Rodina

Taťkové, radujte se! „Jen“ čtyři děti ze sta mají falešného otce

Mýtus, že každé desáté dítě se narodí „špatnému otci", popírají britští vědci. Podle nich s otcem, který je nevlastní, aniž by o tom věděl, vyrůstá jen každé 25. dítě, píše ve svém čtvrtečním vydání deník Právo.

„Lidé často mluví o tom, že jedno z každých deseti dětí je nemanželské, ale naše studie jasně ukázala, že to je nesmysl. Reálné číslo bude okolo čtyř procent či ještě nižší,“ řekl profesor Mark Jobling z univerzity v Leicesteru, který na studii pracoval.

K výsledku došli britští vědci podrobným studiem chromozomu Y u 1600 mužů, u kterých se domnívali, že nejsou příbuzní, avšak spojuje je právě příjmení. Vědci vybrali muže celkem 40 různých příjmení a začali zkoumat vazby mezi stejným příjmením a chromozomem Y, jenž chlapci získávají od otce.

Šťastný otec se svými synyVýsledek byl takový, že některá neobvyklá příjmení, jako třeba Attenborough či Herrick, měla zcela jasné spojení s určitými genetickými znaky na chromozomu Y. Právě z toho vědci usuzují, že muže sdílející tato příjmení spojuje nějaký vzdálený mužský předek.

Celá studie umožnila vědcům konstatovat, že pravděpodobnost nemanželského původu je mezi muži se stejným příjmením mezi jedním a čtyřmi procenty, a právě z toho je možné vycházet obecně.

Studie navíc dovedla vědce k tvrzení, že zhruba 80 až 90 procent mužů s neobvyklým příjmením má v dané minulosti nějakého společného předka.

Myslíte, že výsledky britských vědců korespondují se skutečností?

   
30.04.2009 - Děti - autor: MediaFax

Komentáře:

 1. avatar
  [5] kareta [*]

  mysak — #4 sudety- a prababi byla ze severního Polska- LitvySml26

  superkarma: 0 01.05.2009, 23:12:35
 2. avatar
  [4] mysak [*]

  kareta — #2 to by mě tedy zajímalo, odkud pocházíš (nebo spíš tvoje prababičky) Sml2

  1. na komentář reaguje kareta — #5
  superkarma: 0 01.05.2009, 22:10:14
 3. avatar
  [3] OlgaMarie [*]

  kareta — #2 Přesně! A to ještě chodili krajánci a ti uměli být zajímaví!Sml29

  superkarma: 0 01.05.2009, 10:24:05
 4. avatar
  [2] kareta [*]

  mysak — #1 no to máš o životě na vsi hodně naivní představy- když si vzpomenu na vyprávění prababiček, tak mám dojem, že měli mnohem víc příležitostí a temperamentu než dnešní generaceSml26

  1. na komentář reaguje OlgaMarie — #3
  2. na komentář reaguje mysak — #4
  superkarma: 0 30.04.2009, 19:07:00
 5. avatar
  [1] mysak [*]

  Myslím, že korespondují s minulostí. Když si představím situaci před sto lety: většina lidí žila na venkově, tam se všichni znali,žena byla v domácnosti (a na vejminku bydleli manželovi rodiče), potkala se akorát tak s porodníkem, maximálně zašla občas do obchodu.. To se pak celkem těžko zahýbalo. Tak s nějakým čeledínem. Teď je na výběr o dost víc a příležitostí bezpočet.

  1. na komentář reaguje kareta — #2
  superkarma: 0 30.04.2009, 10:52:58

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme