boty

Zima, období, kdy se plískanice střídají s pořádným mrazem. Jak se v tomto období správně starat o svou obuv, nám poradil zkušený horal a prodejce outdoorového vybavení prodejny Alpsport, Jakub Kaše.

Na trhu je v současné době velké množství nejrůznějších prostředků, který si ale vybrat? Jakou péči botám věnovat?

Zeptala jsem se zkušeného prodejce outdoorového vybavení Jakuba Kaše z prodejny Alpsport v Praze.

Jak pečovat o běžnou městskou obuv, abychom prodloužili její životnost a měli nohy stále v suchu?

Celokožená obuv

Pokud se jedná o celokožené boty, které během zimy přicházejí do styku s vodou, je nutné je často promazávat. Vhodné je použít nějaký barevně neutrální krém, aby se zachovala barva obuvi. Velice důležité je často omývat od nanesené, pro kůži agresivní soli, která tvoří na botách bílé mapy.  

Kombinace kůže a textilie

Pokud máme boty, na kterých je kombinace kůže a textilie, použijte impregnaci v podobě spreje nebo napouštěcích emulzí. Kožené části promažte krémem.

Co obsahuje krém?

Většinou jde o tuky, které může doplňovat včelí vosk, jehož obrovskou výhodou je, že v botách netuhne ani při pořádných mrazech. Obuv tak zůstává vláčná a chráněná.

Pokud jsou boty celokožené, ze silné kůže, pro lepší vsáknutí se krém aplikuje lehce zahřátý, aby se vsákl do kůže. Někdy nám pomůže například fén, když obuv namastíme a pak z rozumné vzdálenosti přefoukneme fénem, krém se rozehřeje a snadněji se pak aplikuje, bez problému se vsákne.

Spreje versus krémy, vosky

Sprej na obuv  nikdy zcela nenahradí péči, jakou dopřejeme botám díky krému. Je to jen prostředek, který vytvoří na botě ochranný film bránící vsáknutí vody. Boty ale nevyživí, nepromastí a nezvláční tak, aby byla prodloužena jejich životnost. Je to jen doplněk, není to náhrada krému.


Jak o své boty pečují mé kolegyně? Zeptala jsem se Kláry M., která si na svých botech zakládá, a módní redaktorky Dany S., která k tomuto tématu bude mít jistě co říci…

Jak se staráte v zimě o svoje botičky?

Klára M.:

Stará se mi o ně špatně - poslední dobou nemůžu sehnat pořádný krém, nejlépe v plechovce, tuhý, který se roztírá hadříkem nebo kartáčkem... všude mají jen ty v umělohmotných tubách s houbičkou, které jsou, aspoň podle mě, úplně na houby!

Na svých botách si zakládám, takže je utírám denně a denně ráno ještě přejedu leskem, ale jednou týdně to chce opravdu ten pořádný krém, který kůži promastí a ošetří. Ráno v MHD nevycházím z údivu, když vidím boty většiny lidí - dámy často zapomínají na to, že sukní jejich nohy rozhodně nekončí. Kozačky prožrané od soli, mapy až po kotníky anebo týden zaschlé bláto nejsou vůbec výjimkou - tak to opravdu nechápu.

Dana S.:

Musím sama sebe pochválit, ale na čistotu bot si potrpím. Celoročně, nejen v zimě. Není nic horšího, než když má žena špinavé boty s ošmajdanými podpatky. To pak může být oblečená jako ze žurnálu, a vypadá jako šmudla. Boty jsou zkrátka vizitkou, která o nás dost napoví. Tak proč si kazit image?

V zimě je údržba bot náročnější. Což o to, bláto se dá snadno očistit, ale nejvíc mě štve sůl, která na nich napáchá největší škody. Snažím se boty co nejčastěji krémovat a ošetřovat vodě odolnými přípravky, ale někdy ani ty nepomůžou.

Nejlepší je „nasolené“ boty opláchnout pod tekoucí vodou, vycpat novinami a nechat volně uschnout. Pak je zase pořádně nakrémovat a vyleštit.

V kabelce nosím i samolešticí houbičku, abych mohla boty „vypulírovat“ i v průběhu dne.

Když je opravdu velký marast, nechám „hodobóžové“ kožené boty na podpatku doma a vezmu si raději sportovní pohorky.


Poradil nám Jakub Kaše z prodejny ALPSPORT, specializace na trekovou obuv, batohy a termoprádlo, Vinohradská 38, Praha 2. 

http://www.alpsport.cz/

Reklama