Byla jsem v pubertě a víc jsem se začínala zajímat o kluky než o to, co se kolem mě děje. Bydlela jsem s rodiči na sídlišti v okresním městě v jižních Čechách a bylo mi fajn.

Ve chvíli, kdy si rodiče otevřeli malý obchod, se život pro mě trochu změnil, ale stále vše probíhalo normálně. Jen garáž ustoupila do pozadí krámku se smíšeným zbožím. Auto stálo před domem a lidé, které jsem do té doby skoro nevídala, najednou vstupovali do mého domova, aby si koupili deset rohlíků k večeři.

Střídal se měsíc za měsícem a já jsem od vidění znala čím dál více obyvatel našeho sídliště. Těch, kteří bydleli v rodinných domcích za několik miliónů, i těch, kteří žili v obyčejném bytě 3 + 1. Když jsem je potkala, byli většinou milí. Většinou.

Na malém městě mají lidé pocit, že pokud se chováte trochu odlišně, musí se zatím skrývat něco víc. A tak se začali objevovat pomluvy. O tom, jak se rodiče snaží na všech jenom vydělávat. Většina těch z luxusních rodinných domů dokonce začala mít pocit, že bavit se s někým, kdo „jenom“ prodává, je více než pod úroveň.

Už tenkrát mi to přišlo směšné. Nechápala jsem jejich hru, ve které se nad někoho povyšovali jen proto, že jezdili luxusním autem a nechávali spropitné. Sama jsem si to uvědomila ve chvíli, kdy jsem s naprostou samozřejmostí někoho pozdravila a on neodpověděl. Nevšiml si, přesvědčovala jsem se. Když to však udělalo i několik dalších lidí, přestala jsem si těch lidí vážit.

Přišlo mi hloupé, že jim připadá důležité ne to, jaký člověk je a co dokázal, ale jakou roli hraje v městě s několika tisíci obyvateli. Naše rodina se zařadila mezi ty, kteří hrají spíše podřadnější roli. Proto i naše návštěva divadla vzbuzovala v tzv. „vyšší“ vrstvě většinou zkoumavé pohledy.

Nechápala jsem je tenkrát, nechápu je dodnes. Možná i proto jsem ráda, že teď bydlím v Praze. Sice daleko od rodičů, ale také pryč od lidí, kteří si jenom na něco hrají.

Oni mají pocit, že nejdůležitější v životě je působit jako dokonalí a velice důležité je ničím se nevymykat z normálu.

Vyměnili obyčejný život s hezkými i špatnými chvilkami za představení, ve kterém je vše úžasné, nádherné a stylové. A hlavně bez problémů - ty totiž neexistují! Určitě ne navenek a pro ostatní.

Reklama