2010, 15:31:15
 5. avatar
  [2] OlgaMarie [*]

  Mně vyhovuje učit se nahlas, abych se slyšela a ruce žmoulám sponku jako vzpomínkový talisman.Sml30 Držím ho v ruce, žmoulám a snad si vzpomenu.Sml30

  superkarma: 0 07.09.2010, 14:16:52
 6. avatar
  [1] Sonne [*]

  ...jen aby ty získané informace z metody 3 neodešly s návštěvou ranní toalety. Sml30 Sml32

  superkarma: 0 07.09.2010, 11:52:29

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme