Rodina

Tchyně mi kontroluje i vyžehlená prostěradla!

Byty jsou drahé, hypotéky se splácí špatně, čím dál častěji dochází k soužití dvou generací v jedné domácnosti. Olga tak žije už šest let. Přivdala se do domu manželových rodičů. Byť každý obývá jiné patro, pro tchyni není problém vyjít nahoru a zkontrolovat Olze třeba vyžehlená prostěradla.

Svatba

tchýně

Olga chodila s Jardou rok a půl a pak se rozhodli „nebýt“ po vzoru ostatních in, porušili novodobé zvyky a přestali si říkat přítel/přítelkyně, nýbrž se z nich po vzoru starodávných tradic stali snoubenci, poté ženich s nevěstou a nakonec manželé.
Svou situaci měli hned po svatbě ulehčenou tím, že měli kde bydlet. Jardovi rodiče měli velký dům, horní patro bylo celé volné, a tak se brzy po svatbě nastěhovali. Starší bratr se už odstěhoval, místa v domě bylo dost.

Už od počátku však nastaly v tomto společném dvougeneračním soužití problémy. Začalo to tím, že Olga chtěla nahoře svoji vlastní kuchyň.
„Ale proč, Olinko? To jsou zbytečně vyhozené peníze, vařit můžeš tady dole, na co v domě dvě kuchyně?“ argumentovala její tchyně.
Olga si však kuchyni prosadila, rozhodlo se to v době, kdy otěhotněla, a tchyni to vysvětlila tak, že až bude k miminku vstávat, nechce je dole rušit.

Pokojíček pro Vojtíška

Miminko byl chlapeček a po narození dostal jméno Vojtíšek. Ještě ale ani nebyl na světě, a tchyně už mu začala zařizovat dětský pokojíček. Neustále byla nahoře a plánovala z uvolněného pokoje jejich staršího syna, co všechno tam může zůstat, co se ještě může hodit a co ne.
„Nezlobte se,“ ohradila se Olga, „ale já si pokojíček pro syna představuji jinak, ne sestavený z toho, co tu zbylo po vašem synovi.“
Načež se jí dostalo odpovědi, že je nevděčná a rozhazuje peníze a že ten starý nábytek by ještě vydržel.

Přes protesty tchyně však všechen starý nábytek odnesli s Jardou do sklepa a Vojtíškovi začali zařizovat pokojíček po svém.
To si ale zase Jarda vyslechl, že jde proti svým rodičům a že to od něho není hezké.
„Sakra, mami, uklidni se, brácha tu měl nábytek ještě od Gottwalda, naše dítě bude mít svůj vlastní pokojíček. Jestli se Ti to nelíbí, můžeme jít bydlet jinam.“
„Nikdo vás tu nedrží,“
odpověděla dotčeně Jardova matka, když však zjistila, že mladí by se opravdu sbalili a šli pryč, uvědomila si, že by zůstali s manželem na baráku sami a neutáhli ho ani finančně, ani v údržbě.
Sklopila hlavu, omluvila se a pár týdnů byl klid.

Vojtíšek se narodil, všechno bylo v pořádku, babička byla šťastná, až zase přišlo „její“ období. A to těsně před tím, než měl jít Vojtíšek do školky a Olga do práce.
„Olinko, a proč bys ho dávala do školky? Zbytečně vyhazovat peníze? Vždyť já jsem doma, Vojtíška pohlídám.“
„To je sice pravda, ale on potřebuje jít také do kolektivu, mezi děti, ne s vámi jen sedět pořád v kuchyni, až půjde do školy, tak by se nezařadil.“

Nakonec se dohodli, že tchyně bude Vojtíška vyzvedávat hned po obědě, a pak s ním bude, než Olga s Jardou přijdou z práce.

Vyžehlené prádlo a ustlané postele

Olga nastoupila do práce, vracela se kolem půl páté a nakonec byla ráda, že je kluk odpoledne s babičkou. Jenže začala jí vadit jiná věc, a upřímně, komu by nevadila.
Po čase totiž zjistila, že tchyně se jí hrabě ve skříních, šmejdí v ložnici, pohybuje se v kuchyni.
Tu kuchyni, vem to čert, není cizí, ale kdyby aspoň po sobě umyla sporák, když už tam vaří... Ovšem věčně vyšponované a ustlané peřiny v ložnici už Olgu vytáčely.
„Maminko, my si umíme ustlat sami, to nemusíte.“
„Olinko, to já bych si nedovolila neustlat ráno postel.“
„No vidíte, a já si to dovolím, nemám na to ráno čas a peřiny mají větrat, stačí, když je přehodím, a ne je hned vyšponovat. A ten přehoz si zase vemte, ten je jen na prach a mně se tam nehodí.“

Vrcholem ovšem bylo, když Olga nenašla ve skříni jediné prostěradlo ani povlečení.
Našla ho dole u tchyně poskládané na stole.
„Olinko, všimla jsem si, že to máš velice špatně vyžehlené, to musíš pořádně i ty rohy, tak jsem ti to přežehlila, neměla jsem dopoledne co dělat.“
„Já froté prostěradla nežehlím a vůbec, co mi lezete do skříně?“
„No jen se nezblázni, snad je to u mě v baráku.“
„Není to u „vás“ v baráku, je to u „nás“ v baráku a v mé domácnosti.“

Tchyně však se šmejděním nepřestává.
Kdykoliv Olga s manželem odejdou do práce, už je v jejich koupelně, v ložnici, v kuchyni, do Vojtíškova pokoje snáší staré krámy.
Olga s Jardou se domluvili, že si s ní naposledy rázně promluví, a pokud toho nenechá, odstěhují se pryč. I tak přispívají na barák víc, než by museli, za to by mohli pomalu splácet i hypotéku. A neustálé tvrzení: Jaroušku, jednou to bude celé Tvoje, to taky tak úplně neplatí. Budou ještě muset vyplatit bratra a víme, v co takové rodinné spory o majetek dokážou někdy vyústit.

Pozn. red.: Jména v příběhu byla pozměněna

Přečtěte si také:

   
19.04.2013 - Rodina - autor: Alexandra Stušková

Další příspěvky

Komentáře:

 1. [34] karolina78 [*]

  Potřebujete vyzrát nad svou vlastní tchýní? Přečtěte si pár rad, ať víte, jak na to. Já jsem se docela pobavila, je to dobrý magazín.

  superkarma: 0 05.09.2014, 12:44:33
 2. [33] Trefa [*]

  Trefa:nejlepe je kdyz mlady bydli sami.aspon jim do toho nikdo nemuze mluvit.

  superkarma: 0 22.04.2013, 21:46:52
 3. avatar
  [32] peetrax [*]

  fionora — #31 akorát že ne všichni senioři se chovají jako hodní bezbranní starouškové. Sml80 Chápu, že u některých je jejich chování zapřičiněné stářím, že jsou naštvaní na svou nemohoucnost, nemoc. Ale někteří dělají naschvály s potěšením a terorizují svoje příbuzenstvo zcela vědomě a ještě si v tom bezostyšně libují. Můžeš si jen gratulovat, žes to nezažila. Já bohužel vím, o čem mluvím a někdy člověk žasne, čeho je člověk schopen ke své vlastní krvi, případně ke své vlastní snaše. Sml24

  superkarma: 0 21.04.2013, 23:39:33
 4. [31] fionora [*]

  Je to těžké, když se nejde se starým člověkem domluvit. Překvapuje mne ale vyjadřování některých diskutujících jako o babě apod. Starala jsem se o rodiče do jejich 92 let,nebylo to jednoduché, ale nikdy bych nic nehezkého neřekla. Taky budete staří, budou z Vás babičky a dědové. Určitě by Vás mrzelo, kdyby se Vaši mladí k Vám nehezky chovali.

  1. na komentář reaguje peetrax — #32
  superkarma: 0 21.04.2013, 22:17:18

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. avatar
  [30] navia [*]

  My takhle bydleli, ale já měla tchyni zlatou. V životě by mi do bytu nelezla, když jsme tam nebyli. Sama si se svou tchyní moc nerozumněla, takže vůči mně byla tolerantní. Je zajímavé, že švagrovku nějak nemusela. Sml15 Když mě manžel opustil a já se "z jeho domu" musela odstěhovat, přišla jsem vlastně i o ni a dodnes mě to celkem mrzí. A i ona má od té doby další 3 snachy (můj ex je od té doby ženatý už s druhou - 5 let)) a ani pro jednu z mých následovnic nemá dobré slovo Sml30

  superkarma: 0 21.04.2013, 05:24:16
 2. avatar
  [29] evelyn [*]

  Letela by jak spinave pradloSml16

  superkarma: 0 20.04.2013, 18:26:17
 3. avatar
  [28] datura [*]

  Proto já nikdy nepřistoupila na to, abychom si postavili dům na vedlejší parcele tchýně a dobře jsem udělala, bydlíme sice jen kilometr od ní, ale já k ní jdu max. 3x do roka, ona ke mně jen, když ji pozvu a to často nedělám. A mám klid. Manžel a dcery k ní chodí každou sobotu. Nemluvím o ní doma špatně, ale pár skutků ji neodpustím do smrti. Sml23

  superkarma: 0 20.04.2013, 09:20:24
 4. avatar
  [27] jazuzinka [*]

  už Božena Němcová v Babičce psala, že společné bydlení nedělá dobrotu.

  superkarma: 0 19.04.2013, 16:24:35
 5. avatar
  [26] Léthé [*]

  Je to těžkýSml80...přece je to jen matka manžela a babička toho prcka, takže nakopat bábu do prdele to nejde.

  Jak již tu někdo radil, zamykat.

  Co se ještě jejich XXX rad a pokusů se vám vměšovat do čehokoliv bych odkývala...jedním uchem tam, druhým ven... a udělala bych to po svém. Buď ráda, že manžel je na tvé straně, toho si važ. Holt staříci jsou někdy na zabití, ale zákon je chrání až do jejich smrti.Sml30

  superkarma: 0 19.04.2013, 16:17:27
 6. avatar
  [25] SNÍŽEK [*]

  buď se zamykejte nebo raději odstěhujte Sml80

  superkarma: 0 19.04.2013, 16:04:01
 7. avatar
  [24] denkas [*]

  Tak to by mě ranilo! O mý věci se naštěstí nikdy nikdo nestaral! A ani já nikomu do skříní nelezu.Ani svým dcerám.A kdyby tam měla 5košů nevyžehlenýho prádla,tak mě to nezajímá!To je jejich věcSml80

  superkarma: 0 19.04.2013, 15:38:01
 8. avatar
  [23] Suzanne [*]

  gerda — #22 No právě, děly se daleko horší věci, lidi jsou pořád stejní. A to z toho článku je minimálně pěkná otrava.

  superkarma: 0 19.04.2013, 15:34:27
 9. avatar
  [22] gerda [*]

  Suzanne — #21 ale tam šlo o daleko zásadnější věci, než prohlížení šuplat. Ovšem když to klapalo, bylo vše jednodušší.

  1. na komentář reaguje Suzanne — #23
  superkarma: 0 19.04.2013, 14:19:44
 10. avatar
  [21] Suzanne [*]

  lidicka — #2 gerda — #20 Společné bydlení různých generací bylo peklo, co svět světem stojí. Stačí si přečíst nějakou povídku od K.V.Raise. Sml22

  1. na komentář reaguje gerda — #22
  superkarma: 1 19.04.2013, 13:22:25
 11. avatar
  [20] gerda [*]

  společné bydlení=peklo v rodině. Už to není to, co bývalo kdysi, kdy na statku bydlely klidně i 4 generace! Jenomže - dospělí bývali celé dny venku na poli, staří bydlili ve výminku, kde mohli hlídat vnoučátka, a všichni byli spokojení. Role byly rozdělené. Civilizační vymoženosti se zpětně hezky mstí.

  1. na komentář reaguje Suzanne — #21
  superkarma: 0 19.04.2013, 12:07:33
 12. avatar
  [19] pajda [*]

  Odstěhovat - a rychle. Nám kdysi táta vlezl do bytu "v nejlepším" a ani se neomluvil...prý "nesu vám nějaké jídlo" ještě že nezačal nahlas fandit...takže co nejrychleji pryč.

  superkarma: 0 19.04.2013, 12:03:59
 13. avatar
  [18] Altamora [*]

  margot — #12 Sml16Taky bych brala. Udělat mi tohle, tak po nejbližším praní bych nechala povlečení nevyžehlené. Kdyby ho nevyžehlila, podivila bych se, proč to neudělala, když to dělá tak ráda a když je jediná, kdo to umí dobře. Kromě toho bych na různá místa nastražila různé věci ze sexshopu. To bych si na ní taky zgustla.Sml32 Ale moje tchyně bohužel žehlení nemilovala a bohudík nám po domácnosti nešmejdila. Vlastně k nám nikdy nechodila, když jsme nebyli doma.

  superkarma: 0 19.04.2013, 11:10:43
 14. [17] MaVy [*]

  tak to je síla,na jednu stranu paráda,že máte hlídání i pomoc,ale tohle bych taky nevydýchala,asi dveře a zámek

  superkarma: 0 19.04.2013, 10:34:30
 15. avatar
  [16] Chica [*]

  Zamykat je hezký nápad, ale když hlídá dítě, co má nahoře pokojík, tak to moc nepůjde ...

  Jedině další debata a pak už fakt jen ten odchod jinamSml80

  Taky bydlíme v dvougeneračním domě, ale převažují pozitiva, vzájemná výpomoc, půjčení věcí, hlídání dětí a psů podle dohody, je fajn mít někoho nablízku když je manžel pryč Sml22, ale na začátku soužití se nastavila nějaké pravidla a občas nějaká diskuse proběhne,ale dohodneme se Sml22

  superkarma: 0 19.04.2013, 10:34:18
 16. [15] Anime Otaku [*]

  Má velké štěstí, že manžel stojí při ní. Jinak by to asi bylo peklo co skončí rozvodem.

  Jana 01 — #10 Jednoduché řešení - vyměňte zámek, že jste třeba ztratili někdo klíče a zapomeňte se zmínit a hlavně další klíč nedávejte (ideální je mít klíč ke kterému pro vyrobení kopie musíte mít bezpečnostní kartu aby si nemohla obstarat klíč třeba od vnoučete)Sml57

  superkarma: 1 19.04.2013, 09:59:36
 17. avatar
  [14] peetrax [*]

  lidicka — #2 to není dobou. Můj prapraděda prý, když se pohádal se synem, se kterým bydlel v jednom domě, se vždycky tak na týden přestěhoval k druhému synovi.

  superkarma: 0 19.04.2013, 09:44:44
 18. avatar
  [13] lenig [*]

  no tak to je síla...nesnesla bych, aby mi v mé nepřítomnosti někdo lezl po bytě Sml23Sml23Sml23

  superkarma: 0 19.04.2013, 09:29:19
 19. avatar
  [12] margot [*]

  a tuhle mi taky půjčte - vzorná tchyně nejen kontroluje, ale v případě potřeby i se žehličkou nastoupí - zrovna tu mám hromadu, do které se mi vůbec nechceSml30

  1. na komentář reaguje Altamora — #18
  superkarma: 1 19.04.2013, 09:09:28
 20. avatar
  [11] ToraToraTora [*]

  Nechápu, proč si nezamykají. Nebylo by co řešit.

  superkarma: 0 19.04.2013, 09:05:14
 21. [10] Jana 01 [*]

  Moje matka bydlí 15 km od nás, ale poslední dobou se začalo stávat, že za mými zády v době, kdy jsem v práci volá mému dítětia dává mu nějaké instrukce, co si má oblíct, co má dělat, zpovídá ho jak to vše u nás chodí.... Jezdí si k nám nečekaně - bez pozvání (výhradně jen když nejsem doma), kontroluje mi byt a uklízí mi tam podle svého. Mám z toho velice špatný pocit.

  1. na komentář reaguje Anime Otaku — #15
  superkarma: 0 19.04.2013, 08:51:10
 22. avatar
  [9] rusalka2008 [*]

  Já bych tam nebydlela, stačilo mi, když u nás tchyně byla pár dnů kvůli rekonstrukci svého bytu (my byli týden pryč) a taky mi vše prohrabala - dokonce si balila svého psa po vykoupání do naší nové flaušové deky! Brr.

  superkarma: 0 19.04.2013, 08:36:17
 23. [8] FAXÍK [*]

  Já bych už nikdy nebydlela s rodiči mého manžela a ani s mými rodiči. Taky jsem zažila šmejdění když jsme odešli do práce a to i od mé babičky a mých rodičů!!!! Už nikdy více, raději budu bydlet v malé garsonce a hlavně bez rodičů!

  superkarma: 0 19.04.2013, 08:32:21
 24. avatar
  [7] Florencie [*]

  Pořád si myslím, že bydlení mladých se starýma nedělá dobrotu. I kdyby byli staří pozlacení, vždycky budou mít tendence mladým "dobře" poradit. Rodiče partnera mám ráda moc, jsou oba moc hodní, ale bydlet bych s nima opravdu nechtěla. A ani s našima.

  Proč to někteří pořád nechápou? Sml80

  superkarma: 0 19.04.2013, 08:23:19
 25. [6] hanes24 [*]

  Pryč od baby(babičky) nebo se budete ještě kvůli ní hádat. Raději hypotéku než takovou babu. Až bude ještě starší budete se o ni muset starat a to bude teprve očistec. Zažil jsem a vím co to obnáší. A to jsem se staral o vlastní rodiče, to člověk snáší lépe, ale starat se o babu co mně páchala příkoří, to pěkně děkuju.

  superkarma: 0 19.04.2013, 08:15:23
 26. avatar
  [5] *Lefff* [*]

  Zlatá hypotéka byť na malý byt! Bydlní s tchýní je v mém případě představa z  říše nočních můr a příběhů z rozvodových stání Sml57 Jsem ráda - co ráda: šťastná jak blecha - za vlastní samostatné bydlení. Sml22

  superkarma: 0 19.04.2013, 08:02:37
 27. avatar
  [4] OlgaMarie [*]

  Zamykat! Zadarmo tam nebydlí. Vlastní elektroměr a plynoměr. Náklady na údržbu domu evidovat pro vyrovnání s bratrem, pokud v domě opravdu chtějí i v budoucnu bydlet.

  superkarma: 0 19.04.2013, 07:44:00
 28. avatar
  [3] Věrulinka [*]

  Pošli ji kamsi Sml67Sml30Sml30Sml30Sml30Sml30

  superkarma: 1 19.04.2013, 06:56:12
 29. [2] lidicka [*]

  V dnešní době bohužel dvougenerační bydlení skoro nikdy nefunguje, čím to asi je????Sml80

  1. na komentář reaguje peetrax — #14
  2. na komentář reaguje Suzanne — #21
  superkarma: 0 19.04.2013, 06:40:40
 30. avatar
  [1] peetrax [*]

  Jo jo, tak to znám moc dobře. Prostě a jednoduše zamykat. A pokud v patře nejsou dveře, tak stojí za to je tam vsadit s tím, že "ale babičko, co kdybys omylem nechala odemčeno od ulice a nám nahoru sem vklouzl nějaký zloděj, to bys přece nechtěla". U nás to teda zabralo. Babička nepřestala strkat nos do věcí, do kterých jí nic nebylo, ale aspoň odpadlo šmejdění v naší části domu.

  superkarma: 0 19.04.2013, 00:16:19

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme